Orta Doğu Bölgesi

Başlatan Terra, Eki 06, 2017, 02:27 ÖS

« önceki - sonraki »

Terra

ABD, Körfez'deki bazı askeri tatbikatlarını durduracak

ABD'nin, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında süregelen kriz nedeniyle Körfez'deki bazı ortak askeri tatbikatları durdurma kararı aldığı bildirildi.
ABD Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, ABD ordusunun, Körfez müttefikleri arasında yaşanan uyuşmazlık nedeniyle bölgede icra ettiği bazı ikili ve çok taraflı tatbikatlardan çekileceği belirtildi.
Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Hava Albay John Thomas, Associated Press (AP) muhabirinin konuyla ilgili sorularına verdiği yazılı yanıtta, "Kapsayıcılık kavramına ve ortak bölgesel çıkar anlayışına saygımız gereği bazı askeri tatbikatlardan çekilmeyi tercih ediyoruz. Bölgede güvenliğin ve istikrarın sağlanabilmesi için tüm partnerlerimizi ortak çözümler konusunda birlikte hareket etmeye davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.
Açıklamada, hangi tatbikatların durdurulacağına dair bilgi verilmedi.
Katarlı yetkililer açıklamaya dair yorum yapmaktan kaçınırken, boykot uygulayan ülkeler, herhangi bir tatbikatın durdurulmasının gündemde olmadığını belirtti.
ABD ordusu, bölge ülkeleriyle ikili askeri tatbikatların yanı sıra 1999 yılından bu yana her yıl Körfez İşbirliği Örgütü (KİÖ) üyeleriyle ortak "Eagle Resolve" askeri tatbikatını düzenliyor. Bu yıl Kuveyt'te yapılan tatbikata yaklaşık bin Amerikan askeri katılmıştı.
Amerikan ordusu için stratejik öneme sahip Basra Körfezi bölgesi, Amerikan donanmasının 5'inci filosuna ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Katar'da bulunan El Udeyid Üssü, DEAŞ'a karşı ABD öncülüğündeki koalisyonun hava operasyonlarının ve Rusya ile Suriye hava sahasındaki koordinasyonunun sağlandığı merkez konumunda.
ABD ordusundan gelen açıklama, Washington yönetiminin Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krizin devam ediyor olmasından rahatsızlık duyduğu ve krizin çözümü için müttefikler üzerindeki nüfuzunu kullanmaya yönelik adımlar atma niyetinde olduğu yorumlarına yol açtı.
Askeri yetkililer, krizin ilk günlerinde Katar'a uygulanan boykotun bölgedeki operasyonlara etkisi olmayacağını vurgulamıştı. Ancak ilerleyen aylarda Savunma Bakanı Jim Mattis, Doha'yı ziyaret ederek Katar yönetimine desteğini göstermiş, ardından Trump yönetimi ülkeye 1 milyar dolar değerindeki F-15 savaş uçaklarının satışına onay vermişti.
Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz, aralarında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır ve Bahreyn'in olduğu dört Arap ülkesinin Körfez ülkesi Katar ile tüm sınırlarını kapattıklarını ve ülkeye ekonomik ambargo uygulamaya başlayacaklarını duyurmalarıyla patlak vermişti. Ülkeler, Doha yönetiminin teröre ve aşırılıkçılara destek verdiğini ileri sürmüştü.

http://www.dunyabulteni.net/manset/409133/abd-korfezdeki-bazi-askeri-tatbikatlarini-durduracak Mesajı Paylaş

ocay

https://www.paxvoorvrede.nl/media/files/pax-report-under-the-radar--arms-trade.pdf

Birleşik Arap Emirlikleri'nin yakın dönemdeki silah alımlarını ve 3. ülkelere satışını ve 3. ülkelerdeki askeri varlığını inceleyen güzel bir yazı. Mesajı Paylaş

Merkator

70 Yıllık Yasak Kalktı: Suudi Arabistan Hava Sahasını İsrail'e Açtı

Air India'nın Yeni Delhi-Tel Aviv seferini yapan uçağı ilk kez Suudi Arabistan hava sahasını kullanarak uçuşunu gerçekleştirdi. Air India'ya ait B787-9 Dreamliner tipi AI319 sefer sayılı uçak Suudi Arabistan hava sahasını kullanarak Tel Aviv'e ulaştı.

Air India Yeni Delhi-Tel Aviv seferlerinde 256 koltuk kapasiteli B787-9 Dreamliner tipi uçaklarını kullanıyor.

Şimdiye kadar Hindistan'dan İsrail'e giden uçaklar Suudi Arabistan hava sahasından geçemiyor, dolayısı ile uçuşun süresi ve maliyeti artıyordu.

Böyle Suudi Arabistan tarafından uygulanan 70 yıllık yasakta son bulmuş oldu.

http://www.kokpit.aero/suudi-arabibstan-hava-sahasini-acti Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Arap NATO'su kurulabilir mi?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi 6 ülkenin yanı sıra Mısır ve Ürdün'ün de dahil olacağı yeni bir ittifak arayışında. Ortadoğu Stratejik İttifakı isminin düşünüldüğü oluşum uluslararası basında kısaca Arap NATO'su olarak gündeme geliyor.

ABD'nin başkenti Washington'da 12-13 Ekim tarihlerinde düzenlenmesi planlanan ABD-Körfez zirvesinde oluşumun kamuoyuna duyurulması bekleniyor. İttifakın hedefleri arasında ortak füze savunma sistemi kurarak Ortadoğu'da güvenlik ve istikrarı sağlamak için söz konusu ülkeler arasında askeri, siyasi, iktisadi ve güvenlik alanlarındaki iş birliğinin artırılması, terörle mücadele ve İran'ın nüfuz ve tehditlerinin püskürtülmesi yer alıyor.

Arap Baharı'nda filizlenen fikre Trump ivme kazandırdı
İran'ın bölgedeki nüfuzunu kırmayı amaçlayan bu oluşumun temeli Arap Baharı'nın başlangıcına uzanıyor. 2011'de bölgeyi etkisi altına alan Arap Baharı devrimleri sırasında halk ayaklanmalarının bu ülkelere sıçramasını engellemek için geliştirilen fikir, ikinci defa 2015'te gündeme geldi. Ancak bölgeden kademeli olarak çekilme stratejisi izleyen Obama başkanlığındaki ABD yönetimi, bu fikrin hayata geçirilmesi konusunda yeterli kararlılığı göstermedi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın 2016'da başkan seçilmesinin ardından İran karşıtı söylemini sertleştiren Washington yönetimi, İran'ı, ABD ulusal güvenliği için "ciddi", Körfez ülkeleri ve İsrail için ise "doğrudan" bir tehdit oluşturan "uluslararası terörün başı" olmakla itham etti. Bu tehdide karşı bir Arap ittifakının kurulması düşüncesi de bu dönemde ABD'nin dış politika öncelikleri arasında girdi.

Arap NATO'su fikri bu kez 2017 mayısında Suudi Arabistan tarafından dile getirildi. ABD, Suudi Arabistan'ın ev sahipliğinde toplanan ABD-Arap ve İslam Ülkeleri Zirvesi'nde katılımcıları İran'ın bölgedeki nüfuzuna karşı mücadeleye destek vermeye çağırdı. Zirvenin sonuç bildirisinde İran'ın genişlemeci politikasıyla mücadeleden bahsedilmezken, terör, radikalizm ve korsanlıkla mücadele için 2018 sonu itibarıyla bir ittifak kurulması için çalışmanın gerekliliğine yer verildi.

Arap NATO'su fikri, pratikte hiçbir adım atılmaksızın teoride tartışılmaya devam ederken, Katar ile Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır arasında diplomatik kriz patlak verdi. Zirveden kısa bir süre sonra yaşanan bu kriz, ABD ile Arap yetkililerin bahsettiği bu ittifakın fiiliyata dökülmesi konusunda Washington'la koordinasyonun kesilmesine neden oldu.

Arap NATO'sunun önündeki engeller

Arap NATO'su fikri Mısır ve Ürdün'ün de dahil olduğu bir Körfez ortak gücü kurulması üzerinde temellendiriliyor; ancak KİK üyesi ülkeler, yani Bahreyn, BAE, Suudi Arabistan, Umman, Katar ve Kuveyt arasında çeşitli anlaşmazlıklar söz konusu. Bu ülkeler arasındaki iç rekabet ve birbiri üzerinde hegemonya kurma korkusu yaşanıyor. Ayrıca Yemen'deki iç savaşa bakış ve İran'a yönelik tehdit algısı da ülkeden ülkeye değişiyor. Sınırların ve egemenlik alanlarının çizilmesi konusu da anlaşmazlıkları tetikliyor.

1-Katar sorunu

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in 'teröre destek olduğu' gerekçesiyle Katar'la diplomatik ilişkileri kesmesiyle başlayan Körfez krizi Arap NATO'sunun önündeki en büyük engel olmayı sürdürüyor. Bu engelin aşılması için Katar'ın bir Arap itttifakının dışında tutulması soruna geçici bir çözüm olabilir gibi görünse de, Katar'sız yola devam eden ittifakın ülkeler arasında bağlılık esası üzerine kurulu yapısına zarar verebileceğine dikkat çekiliyor.

2-Umman'ın tarafsızlığı

Umman'ın en önemli siyasi ilkelerinden biri olan tarafsızlığı bırakarak, İran'ın bölgedeki nüfuzuyla mücadele etmek için Arap NATO'suna katılması düşük bir ihtimal olarak görülüyor. Zira Umman daha önce Yemen'deki meşru hükümeti desteklemek için kurulan koalisyona katılmayı da kabul etmemişti.

3-Ortak bir strateji geliştirilemedi

KİK ülkeleri, bölgesel ve uluslararası taraflarla ilişkilerini belirlerken bütün bir organizma gibi hareket ederek ortak bir strateji geliştiremiyor. Ülkelerin bölgesel ve uluslararası taraflarla kurulan ikili çıkar ilişkileri bunun önündeki en büyük engel. Bu nedenle 40 yıldır, savunma kapasitesi olan ve ABD'nin güvenlik şemsiyesine alternatif oluşturulacak ortak bir güç kurulamıyor.

4-Suudi Arabistan'ın liderliği

Suudi Arabistan İran'ın bölgesel çıkar rekabeti ve liderlik rolünün ötesinde varoluşsal bir tehdit oluşturduğunu düşünüyor. Suudi Arabistan ile İran arasındaki çekişme Yemen'deki iç savaş üzerinden bazen fiziki boyuta da dönüşüyor. Yemen'deki iç savaşta Şii Husi'lere destek veren İran'ın Suudi Arabistan topraklarını ve petrol altyapı tesislerini hedef alan uzun menzilli füzelerle düzenlediği fiziki saldırılar iki ülkenin düşmanlığını körüklüyor.

Ancak oluşumun esas nedeni olan İran konusunda ittifak üyesi olması planlanan ülkeler arasında da görüş ayrılıkları bulunuyor. Suudi Arabistan, tehdidin kaynağını İran olarak görürken, Katar, Umman ve Kuveyt, Suudi Arabistan'la aynı çizgide durmuyor. Bu açıdan Suudi Arabistan'ın öneri sahibi olarak Arap NATO'su ve benzeri bir ittifakın lideri olarak ortaya çıkması da tartışma yaratabilir.

İran'ın bölgede tehdit olmaya devam ediyor

İran'ın Hürmüz, Babu'l Mendeb Boğazları ile Afrika Boynuzu'nda üs kurma konusundaki ısrarı enerji ihtiyaçlarını söz konusu boğazlardan sağlayan dünya ülkelerinin çıkarlarını da ciddi anlamda tehdit ediyor. Çünkü bu boğazlardan petrol sevkiyatının durması, petrol fiyatlarının küresel piyasada rekor seviyeye yükselmesine ve pek çok ülkede ekonomik krizler yaşanmasına sebep olma tehlikesini beraberinde getiriyor. Bu nedenle Arap NATO'su, İran'ın tehditlerini bertaraf edecek caydırıcı bir güç olarak, Körfez ve diğer bölge ülkelerinin menfaatlerinin ötesinde genel bir çıkarı temsil ediyor

http://tr.euronews.com/2018/08/11/arap-nato-su-kurulabilir-mi- Mesajı Paylaş

delidumrul

Araplar öyle bir birleşmeye gitseler dahi önce kendi kendilerini yerler.Garip bir halk vesselam. Mesajı Paylaş

Terra

Katar Suudi Arabistan'daki tatbikata katılıyor

Katar, Suudi Arabistan'da düzenlenecek El-Cezire Kalkanı 10 adı verilen tatbikata katılıyor.

Katar Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Körfez tatbikatlarının ortak askeri stratejik planlar geliştirilmesinin yanı sıra Körfez İşbirliği Konseyinden (KİK) tatbikata katılan ülkeler arasında uyum ve dayanışmayı artırmayı amaçladığı belirtildi.

Suudi Arabistan önderliğindeki körfez ülkeleri arasında 2017'de patlak veren krizin devam ettiği bir zamanda gerçekleşen tatbikat 12 Mart'a kadar sürecek.

http://defenceandtechnology.com/2019/02/22/katar-suudi-arabistandaki-tatbikata-katiliyor/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

SA, BAE arasında soğuk rüzgarlar esiyor. İzleyelim bakalım neler olacak? Mesajı Paylaş

Merkator

ABD, BAE'ye 12 adet F-35A konuşlandırıyor

ABD, Birleşik Arap Emirlikleri'ne 12 adet F-35A savaş uçağını konuşlandırıyor. ABD Hava Kuvvvetleri'ne ait ilk F-35A tipi savaş uçağı Utah'taki Hill Hava Üssü'nden Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Al Dhafra Hava Üssü'ne geldi. F-35A, İspanya'daki Moron hava üssünde mola verdikten sonra BAE'ye ulaştı.

4 adet F-35A da aynı rotayı izleyerek Moron Hava Üssü'ne indi. Nisan 2017'de İngiltere'de Lakenheath'e, Kasım 2017'de Japonya'da Kadena'ya ABD Pasifik Komutanlığı'nca konuşlandırılan F-35'lerden sonra bu Ortadoğu'daki ilk F-35A konuşlandırması oldu.

ABD Hava Kuvvetleri Merkez Komutanı Orgeneral Joseph T. Guastella, "Koalisyonun kapasitesini önemli ölçüde artıran gücümüze son teknoloji bir silah sistemi ekliyoruz" açıklamasında bulundu. Guastella, uçakların bölgede güvenlik ve istikrarı koruyacağına vurgu yaptı.

http://www.kokpit.aero/abd-ortadogu-f35-konuslandirma Mesajı Paylaş


nokta

Orta Doğu Çıkmazında Yeni Ülke Japonya

Orta Doğu karmaşasına Japonya'da ekleniyor. Washington ve Tahran arasında yaşanan gerilimden sonra, Tokyo Hükümeti Japon Deniz Öz Savunma Gücü'nün (Japan Maritime Self-Defence Force/ JMSDF) istihbarat toplama misyonuyla Orta Doğuya gönderilmesine karar verdi. Başbakan Shinzo Abe liderliğindeki kabine bölgeye, helikopter taşıyan muhrip; iki adet karakol botu ve 260 personel gönderilmesi konusunda anlaştı. Ortadoğu'daki ticari gemileri korumak için ABD liderliğindeki koalisyona katılmayı planlamadıklarını belirten Tokyo, donanma gücünü en az bir yıl boyunca Umman Körfezi, Kuzey Arap Denizi ve Aden Körfezi'nde konuşlandıracaklarını açıkladı.

http://c4defence.com/Gundem/orta-dogu-cikmazinda-yeni-ulke-japonya/9140/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter