Türkiye'de Limanlar ve Limancılık Sektörü

Başlatan Atılgan, Eki 02, 2017, 12:47 ÖS

« önceki - sonraki »

Atılgan

'Güvenli liman' turizmi canlandıracak

Turizm sektöründe kartlar yeniden karılıyor. 2018 yılını rekorla kapatmaya hazırlanan Antalyalı turizmcilerin yeni hedefi, kruvaziyer turizmini canlandırıp nitelikli turisti bölgeye çekmek.
Türk turizminin lokomotifi Antalya, 2019 hedeflerine kilitlendi. Yeni turizm hedefleri içerisinde 'nitelikli turist' vurgusu yapan sektör temsilcileri, cruise turizminin önemine dikkat çekiyor. Sektör içerisinde etkin rol oynayan cruise firmaları ise rotaların Türkiye lehine değiştiğini vurguluyor.

YENİDEN YÜKSELİYORUZ

Kruvaziyer turizmin önemi ve 2019 hedefleri ile ilgili Hürriyet'e konuşan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, "Bu alanda başarılı işler yapıldı. Ancak dünyayı etkisi altına alan bir takım olaylar sayıların neredeyse sıfırlanmasına neden oldu. Şimdi ise yeniden yükseliş evresine geçtik" dedi.

"ANTALYA PAYINI ALACAK"

Türkiye'de hiçbir zaman güvenlik sorunu olmadığını vurgulayan Ayık, "Aslında sorun Türkiye dışındaki duraklarda yaşandı tabi süreç bizi de etkiledi. Kruvaziyer konusunda Akdeniz çok önemli bir durak. Biz 2019'dan umutluyuz. Çünkü sektör temsilcilerinin yaptığı araştırmalar Türkiye lehine. Yani Türkiye yeniden rotaya alındı. Tabi bu yükselişten Antalya'da payını alacak" diye konuştu.

"YENİDEN ROTADAYIZ"

Kruvaziyer turizminde çok ciddi bir büyüme olacağını belirten Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr. Erkan Yağcı, şöyle dedi:

"Bu alan bizim için çok önemli. Çeşitli gerekçelerle Türkiye'yi rotadan çıkaran firmaların geri dönüyor olması bizi heyecanlandırıyor. Yeni yılda çok önemli bir hareket olacağını düşünüyoruz.

DOĞRU YÖNETİM ŞART

2018 yılı Türkiye turizmi açısından yükseliş yılı oldu. Özellikle paket turda çok ciddi bir yükseliş yaşadık. Tabi her zaman söylediğimiz gibi turizmi doğru yönetip ürünü farklılaştırmalıyız. Kruvaziyer turizmi de bu farklılıklardan biri. Biz Antalya olarak bu alanda payımızı alacağımıza inanıyorum."

https://www.denizhaber.com.tr/guvenli-liman-turizmi-canlandiracak-haber-85659.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

20 limanda konteyner takip sistemi var

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 20 limanda konteyner takip sisteminin olduğuna dikkat çekerek üretici ve ihracatçı firmaların çıkış noktasından varış noktasına kadar imalat tesisinde takip yapabildiklerini söyledi.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

"20 LİMANDA KONTEYNER TAKİP SİSTEMİ VAR"

Bakan Pekcan, "Kayıt sistemimiz var. Türkiye sınırı içindeki bütün TIR'ları takip edebiliyoruz. Yetkilendirilmiş 399 firmamız var 97 firma da bekliyor. Pilot uygulama başlattık. Üretici ve ihracatçı firmalar için... Konteyner takip sistemi var. 20 limanımızda aktif olarak çıkış noktasından varış noktasına kadar imalat tesisinde takip edebiliyoruz. Bunun dışında liman tek pencere projemiz var. 125 evrağı tek alandan girebiliyoruz" dedi.

"SORUNLARI MASAYA YATIRIYORUZ"

Pekcan, "İhracatçılarımıza ve firmalarımıza teşekkür etmek istiyorum. Bahsetmeyi unuttum, biz göreve geldiğimizde istişare kurulu kurdum. Sadece başkanlar sonrasında genel müdürler, sekreterlerin katıldığı bir toplantı düzenliyoruz. Tüm iş insanlarının temsilcilerinin sorun ve problemlerini masaya yatırıyoruz" diye kouştu.

35 YERDE DAHA TÜRK TİCARET MERKEZİ AÇILACAK

Bakan Pekcan, "Yurt dışında 5 merkezde ve 15 sektörde Türk Ticaret Merkezi var. Yeni hedefimiz 35 yerde daha açmak" ifadelerini kullandı.

https://www.denizhaber.com.tr/20-limanda-konteyner-takip-sistemi-var-haber-85698.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Konteyner takip sistemi, 15 Aralık'ta Alsancak Limanı'nda devreye girecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Tekirdağ Limanı'nda başarılı bir şekilde gerçekleştirilen konteyner takip sisteminin Alsancak Limanı'nda 15 Aralık'ta devreye gireceğini söyledi.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, varış öncesi gümrüklemeyle ilgili pilot uygulamaya başladıklarının bilgisini verdi. Pekcan, uygulamanın Tekirdağ Limanı'nda başarılı bir şekilde gerçekleştiğini, üretici ihracatçı firmaların ham madde, ara malı ithalatında uygulanmak üzere bu uygulamayı başlattıklarını ve gemi daha limana yaklaşmadan hazırlık süreçlerinin tamamlanabildiğini, limana yaklaştığında ise gümrük işlemlerinin tamamlanmış olduğunu böylece stok ve para kaybının olmadığını anlattı.

"LİMAN TEK PENCERE PROJEMİZ VAR"

Pekcan, konteyner takip sisteminin olduğuna da işaret ederek "Şu anda Haydarpaşa Limanı hariç, bütün limanlarda, Alsancak Limanı da 15 Aralık'ta devreye girecek. 20 limanımızda aktif olarak bütün konteynerlerin çıkıştan varış noktasına kadar takip edebiliyoruz. Liman Tek Pencere Projemiz var, şu anda 17 farklı kurumdan 125 evrakı tek merkezden girebiliyoruz" dedi.

"TEMİNAT MEKTUPLARINI 2019'DA ALABİLECEĞİZ"

Serbest dolaşım belgelerini online olarak vereldiğinin altını çizen Pekcan, "İthalatta 38, ihracatta 18 evrakımız kaldı. Menşe şahadetnamesini, serbest dolaşım belgelerini online olarak verebiliyoruz. Bankalarımız hazır olduğunda gümrüklere verilen teminat mektuplarını da 2019'da online alabileceğiz" diye konuştu.

https://www.denizhaber.com.tr/konteyner-takip-sistemi-15-aralikta-alsancak-limaninda-devreye-girecek-haber-85766.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

İzmir Alsancak Limanı modernize edilecek

Alsancak Limanı'nda büyük gemilerin yanaşabilmesi için gerekli çalışmalar başlıyor. Rıhtımların düzenlenip konteyner depolama alanlarının genişletileceği limanın modernize edilmesi için hazırlanan projede ilk etabın 14 ayda tamamlanması planlanıyor.
İzmir Liman İşletme Müdürlüğü görevine atanan Serdar Görür'e "Hayırlı olsun" ziyaretinde bulunan Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Alsancak Limanı'nın ihracatçılar için çok önemli olduğunu, limanın yenilenmeye ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Eskinazi, limanın büyütülmesi, modernizasyonu ve turist gemilerinin limana yanaşması gibi konuların Ege Bölgesi ticaret hayatı için önemli olduğunu belirtti.

Limanın iş yapma potansiyeline dikkat çeken Görür de, hinterlandının çok geniş olduğunu hem ihracatçı hem de ithalatçılar için öneminin büyük olduğunu belirtti.

2018 hedeflerini tutturduklarını ifade eden Görür, "Bu nedenle çalışmalarımıza hızla başlayıp hızla tamamlamayı planlıyoruz" dedi.

İzmir Alsancak Limanı'nın günün ihtiyaçlarına cevap verebilecek modernizasyonu konusundaki çalışmalar ile ilgili planların hazırlandığını ifade eden Görür, şöyle konuştu:

"İlk etapta liman baseninde çalışmalar başlayacak. 425 bin metre küp tarama yapılacak. Rıhtımlarda bir sorunumuz yok. Bazı topuk noktalarında 10.5 metre olan sığlığı gidererek 12 metre derinliğe ulaşmayı hedefliyoruz. Geri sahada da modernizasyon ve otomasyon çalışmaları da olacak. TIR giriş çıkışlarını sistemle bağlayıp liman içi trafiği rahatlatacağız, rıhtım operasyonumuzun desteksiz kalmaması için geri sahayı modernize edeceğiz."

Görür, planlanan ilk etap projenin 14 ayda tamamlanmasının öngörüldüğünü kaydetti.

https://www.denizhaber.com.tr/izmir-alsancak-limani-modernize-edilecek-haber-85913.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

YALIKAVAK MARİNA, 'DÜNYA'NIN EN İYİ SÜPERYAT MARİNASI' SEÇİLDİ

Yalıkavak Marina, TYHA tarafından '2018-2019 Dünya'nın En İyi Süperyat Marinası' ödülüne layık görüldü. 24 Nisan 2019'da İngiltere'de düzenlenecek törende ödülü, Yalıkavak Marina'yı temsilen Marina Direktörü Deniz Akaltan teslim alacak.

Yalıkavak Marina, dünya yatçılık sektörünün en prestijli kurumlarından biri olan The British Yacht Harbour Association (TYHA) tarafından "2018-2019 Dünya'nın En İyi Süperyat Marinası" ödülüne layık görüldü.

TYHA tarafından resmi olarak açıklanan ödüller, 24 Nisan 2019 tarihinde İngiltere'de özel bir törenle sahiplerini bulacak. Yalıkavak Marina'yı temsilen ödülü Marina Direktörü Deniz Akaltan teslim alacak.

The British Yacht Association (TYHA) tarafından 5 Altın Çapa ödülüne sahip Yalıkavak Marina'nın finalist olduğu ve tekne sahipleri ve deniz tutkunlarının katıldığı oylama sonuçlandı.

TYHA tarafından yapılan açıklamaya göre Yalıkavak Marina, resmi olarak "2018-2019 Dünya'nın En İyi Süperyat Marinası Ödülü"ne layık görüldü. TYHA ödülleri, 24 Nisan'da Londra'da düzenlenecek özel bir törenle sahiplerine teslim edilecek.

Dünya yatçılık sektörünün en prestijli ödüllerinden birine layık görülen Yalıkavak Marina Direktörü Deniz Akaltan ödülle ilgili şunları söyledi:

"Dünya yatçılık sektörünün önde gelen ve Marina sektörünün standart belirleyicisi kurumlarından The British Yacht Harbour Association tarafından 2018-2019 Dünya'nın En İyi Süper Yat Marinası ödülüne layık görülmekten büyük onur duyuyoruz.

2009 yılında kurulduğumuzdan beri Yalıkavak Marina olarak, 10 yıldır, tüm marina operasyonlarında servis kalitemizi yükseltmek için yatırımlarımızı artırarak sürdüyoruz ayrıca misafirlerimizin marinamızda lüksü ve konforu bir arada bulabileceği bir atmosfer yaratmak üzere ödüllü plajlara sahip otellerimiz, açık hava AVM'mizde bulunan mağazalarımız, gurme restoranlarımız ve özel etkinlikler ve konserlerle hizmetlerimizi sürekli geliştiriyoruz. Kurulduğumuz yıldan beri gösterdiğimiz emeklerin bu şekilde meyvesini vermesi ve misafirlerimizin ve müşterilerimizin bizler için oy vermiş olması bizim için oldukça mutluluk verici.

2018-2019 Dünya'nın En İyi Süper Yat Marinası, Türkiye'nin gururu ve Türkiye yatçılık sektörünün marka elçisi Yalıkavak Marina olarak yılda yaklaşık 120 ülkeden 2 milyon misafir ağırlıyor ve dünyaca ünlü fuar ve etkinliklerde ülkemizi gururla temsil ediyoruz.

Türkiye yatçılık sektörünün marka elçisi olarak Türkiye karasularını, Bodrum yarımadasını ve Yalıkavak bölgesini uluslararası prestijli oranizasyonlarda tanıtmaya ve ülkemizi gururla temsil etmeye devam edeceğiz. TYHA tarafından aldığımız ödül misyonumuz çerçevesinde attığımız stratejik adımlarda doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi. Türkiye'nin marka elçisi olma misyonumuz çervesinde yatırımlarımıza devam edeceğiz ve Türkiye halkına ve misafirlerimize her zaman daha iyi hizmet sunmak üzere daha da yoğun çalışacağız. Çünkü burada her şey Sizin için!"

https://www.denizhaber.net/mobi/news_detail.php?id=87059 Mesajı Paylaş

Atılgan

SAROS FSRU GEMİ İSKELESİ'NİN İPTALİ İÇİN DAVA AÇILDI

Kültür Turizm Bölgesi ilan edilen Saros Körfezi'ne yapılması planlanan "Saros FSRU Gemi İskelesi " projesinin iptali için Trakya Platformu Dönem Sözcüsü Avukat Bülent Kaçar tarafından dava açıldığı bildirildi.

18 Mayıs 2019 Cumartesi 17:59

Edirne'nin Keşan ilçesinde Gökçetepe ile Sazlıdere arasına yapılması planlanan FSRU Limanı Boru Hattı Projesi'ne "ÇED Olumlu" kararının çıkması üzerine Keşan'da bu karara karşı iptal davası açıldı.

Erikli Turizm Geliştirme Kooperatifi, Saros Körfezi Mecidiye Beldesi Kültür Turizm Derneği ve diğer yurttaşlar adına 72 sayfadan oluşan dilekçesinin mahkemeye sunulmasından önce konuyla ilgili basın açıklaması yapıldı.

Trakya Platformu Dönem Sözcüsü ve dava vekili Avukat Bülent Kaçar, CHP Edirne İl Genel Meclisi Üyeleri Sezgin Gündoğdu, Erdinç Can, Edoğan Gümülcineli, karara itiraz eden dernek başkanları, çeşitli platformların üyeleri ve bazı davacı vatandaşların katıldığı basın açıklamasında konuşan ve Saros gönüllülerinden olduğunu ifade eden Mehmet Zeybek, "Gökçetepe-Sazlıdere arasına yapılması planlanan FSRU iskelesinin yapılmaması için dava açmaya geldik. Buraya toplandık, uğraşacağız" dedi.

"DAVAMIZI DANIŞTAY NEZDİNDE AÇIYORUZ"

Trakya Platformu Dönem Sözcüsü ve dava vekili Avukat Bülent Kaçar ise, yaptığı açıklamada "Saros Körfezi'ni tamamıyla bitirecek ve Saros Körfezi'nin Enez Dalyan Gölü'nden Gelibolu- Evreşe'ye kadar olan alanını, doğal kıyı kuşağını çok derinden etkileyecek ve yüzbinlerin tatil yeri olan Türkiye'nin de en önemli doğal alanlarından olan Saros Körfezi, Özel Çevre Koruma Bölgesi ve Kültür Turizm Gelişim Bölgesi ile birlikte tüm habitatlarıyla Saros FSRU Dev Doğalgaz Liman İnşaatı ve Boru Hattı Projesi'yle ciddi tahribata uğrayacaktır. Bizler de temsiliyeti 4 bin 300 kişiye varan Erikli Turizm Geliştirme Kooperatifi, Saros Körfezi Mecidiye Beldesi Kültür Turizm Derneği ve diğer yurttaşlar adına bugün 72 sayfadan oluşan bu nihai ÇED Raporu'na karşı davamızı Danıştay nezdinde açıyoruz. Bölgemize, yurttaşlarımıza ve hukuka hayırlı uğurlu olsun" dedi.

https://www.denizhaber.net/mobi/news_detail.php?id=88508 Mesajı Paylaş

Atılgan

Alsancak Limanı'ndan Ro-Ro seferleri tekrar başlayacak

İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, Alsancak Limanı ile İtalya arasında bir yıldan beri yapılamayan Ro-Ro taşımacılığının tekrar başlayacağını açıkladı.
Geçen yıl Ağustos ayından bu yana yapılamayan Alsancak Limanı-İtalya Ro-Ro taşımacılığı tekrar başlayacak.

Konuyla ilgili Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararının revize edildiğini dile getiren İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, önümüzdeki hafta Ulaştırma Bakanlığı nezdinde girişimlere başlayacaklarını söyledi.

İZTO'nun Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda konuşan Özgener, geçen yıl UKOME'nin şehir merkezindeki trafik yoğunluğunu gerekçe göstererek Ro-Ro seferlerinin iptaline zemin hazırlayan karar aldığını hatırlattı.

Halbuki Ro-Ro seferleri için TIR'ların şehir trafiğini hafta sonu gece saatlerinde kullandığını ve sayılarının da konteyner TIR'larının çok çok altında olduğunu ifade eden Özgener, "Oda olarak, Ro-Ro seferlerinin İzmir Alsancak Limanı'ndan yeniden başlatılmasına ilişkin İzmir Valiliği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne girişimlerde bulunduk. Çabalarımız sonucunda, 8 Ağustos 2019 tarihli UKOME toplantısında karar revize edildi. Alınan yeni kararla Ro-Ro seferleri yapacak TIR'lar şehir trafiğinin yoğun olmayan saatlerinde girişine olanak tanındı. Şimdi revize edilen bu UKOME kararı ile birlikte Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı nezdinde girişimlerimizi başlatacağız. Önümüzdeki hafta sayın bakanımızı ziyaret edeceğiz. Amacımız, İzmir-İtalya Ro-Ro taşımacılığı hizmetinin, Çeşme ve İzmir Alsancak Limanı çıkışlı olmak üzere, her iki liman üzerinden verilmesinin sağlanması" diye konuştu.

İZMİR, KIRSAL KALKINMA DESTEĞİNDEN YARARLANMALI

Dünya'da yer alan habere göre, İZTO'nun da içerisinde yer aldığı Tarımsal OSB Projeleri ile İzmir'in tarımsal sanayi potansiyelinin etkin kullanılmasının sağlanacağını ifade eden Özgener, "İzmir'in bu noktada desteklemelerden yararlanabilmesi önem taşıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etap Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ, 2 Ağustos 2019 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu konuda da çok farklı konularda yüzde 50'ye varan destekler var. Haftaya çarşamba günü Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programıyla ilgili odamızda bir toplantı düzenleyeceğiz. Katılımınızı bekliyoruz" dedi.

https://www.denizhaber.net/alsancak-limanindan-ro-ro-seferleri-tekrar-baslayacak-haber-90383.htm Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter