Litvanya Silahlı Kuvvetleri

Başlatan Terra, Eki 27, 2017, 04:58 ÖS

« önceki - sonraki »

Terra

Litvanya Norveç'ten hava savunma sistemi satın aldı

Litvanya, Norveç'ten uçaksavar füze sistemleri satın almak için önemli bir anlaşma imzaladı. Savunma Bakanı Raimundas Karoblis gazetecilere verdiği demeçte, "Hava savunmasında bugüne kadar boşluklarımız olduğu bir sır değil; bu yeni bir sayfadır" dedi. Bakan, sistemin üç yıl içinde tamamen faaliyete geçeceğini söyledi.

Litvanya ve Baltık ülkeleri Letonya ve Estonya, Moskova'nın 2014'te Kırım yarımadasını ilhak etmesi ve Rusya yanlısı güçlerin doğu Ukrayna'ya akın etmesiyle savunmasını artırdı. Karoblis, "Bu yeni sistem çok önemli bir caydırıcılık unsuruna sahiptir, yani herhangi bir saldırgan bizi rahat edemez" dedi.

Bu yılın başlarında NATO, üç Baltık eyaletinde ve Polonya'da her biri yaklaşık 1.000 asker konuşlandırırken, ABD savaş oyunları sırasında ilk defa Patriot'un uzun menzilli uçaksavar füzeleri akıttıracağı bir dönemde Litvanya'ya gönderdi.

Moskova hükümeyi Litvanya'ya karşı herhangi bir toprak talebi olmadığını açıklayarak Washington'u Sovyet dönemi nüfuz alanındaki ülkelerde uzun zamandır askeri yığınak yaparak gerginliği artırmakla suçladı.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/410496/litvanya-norvecten-hava-savunma-sistemi-satin-aldi Mesajı Paylaş

nokta

Litvanya'dan NASAMS Adımı

Litvanya, 26 Ekim'de Kongsberg Defence & Aerospace ile Norveç Gelişmiş Satıhtan Havaya Füze Sistemi (NASAMS) ile ilgili sistem bileşenlerinin tedariki için 127,7 milyon Dolarlık bir sözleşme imzaladı. NASAMS lançer ve füzelerinin tedarik sözleşmesi ise Ekim 2016'da imzalanmıştı.

Aynı gün yayınlanan Litvanya Savunma Bakanlığı duyurusuna göre 26 Ekim'de imzalanan yeni sözleşme, iki batarya NASAMS ile "Norveç Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanıldıktan sonra satın alınmış ve üreticinin parametrelerine yükseltilecek olan lançerler haricindeki yeni ve hiç kullanılmamış sistem bileşenlerinin teslimatını öngörüyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/litvanya-dan-nasams-adimi/5042/1 Mesajı Paylaş

nokta

Litvanya'ya İsrail Radarı

Litvanya Silahlı Kuvvetleri, getiğimiz ay içinde beş adet kısa menzilli hava gözlem radarı tedariki konusunda İsrail'in ELTA Systems firması ile bir sözleşme imzaladığını açıkladı. Litvanya Savunma Bakanlığı'nın 29 Mart'ta yaptığı açıklamaya göre, tedarik edilecek radarların toplam bedeli yaklaşık 2,8 milyon Avro olacak. Kısa menzilli radarlar, Litvanya hava sahası ortak gözlem sistemine entegre edilecek ve 2019 yılı sonuna kadar faaliyete geçecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/litvanya-ya-israil-radari/6010/1 Mesajı Paylaş

HDS

SAAB Baltık ülkelerine yeni nesil GaN/AESA radarlarından vermeye çok istekli ve hevesliydi ama, sadece İskandinav ülkeleri ile sınırlı kalacaklar herhalde.

Acaba ortak bir envanter olur muydu, falandı filandı gibi düşünceler vardı.


Polonya'da yeni nesil GaN radarlı Patriot'lar, NG'un ICBS'li (Ki bence ICBS doğru karar, Patriot'un kendisinden daha doğru) Patriot'ları, İskandinav'ların SAAB radarları ve değişik füzeleri, araya giren İsrail radarı, belki yakında füzeleri derken demek ki beklenen o "ortak" envanterleşme olamayacak.

Öz-be-öz Avrupa'nın Aster'ine ise pek bakan yok. Mesajı Paylaş

Baltica

Hocam, Letonya'da 2015 de imzaladigi sizlesme ile LM' nin MRR'ini aldi. Teslimlerin bu yil baslamasi lazimdi sanirim. Dolayisi ile SAAB'a artik, Letonya ve Litvanya'dan ekmek cikmaz belki Estonya...

Litvanya'da cok etkili bir musevi azinlik/lobisi vardir. Hatta Vilnius icin "Kucuk Kudus" denir.

Bu arada biliyorsun, Baltik pazarinda, firsat Aselsan'in ayagina kadar geldi ama kullanamadilar zamaninda Mesajı Paylaş

nokta

İlk İki ZMA Teslim

Litvanya 25 Haziran'da, tedarik etmeyi planladığı 88 adet 8x8 Boxer "Vilkas" Zırhlı Muharebe Aracının (Infantry Fighting Vehicles/ IFV) ilk ikisini teslim aldı. Araçlar kabul prosedürlerinden sonra resmi olarak Litvanya Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine girecek. Alman üretici ARTEC'in geliştirdiği Boxer zırhlı araç, İsrail yapımı kule, 30 mm MK-44S top ve Spike LR tanksavar füzeleri ile donatıldı. Vilkas'ı, Mekanize Piyade Tugayı "Iron Wolf" birimleri ve çeşitli piyade tugayları kullanacak.

Litvanya, 2016 yılında 88 adet IFV için ARTEC ve Avrupa Müşterek Tedarik Programı OCCAR ile 385.6 milyon Euro tutarında sözleşme imzalamıştı. Teslimatın  2021 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor; bunlardan 15'inin ise bu yıl içinde teslim edilmesi öngörülüyor.

Litvanya, Hollanda ve Almanya ile birlikte, NATO Destek ve İhale Ajansı'nın (NATO Support and Procurement Agency /NSPA) IFV Tedarik ve Bakım Programının bir parçası. Bu durum Litvanya Silahlı Kuvvetleri'nin,  IFV ortak üretilen yedek parçaları, merkezi depo ve asıl IFV sistemlerinin bakım ve tamiri için teknik ve mühendis desteğinden yararlanmasını sağlıyor.

http://c4defence.com/Gundem/ilk-iki-zma-teslim/8302/1 Mesajı Paylaş

Terra

Litvanya resmen 'BOXER'ı aldı

Litvanya Silahlı Kuvvetleri Alman Artec (Krauss-Maffei Wegmann ve Rheinmetall ortaklığı) firmasına sipariş verdiği Boxer "Vilkas" Tekerlekli Zırhlı Araçlarının ilk ikisini resmi olarak hizmete aldı.

Milli Savunma Bakanı Raimundas Karoblis resmi devir teslim töreninde yaptığı açıklamada, "Bu, son yıllarda Litvanya Silahlı Kuvvetleri'nin modernizasyon konusunda attığı adımların en iddialı projelerinden birisidir. Araçlar, ülkemizin güvenliğinin önümüzdeki on yıllar boyunca sağlanmasında yardımcı olacaktır." dedi.

Vilkas, Alman üretici ARTEC tarafından Litvanya Silahlı Kuvvetlerinin gereksinimlerine göre geliştirilen Boxer zırhlı aracının bir çeşididir. Araçlar 30 mm MK-44S top ve Spike LR tanksavar füzeleri ile donatıldı.

2016 yılında Litvanya, IFV "Vilkas" üreticisi ARTEC ve Ortak Silahlanma İşbirliği Teşkilatı (OCCAR) tarafından yapılan 385,6 milyon avroluk sözleşmeye göre, 2021 yılının sonuna kadar Litvanya Silahlı Kuvvetlerine teslim edilecek olan 88 adet IFV "Vilkas"ın  15 adedinin bu yıl içinde Litvanya'ya teslim edilmesi planlanmaktadır.

Almanya ve Hollanda ortaklığıyla geliştirilen Boxer yeni nesil 8×8 zırhlı araç azami 103 km hız yapabiliyor. 9 personel taşıma kapasitesine sahip olan aracın menzili 1050 km.

http://defenceandtechnology.com/2019/07/10/litvanya-resmen-boxeri-aldi/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter