Ülkelerin Geçmiş ve Gelecekteki Nüfus ve Demografi Projeksiyonları

Başlatan Energy, Eki 02, 2017, 01:54 ÖS

« önceki - sonraki »

Energy

Dünya ülkelerinin geçmişteki ve gelecekteki nüfus ve demografik projeksiyonlarını gösteren bir web sitesi:

http://www.worldlifeexpectancy.com/tr/turkey-population-pyramid Mesajı Paylaş

putty

Şub 04, 2021, 08:41 ÖÖ Last Edit: Şub 04, 2021, 09:31 ÖÖ by putty
Türkiye'nin nüfusu açıklanmış

https://www.haberturk.com/son-dakika-turkiye-nin-nufusu-belli-oldu-haberler-2961085-ekonomi

Bir çok detay var ancak bence en önemli değişim köy kent nüfus oranları

Yeni açıklamaya göre köylerdeki nüfus oranı %7.2 den % 7 ye düşmüş.

Bu rakam siyasi yelpazeyi en çok etkileyen rakamdır yakın Türkiye tarihinde. Siyasetin köylerden bedavaya oy toplama devri tam tersine değişti ve bu çok büyük bir hızla gerçekleşti. Artık oy köylerde değiş şehirlerde ve haliyle de şehirliye hitap eden politikalar göreceğiz.

Jenerasyonlarla birlikte oylarda sola doğru ağırlık değiştirecek bir nebze bu hiç kuşkusuz böyle olacaktır. Bu tabi solcu olmak demek değildir aşırı sağdan merkez sağa geçmekte sola kaymaktır o anlamda dedim.

Aşağıdaki grafiğe bakın bu değişimin ne kadar dramatik olduğunu görebilirsiniz. Şu anda % 7 olan rakam 1990 da bile yarı yarıya idi ve bu iktidar başlangıcında % 40 lar civarıydı. Değişim inanılmaz şekilde ben anlamda veremiyorum belki de mahalle statüsüne geçirmeler ile alakalı yanıltıcı bir rakam bile olabilir bu tamda emin değilim. Türkiye gibi bir tarım ülkesinde % 7 pek inanılası rakam değil hele ki bu kadar dramatik değişim çok garip. Bazı köyler hala köy gibi yaşadıkları halde mahalle statüsüne geçmiş mi acaba hem onu sormak istiyorum size hem de ola ki rakamlar doğru yani bir göç var o zaman gelecekte her şey çok farklı olacak ben onu demek istedim.

Köy nüfusundaki dramatik değişim bir şehirleşme devrimidir bunu memnuniyetle karşılamak gerek. Bu değişim Türkiye'nin bir çok klişe sorununa da kökten çare olacaktır. Cumhuriyetimiz kutlu şehirleşme devrimini en nihayeti başarmıştır nüfusu şehirlere toplamıştır ve artık dikine büyüyerek bu kalabayı gerçek şehirliye çevirmek üzeredir ve muhtemelen bunda da çok yol alınmıştır. Bu şehirleşme devriminin şahidi mevcut iktidar olmuştur onun döneminde % 45 den % 7 ye inmiştir. Yani gelecek neler gösterecek ise bu hiç yaşanmamış emsalsiz bir deneyim olacak bekleyip 2020 leri birlikte yaşayarak tecrübe edeceğiz. Ne olacaksa hiç mukayese edemeyeceğimiz devrimsellikde olacak  döndürülemez olacak. Ben Türkiya için olumsuz projeksiyonları çok dayanaksız görüyorum bu tabloda.  Her şey çok güzel olacak gibi görünüyor inşallah.

Mesajı Paylaş

sadalone

Türkiye köyden kente göçü çok geç gerçekleştiren bir ülke belki sıkıntılarımızın pek çoğunu bunun yüzünden yaşıyoruz.

Mesajı Paylaş

≾10TΩ≿

https://data.tuik.gov.tr/Bulten/DownloadIstatistikselTablo?p=PHo7QirL9JL8JvdmCo6rtYhO/NaE5hfFhbFY9OTJfmYi2vnjntmzPIhYjfCwpmsl

Burada Tuik'in şehir köy nüfus oranı istatistiği var. 2013'e köy/belde nüfusu makul bir trendde azalırken 2013'de keskin şekilde %22,7'den %8,7'ye düşmüş görünüyor. Muhtemelen o yıllarda Şehir ve Köy/Belde ayrımlarında bir tanımlama değişikliği oldu. Mesajı Paylaş

Baltica

@Putty, bu konuyu daha once baska bir baslikta epey tartismistik, hatirliyor musun ?

O zaman yaptigim itirazlarin hala gecerli oldugunu dusunuyorum. Sayet, koyden kente goc, yuzyillar suren, uzun bir zaman diliminde vuku bukursa, soylediklerinin en azindan bir kismina katilmak mumkun olur. Ancak, bizdeki gibi 40-50 yil icerisinde meydana gelen 2 buyuk goc dalgasi ile, sehrin hazmetme kapasitesini fersah fersah asan sekilde meydana gelirse, bugun yasadigimiz butun priblemlerin ana sebebini teskil edecek sekilde sosyolojik curume/bozunma ortaya cikar. Unutmayalim, bizde zaten, batili anlamda 2 sehir varken  (Istanbul ve Izmir) koy ve kasabalardan, bu sehirlerin hazmetme kapasitesini asacak sekilde, cok kisa sure icinde vuku bulan gic dalgalari, sehrin yeni sakinlerini sosyolojik anlamda "Sehirli" yapmadi ve'lakin, bu sehirleri de kasabalastirdi.

50'den sonra, baslayan 1. Buyuk goc dalgasi, 70'lerde, bu sehirlerin etrafinda gecekondu mahallerini, varoslari olusturdu. Bu varoslar, yine 70'lerde, kendi kultur ve sosyolojisini yaratti ki biz ona "Arabesk" kultur-Sosyoloji diyoruz. Bu kultur, -Artik- topraksiz, ama hala koylu, sehirli birey olamamis, sehirde hayatta kalma mucadelesi veren, kitlelerin yarattigi bir sosyo-ekonomik alt-kultur, bir paralel sosyoloji idi. Henuz, hakim kultur, hakim sosyoloji olamadigindan, kendine gore, "Protest" bir yani da vardi.Bu protest yani, muziginde, deger yargilarinda, ozellikle o yillarda cekilen Yesilcam filmlerinde, bariz bir sekilde gorursun.

80'lerdeki 2. Buyuk goc dalgasi ise, artik, sehrin hazmetme kapasitesini cok asmisti. Fazla detaya girmeyeyim, zulfu yare dokunmasin, 80'lerdeki, 2. Buyuk dalga ile, 2000'lerin basindan itibaren, bu sosyoloji ve kultur, hakim kultur, gercek sehir kulturu ve sosyolojisi ise azinlik kultur-sosyoloji haline geldi. Ben bu hakim kultur-sosyolojiye, "Neo-Varosizm" diyorum. Neo-varosizm, kendi muzigini, deger yargilarini, hatta siyasetini olusturdu. Muzik ornegi uzerinden gidersek, parcalara baktiginizda, artik, protest, aglak, ezilmis, isyankar gufteler gormuyoruz. Gufteler, anlamsiz, sacma sapan olsa da, (Bodrum'a da gittik beraber !) besteler artik sen-sakrak, kipir-kipir ! Tabii hala armoni yok ve muzikalite rezalet ! Mesajı Paylaş

putty

Şub 04, 2021, 10:23 ÖÖ Last Edit: Şub 04, 2021, 10:33 ÖÖ by putty
2012 de büyük şehirlerde köyler mahalle statüsüne geçirildi. Buna rağmen istatistiklere oraları kentsel nüfus diye geçirmek nasıl bir istatistik fayda sağlıyor merak ediyorum.
Excel tablosuna gör benim tahminim bizdeki kırsal nüfus % 7 değil % 20 aslında.

Baltica senin dediğin ideal olan tabiki ama ne bizim 18 yy a dönme şansımız var nede 22 yy a kadar tahammülümüz var. Bu göç labbadanak olacak sonra sorunlar sahada yaşanarak çözülecek. Zaten oldu bitti bir şeyde pek olmadı o kadar kaos yaşamadık Anadolu insanı yokluktan isyan çıkartmaz katlandık geçti gitti zor kısmı. Bundan sonra Türkün gücünü herkes görecek Anadolu'da ki istilamız ancak neticeye ulaştı Anadolu'yu Türkleştirdik ve artık burada muhteşem Türk medeniyeti ortaya çıkacak. Anadolu ilk defa şehirli Türk medeniyeti ile tanışacak. Her şehir beş yöne hızlı trenlerle bağlanacak her karışından cazibe fışkıracak uzaydan bakınca Anadolu parıl parıl parlayacak geceleri Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter