Sri Lanka Silahlı Kuvvetleri

Başlatan nokta, Nis 02, 2018, 06:38 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

Sri Lanka'ya İkinci OPV Teslim

Hindistan'ın Goa Tersanesi, 22 Mart'ta Hindistan'da düzenlenen bir törenle Sri Lanka Deniz Kuvvetleri'ne ikinci bir gelişmiş açıkdeniz karakol gemisi (advanced offshore patrol vessel/AOPV) teslim etti. Tersaneden yapılan açıklamaya göre, 105 metre uzunluğundaki gemi, programın 25 gün öncesinde teslim edildi.

İki adet 9 bin kW dizel motorla tahrik edilen gemiler, 25 knot seyir hızında 6 bin deniz mili menzile sahip. Goa tersanesi, 2017'nin ağustos ayında hizmete giren ilk gemi SLNS Sayurala'yı Sri Lanka Deniz Kuvvetleri'ne 2017 Temmuz ayında teslim etmişti. İki karakol gemisi, 2014'te imzalanan 155 milyon Dolarlık bir sözleşme kapsamında inşa edildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/sri-lanka-ya-ikinci-opv-teslim/6002/1 Mesajı Paylaş

nokta

Sri Lanka'nın OPV'si Hizmete Girdi

Sri Lanka Deniz Kuvvetleri, ikinci Saryu Sınıfı gelişmiş açıkdeniz karakol gemisi (advanced offshore patrol vessel/AOPV) SLNS Sindurala'yı (P 624) 19 Nisan'da düzenlenen bir törenle hizmete aldı. Hindistan'ın Goa Tersanesi, gemiyi programın 25 gün öncesinde, 22 Mart'ta teslim etmişti. Sınıfın ilki SLNS Sayurala (P 623) ise 2017 Agustos ayında göreve başladı. İki adet 9 bin kW dizel motorla tahrik edilen gemiler, 25 knot seyir hızında 6 bin deniz mili menzile sahip. Goa tersanesi, 2017'nin ağustos ayında hizmete giren ilk gemi SLNS Sayurala'yı Sri Lanka Deniz Kuvvetleri'ne 2017 Temmuz ayında teslim etmişti. İki karakol gemisi, 2014'te imzalanan 155 milyon Dolarlık bir sözleşme kapsamında inşa edildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/sri-lanka-nin-opv-si-hizmete-girdi/6140/1 Mesajı Paylaş

nokta

Çin'den Yeni Adım

Çin, Sri Lanka'ya fırkateyn hediye edecek. İki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve derinleştirilmesi için atıldığı açıklanan adımda hibe edilecek gemi hakkında bir bilgiye yer verilmedi. Açıklama, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun kuruluşunun 91'inci yıldönümü münasebetiyle Sri Lanka'nın başkenti Kolombo'da düzenlenen bir resepsiyonda yapıldı.

Çin, hâlihazırda Sri Lanka Ordusu'na askeri eğitim hizmeti sağlıyor. Bunun yanında Çin, Kolombo'nun 190 kilometre doğusunda yer alan Sri Lanka Askeri Akademisi içinde bir adet de konferans salonu inşa ediyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/cin-den-yeni-adim/6776/1 Mesajı Paylaş

Atılgan

Çin, Sri Lanka'ya savaş gemisi hediye etti

Çin Donanmasının Sri Lanka'ya hediye ettiği savaş gemisi, başkent Colombo'daki limana ulaştı.

Çin Donanmasının geçtiğimiz ay Sri Lanka'ya hediye ettiği 053H2G tipi fırkateyn, başkent Colombo'daki limana ulaştı. Hediye edilen savaş gemisi için Sri Lankalılar büyük bir karşılama töreni düzenledi. Törende konuşma yapan Sri Lanka Donanması Yardımcı Amirali Piyal De Silva Çin'e teşekkür ederek, Sri Lanka Donanmasının bu hediyeyi, iki ülkenin dostluğunun bir nişanesi olarak kabul ettiğini ifade etti. Amirali De Silva, bir ada ülkesi olarak ülkenin etrafını çevreleyen sularda halihazırda denizcilik sorunları yaşadıklarına dikkat çekti. Silva, uyuşturucu ticareti dahil bölgede çok sayıda yasa dışı faaliyet olduğunu söyleyerek, fırkateyn ile birlikte donanmanın gözetim kapasitesinin oldukça yükseldiğinin altını çizdi.

Çin Sri Lanka Büyükelçisi Çeng Şueyuan, Çin ve Sri Lanka'nın antik çağlardan beri arkadaş ve iyi komşu olduğunu hatırlattı. Çin hükumetinin ve halkının her zaman Sri Lankalı dostları için terörizm ve diğer suçlara karşı mücadelesinde destek olacağını belirtti.

Sri Lanka'nın yeni elde ettiği "P625" numaralı gemi bugüne kadar açık deniz devriyesinde, çevre gözleminde ve korsanlık karşıtı operasyonlarda kullanıldı.

https://www.denizhaber.com/dunya/cin-sri-lankaya-savas-gemisi-hediye-etti-h79082.html Mesajı Paylaş

nokta

Emekli Fırkateyn Yeniden Görevde

Sri Lanka, Çin'in geçtiğimiz yıllarda hizmet dışına çıkardığı bir fırkateyni hizmete aldı. 2015 yılında Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması'nda (People's Liberation Army Navy / PLAN) görev süresini dolduran Tip 053 H2G (Jiangwei I) sınıfı fırkateyn Tongling (542), Eylül 2018'de Sri Lanka Donanması'na devredilmişti. SLNS Parakramabahu (P625) olarak adlandırılan gemi, 22 Ağustos'ta Sri Lanka ve Çin'den devlet yetkililerinin katılımıyla Colombo'da hizmete alındı. Ülkenin deniz güvenliğini artırması amaçlanan platformun, karakol, devriye ve arama kurtarma görevlerinde kullanılması planlanıyor.

Fırkateynin hizmete alınmasıyla ilgili resmî bir tören videosu da yayınlandı. Bu videoda platformda ana silah olarak 100 mm'lik çift namlulu bir top tercih edildiği görüntülendi. Buna ek olarak ön kısımdaki iki adet Tip 76A 37 mm top kulesine ek olarak, geminin iskele ve sancak taraflarında iki adet taret ile donatıldığı da görüldü. Xinhua haber ajansından yapılan açıklamaya göre 111,7 metre uzunluğunda ve iki bin 286 ton deplasmanı olan SLNS Parakramabahu (P625), Trincomalee'de bulunan Sri Lanka Donanması'nın Doğu Deniz Komutanlığı'nda konuşlanacak.

http://c4defence.com/Gundem/emekli-firkateyn-yeniden-gorevde/8584/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter