Sudan

Başlatan Terra, Eki 06, 2017, 08:05 ÖS

« önceki - sonraki »

Terra

ABD, Sudan'a 20 yıldır uyguladığı ekonomik yaptırımları kaldırdı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Sudan'a yönelik ekonomik yaptırımların kaldırılmasını yazılı açıklamayla duyurdu.
Nauert, ekonomik yaptırımların kaldırılma gerekçesiyle ilgili, "Sudan, çatışmaların yaşandığı bölgelerde olumlu adımlar attı ve bu bölgelere insani yardımların ulaşmasını sağladı. Bölgesel sorunların çözümü ve terör tehlikesine karşı ABD ile yakın ilişki içinde oldu." ifadelerini kullandı.

Bu kararın 16 ay süren diplomatik görüşmeler sonucunda alındığını belirten Nauert, açıklamada şunları kaydetti:
"Sudan hükümeti, son 9 ay içinde ABD ile iş birliği konusunda ciddiyetini göstermiştir. Sudan'daki çatışmaların durdurulması ve insani yardımların ulaşımı için ciddi adımlar atmıştır ve bölgesel istikrarı önemsemiştir fakat Sudan'da kalıcı barışın sağlanması adına çok daha fazla çabanın gösterilmesi gerekmektedir."

Açıklamada ayrıca, Sudan'ın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin Kuzey Kore'yle ilgili belirlediği adımlara uyması gerektiği bildirildi.

http://www.dunyabulteni.net/manset/409163/abd-sudana-20-yildir-uyguladigi-ekonomik-yaptirimlari-kaldirdi Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Sudan'a dikkat!

Bir süre sonra savunma sanayinde önemli bir müşterimiz haline gelecek gibi... Mesajı Paylaş

meraklı

"Sudan'da Devlet Başkanı Ömer el-Beşir görevi bıraktı"

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir görevi bıraktı ve geçiş konseyi için çalışma başladı.

Reuters haber ajansının haberine göre Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir görevi bıraktı ve geçiş dönemi için çalışmalar başladı.

Sudan'da darbe girişimi

Sudan'da darbeciler, sabahın erken saatlerinde devlet televizyonu ve Cumhurbaşkanlığı Sarayını kuşattı.

Sudan'da devlet televizyonu ve radyosunda sabahın erken saatlerinden itibaren ulusal marşlar ve şarkılar yayınlanırken, alt yazıda ordunun kısa süre içerisinde önemli bir açıklama yapacağı ifadesi yer alıyor. 

Görgü tanıkları, darbecilerin başkent Hartum'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı binasını da kuşattığını ifade etti.

Öte yandan, Muhalif Sudan Meslek Odalarının (SPA) çağrısına uyan binlerce Sudanlı, başkentteki ulusal ordu karargahına doğru ilerliyor.

Gözaltılar başladı

İktidardaki Ulusal Kongre Partisinin 100'den fazla yöneticinin Sudan istihbaratı tarafından tutaklandığı aktarıldı.

Gözaltına alınan arasında Ulusal Kongre Partisi Başkanı Ahmed Harun ve Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in eski yardımcısı Ali Osman Muhammed Taha ve eski Savunma Bakanı Abdurrahim Muhammed Hüseyin de bulunuyor.

Hortum Uluslararası Havalimanında seferler durduruldu

Hartum Uluslararası Havalimanında uçak seferleri durdurulurken gelen uçakların inişine izin veriliyor


https://www.trthaber.com/haber/dunya/sudanda-devlet-baskani-omer-el-besir-gorevi-birakti-411566.html Mesajı Paylaş

petibor

Mısır bütün kalelerimizi yıkıyor Mesajı Paylaş

Bozok

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama

Burkina Fasolu mevkidaşı ile görüşmesi sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sudan'daki askeri darbeyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Marc Cristian Kabore ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası düzenlenen basın tolplantısında Erdoğan'a Sudan'daki askeri darbe soruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Darbe ile gelmiş bir siyasetçi değilim. Belediye başkanlığımdan bu yana sandıkla gelen ve sandıkla bu yolculuğu devam ettirirken darbe ile muhatap olan bir insanım. Darbenin ne olduğunu bilen birisiyim. Bu dünya bir garip dünya. Darbeye karşı olduğunu söyleyenlerin darbecilerle nasıl koyun koyuna olduğunu görüyoruz. Sandıkla gelenleri ipe götürdüklerini de biliyoruz.

Sudan köklü ilişkilerimiz olan bir ülke. Bu ilişkilerin devamından yanayız. Temennim o ki Sudan bu işi başarmalı ve normal demokratik süreci çalıştırmaya girmelidi diyorum. Son dönemlerde Sudan'ın yaşadığı sıkıntıları biliyoruz. Ekonomik sıkıntıları aşmak suretiyle Sudan'ın farklı bir sürece girmesi önem arz etmektedir.

Şu anda çok değişik haberler gelmekte. Ömer Beşir evinde mi başka bir yerde mi sağlıklı bilgi vermemiz söz konusu değil. Sudan'ın bu süreci atlatması en önemli temennimdir. Her darbe çok ciddi bir kan kaybıdır. Bu kayba dost kardeş Sudan'ın muhatap olmasını istemem."

https://www.ntv.com.tr/turkiye/cumhurbaskani-erdogandan-aciklama-canli,A_sl3W-B6EiS0OOGjgfk-g
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Ömer El Beşir: Sudan'da askeri oligarşi nasıl iktidarda kaldı, hangi ülkeler kaybetti?

Yaklaşık 30 yıldan bu yana, Sudan ilk kez Devlet Başkanı Ömer el Beşir tarafından yönetilmiyor.

Ülkede darbe sonrası Geçici Askeri Konsey oluşturuldu. Konseyin başında Savunma Bakanı Orgeneral Avad Muhammed Ahmed bin Avf var.

Avad Muhammed Ahmed bin Avf, Beşir ile aynı kumaşa sahip bir asker.

Darfur'daki çatışmalar ve katliamlar sırasında askeri istihbaratın başındaydı ve bu yüzden ABD'nin mali ambargo uyguladığı kişiler listesine alınmıştı.

Avad Muhammed Ahmed bin Avf, Devlet Başkanı Beşir'in 22 Şubat'ta olağanüstü hal ilan etmesinden sonra Başkan Yardımcılığı görevine terfi ettirildi ve el Beşir döneminin sona ereceği Nisan 2020'de bin Avf'ın da el Beşir'in yerini alacağı söyleniyordu.

Ömer el Beşir'in devrilmesini tetikleyen, Devlet Başkanı'nın görevi bırakmasını talep eden on binlerce kişinin başkent Hartum'daki Genelkurmay Başkanlığı binasının etrafında beş gün boyunca gece-gündüz barışçıl gösteriler düzemlemleriydi.

Lider kadrosunun pazarlıkları

Ancak gösterileri sonrası yaşananlar, binanın içindekilerin, güvenlik hiyarerşisinde Devlet Başkanı'nın hemen altında olan askeri oligarşiye mensup kişilerle sıkı pazarlıkları sonucu belirlendi.

Perşembe günü Orgeneral Avad Muhammed Ahmed bin Avf, Sudan Silahlı Kuvvetleri'nin üst düzey komutanları ve Ulusal İstihbarat-Güvenlik Servisi'nin (NISS) Başkanı General Salih Abdullah Goş pazarlığa başladı. Gündemlerinde, el Beşir'in görevden alınması sonrası siyasi konularda yapılacak iş bölümü vardı. Pazarlık sürerken, Genelkurmay Başkanlığı binası uzun süre sessizdi.

Ömer El Beşir kimdir?

-1973 Arap-İsrail Savaşı'nda Mısır ordusunda savaştı
-1989'da İslamcıların desteklediği darbeyle iktidarı ele geçirdi
-1990'lı yıllarda El Kaide lideri Usame Bin Ladin'e sığınma hakkı verdi
-Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından suçlanan ilk Devlet Başkanı oldu ancak Darfur'da savaş suçu işlediği yönündeki ithamları reddediyor
-2005'te güneydeki isyancılarla barış yaptı
-2011'de Güney Sudan'ın ayrılması sırasında iktidardaydı ve Sudan petrol gelirlerinin dörtte üçünü kaybetti
-Nisan 2019'da ordu tarafından devrildi
-Özel yaşamı hakkında çok az şey biliniyor. Çocuğu yok.

Avad Muhammed Ahmed bin Avf, nihayet ulusa seslendiğinde, Devlet Başkanı el Beşir'in görevden alındığını, anayasanın artık geçerli olmadığını, geçiş dönemi için bir askeri konsey kurulduğunu, olağanüstü hal ilan edildiğini ve iki yıllık bir geçiş sürecinin başladığını duyurdu.

Güvenlik yetkilileri arasındaki uzlaşmanın detayları kamuoyuna açıklanmadı ancak uzlaşmanın ana hatları net.

Katar ve Türkiye kaybetti

Öncelikle ordu, NISS ve milis liderleri (Acil Destek Güçleri'nin komutanı Mohamed Hamdan "Hemeti" gibi) iktidarı aralarında paylaşmak istiyor.

Başkent sokaklarında bütün taraflar için öldürücü olabilecek bir savaş bir yana, ordu güçlerinin, hafta başında göstericileri güç kullanarak dağıtmak istediği NISS milislerine ateş açtığı çatışmaların bile tekrarını önlemek istiyorlar.

İkincisi, güvenlik yetkilileri Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'yle ittifak halinde. Katar ve Türkiye ise kaybetti.

Yeni lider kadrosu, iktidardaki Ulusal Kongre Partisi'ni (NCP) feshetti ve Müslüman Kardeşler'in çok sayıda uzun süreli üyesinin tutuklandığı haberleri geliyor.

Şu anda, Batılı ülkelere İslamcıların bir darbe planladığını ve bunun ordunun yönetime gelerek engellenmesi gerektiğini ve demokrasi isteyen eylemcilerin de aslında kılık değiştirmiş Müslüman Kardeşler olduklarını anlatmakla meşguller.

Pek ikna edici bir hikaye değil ancak gelecekteki gerilimleri göstermesi açısından önemli. Çünkü, Sudan'daki İslamcıların hala büyük bir desteği var.

Üçüncüsü, darbe liderleri, ülkenin sorunlarından kendisini sorumlu tutarken, devrik devlet başkanını koruyacaklar.

Resmi açıklamada "güvenli bir yerde" tutulduğu söylendi. Darfur'daki savaç suçları nedeniyle itham edildiği Uluslararası Ceza Mahkemesine teslim edilmeycek. Bu da kısmen, yeni lider kadrosunun Darfur ve diğer yerlerdeki katliamlar konusunda daha masum olmaması.

Bir diğer nedeni de, Ömer El Beşir'in en önemli özelliklerinden birinin, subay kadrosuna sadakati olması ve bu mirastan kendilerinin de faydalanabilme umudu. İçlerinden biri, yabancı bir güce ya da mahkemeye teslim edilirse, mevcut güvenlik koalisyonunu sağlam tutmak imkansız olur.

Ve dördüncüsü, hala sokaklarda olan göstericilerle nasıl başa çıkacaklarına henüz karar vermemiş olmaları.

Avad Muhammed Ahmed bin Avf ve işbirlikçileri, hamlelerinin muhalefeti tatmin edeceğini düşünecek kadar saf değil.

Daha çok, baskı mı, yoksa işbirliği yoluna mı, daha büyük ihtimalle de her ikisinden de biraz olan bir yola mı gideceklerine karar vermek için zaman kazanıyorlar.

Sudan, başkent sokaklarında kan dökülmesi uçurumundan geri adım attı ancak bu sadece bir adım. 11 Nisan darbesi demokrasiye doğru bir adım olursa, darbecilerin istemesi sayesinde değil, onlara rağmen olacak.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-47884614 Mesajı Paylaş

petibor

Sudan da petrol arayacaktık ne güzel Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

"Empire strikes back"

Yakında...

Sudan'ın artçıları Mısır'ı vurur... Mesajı Paylaş

Mermi

Kimle işbirliği yapsak birşeyler oluyor sonra o devletle kanlı bıçaklı oluyoruz. Bana göre mevcut askeri siyasi ve ekonomik güçlümüzün üzerinde işler yapıyoruz. Sonra altından kalkamıyoruz. Mesela bu devletle Fransa ciddi işbirliği geliştirse Fransaya rağmen bir adım atılamaz. Adam gönderir uçak gemisini, destroyerlerini kimseye sormadan düzenler operasyonunu. Bizim hic bir gücümüz yok. Hiç bir etkimiz yok. Hal böyleyken tuttuğumuz dal elimizde kalıyor. Mesajı Paylaş

BETONBEY

ABD'nin kurmak istediği Arap Nato'suna Mısır katılmak istemiyor. ABD bu gidişatı bakalım nasıl değerlendirecek ? Mesajı Paylaş

kurtkapan

"Adam gönderir uçak gemisini, destroyerlerini kimseye sormadan düzenler operasyonunu"
Pek de öyle olmadığını Mali'de görmüştük.

Siyasal İslamcıların kaybetmekten sıkılmadıkları konusunda ise haklısınız. Somali dışında iyi giden ikinci bir örnek ben anımsayamıyorum; kaybettikleri kaç oldu; o da sayılacak haddi geçti. Mesajı Paylaş

Mermi

https://youtu.be/_DKss3WLqe8
O dönemi tam bilmiyorum ama Fransa halen orada. Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

Bu olay üzerine kesin yorum yapmak için sanki biraz erken?

Kaybedeninde kazananında henüz belli olmadığı bu işin içinde kimlerin olduğu veya kimlerin rıza gösterip geçişe müsaade ettiğini bilen var mı?

Forumda elbette bilen vardır fakat kazançlı taraf olsak bile biz zaten plan yapmıştık diye ortada gezer miydik bilemedim. Mesajı Paylaş

matmat26

Somali de Sam amca yol verdi. Bu sayede Deniz taşımacılığı rahatladı. Mesajı Paylaş

Trilogy

Suudi Arabistan'dan Sudan'daki Askeri Geçiş Konseyi'ne destek

Suudi Arabistan'dan Sudan'daki askeri darbeye destek açıklaması yapıldı.

Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansının (SPA) haberinde, "Suudi Arabistan Krallığı, Askeri Geçiş Konseyi'nin ilan etmiş olduğu adımları desteklediğini ve Sudan halkının yanında yer aldığını duyurmaktadır." ifadeleri yer aldı.

Haberde, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in Sudan'a ilaç, petrol ürünleri ve buğday içeren yardım paketi sunulması talimatı verdiği de belirtildi.

Öte yandan dün akşam Askeri Geçiş Konseyi, kararname yayımlayarak, 8 kişinin konsey üyeliğine atandığını duyurdu. Askeri Geçiş Konseyi üyeliklerine atanan ordudan 6, emniyet teşkilatı ve istihbarattan birer kişi yemin ederek göreve başladı.

https://tr.sputniknews.com/afrika/201904141038751584-suudi-arabistan-sudan-darbe-destek/

Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter