Sukhoi SU-57

Başlatan theavengers, Eyl 28, 2015, 09:25 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

murattekin

A ile başlayan kod adı var mı? Ben bulamadım.   Mesajı Paylaş
...

süper çavuş

Su-25 de bir saldırı uçağı ama Frogfoot ismi .. Mesajı Paylaş

farabi

kurtkapan

Kas 01, 2019, 04:00 ÖS Last Edit: Kas 01, 2019, 04:38 ÖS by kurtkapan
Sabit kanatlı muharip hava araçlarında farkı sadece avcı(F) ve bombardıman(B) olarak yapıyorlar. Saldırı/Attack uçakları da boyutları sebebiyle F grubuna dahil ediliyor. Mesajı Paylaş

nokta

Demek nakliye uçakları için bir kod kullanılmıyor? Mesajı Paylaş

muhendus

Kas 01, 2019, 04:30 ÖS Last Edit: Kas 01, 2019, 05:25 ÖS by muhendus
C kodlu adlandırmaları gözden kaçırdınız sanırım hocam. Nakliye uçakları yani cargo uçakları için kullanılıyormuş.

"C--commercial aircraft and airliners, and cargo aircraft" Mesajı Paylaş

kurtkapan

Muharip uçaklardan bahsediyordum ama, haklısnız. Düzelteyim. Mesajı Paylaş

petibor

A harfi ile başlayanlar CAS uçakları A10 gibi. Mesajı Paylaş

kurtkapan

Kas 01, 2019, 08:21 ÖS Last Edit: Kas 01, 2019, 08:23 ÖS by kurtkapan
Bunlar NATO'nun(Aslında ağırlıklı olarak ABD ve İngiltere'nin) Sovyet, Rus ve Çin hava araçlarına verdikleri kod isimleri sevgili Putty.

Su-27(ve varyasyonları) Flanker, Mig-29(ve varyasyonları)Fulcrum, J-10 Firebird, Tu-95 Bear ve Tu-160 Blackjack gibi.

Uçakları biz çoğunlukla kendi fabrika numaraları ile biliyoruz. NATO kod adları asıl olarak denizaltılarda yardımcı oluyor. Alfa, Delta, Kilo, Tango, Typhoon ve Akula sınıfları gibi Sovyet denizaltılarının isimleri aslında hep NATO kod adları.

NATO galiba ilk defa Borei ve Yasen sınıfı denizaltılar ile kendi kod isimlerini değil, Rusya'nın verdiği isimleri kullanmaya başladı. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter