TUSAŞ ATAK II Saldırı Helikopteri Projesi

Başlatan Merkator, Eki 03, 2017, 01:59 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

yasharP

#165
Eki 29, 2019, 09:55 ÖÖ Last Edit: Eki 29, 2019, 09:59 ÖÖ by yasharP
Re: t700-TEİ 701D motoru
https://www.tei.com.tr/dosyalar/dosya/dosya_02122015103433.png

Görüleceği üzere 2000shp lik bir motor. Devamlı güç verimi 1716shp.
Parçalarının %60'ı dışarıdan gelen bir motorun üzerinden ne kadar silahlı askeri bir alet yapabiliriz? Lisans anlaşması bu işi kapsıyor mu? 3üncü partilere satış olabilir mi?

Alıntı: vizyoner genç - İ Demir Twitter
T625, genel maksat helikopterde kullanılmak üzere hazırlanan TS1400 turboşaft motorun teknik özellikleri şu şekilde:
 
1400 shp gücünde, tip sertifikası alınmış özgün ve milli bir turboşaft motor, TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. tarafından geliştiriliyor.
Geliştirilen motorun türevleri, T129 Atak ve Hürkuş'ta da kullanılabilecek.
Çekirdek motorun ön prototip imalatı tamamlandı ve ilk ateşlemesi başarı ile gerçekleştirildi.
Proje kapsamında kurulacak test altyapısı, 2.000 shp'ye kadar olan sınıflarda, gaz türbin motor geliştirme projelerinde kullanılabilecek.
Proje sözleşmesi, Savunma Sanayii Başkanlığı ve TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. arasında, Mart 2017'de imzalandı.
Servis Tavanı: 20.000 ft.
Deniz seviyesi standart hava max. kalkış gücü: 1.400 shp.
Deniz seviyesi standart hava max. tek motor (30 sn) gücü: 1.660 shp.
Max. kalkış gücü/ağırlık: 8,54 shp/kg.
Çıkış şaft hızı: 23.000 rpm

Bu demektir ki,  ts1400 de 2000shp ye kadar potansiyel var.
T629 için ideal motor ts1400 olacaktır. Seneye yetişirse.
Bu alete mildar da konursa çok büyük bir eksiklik giderilmiş olur. Mesajı Paylaş


nokta

Atak-2'ye Yerli Motor

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, C4Defence'in Instagram hesabında canlı yayın konuğu oldu. Kotil, Ağır Taarruz Helikopteri Projesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Ağır Taarruz Helikopteri'nde süreç tam gaz ilerliyor. Proje kapsamında daha önce bir tam ölçekli modelin (mock-up) üretildiğini belirten Kotil, doğrulama uçuşları için daha özgün bir sistem geliştirme çalışmalarının da hızla ilerlediğini duyurdu. Dört yıl içinde ilk uçuşunu yapması planlanan Atak-2'nin dâhili bir radar sahip olacağı ancak bunun Mildar mı veya başka bir sistem mi olacağı hususunda henüz karar verilmediği belirtildi. Platformlarda 3000 BG sınıfı bir motorun kullanılacağı, ilk etapta ithal motorun yer edileceği ancak projeyle beraber özgün bir motorun da geliştirilmesinin gündemde olduğu açıklandı. TEI'nin 1600 BG sınıfı motorda iyi bir iş çıkardığının altı çizilirken, yeni platformda yerli bir motorun da kullanımına yeşil ışık yakıldı.

Kotil, Gökbey helikopterinin 29 Ekim 2021'de ilk teslimatının gerçekleştirileceği ve süreçte gecikme yaşanmayacağını belirtirken, T629'un ilk uçuşu için ise 2020 yılı sonunu işaret etii.

https://c4defence.com/Gundem/atak2-ye-yerli-motor/9766/1 Mesajı Paylaş

putty

#168
May 17, 2020, 08:51 ÖÖ Last Edit: May 17, 2020, 08:54 ÖÖ by putty
ATAK 2 için yeni tasarım dolaşıyor. Şekli çok değişmiş genel kanı tombik filan diye eleştirel ve eskisi daha güzel şeklinde. Ben beğendim Aphace deki yandaki irite avionik ve mühimmat eklentilerini kimse görmüyor kalem gibi helikopter istiyor.
Alttaki yeni şekli. Milimetrik radar tartışması da bitirilmiş oldu böylece altta radom gibi yerdemi filan diye konuşuyorduk. Şöyle sallamasyon bir mukayese ediyorum bizim helikopter Aphace nin iki katı menzili olur bence bu hali ile.

Mesajı Paylaş

putty

#169
May 17, 2020, 09:09 ÖÖ Last Edit: May 17, 2020, 09:18 ÖÖ by putty
Kuşkulandım bir ölçüm yaptım yeni helikopter fuardaki alıştığımız helikopterden bayağı daha büyük arkadaşlar. İlk modelde füze daha açılı ve bu acının iz düşümü mukayese hatası üretiyor ama bu hata aradaki büyüklüğün dahada artması yönünde bir hata yani ölçtüğümden bile birazcık daha büyük yeni model.  Hayvan gibi helikopter yapacağız galiba. Bu durumda bizim Aphace miz bu dev helikopter iken OH58 mizde ATAK lar olacak galiba. Biraz abarttım tabi

Mesajı Paylaş

murattekin

Çok çirkin yaa... Ama camlardaki asimetri sanki çizim hatalı diyor. Mesajı Paylaş
...

putty

#171
Haz 12, 2020, 11:15 ÖÖ Last Edit: Haz 12, 2020, 11:22 ÖÖ by putty
Bu ATAK benzeri yeni helikopteri anlayamıyor bazıları biraz anlamsız geliyor bu kadarcık değişiklik için ne gerek var gibi. Ama TAI yi düşünün sivil helikopter ile bir tık sonrası için motor da dahil hemen her kalem helikopter elemanı yerlileştirilmiş olmalı. Pallerden tel kesiciye benzin deposundan iniş takımına pompaları valfleri boruları aktarma elemanları şanzımanı mekanikleri bağlantı elemanları yeni helikopter yapanın işi biter mi hepsi belkide yerlileşti. Bir yanda bütün bu yerli benzerleri varken öbür yanda zamanın gereği ile konteyner dan çıkartılıp biraz gövde üretimi ile birleştirilen elektronikleri filan yerli ATAK var. Firma buna illaki günden güne artan şekilde dert eder ürettiği şeylerin benzerlerini ithal edip helikopter üretip onu Pakistan a filan ihracata çalışırken. Şimdi eldeki olan ve olacak olan yetenekler ile yeni bir ATAK topluyorlar buna birde helikopterin artık yamalı bohçaya dönmesi ile biriken sorunları çözme fırsatıda eklenince ne kadar eskiye benzer tutmaya çalışsalarda bayağı farklı ama çokta benzer bir helikopter çıktı. Aslında elden geldiği kadar benzetmek istedik ama bu kadar oldu. İtalya da ilk modellerde top bile yoktu düşünün topu eklerken başladı bu yamalı bohça hali üstüne bir sürü şey eklendi sonra bide bize geldi bir daha eklendi şimdi Mildar ın gövdesini bırak avioniğine yer bulamıyoruz gövde içinde. Bu artık dayanılmaz noktaya geldi hem yamalı bohçalık hali hemde fabrikada yerlileri varken konteyner dan italyan ürünleri ile üretimden. Artık üretim ihracat için olacak İtalya'ya ya vaadimiz de doldu hala daha onlara para kazandırmakta enayilik. Biz 100 tane için ihaleye çıkıp birde üstüne yüz tane sağa sola ihraç edeceğimizi İtalya bilse zamanında bizim ihaleye bile daha düşük fiyat verirdi. Bizim yani ilerde 3 tane helikopterimiz olmayacak biri bu yenisi biri büyük olanı iki tane olacak. Öbürü İtalyan zaten bizim değil. İki çeşit biri büyük biri küçük de olur yani niye olmasın Amerikanında var iki çeşit biri büyük biri küçük helisi Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter