Milli Eğitimimiz

Başlatan Caner Çetin, Eyl 20, 2017, 02:05 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

BATTLESTAR

@Baltica

Ben gösteririm ben 10 senedir askeri tarih çalışıyorum. İyide bir total war oyuncusuydum eskiden, haritayı yuttum diyebilirim. İyi bir tarihçide tam haritadan gösteremez ama nerede olduğunu bilir. Ki ihtiyacı olanda budur. Lise seviyesi öğretim için tabi.


Olsun . Evet kütle çekimini Türkçe öğretmenleriniz bilmesin, Falih rıfkıyı Matematikçiler futbolcu sansın . Çünkü sonuçta Türkçeci kütle çekim anlatmayacak, matematikçilerde falih rıfkıyı öğretmeyecek. Zaten o öğrencinin Türkçe hocası nitelikli olursa dediğimiz sistemde sadece kendi alanında iyi olursa o öğrenci ilerde matematik hocası olunca falih rıfkıyı bilen bir hoca olacak. Burada amaç gelecekleri kurtarmak.

Biz millet olarak şunu unutuyoruz HERKES HERŞEYİ BİLEMEZ. ÖĞRENCİNİN HER DERSİ 5 PEKİYİ OLMAK ZORUNDA DEĞİL.

Bir öğrencinin fen matematiği 5 ve türkçe sosyal bilgileri 4 ve 3 ise bizim insanlarımız hemen çocuğa türkçe sosyal ek dersi aldırıyoruz. Çünkü tamamlaması lazım çocuk herşeyi bilmesi lazım .

Ama aksine o çocuk türkçe ve sosyalda kabiliyetsiz olduğundan 4 almıyor , fen ve matematikte yetenekli olduğundan o derslerden 5 alıyor. Sözel dersler yerine o çocuğa sayısal ek dersler aldır üstüne düş ki adam bu alanda kendini geliştirsin bir cahit arf olsun bir mehmet öz olsun. Çünkü o çocukta sayısal zeka var.


Mesela amerika, halkının çoğu her işte iyi değildir çok kültürlü değildir. Ama herkes yaptığı işte iyidir. Ona özel bir özelleştirilmiş eğitim almıştır. Çünkü Pragmatist bir eğitim anlayışı vardır. Bizde de cumhuriyetin ilk yıllarında böyle bir pragmatist eğitim vardı ve o şartlarda başarılı oldu bence.


Bilmem demek istediğimi anlatabiliyormuyum. Mesajı Paylaş

Baltica

Senin sahsina bir sey diyemem. Bildigini soyledigine gore inanmak durumundayim.  Ama kusura bakma, bahsettigim 3 yeri, ne ogretmen adayi, ne halihazirda tarih ogretmenlerinden %90'i harita uzerinde gisteremez. Zaten bu uc yerin gunumuzdeki
isimlerini de bilmezler.

Biz ogretmenlere daha fazla maas odesek de bilmeyecekler.

O yuzden siz, ogretmenlik yapar gibi davraniyorsunyz, Devlet de size maas oder gibi yapiyor  ;)


Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Baltica

İyi de hocam verdiğiniz örnek lise öğrencisi askeri tarihle ilgili aşırı uzmanlık gerektirecek bir sınava girmeyecekse şu raddede anlamsız.  Sizin sorduğunuz soru fizik hocasına alpha centaurinin yıldız haritasındaki yerini sormak gibi bir şey.

Dediğim gibi alanında daha yetkin ve öğretim istek ve vasfı olan öğretmenlere performans bazlı bir sistem uygulanırsa gerçekten verim alınacaktır.

Benim bahsettiğim sistemin amacı iş ahlakı ve adanmışlıktan uzak meb personelinden en azından ödül- performans yoluyla verim almak içindir.

Bir örnek ben bilinçsiz bir coğrafyacı olsam okulumdan diğer coğrafyacı ben 3 bin alırken 4.500 alsa bende bir hırs olur. Veya en azından biraz gayret edeyimde fazla maaş farkıyla bir araba alayım veya çocuğumu özel okulda okutayım diye altımdaki öğrencilere daha aktif öğretici ve eğitici bir öğretmenlik performansı gösteririm. Yoksa standart 4-5 bin maaşla hiç kılımı kıpırdatmam .

Bu kafadaki hocalar aşırı çok. Mesajı Paylaş

sahin1

Aman performans sistemi demeyin. Bu sistem belki maddi ürün (ayakkabı gibi) üreten bir firmada çalışan personel için uygulanabilir. Ama sayımı pek mümkün olmayan konularda mesela sizin bahsettiğiniz öğretmenlik vb. branşlarda uygulanması mümkün değildir.
Benim çalıştığım kurumda denendi. Performansa esas kriterlerin oluşturulmasında bile problemler yaşandı. Nihayetinde iptal oldu. Mesajı Paylaş

saladin

#154
Eyl 28, 2018, 06:16 ÖÖ Last Edit: Eyl 28, 2018, 06:22 ÖÖ by saladin
2014 yilinda  dunyanin en iyi taninan universiteleri arasinda  71-80'i sirada olan, ve  en iyi universiteler arasinda  201-225'de yer alan ODTU artik 600-800 bandindaymis.

https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/middle-east-technical-university

Ulkenin butun universiteleri yuzlerce basamak yer kaybetmis.

Ortamlarda egitim coh eyi, ama imam hatipler az demeye devam edelim. Artik yeni savunma sanayi  tasarimlarini Iran'lilara falan yaptirirlar herhalde. Mesajı Paylaş

Mootun

Sayın Hocalar iş biraz da öğrenci de veli de bitmiyor mu? 16 yıllık eğitim öğretim hayatım boyunca nice sorunlu veliler gördüm. Çocuğunun Mf derslerini yapamadığını bile bile Tm ve Mfye yönlendirip bir o kadar para ve emek harcayıp çocuğunun yarim  yamalak bir iki bilgi haricinde ne sözel ne sayısal hiç bir konuya hakim olmayan öğrencileri çok gördüm. Şimdi vakıf üniversiteleri ile yurt dışı eğitim yaygınlaştı parası olan çocuğunu okutuyor. Doğru düzgün bilgisi olmayan adam bir şekil de mezun olup çıkıyor. Bir şekilde derken Beypazarı kurusuyla dersten geçen öğrenci biliyorum. O öğrenci binbir zorlukla tamamladığı öğrenim hayatının sonun da iş araması çalışması gene bin bir zorlukla devam ediyor. Tabi bu zorlu süreçte yaralı olan adam bir aile kurabiliyor. Ne de mutlu olabiliyor.

Bir konu da artık ne sosyal ortam ne internet ortamı bir öğrencinin bir bireyin yetişmesi için hiç uygun yerler değil. Çoğu okulun çevresinde uyuşturucu hap ot vs gırla gidiyor. Hemen hemen her okulda ciddi bir uyuşturucu kullanan kesim öğrenci grubu var. Uyuşturucu kullanan alkol alan daha 15inde sigaraya başlama cüretini gösteren birisinden açıkçası doğru bir şey beklemek mümkün değil. Toplum ve devletin kurallarını çiğneyen adam zamanla girdiği çevrelerin etkisiyle devlet düşmanı oluyor. Sen gel şimdi bu adama mühendis ol doktor ol ülkene faydan olsun de Adam olmaz olamaz.

Mesajı Paylaş

saladin

Bakalim forumun bu soruya verecegi cevap ne olacak.
https://www.birgun.net/haber-detay/erdogan-egitimdeki-icerik-ve-sistemde-buyuk-sikinti-var-234149.html


 Erdoğan, "Türkiye'nin nasıl oluyor da dünyanın en büyük 500 üniversite arasında esamesi okunmuyor?" diye konuştu.


referans olarak da iki yukaridaki mesajima bakin. Mesajı Paylaş

onkomd

Kim hazırlamışsa konuşmasını, doğru saptamalar yapmış Mesajı Paylaş

saladin

#158
Ara 27, 2018, 04:48 ÖÖ Last Edit: Ara 27, 2018, 04:58 ÖÖ by Yönetim
Ben ne olacagini tam anlamadim.
https://www.haberturk.com/liseler-3-yil-mi-oluyor-2273002

Soyle ki, 3 yillik standart egitimden gecen bir cocugu nasil is hayatina atarsin. Maksat is hayatiysa niye mesleki egitim vermiyorsun. 4 yillik egitimden universiteye gidilecekse niye son sene sinava hazirlanmakla geciyor? Dersane mi burasi. Mesajı Paylaş

erdem

Milli Egitim sulandirildi. ABD'deki "no child left behind" benzeri sacma sapan bir sistem haline geldi. Hi calismayan da geciyor sinifi, cok calisan da.

Cok daha disiplinli, ogrencilerin sinifta kaldiklari, tebesir ve karatahtali okullara ihtiyacimiz var. Mesajı Paylaş

Alkyone

ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kuruluyor


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün'ün katılımıyla savunma sanayinin ihtiyacı olan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü (MTEGM) ile ASELSAN arasında şirketin Macunköy Tesisleri'ndeki iş birliği protokolü imza töreni gerçekleştirildi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ise protokolün bir başlangıç olduğunu söyledi.

Demir, "Mesleki ve teknik eğitimde iş birliğinin sadece ASELSAN'da değil, savunma sanayisinin genelinde hakim olması için başkanlık olarak diğer şirketlerimizi de harekete geçireceğimizi belirtmek istiyorum. Diğer şirketlerimizde de bu yönde bir iştahın, çabanın, gayretin olduğunu biliyorum. Bir hafta içinde inşallah başka neticeler de alacağız." dedi.

ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün de, protokol ile savunma sanayisinin ihtiyaçlarına yönelik nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi yönünde mesleki ve teknik eğitimin iyileştirilmesi için önemli bir adım attıklarını, açılacak ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde anadolu teknik programını uygulamayı hedeflediklerini söyledi. 
Okulda, savunma elektronik sistemleri ve savunma mekanik sistemleri programları açacaklarını dile getiren Görgün, öğretim programlarını savunma sanayisinin ihtiyaçlarına uygun olarak genel müdürlük ile birlikte geliştirip, güncelleyeceklerini belirtti. Görgün, şöyle konuştu:

"Açacağımız okul ve yapacağımız çalışmalarla hem ASELSAN'ın hem de diğer savunma sanayisi firmalarının ve alt yüklenicilerimizin ihtiyacı olan nitelikli iş gücüne katkı sağlamış olacağız. Bu projenin savunma sanayisi ekosisteminin gelişimi için çok önemli bir model olacağı inancı taşıyoruz. Uzun soluklu olan bu çalışmalarla teknik eğitim almak isteyen ülkemiz gençlerine yeni bir yol açarak onların hedeflerine katkı sağlayacak olmak bizi umutlandırıyor."

Açılacak ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, "Elektrik-Elektronik Teknolojisi", "Makine Teknolojisi" alanları ile "Savunma Elektronik Sistemleri" ve "Savunma Mekanik Sistemleri" dalı programları açılacak. Söz konusu dalların öğretim programları savunma sanayi ihtiyaçlarına yönelik olarak ASELSAN ve MTEGM tarafından oluşturulacak bir çalışma ekibiyle geliştirilip, güncellenecek.

Alan/dal derslerinden uygun bulunanlar ASELSAN eğiticileri ve uzmanlarınca verilecek. Okulun alan öğrencilerinden uygun olanlara ASELSAN tesislerinde staj imkanı da sağlanacak.

Okul atölye ve laboratuvarlarının yeni teknolojilere dayalı olarak donatılması, desteklenmesi, okul alan mezunlarının ASELSAN'da istihdamlarına öncelik sağlanması, okulun başarılı öğrencilerine burs verilmesi, okula temrinlik malzeme desteğinin sağlanması, okul mezunlarından uygun bulunanlara, araştırma üniversitelerinin ASELSAN'ın ilgi alanına giren mühendislik bölümlerinde öğrenim görmeleri halinde, yükseköğrenimleri sırasında burs verilmesi gibi faaliyetler de protokol kapsamında ASELSAN tarafından gerçekleştirilecek.
https://www.aa.com.tr/tr/egitim/aselsan-mesleki-ve-teknik-anadolu-lisesi-kuruluyor/1354892 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

hergeleci

https://twitter.com/metuevents/status/1086323962353774594

Planli evrim konferansi tadilat ayagina iptal edilmis... Mesajı Paylaş

theavengers

Versan Kok Cumhurbaskaninin kiyagini pas gecmedi, atandigindan beri (ODTU sartlari ne kadar elverdiyse) baskiyi arttirdi.

Bahar senlikleri, ogrenci etkinlikleri, simdi de evrim konferansi. Mesajı Paylaş
All animals are equal but some animals are more equal than others.

petibor

#163
Oca 29, 2019, 09:10 ÖÖ Last Edit: Oca 29, 2019, 09:17 ÖÖ by petibor
İmkanları imkansızlıkları devletin gücünü bir yana bırakarak bir karar vermek gerekiyor. Soru şu; Bu devlet evlatlarını acaba evrensel donanımda insanlar olarak gücünün sınırlarını zorlayarak yetiştirmek istiyor mu yoksa bundan çok korkuyor çekiniyormu? Ben bu soruda ikinci seçenekten çok kuvvetle endişe ediyorum. Mesela en basit ve en tepe belirleyici kriter yabancı dil yani biz ona İngilizce diyelim bunu öğretmek istiyormu devletimiz acaba. Ben hiç sanmıyorum bunu istediğini. Hatta vatandaşını mükemmel eğitmekten bile endişe ediyor olabilir. İnsanları eğittikçe eğilimleri analiz edilmiş ise hele İngilizce bildikçe eğilimler analiz edilmiş ise bu çekince baş gösterebilir. Eskiden isyan ederdim forumda ağlardım yahu bu pkk lıları niye yakalayamıyoruz çıplak dağlarda bundan kolay bir şey yok nasıl dolaşırlar nasıl intikal ederler nasıl karakol basar kaçarlar nasıl çembere alınınca kaçarlar derdim. Altından yıllar sonra hainlik çıktı sebep olarak. Şimdide bir türlü bu orta öğretimdeki köhneliği anlayamıyorum. Devletin şahane eğitme seferberlikle gücü olduğunu biliyorum ama yapmıyor kesinlikle. Bir korkusu var bir çekincesi var lütfenlik çağın dayatması zorlaması kadarını yapıyor sadece.  Bir devletin müzik yapan spor yapan yüzen koşan voleybol oynayan piyano keman çalan İngilizceyi çok iyi bilen gençlerinden korkması çok üzücü. Felsefe mesela ne kadar gerekli bir ders yasakladık biz onu kaldırdık müfredattan. Matematiği kaldır daha az zarar görürsün Felsefeyi kaldıracağına. Mesajı Paylaş

theavengers

Ben de hep aynısını düşünmüşümdür.

Biz bir Pakistan değiliz. Maddi olarak da kültürel olarak da milletimiz bu sıçramayı yapacak kapasiteye sahip ancak bazı çevreler bunu özellikle istemiyor.

Köy enstitülerinin kapanmasından, bugün eğitimdeki varoşluğa kadar bunu her aşamada görüyoruz. Bunu akışına bıraksan bile doğru yola girer, özellikle engellemen lazım bu hale getirmek için. Mesajı Paylaş
All animals are equal but some animals are more equal than others.

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter