Kaan Air

Başlatan ocay, Eyl 24, 2017, 12:01 ÖÖ

« önceki - sonraki »

ocayHerhalde bu elektrik hatlarını kontrol eden helikopter olsa gerek. Bir FLIR de içeriyor Mesajı Paylaş

canıtez

Kaan Air ilk Ka32'yi teslim aldı

Türkiye'de eski adı AgustaWestland, yeni adı Leonardo'nun distribütörü olan Kaan Havacılık, geçen yıl Russian Helicopters ile de anlaşma yapmıştı. Şirketin Türkiye distribütörü olan Kaan Air, orman yangınlarında kullanılmak üzere üç adet Ka32 tipi helikopter siparişi vermişti.

Kaan Air, dün ilk helikopterini Rusya'da teslim aldı. Türk tesciline geçen helikopter önümüzdeki günlerde İstanbul'a gelecek. Helikoptere TC-HLG tescili verildi. Şirketin genel müdürü Kaptan Pilot Kemal Süler, Ka32'lerin önünde fotoğraf paylaştı.

ORMAN YANGINLARINDA KULLANILACAK

Kaan Air, filosuna katacağı Kamov KA32 tipi helikopterler ile 2019 yılı için Orman Yangınlarıyla Mücadele sezonuna hazırlanıyor.

Ka-32A11BC tipi helikopterler, şehir şartlarında, ulaşması zor dağlık arazilerde ve ormanlarla kaplı alanlarda etkili bir şekilde faaliyet gösteriyor. Ayrıca bu helikopterler ile kara yolu olmayan ulaşılması zor noktalara iniş yapılabiliyor.

Ka-32 tipi helikopterler, orman yangınları ve ağır yük taşıma amacıyla kullanımlarının yanı sıra  şehir yangınlarıyla mücadelede de çok etkin olarak kullanılmaktadırlar. Helikopter, gökdelenlerin son katlarında, petrol ve doğalgaz sanayi tesislerinde çıkan yangınlara müdahale edebiliyor.

4 TON SU TAŞIYABİLİYOR

Helikopterde ikisi pilot biri teknisyen üç kişi uçuyor. Ka32'ler 4 ton su taşıma kabiliyetine sahip. Maksimum kalkış ağırlığı 12 ton olan helikopter, saatte 270 kilometre hıza çıkabiliyor. Menzili ise 980 kilometre.

http://www.kokpit.aero/kaan-air-ilk-teslimat Mesajı Paylaş

canıtez

Orman yangınlarını artık Türk bayraklı helikopterler söndürecek

Orman Bakanlığı yaklaşık 30 yıldır yangınlarla mücadele için yurtdışından helikopter kiralıyor. Bugüne kadar ödenen yaklaşık 3 milyar dolar, kiralama ücreti olarak yurtdışına gidiyor.

Türkiye'deki en büyük helikopter işletmecisi olan Kaan Havacılık, 50 milyon dolar yatırım ile 3 adet Rus Kamov şirketinin imalatı Ka-32A11BC helikopteri satın aldı. Sertifikasyon işlemlerinin ardından Türk bayrağı altında uçmaya başlayan helikopterler, önümüzdeki günlerde orman yangınlarıyla mücadele için görev bölgelerine gidecek.

DÖVİZ ÜLKEDE KALACAK

Türk pilotlarının eğitimi tamamladığını belirten Kaan Havacılık Genel Müdürü Kemal Süler, "Kamov Ka-32 5 ton su taşıma kapasitesi ile bu konuda dünyanın en iyi helikopterleri arasında. Yıllardır helikopterler yurtdışından kiralanıyordu. Kaan Havacılık olarak 3 helikopteri satın aldık. Bu proje ile para ülkemizde kalacağı gibi ölü sezonda helikopterlerimiz dünyanın farklı noktalarında hizmet vererek ülkemize döviz kazandıracak" dedi.

5 TON SU ATABİLİYOR

Helikopterin gövdesinin üzerinde iki büyük ana rotor sistemi bulunuyor. Sepet sistemi ile 5 ton suyu alıp saatte 270 kilometre hızla hedefine götürüyor. Toplam 5 bin metre irtifaya kadar çıkabilen Ka-32'ler, 980 kilometre menzile sahip.

18 HELİKOPTER YANGINLA MÜCADELE EDECEK

Bu yıl Orman Bakanlığı'nın açtığı ihale ile toplam 18 helikopter farklı noktalarda konuşlanacak. Geçtiğimiz günlerde Orman Bakanlığı amfibik uçak yani hem suya hem de karaya inebilen yangın söndürme uçakları için ihale açmıştı. Bu ihaleye Türk Hava Kurumu tek başına girmiş ancak sonrasında ihale iptal edilmişti.

http://www.kokpit.aero/kaan-air-ka32 Mesajı Paylaş

canıtez

Kaan Air'ın Türk tescilli ve bayraklı helikopterleri orman yangınları operasyonlarına başladı

Türkiye'de ilk kez Türk tescili ile uçuş gerçekleştiren Kamov Ka-32A11BC helikopterleri, yangın söndürme operasyonlarına başladı. Kaan Air'ın 50 milyon USD'lik yatırımıyla filosuna kattığı Kamov Ka-32A11BC tipi helikopterleri, ağır yük taşıma özelliğiyle de dikkat çekiyor.

Dünyanın önde gelen helikopter üreticilerinin "exclusive" distribütörü olan Kaan Air, orman yangınlarıyla mücadelede öncelikli olarak tercih edilen Kamov Ka-32A11BC helikopterleri ile operasyonlara devam ediyor. 5 ton su taşıma kapasitesi ile Türkiye'nin yangınla mücadelesinde çok önemli fayda sağlayacak olan Kamov Ka-32A11BC helikopterleri, saatte 260 km süratle uçabilmenin yanı sıra, 650 kilometre uçuş menziline sahip olup, kabin içinde 3700 kg, harici yük olarak 5 tona kadar yük taşıyabiliyor. Aynı zamanda bu helikopterler sahip olduğu farklı aerodinamik yapısı ve pervane sistemi ile buzlanma şartları da dahil olmak üzere her türlü hava şartlarında uçabilme özelliğine sahip.

Kaan Air, dünyanın önde gelen helikopter üreticilerinden Russian Helicopters ve Leonardo Helicopters'in Türkiye münhasır distribütörü olup, aynı zamanda ABD'li iş jeti üreticisi Gulfstream'in de Türkiye Ticari Satışlar Temsilciğini yürütüyor.

Çözüm odaklı yatırımlara devam edeceklerini söyleyen Kaan Air Genel Müdürü Kemal Süler "Bugüne kadar yangın söndürme operasyonlarında kullanılan helikopterlerimiz yurtdışından kiralanarak tedarik ediliyordu. Kaan Air olarak filomuza kattığımız 3 adet 2018 model Kamov Ka-32A11BC helikopterleri ile artık Türkiye'de ilk kez Türk bayraklı ve Türk tescilli helikopterler olarak operasyonlara başladık. Yapmış olduğumuz yaklaşık 50 milyon dolarlık bu yatırımın çözüm odaklı bir katkı sağlayacağına inanıyoruz. Tabii ki öncelikli dileğimiz bu helikopterleri kullanmak zorunda kalınmasın, ancak tedbir olarak olası bir yangında en donanımlı helikopterlerle müdahale etmek ormanlarımız ve geleceğimiz için çok önem teşkil etmekte. Kaan Air olarak bu konudaki yatırımlarımıza devam etmeyi amaçlamaktayız ancak devletimizin de bu konuda desteğini bizlerden esirgemeyeceğini umuyoruz" dedi.

http://www.kokpit.aero/yangin-sondurme-operasyonlarina-basladi Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter