Savunma Sanayi Başkanlığı

Başlatan malpsoy, Eki 13, 2015, 06:01 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

meraklı

MMU PROJESİNDE TUSAŞ İLE HAVELSAN İŞ BİRLİĞİNE İMZA ATTI

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Muharip Uçak (MMU) için geliştirme ve üretim süreçlerini yürüten Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile HAVELSAN arasında iş birliğine imza atıldığını açıkladı.

Covid-19 ile mücadele sürecinde Savunma Sanayii sektörünün tedbirleri en üst seviyede uygulayıp faaliyetlerine devam ettiğini belirten Başkan Demir, MMU geliştirilme çalışmalarının da hız kesmeden sürdüğünü ifade etti. Başkan Demir, "TUSAŞ ile HAVELSAN, imza attıkları bu iş birliği ile yazılım geliştirme, simülasyon, eğitim ve bakım simülatörleri gibi bir çok çalışma gerçekleştirecek. Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi projesi tamamlandığında ülkemiz dünyada ABD, Rusya ve Çin'den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacak" dedi.

TUSAŞ ve HAVELSAN arasında imzalanan iş birliği; Gömülü Eğitim/Simülasyon (Embedded Training), Eğitim ve Bakım Simülatörleri ve çeşitli alanlarda verilecek mühendislik desteği (Virtual Test Environment, proje seviyesi yazılım geliştirme ve siber güvenlik) konularını kapsıyor.

Video için tıklayınız https://www.ssb.gov.tr/Images/Uploads/MyContents/V_20200502114122742887.mp4

https://www.ssb.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=2522&LangID=1 Mesajı Paylaş

meraklı

SSB ÖNCÜLÜĞÜNDE YERLİ VİDEO KONFERANS ÜRÜNLERİ GELİŞTİRİLDİ

Kovid-19 sürecinde en büyük ihtiyaçlardan biri haline gelen ve yabancı uygulamalardaki güvenlik açıklarıyla gündemde olan Video Konferans Ürünleri için Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi harekete geçti.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı himayesinde kurulan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, içinde bulunduğumuz dönemde uzaktan çalışmanın getirdiği güvenlik risklerine karşı, üye firmalarının ürettiği güvenli yerli video konferans ürünlerinin kullanımını artırmayı hedefliyor.

Kümelenme üyesi firmalar tarafından geliştirilen yerli video konferans ürünleri kamu ve özel sektör tarafından ilgiyle karşılanıyor. Bir çok kurum tarafından kullanılmaya başlanan ürünler, görüntülü toplantıların yanı sıra uzaktan eğitim sürecinde de ihtiyaçları karşılayacak.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de konuyla ilgili yaptığı açıklamada "‪Her alanda yerlileştirme çalışmalarımız sürüyor. Yerli video konferans ürünlerini geliştiren Siber Güvenlik Kümelenmesi üyesi Karel, Gais, May Siber, Bites, YD Yazılım, 12M, Liberta, ICTerra, Nettsi ve Havelsan firmalarını tebrik ediyorum. Geliştirmeye ve üretmeye devam!" şeklinde konuştu.


https://www.ssb.gov.tr/Images/Uploads/MyContents/V_20200503130635232493.mp4

Mesajı Paylaş

putty

Bende yaparım basit iş websocket teknolojisi html5 den sonra çocuk oyuncağı Mesajı Paylaş

Karabasan

Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr.İsmail Demir, gündeme dair canlı yayında açıklamalarda bulunuyor.
https://www.youtube.com/watch?v=ZKtaMpY8yyU Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

meraklı

BAŞKAN PROF. DR. İSMAİL DEMİR, "CİRO KONUSUNDA SIKINTIMIZ OLMAYACAK"

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin düşünce kuruluşu STM Think Tech'in video konferans yöntemiyle düzenlediği, "Kovid-19 Süreci ve Sonrasında Türkiye'de ve Dünyada Savunma Sanayisi" paneline katıldı.

Başkan Prof. Dr. İsmail Demir, dünyada salgın nedeniyle olağanüstü bir süreç yaşandığını, ülke ekonomilerinin bu durumdan etkilendiğini ve üretim teknolojilerinde yavaşlama görüldüğünü ancak savunma sanayiinde stratejik öneme sahip olan yürütülen projeler nedeniyle belirli önlemler alınarak, çalışmaların devam ettiğini söyledi. Ayrıca Savunma Sanayii alanında faaliyet gösteren şirketlerin, bu dönemde çoklu teknoloji kullanımı konusunda güzel örnekler sergilendiğini ifade ederek ASELSAN özelinde yürütülen çalışmalara değindi.

Bu süreçte başarılı bir sınav verildiğini vurgulayan Başkan Prof. Dr. Demir, maske, tanı kiti ve dezenfektan üretimi gibi sağlık alanında da faaliyetlerin hızlandırıldığını anlattı.

Projelerin devam ettiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Bazı kilometre taşlarına erişmekte öteleme olabilir ama bunun yılsonu ciro hedeflerine çok büyük oranda yansımasını beklemiyoruz. Belki şirketler bazında küçük yüzdeler olabilir. Ciro konusunda sıkıntımız olmayacak. Bu süreçte Türkiye'nin aldığı konum ve verdiği destekler ülkenin imajı açısından olumlu katkı yapacağından, ihracat faaliyetlerinin uzun dönemde pozitif etkilenmesini bekliyoruz."

Başkan Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye'nin sadece savunma sanayisinde değil diğer alanlarda da alternatif üretici olarak devreye girebileceğine dikkati çeken şu ifadeleri kullandı:

"Burada teknolojik yetkinlik, ürünlerin saha etkinliği, pazarlama kabiliyeti ve algı yönetimi birer parametre. Bu açıdan Türkiye, Çin'in yerini doldurmaktan öte bir oyuncu olarak dünya piyasasında daha fazla görünmeye başladı. Artık kendini ispatlamış bir ülke sektör olarak piyasada olacağız, bu anlamda Çin dâhil birçok geleneksel ve klasik ihracatçı ülkenin yerine geçmemiz gayet mümkün."

İhracat kaleminde Türkiye'nin şu andaki artış grafiğinin çok daha üzerinde bir eğriyi yakalayacağı umudunu dile getiren Başkan Prof. Dr. Demir, ülkenin salgın sürecinden hasar almış olarak değil, sürecin sonrasına başarıyla girecek adımları atmak üzere hazırlıklar yapmış bir ülke olarak çıkacağına inandığını söyledi.

"Projelerde iptal veya erteleme söz konusu değil"

Başkan Prof. Dr. İsmail Demir, sözleşmeye bağlanmış projelerde iptal veya erteleme söz konusu olmadığını belirterek, projelerde önceliklendirme çalışmalarıyla, bazı ürünleri hızlandırmak ya da yavaşlatmak gibi adımların olabileceğini, stratejik ürünlerle ilgili uyanık olduklarını bildirdi.

Ülke güvenliğinin çok ayaklı bir yapı olduğunun altını çizerek tüm dünyanın salgınla beraber bunu anladığını ifade etti.

F35 projesi

Başkan Prof. Dr. İsmail Demir, konuşmasında F35 projesine de değinerek, ABD tarafında ne olup ne bittiği ile ilgili net veri olmadığını söyledi.

Türkiye'nin projenin ortağı olduğuna dikkati çekerek şöyle devam etti. "Ortaklıkla ilgili tek taraflı yapılan hareketlerin hiçbir yasal temeli yok, mantıklı da değil. Bütün ortaklık yapısı ve ortaklar düşünüldüğünde, atılan bu adımın S400 ile ilişkilendirilmesi konusunda da bir temel yok. Türkiye'ye uçağı vermemekle ilgili karar almak bir bacaktır ama diğeri ise hiç alakası olmayan bir konu. Biz bunu muhataplarımıza defalarca dillendirmemize ve hiçbir mantıklı cevap alamamamıza rağmen, süreç devam ettirildi. Kendi ifadeleriyle bu süreçte, projeye en az 500-600 milyon dolarlık ek maliyet geleceği dillendirildi. Yine bizim hesaplamıza göre, uçak başına en az 8-10 milyon dolar ilave maliyet geleceğini görüyoruz."

Başkan Prof. Dr. İsmail Demir, F35 konusunda Türkiye'ye çok net mesajlar verilmeye kalkıldığına işaret ederek Türkiye'nin bu süreçte sadık bir ortak olarak imzasına sadık kalacağını gösterdiğini dile getirdi. Türkiye'deki program ortaklarının işlerinin durdurulacağı ve buna ilişkin tarih verildiği halde Türkiye'nin süreç normal ilerliyormuşçasına üzerine düşen yükümlülükleri yerine getireceği yönünde bir tavır benimsediklerini anlatarak şu değerlendirmede bulundu:

"Bunun bugün faydasını görüyoruz. Mart 2020 son tarih idi, tarih geldi geçti firmalarımız üretime devam ediyor. Bir kerede 'İpi kestim attım artık Türkiye'yi çıkarttım' demek çok kolay değil. Türk sanayisinin, bu ortaklığa katkısı konusunda ABD yetkililerinin de çok çeşitli ortamlarda şirketlerimizin performansı, üretim kaliteleri, maliyetleri ve teslim süreleriyle ilgili sitayişle bahsettikleri demeçleri olduğu halde bu kararı aldılar. Görüyoruz ki yetkin üreticilerimizin, yerine yenilerinin bulunması o kadar da kolay değilmiş. Biz üretim ortaklığımıza devam ederiz. Siz bizi çıkartmaya kalktınız biz de üretimimizi durduruyoruz gibi restleşmeye gitmedik, gitmeyeceğiz. Çünkü bir ortaklık anlaşması varsa, bir yola çıkıldıysa, yola çıkan ortakların sadakatle devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. Ulus ve devlet olarak duruşumuz bu. Bu duruşun doğru olduğuna inanıyoruz.

https://www.ssb.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=2542&LangID=1 Mesajı Paylaş

meraklı

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI SAVUNMA SANAYİİ BAŞKANLIĞI 18 MAYIS - 24 MAYIS FAALİYETLERİ

https://www.ssb.gov.tr/Images/Uploads/MyContents/V_20200601140858491119.mp4 Mesajı Paylaş

meraklı

SAVUNMA SANAYİİNDE ÜRETİMLER SÜRÜYOR "M4K'LARIN YENİ TESLİMATLARI YAPILDI"

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Makine Prodüksiyon Grubu (MPG) tarafından yerli olarak üretilen "Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı-M4K"ların yeni teslimatlarının yapıldığını açıkladı.

Başkanlığımız resmi sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda, "Savunma sanayiinde üretimler sürüyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığının envanterindeki taktik tekerlekli araçların arıza veya kurtarılmasında kullanılmak üzere MPG tarafından yerli imkanlarla üretilen 'Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı-M4K'ların yeni teslimatları yapıldı." ifadelerine yer verildi.

Haberin videosu için: https://www.ssb.gov.tr/Images/Uploads/MyContents/V_20200601143918141579.mp4

https://www.ssb.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=2553&LangID=1 Mesajı Paylaş

Trilogy

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI SAVUNMA SANAYİİ BAŞKANLIĞI 29 HAZİRAN - 5 TEMMUZ FAALİYETLERİ


https://www.ssb.gov.tr/Images/Uploads/MyContents/V_20200708130639671124.mp4 Mesajı Paylaş

Trilogy

BAŞKAN PROF. DR. İSMAİL DEMİR: "SAVUNMA SANAYİİ BAŞKANLIĞI MEHMETÇİĞİMİZİN YANINDA!"


https://www.ssb.gov.tr/Images/Uploads/MyContents/V_20200708174648079109.mp4 Mesajı Paylaş

Yakın

Siber Güvenlik Teknolojileri Geliştirilmesi (SAGA) Çağrısı Yayınlandı
21.08.2020
Siber Güvenlik Teknolojileri OTAĞ çalışmaları sonrasında gerçekleşen 6. Ar-Ge Paneli'nde Siber Güvenlik Ar-Ge Yol Haritası çerçevesinde Siber Güvenlik Teknolojilerinin Geliştirilmesi konulu Savunma Sanayii Ar-Ge Geniş Alan (SAGA) Çağrısı'na çıkılmasına kadar verilmiştir.

Bu kapsamda Siber Güvenlik Teknolojilerinin Geliştirilmesi SAGA Çağrısı kapsamında çalışılması hedeflenen alanlar aşağıda listelenmektedir.

Kritik Altyapılarda Anomali/Zafiyet Tespiti/Engelleme Sistemleri
Siber Taarruz Yöntemlerinin Geliştirilmesi
Bulut (Cloud) Güvenliği
Nesnelerin İnterneti (IOT) Güvenliği
Mobil Cihaz Güvenliği
SAGA'ya cevaplar; SSB Ar-Ge ve Teknoloji Yönetimi Portalı'na (arge.ssb.gov.tr) üye olunarak erişilebilecek olan "Çevrimiçi SAGA Başvuru Formu" doldurmak suretiyle verilecek olup, başvuru numarası içeren ve başvurunun yapıldığını gösterir resmi yazı veya dilekçe en geç 18/09/2020 Cuma günü saat 17:00'a kadar SSB Genel Evrak Birimi'ne teslim edilecektir. Detaylı bilgilere aşağıda verilen çağrı duyurusu ve başvuru kılavuzundan erişebilirisiniz.

https://arge.ssb.gov.tr/_layouts/15/CustomHttpHandler/FileDownload.ashx?duyuruId=3702&dosyaId=4526

https://arge.ssb.gov.tr/_layouts/15/CustomHttpHandler/FileDownload.ashx?duyuruId=3702&dosyaId=4529


https://arge.ssb.gov.tr/HaberDuyuru/Sayfalar/default.aspx?q=3702
Mesajı Paylaş

KARACI

  2021 yılı artik olgunlasmaya baslayan milli silah sanayimizin teslimat yili olacak gibi gorunuyor, hem platform hem de muhimmat bakimindan. Ismail Demir bugun oldukca iyi haberler verdi. Ozellikle Atmaca ve Akya teslimatlari icin harika bir zamanlama... Mesajı Paylaş
"At sırtında dünyayı fethetmek kolaydır. Zor olan inip onu yönetmektir."
- Cengiz Han

putty

#326
Oca 11, 2021, 06:11 ÖS Last Edit: Oca 11, 2021, 06:17 ÖS by putty
BMC için hiç iyi düşünmüyorum ama şaşırtıp tank motorunu bir şekilde kotarıp ortaya çıkartırsa bütün önyargımı bağrıma taş basıp silerim BMC yi gönlümde aklarım. Motoru yapsın sonra ne yapsa hakkıdır yani lafını etmeyeceğim hiç . Ama yapmazlar yapamazlar hayatta mucizeler pek olmaz bakalım insan fıkratı hep kandırılır yeniden umutlanır ama heralde olmaz yani o bünyeden o iş çıkmaz ama merakla iddianın neticesini bekleyeceğim. Benim fikriyatımca son dakkada MTU ile sorunlar çözülür bir dahada yerli motoru bekleki göresin adını bile anan kalmaz öyle olur yani. Motoru tasarlayacaklar onun tesisi var makinesi var işçisi var ballı paraya alışmış insanlar uğraşmazlar böyle idealist angaryalar ile. Yurt dışına otobüs kamyon satmaya çabalamıyorlar vatandaşa bile satmıyorlar artık hazır belediyelere satıyorlar o bile yük olmuş angarya olmuş artık Mesajı Paylaş

KARACI

#327
Oca 11, 2021, 07:05 ÖS Last Edit: Oca 11, 2021, 07:09 ÖS by KARACI
   Herkesin gonlunde bir liste vardir elbet. Tank motoru konusu benim listemde ilk 10 u zorlamaz bile. BMC-Otokar tartismalarina hic girmedim simdiye kadar, bi ara baya modaydi bu konu her yerde. Her atilan tas da kusu gozunden vurmuyor, bmc ye bu isin nazari olarak bakiyorum dersem bu konudaki tarafim da az cok belli olur sanirim. Tabii hepimizin yanilmis olmaktan zevk duyacagi bir konu olurdu sayet yaniliyorsak. Mesajı Paylaş
"At sırtında dünyayı fethetmek kolaydır. Zor olan inip onu yönetmektir."
- Cengiz Han

Lcd

Ben olsam tank işini olabildiğince ağırdan alırdım. Tank konsepti kaybolmayacak ama şuan ki sistemle devam edemez revizyon ihtiyacı var. Tankların üzerine nokta savunma yapabilen bir şey koyulabilir mi yada tank ile beraber hava savunma sistemi gemilerdeki görev grubu gibi oluşturulabilir mi. Yada tankın topunu çıkartıp zırhlı hss üzerine bir iki umtaş ile böyle bir konsept nasıl olur. Sorular sorular ama kesin olan 2. Karabağ savaşı tankların savaş ortamında kullanılması konusunda ciddi bir soru işareti bıraktı  Mesajı Paylaş

putty

 Video içeriğinde SSM lığı bazı çalışanların tedarikçi firmalara ihale ile ilgili avantaj sağlayacak şekilde rüşvet karşılığı fiyat bilgileri filan aktardıkları ortaya çıkmış.

https://www.youtube.com/watch?v=grpNQW7Rl_s Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter