Çekya Silahlı Kuvvetleri

Başlatan Defence, Eyl 24, 2017, 01:47 ÖS

« önceki - sonraki »

Defence

Çekya Savunma Bakanı Martin Stropnicky, hükümetin bu hafta 2026 yılına kadar Çek Kara Kuvvetleri'ni modernize etmek için hazırladığı, 117 milyar koruna (5 milyar ABD doları) tutarındaki harcama planını açıkladı. Plana göre Çekya Kara Kuvvetleri için en az 210 yeni piyade savaş aracının satın alınması için 50 milyar koruna (2 milyar ABD doları) harcanacağını açıklandı.

Stropnicky, yerel haber ajansı CTK'ya "hükümetin planı onaylayacağını tahmin ediyorum" dedi. "Ordunun açık, kapsamlı bir yatırım programı sonucunda  somut maddi imkânlarla desteklenmesi bir ilk olacak" dedi.

Yeni IFV'ler ülkenin modası geçmiş Sovyet tasarımı BVP-2'lerin yerini alacak. Yerel gözlemciler, dikkate alınan araçların General Dynamics European Land Systems tarafından sunulan Ascod, BAE Systems'in CV90'ı, Rheinmetall'ın Lynx'i ve Almanya'nın KMW ve Rheinmetall tarafından ortaklaşa üretilen Puma'sı olacağını belirtiyorlar.

Bununla birlikte IFV alım kararının, 20 ve 21 Ekim'de gerçekleşmesi planlanan parlamento seçimlerinden sonra alınması ihtimal dahilinde.

Stropnicky'nin Bakanlar Kurulu'nda temsil ettiği ANO siyasi partisinin de seçimleri kazanması bekleniyor. 9 Eylül'de yerel radyo yayıncısı Cesky Rozhlas tarafından yayınlanan bir ankete göre, ankete katılanların yüzde 28,4'ü ANO partisi için oy vermeyi planlıyor ve bunu yüzde 15,7 ile Çek Sosyal Demokrat Partisi izliyor.

ANO, seçim programında Çek Cumhuriyeti'nin askeri harcamalarını 2024 yılına kadar gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 2'sine çıkaracağına söz verdi. Parti, planlanan IFV alımının "önümüzdeki yıllarda yapılacak önemli yatırımlardan" biri olduğunu açıkladı.

http://www.defensenews.com/land/2017/09/20/czech-defence-ministry-eyes-5b-land-modernization-program-2b-vehicle-acquisition/ Mesajı Paylaş

nokta

Çekya, Havan Sistemi Arayışında

Çek Cumhuriyeti, 120 mm'lik yeni bir havan sistemi arayışına girdi. Çek Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri'nin yaptığı bir açıklamaya göre, ihale sürecinin Mayıs 2021'de başlaması ve 2021 sonlarında ilgili sözleşmenin imzalanması bekleniyor.

Ülke, teslimatları 2023-2025 yılları arasında gerçekleşecek şekilde toplam 62 adet havan sistemi tedarik etmeyi planlıyor. Patria'nın NEMO havan sistemi, Patria/Hagglunds ortaklığının AMOS havan sistemi ve HSW Rak havan sistemi seçenekler arasında gösteriliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/cekya-havan-sistemi-arayisinda/5890/1 Mesajı Paylaş

putty

Aselsan ın havanı hepimizin aklına illa gelmiştir resmini koyayım

Mesajı Paylaş

nokta

Çekya Hava Savunma Sistemini Yeniliyor

Çek Savunma Bakanlığı, Sovyet dönemi 2K12 Kub (NATO Kodu: SA-6 Gainful) kundağı motorlu satıhtan havaya füze sistemini değiştirme kararı aldı. Strakonice bölgesinde konuşlu 25'inci Hava Savunma Füze Alayı'nda görev yapan sistemler 450 milyon Amerikan Doları tutarında bir proje ile yenilenecek. Çek Devleti, geçtiğimiz yıllarda hizmet ömürlerini dolduran Kub'ların yerini alacak füzelerin sekiz atışa hazır füzeye sahip 14 bin metre menzilde hedeflerine angaje olabilecek yeni sistem arayışında.

Soğuk Savaş döneminde Batı Bloğu'nun en çok çekindiği sistemlerden biri olan 2K12 Kub,1967 yılında hizmete girdi. Özellikle 1973 Yom Kippur Savaşı'nda ünlenen sistem, 25 bin metre etkili irtifaya ve 14 bin metre etkili menzile sahip. 

http://www.c4defence.com/Gundem/cekya-hava-savunma-sistemini-yeniliyor/6624/1 Mesajı Paylaş

nokta

Envanter Değişiklikleri Geliyor

Çekya Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı'nın 17 Haziran'daki açıklamasına göre, Savunma Bakanı Lubomir Metnar iki adet C295 nakliye uçağı, 33 adet T-72M tankının modernize edilmesi ve bir uçuş planlama sistemi için hükümete yaklaşık 176,6 milyon ABD Doları tutarında üç adet sözleşme teklif etti. Metnar, "Çek Cumhuriyeti Ordusu'nun [The Army of the Czech Republic/ACR] taşıma kapasitesini arttırması ve eski Yak-40'ların yerini alması gerekiyor" dedi. ACR'nin eğitim, askeri birlik ve VIP taşımacılığı için kullanılan mevcut dört adet C295'in güvenilirliği ve düşük işletme maliyetlerine dikkat çekti.

http://c4defence.com/Gundem/envanter-degisiklikleri-geliyor/8277/1 Mesajı Paylaş

nokta

62 Adet Titus Envantere Girecek

Çekya, 62 adet Nexter Titus çok maksatlı zırhlı aracının tedariki için Nexter firmasıyla sözleşme imzaladı. Lojistik ihtiyacını yüksek koruma ve hareket yeteneği ile çözme iddiasındaki 6x6 yeni nesil zırhlı araç Titus, özel olarak emniyet ve güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılayan "Ulusal Güvenlik" kiti sunuyor. 50 kg'lık IED patlamasına karşı koruma sağlayan platform, 700 km menzile ve maksimum 110 km/ saat hıza sahip. Cummins 500hp motorla çalışan Titus, uzaktan kumandalı silah sistemiyle donanabilir. Çekya platformu, komuta merkezi, sinyal ve topçu ateşi koordinasyonunun oluşturduğu üç farklı varyantıyla tedarik edecek.

http://c4defence.com/Gundem/62-adet-titus-envantere-girecek/8357/1 Mesajı Paylaş

nokta

Rus Helikopterleri Emekli Oluyor

Çekya, envanterindeki Rus yapımı helikopterleri emekli etmeye karar verdi. Bu değişiklik için Çekya Savunma Bakanı Lubomir Metnar'ın 22 Ağustos'taki açıklamasına göre, ABD merkezli Bell Helicopter firmasından 622 milyon ABD Doları değerinde 12 adet helikopter tedarik edilecek. Bakan Metnar, sekiz adet UH-1Y Venom ve dört adet AH-1Z Viper helikopterini Çekya envanterine katacaklarını söyledi. 2023'ten itibaren teslimatın başlaması beklenirken, sözleşmenin bu yılın sonunda imzalanması planlanıyor.

Bell Helicopter ise, Çekya ile çalışacaklarını resmi Twitter hesabından şöyle duyurdu: "Çekya'nın Bell UH-1Y ve AH-1Z helikopterlerini tedarik etme kararından kıvanç duyuyoruz!"

Çift motorlu, orta büyüklükte olan genel maksat helikopteri Bell UH-1Y Venom, Super Huey olarak da biliniyor. AH-1W ise çift motorlu taarruz helikopteri. İki helikopter H-1 geliştirme programının bir parçası olarak Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadeleri için iyileştirilmişti. Tedarikle birlikte Çekya'nın envanterindeki Mi-24, Mi-35 ve Mi-171 helikopterleri emekli olacak.

http://c4defence.com/Gundem/rus-helikopterleri-emekli-oluyor/8577/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Çekya Bell'den 662 milyon dolara AH-1Z ve UH-1Y alacak

Çekya Cumhuriyeti, Amerikan Bell Helicopters ile toplam 622 milyon dolar değerinde 12 adet helikopter alım anlaşması imzaladı.  Anlaşma ile birlikte Çekya Kara Havacılık Birlikleri için 8 adet AH-1Z Viper tipi taarruz helikopteri, 4 adet oe UH-1Y Venom (Super Huey) teslim edilecek.

Halen Amerikan Deniz Piyadeleri'nin standart taarruz helikopteri olan AH-1Z ile UH-1 ailesinin en son modeli olan Y serisi, bir çok ortak sisteme sahip.

Bell, bu ihalede Sikorsky ile rekabet ediyordu.

http://www.kokpit.aero/bell-cekya-ihaleyi-kazandi Mesajı Paylaş

nokta

Çekya, AH-1Z ve UH-1Y Karma Filo Alacak

ABD Savunma Bakanı Dr. Mark T. Esper ve Çekya Savunma Bakanı Lubomir Metnar, 12 Aralık'ta sekiz adet UH-1Y Venom genel maksat helikopterinin ve dört adet AH-1Z Viper taarruz helikopterinin tedarik sürecini tamamlamak için Pentagon'da bir araya geldi.

Esper'in "tarihi bir an" olduğunu belirttiği satış toplamda 650 milyon dolar değerinde ve Çekya'nın ABD'den en büyük askeri alımı anlamına geliyor.

H-1 karma filosu, AH-1Z ve UY-1Y helikopterlerinin lojistik, bakım ve eğitim maliyetlerini düşürecek şekilde, parçalar arasında yüzde 85'lik bir ortaklığa sahip.

AH-1Z, AIM-9 Sidewinder havadan havaya füze ile donatılmış üretimdeki tek helikopterdir.

Dört adet AH-1Z ve sekiz adet UH-1Y helikopter alımı, karma H-1 filosunun ilk yabancı askeri satışını temsil ediyor. Üretici firma Bell, ilk H-1 uçağının Çekya teslimatını 2023'te başlayıp 2024'e kadar tamamlamayı öngörüyor.

http://c4defence.com/Gundem/cekya-ah1z-ve-uh1y-karma-filo-alacak/9080/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter