Savunma Sanayi Başkanlığı

Başlatan malpsoy, Eki 13, 2015, 06:01 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

malpsoy

Eki 13, 2015, 06:01 ÖS Last Edit: Tem 13, 2018, 12:10 ÖS by Yönetim

Mesajı Paylaş

1nsane

Koca dokümanda kobi kelimesini arayınca iki yerde buldum ve üzüldüm. Mesajı Paylaş

HDS

KOBİ kavramını San'lar epeyce aşındırdılar. SSM ile San'lar arasında zorunlu KOBİ payı konusunda epey itiş kakış oldu. San'lar yetişmeyen bazı projelerde sorunun kobilere verdikleri iş paketlerinin yapılamamasına, başarılamamasına bağladılar. Haksız da değillerdi.
Bunda hatırlı aracılar vesilesi ile zorla belirli koniker verdirtilen işlerin de payı şüphesiz büyüktü. Ama kafadaki plan kurulu ve yetişmiş bir kobi altyapısına göreydi. Onlar daha yeni yetişti galiba.


____


Kurum kültürü çalışması nedir acaba SSM'nin? Mesajı Paylaş

orko_8

SSF'de bu konuyla ilgili güzel bir başlık vardı. Buradan devam edelim bari. Helikopter Daire Başkanı Köksal Liman, Orhan Öğe'nin ayrılmasıyla boşalan Kurumsal Yönetimden sorumlı Müsteşar Yardımcılığı makamına atandı. Mesajı Paylaş


aktifkarbon

İnatla her ssik ve faaliyet raporu yayınlandığında NBC Elbise hakkında ne diyor diye bir bakarım.
Haliyle konuyu günü gününe her türlü kanaldan takip ettiğim için "İlgili sayıda NBC-KET'in teslimatı gerçekleştirilmiştir." ifadesine ağır bir küfür ettim gene.
17/25 şoku yaşanana kadar teslimat falan yok iken nedense ilk teslimat haberi 6 ocakta yayınlanmıştı.

Bu olayı gördükten sonra tüm inandırıcılığını yitirmiş bir kurumun şunu yaptık bunu yaptık gibi haberlerini şüphe ile karşılıyorum. Madem ortalıkta kimyasal terör tehlikesi bu kadar arttı, öyle ise ofsetlerden yararlanarak Amerikaya bir ihracat patlatsınlar.
Bir gün gerçekler ortaya çıktığında ssm'de herkes canının derdine düşecek. Merakla bekliyorum
..Haaa!! bir de şunu merak ediyorum, acaba müsteşarlıkta paralel doğrama operasyonu olacak mı, olacak ise ne zaman ve ne şiddette Mesajı Paylaş
_________________
Erhan DOĞUDAN
AC-GC Karbon Ürünleri ve Teknolojileri
İZMİR
edogudan@aktifkarbon.com
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon

ocay

SSM Faaliyet Raporlarının içeriği giderek fakirleşiyor Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Geçtiğimiz yılki fazla ayrıntı içeriyordu. Kıyamet koptu. İciğimiz ciciğimiz ortaya konulmuştu. Bu sene makul bir hale getirildi nihayet... Mesajı Paylaş

turkdefence

#8
Şub 27, 2016, 01:14 ÖÖ Last Edit: Şub 27, 2016, 05:11 ÖS by turkdefence
SSM Faaliyet raporundan METİN haline dönüştürürsek:

- ALTAY Projesinde Sistem kalifikasyon testlerine devam edilmiştir. Seri üretim dönemi için TÇD yayımlanmış ve Ocak 2016 itibariyle teklifler beklenmektedir.

- ANKA Projesinde Blok B kapsamında tasarım aşamaları tamamlanmış ve seri üretime başlanmıştır. ANKA-S Projesi kapsamında kritik tasarım aşaması çalışmalarına başlanmış ve üretim faaliyetleri kapsamında ilk parça imalatı gerçekleştirilmiştir

- ATAK projesinde, 3 adet helikopter daha teslim edilerek toplam 10 adet helikopter envantere alınmıştır.

- HÜRKUŞ Projesinde, prototip uçakların test, kalifikasyon ve sertifikasyon faaliyetlerine devam edilmiştir.

- ÖZGÜN Helikopter Programı kapsamında sivil - askeri sertifikasyon ve lojistik konularında çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Ön Tasarım Gözden Geçirme toplantısı için çalışmalara devam edilmiştir.

- Milli ( Modern ) Piyade Tüfeği Projesinde, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve Kalekalıp Makina ve Kalıp Sanayi A.Ş. ile MPT-76 tedariki için sözleşme imzalanmıştır.
2015 yılı içerisinde ihracat ve uluslararası işbirliği faaliyetleri açısından öne çıkan hususlar şu şekildedir.

* Şili ile Şili Silahlı Kuvvetleri'nin "Rotor Projesi" kapsamında helikopterlere ASELSAN A.Ş. tarafından HEHSİS (Helikopter Elektronik Harp Siste mi) ihracatını öngören devletlerarası Protokol imzalanmıştır ve akabinde proje sözleşmesi imzalanmıştır. Bu sözleşme kapsamındaki ihracat, Güney Amerika bölgesinde yeni ihracatların önünü açma potansiyeli olan bir ön adım olarak değerlendirilmektedir.

* Hırvatistan Savunma Bakanlığı'nın Sahil Güvenlik Botu ihalesini yerel tersane ile sürdürülen görüşmeler neticesinde, Aselsan ürünü Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemine (SMASH) yönelik sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme ile Uzaktan Komutalı Sila h Sistemlerimizin ise Avrupa Birliği ve NATO üye ülkesine ilk ihracatı olması açısından önem taşımaktadır.

* BMC firması ile Tunus Savunma Bakanlığı arasında 2013 yılı sonunda imzalanan KİRPİ aracı satışı sözleşmesi sonrası ilave araç alımı gündeme gelmiş v e ilave araçlar için sözleşme imzalanmıştır.

* Nurol Makina firması ile Kongo Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı arasında Ejder Toma aracının satışına ilişkin sözleşme imzalanmış ve bu kapsamda teslimatlar tamamlanmıştır.

* FNSS firması Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç, Otokar firması İç Güvenlik Aracı, MKEK MK 82 - MK 84 ve 7,62 fişek satışına ilişkin olarak Körfez Bölgesinde sözleşme imzalamıştır.

* Aselsan'ın Suudi Arabistan Kraliyet Ordusu'nun Radar, Elektronik Harp ve Elektro - Optik Sistemleri ihtiyacını karşılamasına yönelik olarak Aselsan ve Suudi Arabistan firması ile ortak yatırım şirketi (joint - venture) şirketi kurulmasına ilişkin ön anlaşma imzalanmıştır.

* Türkiye ve Uruguay arasında, Uruguay'ın ihtiyaç duyduğu Sınır - Sahil Güvenlik Sistemleri ve Uydu Haberleşme Altyapısı Entegrasyonu kapsamında işbirliğine yönelik niyet mektubu imzalanmıştır.

* Kazakistan ve Türkiye arasında önümüzdeki 2 yıl işbirliği faaliyetlerini içeren mutabakat muhtırası imzalanmıştır
Teknolojik üstünlük kazandıracak platform ve sistemlerin yurtiçinde geliştirilmesi

* Modern Tank (ALTAY) Projesi kapsamında, halihazırda PV1 ve PV2 prototip üretimleri tamamlanmış olup sistem kalifikasyon süreci devam etmektedir. Sistem Kalifikasyon ve Kabul Testleri'nin 2016 Ekim ayına kadar tamamlanması hedeflenmektedir.

* ATAK Projesi kapsamında 2 adet Erken Duhul ve 1 adet ATAK Faz-1 helikopterinin seri üretim faaliyetleri tamamlanmış ve Kabulleri yapılmıştır. ATAK Projesi kapsamında Malzeme Hazır Bulunuşluk Hizmeti (MHBH) ile yedek parça, yer destek teçhizatları ve bazı altyapı ihtiyaç kalemlerinin tedariki yapılmıştır.

* Özgün Helikopter Programı kapsamında, Sistem İsterleri Gözden Geçirme Toplantısı gerçekleştirilmiş ve programın Sistem İsterleri Gözden Geçirme Aşaması başarıyla tamamlanmıştır. Müteakiben Ön Tasarım Gözden Geçirme Toplantısı gerçekleştirilerek bu aşamadaki faaliyetler başarıyla tamamlanmıştır.

* Genel Maksat Helikopteri Projesi kapsamında sözleşme görüşmeleri tamamlanmış olup; Ana Yüklenicilik, Ana Alt Yüklenicilik ve Alt Yüklenicilik sözleşmeleri imzalanmıştır. Helikopterin Türkiye'de lisans altında üretimi ve sözleşme kapsamındaki diğer kalemlere ilişkin faaliyetler devam etmektedir.

* HÜRKUŞ-A Projesi kapsamında, ilk uçak ve ikinci uçak kapsamında sortiler ve havada kalış süreleri test edilmiştir. EASA sertifikasyon test işlemleri gerçekleştirilmiş ve testler devam etmektedir. Yorulma uçağı tasarım ve üretim faaliyetleri tamamlanmıştır.

* Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı Projesi kapsamında, yurt içinde Lite Head Up Display teknolojisinin kazanılması ve ASELSAN firması tarafından Merkezi Kontrol Bilgisayarı, grafik MFD ve sayısal dahili haberleşme sistemi gibi aviyonik sistemlerinin geliştirilmesi çalışmaları devam etmiştir. Hava ve Kara Kuvvetleri Komutanlığının yakın hava destek harekat görevlerini karşılayacak olan silahlı Hürkuş-C modelinin kavramsal tasarım çalışmaları Hürkuş-B Sözleşmesi kapsamında gerçekleştirilecektir.

* Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi Projesi kapsamında Ön Tasarım Aşaması faaliyetlerine devam edilmiştir. Ön Tasarım Sözleşmesinin Ana Yüklenici TUSAŞ ile sözleşme çalışmaları devam etmektedir. Bu çerçevede projeye destek verecek olan Yabancı İşbirliği Firması seçimine yönelik değerlendirme süreci tamamlanmış ve görüşülecek firma belirlenmiştir. Motor ve konfigürasyon seçim çalışmaları ve sözleşme görüşmeleri devam etmektedir.

* Yüksek Hızlı Rüzgar Tüneli Uçak Projesi kapsamında Kalkınma Bakanlığı, TÜBİTAK ve SSM arasındaki Üçlü Protokol hazır hale getirilmiş ve çalışmalara devam edilmiştir.

* Özgün TİHA (MALE) Geliştirme Programı (ANKA Geliştirme) kapsamında tasarım olgunluğunun ve yetkinliğin artırılması için ilave test uçuş faaliyetleri sürdürülmektedir. Blok B konfigürasyonu kapsamında SAR entegrasyon çalışmaları sürdürülmektedir.

* ANKA-S Projesi kapsamında Sistem Gereksinimleri Gözden Geçirme, Ön Tasarım Gözden Geçirme safhaları ve Kritik Tasarım Gözden Geçirme safhaları tamamlanmıştır.

* Taktik İHA (Pist) Geliştirme Projesi kapsamında 1'inci Taktik İHA Sistemi Kabul Testleri ve 2'nci Taktik İHA Sistemi Kabul Testleri tamamlanmıştır. Taktik İHA Sistemine yönelik Eğitimler tamamlanmıştır. Taktik İHA Sistemlerinin kurulum ve entegrasyon faaliyetleri tamamlanarak K.K.K.lığı envanterine alınmıştır.

* Taktik İHA (Katapult/Paraşüt) Geliştirme Projesi kapsamında bu güne kadar 2 (iki) adet hava aracının üretimi teslim edilmek üzere tamamlanmıştır. 4 (dört) hava aracının üretimi devam etmektedir.

* HİSAR-A ve HİSAR-O Projeleri kapsamında sistem tasarım aşaması tamamlanmış olup alt sistem geliştirme ve test faaliyetlerine devam edilmiştir. HİSAR-A Projesine ait Balistik Test Füzesi-2 ve Kontrol Test Füzesi-1 Atışları başarıyla test edilmiştir.

* Milli (Modern) Piyade Tüfeği Projesi kapsamında, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve Kalekalıp Makina ve Kalıp Sanayi A.Ş. ile MPT-76 üretimine ilişkin Seri Üretim Sözleşmeleri imzalanmıştır.

* Füze Sistemleri Test Alanı Projesi kapsamında atış sahası altyapısının iyileştirilmesi faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.

* Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi kapsamında, öncelikli olarak ALTAY Tankı için güç grubu geliştirilmesi ve burada kazanılan yetenek ile ilerleyen süreçte TSK envanterinde yer alan diğer platformlar için ihtiyaç duyulacak güç gruplarının da yurt dışına olan bağımlılığın asgari seviyeye indirilmesine yönelik olarak güç grubunun tasarım ve geliştirilmesine yönelik TÜMOSAN ile Müsteşarlığımız arasında sözleşme imzalanmıştır.

* Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araçlar Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi kapsamında, Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araçta paletli konfigürasyonda ihtiyaç duyulan güç grubunun milli olarak tasarımı, geliştirilmesi, prototip üre timi, test ve kalifikasyonu amacıyla TÇD yayımlanmıştır.

* Turboşaft Motor Geliştirme Projesi kapsamında, TÇD yayımlanmıştır ve teklif değerlendirme çalışmalarına devam edilmiştir.

* Radar - Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar (ÇAFRAD Faz-1) Projesi kapsamında, Kritik Tasarım Safhası tamamlanmıştır. Sistem Gelişim ve Üretim Safhası faaliyetlerine devam edilmektedir.

* Uzay Sistemleri Entegrasyon Montaj ve Test (USET) Projesi kapsamında 2015 yılında Ankara'da yer alan USET merkezinde Akustik Test Sistemi ve Titreşim Test Sistemi'nin kabulü tamamlanmıştır. Fırlatıcı Çevresel Testleri kapsamında GÖKTÜRK-1 Uydusunun Akustik ve Titreşim Testleri 2015 yılı sonunda tamamlanmıştır.

* Turbojet Motorların Geliştirilmesi Projesi sözleşmesi kapsamında detay tasarım onaylanmış olup, Prototip Geliştirme ve Üretim aşaması devam etmektedir. Mesajı Paylaş

turkdefence

Ares, Desan, Sefine, BMC, Otokar firmalarının üretim izin belgesi talebi kapsamında gerçekleştirilen inceleme faaliyetlerine katılım sağlanmıştır.

Dikkat edilirse Deniz sistemleri üretimi konusundaki ihalelere bu 3 firma da artık teklif verebilecek demektir.

Merak ediyorum: Deniz konusunda Tesis Güvenlik belgesine haiz firmalar hangileridir? Mesajı Paylaş

Tuğra

Genel maksat helikopter üretiminde ABD'nin sorun çıkarttığı ile ilgili olumsuz yorumlar okuyorum.Genel maksat T-70 heli üretimi belirlenen takvime uygun mu ilerlerliyor? Mesajı Paylaş

warrior


orko_8

Müsteşarın basında görülme ve röportaj verme sıklığı, dikkat çekici şekilde arttı. Neden acaba? Mesajı Paylaş

ocay

Bileti mi kesiliyor yoksa? Mesajı Paylaş

turkdefence

Üstünün çizilmesi için bir yamuk yapması gerekiyor. Henüz yaptığı en büyük farklılık eski müsteşar tarafından yayınlanmış genelgelerin kaldırılması oldu?

Şahsi tahminim; SSIK öncesi bir hareketlilik olabilir... Daha iyisini @harzemşah bilir. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter