KARAM-Karadeniz Araştırmaları Merkezi

Başlatan Energy, Eki 01, 2017, 08:30 ÖS

« önceki - sonraki »

Energy

KaraM, merkezi Ankara'da bulunan bir düşünce kuruluşudur.

KaraM (Karadeniz Araştırmaları Merkezi) Türkiye'nin kuzeyine düşen bölge ile ilgili stratejik ve toplumbilimsel araştırmalar yapmak, yapılmasını desteklemek ve yayınlamak amacıyla, 2002 yılında kurulmuştur, uzmanlık alanı olarak Karadeniz havzasını seçen ve adını bu şekilde belirleyen KaraM, Türkiye'nin Balkanlar, Kafkaslar ve Doğu Avrupa ile ilgili bilgi birikimine katkıda bulunmak üzere faaliyetini sürdürmektedir.

Çok mütevazı imkânlarla yola çıkan bir aydın topluluğunun eseri olan KaraM, bugüne kadar 20 civarında kitap yayınlamıştır. Bunların içinde Karaçay-Balkarlar ve Balkanlar El Kitabı gibi proje ürünü eserler de vardır. Özellikle bu sonuncu eser alanında dünya çapında bir boşluğu doldurmuştur. En önemli faaliyeti ise, Türkiye'nin ilk bölgesel akademik dergisi olan Karadeniz Araştırmaları'nı yayınlamak olmuştur. Bu dergi halen üç aylık olarak düzenli aralıklarla yayınlanmaktadır. Çağdaş iletişim ortamında sanal bir çatı altında bu alanda çalışan bilim adamlarının önemli bir kısmını bir araya getiren KaraM, ilgilendiği bölge ile ilgili çalışmaların artışına önemli katkı sağlamıştır.

Özellikle iktisadi ve siyasi konularda bölge ile ilgili alan çalışmaları yapmak ve raporlar hazırlamak KaraM'ın öncelikli gündem maddesini teşkil etmektedir. Kendini ispatlamış bir düşünce kuruluşu olan merkezimizin mevcut birikim ve tecrübeleri ışığında iddialı bir içeriğe sahip olan bu raporlar, ilgili kişi ve kuruluşlara danışmanlık hizmeti olarak sunulmaktadır. Bilgi güçtür; güç edinmek isteyene bilgi gerekir. Bölgesini iyi bilen bir Türkiye, bölgesinde güçlü bir Türkiye olacaktır.

KaraM'ın web sitesi için aşağıdaki linki tıklayınız:

http://karam.org.tr/Anasayfa.aspx Mesajı Paylaş

Energy

KaraM'dan İsmail Aydıngün tarafından kaleme anılan; "AVRASYA BİRLİĞİ: 'GERÇEK' BİR ENTEGRASYON MU, RUSYA'NIN YENİ HEGEMONYA KURMA ARAYIŞLARININ BİR ARACI MI?" başlıklı çalışmasının özeti aşağıdadır:

AVRASYA BİRLİĞİ: 'GERÇEK' BİR ENTEGRASYON MU, RUSYA'NIN YENİ HEGEMONYA KURMA ARAYIŞLARININ BİR ARACI MI?

İsmail Aydıngün/KaraM

Bu çalışmada, Rusya'nın 2008'deki Gürcistan Savaşı'ndan bu yana âdeta yeni-kolonyalist bir retorik çerçevesinde uyguladığı yayılmacı siyaset veya yeni hegemonya kurma arayışlarının yol açtığı siyasi krizlerin Avrasya Birliği'ne yansımaları irdelenerek, Kırım'da olduğu gibi, Transdinyester'de ya da başka bir yerde Rus azınlıklar bahane edilerek yapılacak referandumlarla siyasi sınırların değiş(tiril)mesinin, hedeflenen siyasi ve ekonomik entegrasyonla hangi boyutlarda çelişeceği tartışılacak. Ayrıca, Ukrayna ve Kırım'daki siyasi kriz çerçevesinde, Rusya'nın, hem Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'ne hem de Avrasya Birliği'ne mesafeli duran, hatta katılmak istemeyen eski SSCB cumhuriyetlerine karşı aldığı konum ve takındığı tutum, ünlü Alman hukukçusu ve siyaset kuramcısı Carl Schmitt'in 'dost-düşman ayrımı' bağlamında değerlendirilecek. Türkiye'nin Avrasya Birliği'ne dâhil olup olmayacağı, dâhil olmasının ya da olmamasının söz konusu entegrasyon sürecindeki siyasi yansımaları da çalışmada ele alınacaktır.

Makalenin tamamı için:

http://karam.org.tr/Makaleler/1401532968_09-%C4%B0smail%20AYDING%C3%9CN.pdf Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter