Milli Eğitimimiz

Başlatan Çetin, Eyl 20, 2017, 02:05 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

onkomd

Dum' a katılıyorum. Bu ülkeye ara eleman lazım. Herkesin matematik bilmesine gerek yok. Herkesin soyut düşünme yeteneğinin olmayacağına ve olması gerekmediğine de alışmak lazım.
Türkiye'den Amerika'daki düz bir liseye geçmiştim. Hesap makinesi olmadan 3 ile 5'i toplayamazlardı. Lisede seçmeli harici en yüksek Matematik Trigonometriydi. Hep garipsemişimdir.
Sorun ortaöğretimde matematik verilip verilmemesi değil. Akıllı adama değer verilip önünün açılıp açılmamasıdır. Amerika'da bunun fırsatı çok vardır. Akıllı adama ama sadece öğretim verilmez, habire kafasına takım ruhu işlenmeye çalışılır ki, her zaman işe yaramıyor tabii.

Gönül isterdi ki, herkesin muhakeme yeteneği olabilsin ama olmuyor arkadaşım. Bunun okulda verilebileceğini de pek sanmıyorum. Ailenin eğitim tarzıyla olur. Çocuğa her istediğini verirsen, sorumluluk vermezsen, karar vermeyi ve muhakeme etmeyi öğrenemez. Kişisel olaraktan, ben 8 yaşındaki oğlumu cumartesileri berberde çırak olarak çalıştırıyorum. Öğrensin eşşoğlueşşek:) Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

May 24, 2019, 09:42 ÖÖ Last Edit: May 24, 2019, 10:43 ÖÖ by delenda_est_carthago
"Herkesin soyut düşünme yeteneğinin olmayacağına ve olması gerekmediğine de alışmak lazım. " denmis

Hayir. Soyut dusunce yetenegi birey ve hatta insan olmanin geregidir. Bunun bilim adami/muhendis vs olmakla, ara eleman olmakla ya da insaat iscisi olmakla alakasi yok.  Soyut dusunme yetenegine sahip olmayan bireyler etrafinda olan biteni anlamlandiramaz,  aciklayamaz ve anlatamaz cunku. Dolayisiyla bu yetenege sahip olmayan birelyerden  olusan toplumlar hicbir sekilde ilerleyemez, bu acik ve nettir. Cilali tas devrinde yasamiyoruz sonucta.

Asagida Soyut dusunce  yetenegi nedir  ve ne ise yarar kisa bir ozet var. Herhalde yeterince aciklayicidir.

"Abstract thinking is the ability to think about objects, principles, and ideas that are not physically present. It is related to symbolic thinking, which uses the substitution of a symbol for an object or idea.

A variety of everyday behaviors constitute abstract thinking. These include:

Using metaphors and analogies;
Understanding relationships between verbal and non-verbal ideas;
Spatial reasoning and mentally manipulating and rotating objects;
Complex reasoning, such as using critical thinking, the scientific method, and other approaches to reasoning through problems.

How Does Abstract Reasoning Develop?
Developmental psychologist Jean Piaget argued that children develop abstract reasoning skills as part of their last stage of development, known as the formal operational stage. This stage occurs between the ages of 11 and 16. However, the beginnings of abstract reasoning may be present earlier, and gifted children frequently develop abstract reasoning at an earlier age. Some psychologists have argued that the development of abstract reasoning is not a natural developmental stage. Rather, it is the product of culture, experience, and teaching.

Children's stories frequently operate on two levels of reasoning: abstract and concrete. The concrete story, for example, might tell of a princess who married Prince Charming, while the abstract version of the story tells of the importance of virtue and working hard. While young children are often incapable of complex abstract reasoning, they frequently recognize the underlying lessons of these stories, indicating some degree of abstract reasoning skills.

Abstract Reasoning and Intelligence
Abstract reasoning is a component of most intelligence tests. Skills such as mental object rotation, mathematics, higher-level language usage, and the application of concepts to particulars all require abstract reasoning skills. Learning disabilities can inhibit the development of abstract reasoning skills. People with severe intellectual disabilities may never develop abstract reasoning skills, and may take abstract concepts such as metaphors and analogies literally.

References:

Harwood, R., Miller, S. A., & Vasta, R. (2008). Child psychology: Development in a changing society. Hoboken, NJ: John Wiley & Sons.
Tutorial: Concrete vs. Abstract Thinking. (n.d.). Tutorial: Concrete vs. Abstract Thinking. Retrieved July 24, 2012, from http://www.projectlearnet.org/tutorials/concrete_vs_abstract_thinking.html
Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

HDS

Abstract düşünce kapasitesinin olmaması Türk insanının en büyük sıkıntısı bence. Yani "soyut" düşünemiyorlar da ondan endüstriyel tasarımcı olamıyorlar falan diye değil. Olmayıversin..

Ama beynin o tarafı güdük kalınca işte çağdaş düşünüş ve davranış paternlerini kavrayamıyor kimse. Türkiye'nin önündeki en büyük engel zaten kendi insanı. :)
O da bu halde diye.

Bunu Türkiye'de basit bir iş yapmaya çalışınca dahi görüyor, tecrübe ediyorsun.

Türkün bu ekonomik darboğazının da altında bu var. Hani geçtim, hukuk tanımamasını falanı filanı. Dünyayı tanımlayamıyor Türk insanı. Onun için sadece "bugün", "burada" ve eliyle tuttuğunu yaşıyor.

Ekonomi başlığında tartışılıyor, hayır bu mevzu "sadece" lüks tüketimle, Mercedes'le falan olmadı. Türkün eline "kolay para" verildiği için oldu. Fabrikatör için de aynı şey geçerli. Türke parayı verip yatırımı yaptırdıkça kar marjları düştü. Kapasite artarken marjlar düştü. 2012 yılında aldığımız düşük faizli kredinin dahi faizine denk gelecek kar marjlarını yapmıyorduk. Sorun o aslında.

Daha önce de bir hesap yapmıştım burada; Arkadaşlar neredeyse şu anda dış borcumuz diye andığımız meblağ kadar, yaklaşık $300 küsür milyar makine, teçhizat, fabrika, altyapı yatırımı yapıldı ülkeye.

Nerede lan bunlar? Nerede bunların katma değeri?

E ne alakası var "abstract thinking"le? Diğer başlıkta 1 cm kalınlıkta pleksi'den kutu yaptırmak isteyen @BG arkadaşımız var ya. Anasından emdiği süt burnundan gelecek onun. Parası ile rezil olacak.

"Titanyum'dan kalp pili yaptım, üzerine bilmemne ile 40 mikron çap delik deleceğim" desen, "Gel halledelim" derdim. ama bu tür basit şeyleri bile, Türkün iş adamı, esnafı, ustası bilmemnesi yapamıyor. O 1cm pleksi'den istediğin kutu bir türlü yapılamıyor. Denediğimden biliyorum.

Bunun benzerini o koca fabrikalarda da yaşıyorsun.

Arabasında kemer takmayan adam bir holding finansçısı olamaz mesela. Bizde var. Ondan burnumuz boktan çıkmıyor. Mesajı Paylaş

Baltica

@HDS Hocam, Mucerret (Soyut) dusunebilme kapasitesi ile "Koyluluk/Sehirlilik" arasinda,  yakin bir bag var aslinda. Yanlis hatirlamiyorsam, bizde bu iliskiden ilk bahseden Abdullah Cevdet'tir.  Bizde, tamamen yanlis anlasilan "Irk Islahi ve Garbcilik" fikirlerinden oturu, Abdullah Cevdet, aforoz edildiginden, cok az taninir ama kelimenin gercek manasiyla cok saglam bir entelektueldir.  

Koy sosyolojisi, tabiati icabi, mucerret dusunebilme hasletinin gelisimine, ancak minimum seviyede izin verir. Biz, Anadolu'nun falanca kasabasinin, falanca koyunden gelen adamin oglu, Izmir'de dogdu, hasbelkader, St. Joseph'de, akabinde Bogazici'nde okudu, Istanbul'da, falanca yabanci sirketin bilmemnesi, tenis de oynuyor, soranlara da, "Izmir'liyim" diyor diye, adamin sehirli oldugunu zannediyoruz ama degil, o hala "koylu" ! Hatta, onun oglu da, "Koylu" olacak ! Sosyolojik anlamda, "sehirli" olabilmek icin yuzyillar gerekiyor. Mesajı Paylaş

supplychain

izmir'i bilmem ama Istanbul'daki SJlilerden koylu cikmaz. Mesajı Paylaş

dum

May 24, 2019, 03:22 ÖS Last Edit: May 24, 2019, 06:11 ÖS by dum
Sonra elitist diyorlar..  çok da şaapmayın bence, burası ortadoğu... 

Önce bi geriye doğru 8-9 neslimizi sayıp sermaye ve hafıza biriktirelim.. sonra gideriz tiyatroya , galeriye.

Açız aç...  tarım çöküyor..  daha altyapı, yol ve  inşaat yapıyoruz biz.. şehirler şantiye..  estetik bir sonraki nesle inşallah.. Mesajı Paylaş

Arıcı

Yukarıdaki satırları yazan Baltica adlı arkadaş bizzat buram buram köylülük kokuyor. Bu ne kendini beğenmişliktir arkadaş? Oysa aristokrasi çoktan öldü. Mesajı Paylaş

HDS

Aristokrasi o demek değil Hocam. Mesajı Paylaş

petibor

Arıcı zaten Baltica kanımızı beynimize hoplatacak bir gerçeği yakalamış söylüyor işin amacı zaten seni beni rezil etmek orada. Sen ben öfkelendik kendi gerçeğimiz yüzümüze vuruldu diye. Amaç o zaten bir sorunu tespit etmiş kızıyorsan kız diye diyor zaten. Mesajı Paylaş

petibor

Özünü koruma özünü sahiplenme olayı çok ilginç bir durum. Köylü mesela köyünde değişime açıktır değişmeyi beceremeyebilri ama çabalar yani imkan olduğu kadar değişime açıktır. Şehirdeki köylü sıkı sıkı direnir Almanya daki türk direnir İstanbuldaki Türk kendini geliştirir. 20 yıl sonra bir bakarsın köyden İstanbula giden köyden Berlin e gidenden daha bir kendini geliştirmiş. Alman olmayacağım derken İstanbullu hemşerin seni geçmiş haberin yok. Mesajı Paylaş

Karabasan

Türkiye'nin Fizik Olimpiyat Takımı, 35 ülkenin katılımıyla düzenlenen Avrupa Fizik Olimpiyatları'nda 3 altın ve 2 gümüş madalya kazanarak Avrupa birincisi oldu.
https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/fizik-olimpiyat-takimi-avrupa-sampiyonu-oldu/1497346 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Malatya Bilim ve Sanat Merkezi'nden 13 özel yetenekli lise öğrencisi teknolojilerimizi yerinde inceledi. Öğretmen Savaş Zafer Güler, "Öğrencilerimizin yurt dışı kariyer hayali vardı. HAVELSAN'ın ve savunma sanayii şirketlerimizin teknolojilerini görünce fikirleri değişti" dedi.
https://twitter.com/HAVELSANResmi/status/1145983859089129472

Mesele birazda reklam meselesi sanırım. Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

meraklı

Havelsan haberinin milli eğitim ile ne ilgisi var Mesajı Paylaş

petibor

Her 4 öğrenciden birinin de, Türkçe bilgisi, temel ve temel altı seviyede bulunuyor.
 ;D
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter