TİKA-Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı

Başlatan Energy, Eyl 20, 2017, 04:08 ÖS

« önceki - sonraki »

Energy

Pakistan'a balıkçılık hakkında bilgiler aktarıldı


Pakistan'ın Khayber Pakhtunkhwa Eyaleti Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) desteği ile Türkiye'ye çalışma ziyareti gerçekleştirerek, balıkçılık konusunda Türkiye'nin tecrübeleri hakkında bilgi aldı.

Resmi temaslarına TİKA'yı ziyaret ederek başlayan Pakistan heyetini, TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin ve Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun kabul etti. Heyet üyelerinden Khayber Pakhtunkhwa Eyaleti Başbakanı Özel Asistanı ve Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mohibullah Khan, "Türkiye'de olmaktan büyük onur duyuyoruz. Kendi bölgemizde Türklerden 'kuzenlerimiz' şeklinde bahsederiz. Khayber Pakhtunkhwa Eyaleti, Pakistan'da balıkçılık konusunda elverişli iklim şartlarına sahip nadir bölgelerden. Bazı üretim tesisleri olmakla birlikte bu alanda yeni olduğumuzu belirtmek isterim. Saklama koşulları ve işleme tesislerinin bulunmaması gibi nedenlerden üretimin büyük bir oranı zayi oldu" şeklinde konuştu.

Türkiye'de kullanılan ve balık üretiminde belirgin artış sağlayan kafes sisteminin ülkelerinde bulunmadığını vurgulayan Bakan Khan, "Ülkenizin balıkçılık konusundaki tecrübelerinden yararlanarak kendi ülkemizde de benzer bir model uygulamak istiyoruz" dedi.

"Pakistan, Türkiye ve Türkler için çok özel bir yere sahip"

Pakistan'ın Türkiye ve Türkler için çok özel bir yeri olduğunu belirten TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin ise, gerek ülkemizin balıkçılık konusundaki tecrübelerinin paylaşımı, gerekse teknik altyapı desteği konusunda işbirliğine açık olduklarını belirtti.

Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun ise ülkemizdeki ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliğinde gerekli desteğin verilebileceğini ifade etti.

TİKA'daki temaslarının ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nı ziyaret eden Pakistan heyeti, Pakistan ve özelde Khayber Pakhtunkhwa Eyaleti'nin balıkçılık konusunda mevcut durumunu anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nde balıkçılık sektörünün son yıllarda göstermiş olduğu gelişmeler ve ulaşmış olduğu seviye hakkında bilgilendirilen heyet, sonrasında Fethiye ve Bodrum'u ziyaret ederek tatlı ve tuzlu su balık yetiştiriciliği tesislerini yerinde görme imkanı buldu. Heyet, İstanbul'daki kültürel programın ardından geri döndü.

Heyette Pakistan'ın Khayber Pakhtunkhwa Eyaleti Başbakanı Özel Asistanı ve Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mohibullah Khan, Müsteşar Yardımcısı Shaukat Ali, Hayvancılık ve Mandıracılık Gelişimi Genel Müdürü Mohammad Sher, Balıkçılık İşleri Genel Müdürü Mohammad Diyar, Balıkçılık İşleri Genel Müdür Müşaviri Syed Hidayat Shah, Balıkçılık İşleri Genel Müdür Yardımcısı Mohammad Arshad Aziz ve Balıkçılık ve Peşaver Kooperatifler Bölümü Birim Sorumlusu Ahmad Mir yer aldı.

http://www.denizhaber.com.tr/pakistana-balikcilik-hakkinda-bilgiler-aktarildi-haber-76556.htm Mesajı Paylaş

Alkyone
Türk Dil Biliminde Tanımlama ve Belgeleme V. Uluslararası Türkmence Araştırmaları Çalıştayı Gerçekleştirildi


"Türk Dil Biliminde Tanımlama ve Belgeleme V. Uluslararası Türkmence Araştırmaları Çalıştayı" Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle gerçekleştirildi.

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamada, Hacettepe Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümünce düzenlenen çalıştaya Türkmenistan ve Türkiye'nin yanı sıra ABD, Çin, İsveç, Almanya ve Afganistan'dan çok sayıda bilim adamı, sivil toplum kuruluşu ve haber ajansı temsilcileri ile üniversite öğrencilerinin katıldığı bildirildi.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi İşangulı Amanlıyev, Türkmencenin devlet dili olarak kabul edilmesi ve dilin geliştirilmesi ile ilgili gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Türkmenistan İlimler Akademisinden Ord. Prof. Dr. Muratgeldi Söyegov konuşmasında, çalıştayın çok önemli olduğunun altını çizerek organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. Söyegov, ayrıca Türkmen dili ve tarihi hakkında katılımcılara geniş bilgi verdi.

Türk dilinin söyleniş, fonetik ve morfoloji özellikleri hakkında konuşan Hacettepe Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümünden Doç. Dr. Sema Aslan Demir de Türkmen dilini diğer Türk dilleri ile karşılaştırdı ve konuya ilişkin çeşitli örnekler verdi.

http://aa.com.tr/tr/kultur-sanat/tikadan-turkmence-arastirmalari-calistayi/951530 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Traverten

TİKA ve İETT'den Gambiya'ya 20 Otobüs Desteği

Batı Afrika'daki kardeş ülkelerden biri olan Gambiya'ya Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) işbirliğinde 20 adet otobüs teslim edildi.

Gambiya kamu ulaşımında yoğun ihtiyaç duyulan otobüslerin teslimi törenine Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow, Türkiye'nin Banjul Büyükelçisi İsmail Sefa Yüceer, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Başkan Danışmanı İsmail Hakkı Turunç ile TİKA Senegal Program Koordinatör Yardımcısı Ali Kaya katıldı.

Teslim töreninde yaptığı konuşmada Büyükelçi Yüceer, dost ve kardeş Gambiya halkına teslim edilen bu otobüslerin iki ülke arasındaki mevcut bağların daha fazla güçlendirilmesinde ve Gambiya'nın kamusal ulaşımında yaşanan sorunların çözümünde önemli bir aşama olacağının altını çizerken projeye olan katkılarından ötürü TİKA'ya ve İETT'ye duydukları şükranlarını ifade etti.

İBB Meclis Üyesi Turunç da yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gambiya halkına olan selamlarını ilettikten sonra Türkiye tarafından Gambiya'ya teslim edilen bu otobüslerin Gambiya halkını sevdiklerine ulaştırmasını temenni ettiğini belirtti. Turunç, konuşmasının sonundaysa İstanbul'un belediyecilik tecrübesini Banjul'a aktaracaklarını, gelecekte daha pek çok projeyi TİKA'yla birlikte hayata geçirmeyi planladıklarını ifade ederken bu amaçla teslim töreni sonrasında Banjul Belediye Başkanı'yla yapacakları toplantının öneminin altını çizdi.

Gambiya Cumhurbaşkanı Barrow ise konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Türk Halkına Gambiya'nın kalkınmasına sağladıkları desteklerinden ötürü teşekkürlerini sundu.

Birleşmiş Milletler İnsani Kalkınma Endeksi sıralamasında 175. sırada yer alan Gambiya'daki otobüs teslim merasiminin ardından iki ülke heyeti otobüslerle kısa bir şehir turu yaptı ve Gambiya halkını selamladı. Tören sonrasında gerçekleştirilen ikili görüşmelerdeyse Dakar Program Koordinatör Yardımcısı Ali Kaya tarafından TİKA'nın Gambiya'ya yönelik faaliyetlerine, projelerine ve gelecek planlamalarına dair bir sunum yapıldı.

http://www.rayhaber.com/2018/06/tika-ve-iettden-gambiyaya-20-otobus-destegi/ Mesajı Paylaş

Atılgan

TİKA, Filipinler'de yoksullara balık tutmasını öğretiyor

TİKA Filipinler Koordinatörlüğünce hayata geçirilen "yüzen kafes balıkçılığı", "keçi yetiştirme" ve "tavuk çiftliği" projeler sayesinde mağdur ailelere gelir sağlanıyor.
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), terör örgütü DEAŞ'ın geçen yıl Filipinler'in Mindanao Adası'ndaki saldırıları dolayısıyla mağdur olan Morolu Müslüman ailelere destek sağlıyor.

TİKA Filipinler Koordinatörlüğü, Mindanao Adasındaki Bangsomoronun kentinde hayata geçirdiği "yüzen kafes balıkçılığı", "keçi yetiştirme projesi" ve "tavuk çiftliği" projeleri ile büyük mağduriyet yaşayan Müslüman aileleri yaşama tutunmasını sağladı.

TİKA Koordinatörü Yeşim Baktır, hayata geçirdikleri projelerle yoksul ailelere gelir sağladıklarını söyledi.

Filipinlerde deprem ve sel dolayısıyla büyük can kayıplarının yaşandığını ve tarım alanlarının sık sık su altında kaldığını anımsatan Baktır, bu nedenle yoksul yöre insanın ihtiyaçlarını karşılamak için tarım üretimi yapmakta zorlandığını aktardı.

150 keçiyle başladılar 500 keçiye ulaştılar

Baktır, hayata geçirdikleri "yüzen kafes balıkçılığı", "keçi yetiştirme" ve "tavuk çiftliği" projeleri sayesinde mağdur ailelere düzenli gelir sağladıklarını vurgulayarak, doğal afetler dolayısıyla ise büyük tarımsal üretimi kapasitesine sahip projeleri uygulayamadıklarını dile getirdi.

Bir süre önce Cotobato bölgesinde 150 keçiyle başlattıkları projenin başarıyla yürütüldüğünü vurgulayan Baktır, "Projedeki keçi sayısı 500'e ulaştı. Ailelere gelir kapısı oldu. Hedefimiz 10 bin kişiye gelir sağlamak." dedi.

Söz konusu projelerinin örnek teşkil ettiğini dile getiren Baktır, "Adaya giden insanların yanı sıra öğrenciler, başarısını duydukları projeleri görmek için ziyarete geliyor. Projeyi takdirle karşılıyorlar. Burası aynı zamanda örnek bir alan durumuna geldi." ifadesini kullandı.

Baktır, doğal afetlerin kimi zaman çok büyük zarara neden olduğunu işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bir süre önce proje kapsamında kurduğumuz tavuk çiftliği başlangıçta çok iyi gidiyordu. Ancak yaşanan Minta tayfununda büyük zarar gördü. Projelerimizle yardıma muhtaç Müslümanlara destek oluyoruz. Bu üç projenin yanı sıra meyve ve sebze üretimi için ailelere fide ve tohum desteğinde bulunuyoruz. Maalesef tayfunlar adada çok büyük zarar veriyor. Her yer sular altında kalıyor, insanlar evlerinden oluyor, Tayfundan sonra halkın temiz suya ulaşım sıkıntısı oluştu. Yaşam her yerde zor ama burada gerçekten çok daha zor."

https://www.denizhaber.com.tr/tika-filipinlerde-yoksullara-balik-tutmasini-ogretiyor-haber-84110.htm Mesajı Paylaş

putty

Filipinlerin bizim aklımıza ihtiyacımı var adamların en büyük ihracat kalemi yarı iletkenler entegre devlerel bilgisayarlar telefonlar LCD ler ... Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter