Harita Genel Komutanlığı/Ulusal Haritacılık Kurumu

Başlatan meraklı, Eyl 25, 2017, 10:55 ÖS

« önceki - sonraki »

meraklı

Ulusal haritacılık kurumu olan Harita Genel Komutanlığı, 1895 yılında Harita Komisyonu ismiyle kurulmuştur. Halen Milli Savunma Bakanlığına bağlı olarak, yaklaşık 600 personeli ile gerek kalkınma amaçlı kamu kurum ve kuruluşlarına, gerekse savunma ve güvenlik amaçlı olarak Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmet vermektedir. Ayrıca pek çok ulusal haritacılık birliğine başkanlık etmekte ve bir takım uluslararası kuruluşlarda da Türkiye'yi temsil etmektedir.
 
Harita Genel Komutanlığı; Komutanlık Karargâhı, Teknik Daireler ve Harita Yüksek Teknik Okul Komutanlığı Cebeci/Ankara'da, Destek Birlik Komutanlığı Lodumlu/Ankara'da, Hava Grup Komutanlığı Güvercinlik/Ankara'da ve MSB Özel Eğitim Merkezi Komutanlığı Erdek/Balıkesir'de olmak üzere dört ayrı bölgede konuşlanmaktadır. Harita Satış Bürosu Cebeci/Ankara'da bulunan merkez kışla içerisinde yer almaktadır.

Harita Genel Komutanlığı'nda değişik ölçeklerde standart topoğrafik ve tematik harita üretimleri ile çeşitli coğrafi veri üretimleri gerçekleştirilmektedir. Harita üretim faaliyetlerinde temel ölçek 1:25.000'dir. 1:25.000 ölçekli topoğrafik haritalar jeodezik, fotogrametrik, topoğrafik ve kartografik işlemler adı ile isimlendirilebilecek birbirini izleyen dört temel adımda üretilmektedir:

(1) Jeodezik İşlemler: Hava fotoğraflarının yöneltilebilmesini sağlamak üzere, uçuş alanı içerisinde uygun sayıda yer kontrol noktaları tesis edilmekte ve bu noktaların 3 boyutlu koordinatları ölçülüp hesaplanmaktadır.
(2) Fotogrametrik İşlemler: Fotogrametrik yöntemlerle, hava fotoğraflarından 3 boyutlu model üzerinden detaylar toplanmaktadır.
(3) Topoğrafik İşlemler: Fotogrametrik yolla toplanan veriler, bizzat arazide bütünlenerek eksik/fazla toplanmış detaylar kontrol edilmekte ve detaylara ait çeşitli öznitelik bilgileri ile isimler toplanmaktadır. Arazide bütünleme işleminin ardından veriler, Veri Yapılandırma ve Topoloji Kontrolü işlem adımlarından geçerek, sürekli yapıdaki 1:25.000 Ölçekli Topoğrafik Vektör Veritabanı (TOPOVT) isimli coğrafi veritabanına aktarılmaktadır.
(4) Kartografik İşlemler: Veriler kartografik veri düzenleme işlemlerinin (öteleme, eleme, sembolleştirme vb.) ardından kitabe ve kenar bilgileri eklenerek baskıya hazır hale getirilmekte ve matbaada basımına müteakip kullanıcılara sunulmaktadır.

1:25.000 ölçekli haritalar temel alınarak, yarı otomatik genelleştirme yöntemi ile 1:50.000, 1:100.000, 1:250.000 (Kara, Hava ve Helikopter (Alçak İrtifa Özel Hava) olmak üzere üç seri) ve 1:500.000 (Kara ve Hava olmak üzere iki seri) ölçekli topoğrafik haritaların üretimi yapılmaktadır. Ayrıca topoğrafik haritalar ve bazı yardımcı kaynakların kullanımı ile muhtelif ölçekte tematik harita üretimleri de gerçekleştirilmektedir.

Yukarıda sıralanan harita üretimleri, 1990'lı yılların sonlarından itibaren sayısal ortamda gerçekleştirilmeye başlanmıştır. 2007 yılından itibaren ise tüm ölçeklerdeki harita üretimleri, tüm işlem adımları ile birlikte tamamen sayısal ortamda gerçekleştirilmektedir. 2008 yılında tedarik edilen sayısal hava kamerası ile birlikte hava fotoğrafı çekim faaliyeti de sayısal ortamda yapılmaya başlanmış ve klasik fotoğraf çekim faaliyeti terk edilmiştir. Sayısal olarak çekilmiş hava fotoğrafları üzerinden 3 boyutlu ortamda detaylar vektör yapıda toplanmakta, toplanan veriler arazide sayısal ortamda bütünlenmektedir. Daha sonra bu veriler yine sayısal ortamda gerçekleştirilen bir takım kartografik işlemlerin ardından baskıya esas 1:25.000 ölçekli kartografik vektör harita elde edilmektedir. Bu harita esas alınarak yarı otomatik genelleştirme yöntemi ile diğer küçük ölçekli haritaların üretimi yapılmaktadır.

HGK'da ilk sayısal üretimler raster yapıda gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda Türkiye'ye ait tüm ölçeklerdeki haritalar taranıp koordinatlandırılarak raster haritalar üretilmiştir. Günümüzde ise vektör yapıda üretilen haritalardan baskıya esas teşkil edecek pdf formatında sayısal baskı dosyası oluşturulmaktadır. Bu dosya hem baskıya sevk edilerek kâğıt harita elde edilmekte, hem de tiff formatına dönüştürülüp koordinatlandırılarak raster haritalar üretilmektedir.

Sayısal hava fotoğrafları sadece vektör veri üretim amaçlı olarak kullanılmamakta, aynı zamanda bu fotoğraflardan yararla otomatik görüntü eşleme yöntemi ile sayısal yüzey modeli ve sayısal arazi modeli ve ayrıca renkli ortofoto üretimleri gerçekleştirilmektedir. Öte yandan 1939 yılından itibaren klasik hava kameraları ile çekilmiş film bazlı siyah-beyaz hava fotoğrafları da taranarak sayısal ortama aktarılmaktadır.

https://www.hgk.msb.gov.tr/uf-11-uretim-is-akisi.html Mesajı Paylaş

Terra

Hava Fotoğrafı Çekim Uçağı geliyor

TAIMAG Dergisi'nin yayınlanan 106. sayısında, Savunma Sanayii Başkanlığı ile  Türk Havacılık Uzay Sanayii arasında 22 Mayıs tarihinde, Hava Fotoğrafı Çekim Uçağı (HAFÇU) Tedarik Projesi Sözleşmesi imzalandığı haberi paylaşıldı.

Harita Genel Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda başlatılan Hava Fotoğrafı Çekim Uçağı (HAFÇU) Tedarik Projesi kapsamında FAA sertifikasyonuna sahip bir adet Beechcraft King Air B350ER uçağı satın alınacak ve uçak üzerinde kamera delikleri modifikasyonu başta olmak üzere hâlihazırda sivil sertifikasyonu (STC) bulunan modifikasyonlar yapılacak.

Proje bir adet Beechcraft King Air B350ER uçağı teslimatının yanında Harita Genel Komutanlığı'nın envanterinde bulunan bir adet hava fotoğrafı çekim kamerasının modifikasyonu, yedek parça, yer destek ekipmanları ve eğitimleri de kapsıyor.

Çalışmalar sonunda, Beechcraft firmasından alınan B350ER model uçağın kabulü 07-08 Haziran 2018 tarihlerinde SSM ve Harita Genel Komutanlığı'nın da katılımı ile başarılı bir şekilde tamamlandı.

Uçak ve ilgili tüm malzemenin bir yıl içinde Harita Genel Komutanlığı'na teslim edilmesi planlanıyor.

http://defenceandtechnology.com/2018/07/12/hava-fotografi-cekim-ucagi-geliyor/ Mesajı Paylaş

Merkator

Havadan Gravite Ölçme ve Analiz Yeteneği Türkiye'ye kazandırıldı

Harita Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Türkiye Petrolleri Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkanlığı ve TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü işbirliği ile yürütülmekte olan "Türkiye Yükseklik Sisteminin Modernizasyonu ve Gravite Altyapısının İyileştirilmesi Projesi" kapsamında "Hava Gravimetrisi" çalışmaları başlatıldı.

Bu çalışma ile büyük su alanları, sarp, engebeli, kayalık, ormanlık ve güvenlik kısıtlamaları nedeniyle yerden ulaşımın zor olduğu alanlar ile ülke sınırları ve kıyı alanları üzerinde havadan yerçekimi ivmesi (gravite) ölçülerek veri boşluklarının doldurulması hedefleniyor.

Türkiye'de millî imkânlarla ilk defa gerçekleştirilen hava gravimetrisi ölçümlerinin Harita Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen analiz yazılımıyla elde edilecek gravite verileri; yer gravite alanı bilgisine ihtiyaç duyan savunma sanayi kurum ve kuruluşların, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, TÜBİTAK ve üniversitelerin hizmetine sunularak;

*Yüksek maliyet gerektiren veri toplama çalışmalarında tekrarlılığın önlenmesine,

*Yer gravite alan bilgisi kullanan silah sistemlerinin geliştirilmesine ve iyileştirilmesine,

*Maden, petrol, doğalgaz gibi yer altı kaynaklarının araştırılmasında kullanılan jeoloji ve jeofizik haritalarının güncellenmesine ve yorumların geliştirilmesine,

*Kabuk kalınlığı, tektonik yapıların belirlenmesi gibi Yer bilimleri çalışmalarına katkı sağlayacağı değerlendiriliyor.

Harita Genel Müdürlüğüne ait BEECHCRAFT SUPER KING AIR B-200 uçağı ile düşük hız ve irtifada yapılan uçuşlar 15 Mayıs 2019 tarihinde Eber, Akşehir ve Ilgın Gölleri üzerinde gerçekleştirilen uçuşlarla başladı.

http://www.kokpit.aero/hava-gravite-olcme-yetenegi Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter