Slovakya Silahlı Kuvvetleri

Başlatan nokta, Eyl 23, 2017, 08:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

Slovakya Savunma Bakanı, planlanan yeni savaş uçağı tedarikinin bir süreliğine erteleneceğini ve yerine silahlı kuvvetlerinin iyileştirilmesi kararı alındığını açıkladı. NATO üyesi devlet, hizmet ömrünün sonuna yaklaşan Rus yapımı MiG-29'ları değiştirme konusunda birçok firmayla görüşmelerde bulunmuştu ve bu ayın sonuna kadar bir karar verilmesi bekleniyordu. Ancak Savunma Bakanı Peter Gajdos, bu sürecin şimdilik askıya alındığını ve ordunun belkemiğini oluşturan kara kuvvetlerini modernize etmeleri gerektiğini ifade etti. "Hava kuvvetlerinde bazı iyileştirmeler yapıldı ancak kara kuvvetleri onlarca yıldır modernize edilmiyor," dedi.

Geçtiğimiz hafta yayımlanan strateji raporuna göre Slovakya Savunma Bakanlığı, 2030'a kadar yaklaşık 780 milyar Dolar'lık bir bütçeyi modernizasyona ayıracak.

http://www.c4defence.com/Gundem/modernizasyon-ihtiyaci-agir-basti/4878/1 Mesajı Paylaş

Merkator

İlk C-27J Geldi

Slovakya, satın aldığı iki Leonardo C-27J Spartan nakliye uçağından ilkini teslim aldı. 24 Ekim'de Kuchyni'ye ulaşan orta büyüklükteki askeri nakliye uçağı 31 Ekim'de Slovakya Hava Kuvvetlerine törenle teslim edildi.

Törende konuşan Slovakya Savunma Bakanı Peter Gajdos, bu teslimatın Silahlı Kuvvetlerin modernleştirilmesi açısından tarihi bir olay olduğunu belirterek, son Antonov AN-26 uçağının sökülmesinin ardından hava kuvvetlerinin bu kapasiteye sahip bir nakliye uçağının bulunmadığını söyledi.

İkinci C-27J'nin 2018 yılı başlarında gelmesi bekleniyor.

http://www.kokpit.aero/slovakya-ya-ilk-c-27j Mesajı Paylaş

nokta

Slovakya, Gripen- F-16 rekabetinde F-16'yı seçti

Slovakya, yaşlanan MiG-29 filosunun yerine Lockheed Martin üretimi  F-16 savaş uçağını seçti ve Saab'ın Gripen teklifini eledi. Slovakya 14 adet F-16 Blok 70/72 uçağı alacak. Reuters'e göre 14 uçak tahmini 1.3 milyar dolara mal olacak. Slovakya'nın ABD'nin uçağını seçmesi, en yakın komşuları olan Macaristan ve Çek Cumhuriyeti'nin Gripen'i kullanması bölgesel bağlamda dikkat çekiyor. Polonya, F-16 uçuruyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/slovakya-gripen-f16-rekabetinde-f16yi-secti/6680/1 Mesajı Paylaş

nokta

F-16 için Teşvik

Lockheed Martin, Slovakya ile F-16 uçaklarının üretimi için teşvik sözleşmesi imzaladı. Slovak Hava Kuvvetleri'ne tedarik edilecek olan 14 adet F-16 Blok 70 platformu için yaklaşık 800 milyon ABD Doları değerindeki teşvik sözleşmesi, 12 adet tek sandalyeli ve iki adet iki sandalyeli modeli içeriyor. Greenville, Güney Karolina'da üretilecek olan uçaklardan dördünün 2022'de teslim edilmesi planlanırken, 2024 yılında tedarikin tamamlanması bekleniyor.

Aralık 2018'de Slovakya, platform için 1,8 milyar ABD Doları değerinde tedarik anlaşması imzalamıştı. Sözleşme, mühimmat, pilot eğitimi, personel ve lojistik hizmetlerin sağlanmasını da kapsıyor. Uçakların tedarikiyle birlikte Slovakya, Rus Mig-29 uçaklarını hizmetten çıkarmayı hedefliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/f16-icin-tesvik/8470/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter