Milli Eğitimimiz

Başlatan Çetin, Eyl 20, 2017, 02:05 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

bring of storm

Burada mutlaka askeri lise görmüş forumdaşlar vardır. Ben de şunu söyleyebilirim ki askeri lisede sayın HARZEMŞAH'ın dediği gibi arkadaşlar her zaman vardı fakat yaklaşık 1/20 oranında idi. Askeri liseler; Dil,pozitif bilimler, tarih, bedensel eğitim, kültürel eğitim, dünya görüşü ve daha pek çok alanda ülkemiz eğitiminin hep hayal edilen ütapyası idi ve oradan çıkan subaylar Türk Silahlı Kuvvetlerin gerçek caydırıcı gücünü oluşturmaktaydı. Elbette  liyaktsız yönetimle devletin içine sızan terör örgütü askeri liselerde de örgütlenmekteydi fakat bunun suçunu Osmanlı'dan bize miras kalan ülkenin yüz akı eğitim yuvaları ödememeliydi. Temennim önümüzdeki süreçte tekrar bu şanlı yuvaların açılacağıdır. Forumdaşlara saygılar. Mesajı Paylaş

putty

Haz 03, 2021, 05:48 ÖS Last Edit: Haz 03, 2021, 06:21 ÖS by putty
Amerika için adam ne diyor bakın.  Bu adam amarikada muhasebecilik yapıyor orada mesleğinden kusası gelmiş meslek değiştirmeye karar vermiş kendine yeni meslek arıyor. 6 aylık kurs ile helikopter tamircisi olacakmış kurs için şehir değiştiriyor şimdi. Yaş 30 gibi ve muhasebecilikten uçak tamirciliğine geçebiliyor bunu diyorum ben işte. O yaşta olmaz diyorsunuz hala adam muhasebeciyken tamirci olabiliyor nasıl olmazmış bal gibi olur.

https://youtu.be/6vrY1df1L6A?t=165 Mesajı Paylaş

Vecihi

fakat bunun suçunu Osmanlı'dan bize miras kalan ülkenin yüz akı eğitim yuvaları ödememeliydi

Suç ödemek falan değil amaç askeri liseleri elden çıkarmaktı. Ben bunu görüyorum gelişen bunca sonuç ve geçen yıllardan. Hadi okullardaki tüm komutanlar fetullahçıydı onları attın ordudan, hiç mi yerinde getirebilecek kalitede öğretmen yok bu ülkede. Yada ordu içerisinde hiç mi bu okullara kaydırabileceğin personel yoktu, bu kadar mı aciz duruma düştük... Elbette hayır.

Elbette hayır.. Mesajı Paylaş

HDS

Amerika tam da kursla meslek sahibi olunan ülke @putty. Yaşına maşına bakmazlar.

O kadar asker terk adam 30'undan sonra meslek sahibi oluyor. Baya baya bildiğin elektrikçi, mühendis, ustabaşı falan oluyor. Güvenlikle alakasız işler.

Mesajı Paylaş

putty

Haz 03, 2021, 09:25 ÖS Last Edit: Haz 03, 2021, 09:28 ÖS by putty
Tabi canım ya insanlar 6 ayı az sanıyor. 6 ay bir kere normal hali ile ön lisansın yarısı kadar süredir ama birde full meslek eğitimi olduğu için belkide ön lisansıda geçer. Buna birde para veren gönüllü yetişkin faktörünü ekleyin otaya çok daha iyi adamlar çıkar. Allah aşkına sınıfta uzun eşek oynayan lise1 deki ile bu yetişkin adamlar kadınlar mukayese edilebilirmi. Ben o kadar amerikan filmi izledim hiç birinde sarı otobüse binip meslek lisesine giden genç görmedim. Bu Amarikan sanayisi nasıl besleniyor bunca evleri arabaları makineleri kimler yapıyor. Eve bir saten alçı yaptırmaya kalktım kahrettim adama şakülünde alçı yaptıramadım kavga döğüş oldu sınavamı sokayım adamı işi vermeden önce bizde sanki çok iyi çıraktan yetişenler. Mesajı Paylaş

Teknisyen

Haz 03, 2021, 09:59 ÖS Last Edit: Haz 03, 2021, 10:04 ÖS by Teknisyen
Yahu anlaşamıyoruz bir türlü..Her meslek 6 ayda öğrenilmez buna ısrarla öğrenilir dediğiniz Tornacılık,cnc operatörlüğü dahildir (öğretirsiniz de bunun ne kadarı ezber ne kadarı işi öğrenme orası ayrı bir mesele)

Ayrıca bir çok ülkede Mesleği bizzat yapan kişiler Mühendisler.Bizdeki mühendislerin çoğu gibi "teknik yönetici" değiller. Boğazına kadar yağa batan, işi eline anahtar alıp yapan adamlar ve oradaki eğitimin seviyesi malum.

Alçıpan işi, Fayans döşeme işi gibi tek  bir "şeyin" olduğu işi kursla öğret ,bunda mesele yok ama 6 ayda bir motoru dağıtıp toplayacak, diagnostik olmadan arıza teşhisi yapacak, otomatik vites kutusunu açıp tamir edecek.... otomotiv tamircisi çıkmaz.

Bir meseleyi öğrenmek ile konuyu ezberlemek aynı şeyler değil ki... Mesajı Paylaş

putty

Haz 03, 2021, 10:09 ÖS Last Edit: Haz 03, 2021, 10:17 ÖS by putty
4 senede meslek lisesinde öğretilen her meslek 6 ayda öğrenilmez kabul ediyorum. Kimisi 3 ayda öğretilir kimisi 2 senede öğretilir ama hiç bir ara eleman 4 senede eğitilmez. Biz en uzun ara eğitimi 1 senede eğitecek şekilde kendimizi apılandıralım onun üstü artık milli eğitim aşaması oluyor ön lisans yada lisans işi olur. Meslek liselerine harcanan emeği ön lisans + meslek kurslarına yoğunlaştıralım ortaya çok yeterli çok esnek uyumlu bir model çıkacaktır. Boya firması DYO Polisan mesela sponsor olur belki şehirlerde kendi kurslarını açar Arçelik kendi kurslarını açar Beylikdüzü belediyesi 15 tane meslek kursu açar devlet zaten açar. Amerikadaki sistemi dedi videodaki genç ücretin bir miktarı peşin alınıyor kalanı maaşından tahsil ediliyor. Banka kredisi verilebilir desteklenir yani sistem. Efendim olmaz neden olmazmış. 4 sene meslek eğitimi olmaz asıl. Meslek seçmek bu kadar kasvetli olmamalı gençler normal kültürel çağdaş lise eğitimi almalı mesleğini işsiz kalırsa seçmeli bu kadar mevzu değil meslek seçmek biz abartıyoruz. Amma savundunuz meslek liselerini görmüyoruz sanki kibrit kutusunun üç görünüşünü çizemiyor % 99 u. Sitede güzel güzel güvenlikçi gençler hepsi lise mezunu şehirli gençler bunlar liseyi bitirmiş işsiz kalmış çıkış yok orta3 e geri dönecek hali yok halk eğitimin uyduruk meslek kurslarıda yetmiyor ve talep görmüyor. Liseyi bitirmiş bir insan mesleksiz bırakılırmı ya daha ne yapsın bu insan okumuş işte 12 sene illa üniversiteyemi gitmeli lise mezunu olmak basit bir işmi. Lise mezunu kurye olurmu motorsikletle piza dağıtırmı merhamet okumuş işte daha ne okuyacak piza dağıtmaktan kurtulmak için beyin cerrahımı olsun başka çaresi yokmu bu işin.   Bize seçeneksiz bırakılmış piyasa lazım başka seçenek olmayacak bu kurslardan başka ara eleman onlayacak ben onu demek istiyorum Mesajı Paylaş

Teknisyen

4 sene değildi zaten sistem..Liseler 4 sene olunca Meslek Liseleride bundan payını aldı ki EML birinci sınıfında Meslek dersi çok azdır. Klasik lise müfredatına yakındı bizim zamanımızda dersler. 2. ve 3. sınıflarda meslek öğrenmeye başlıyorsunuz, onunda bir kısmı staja gidiyor.

Bir adama meslek öğretecekseniz 2 sene adam gibi mesleki eğitim verip daha sonra pratik için piyasaya pişmeye göndermek lazım ki oda iki sene sürer  gittiği yere göre.Ancak bu aşamalardan sonra kalifiye bir eleman olur.

Ustalaşmak, bir iş yerini kendi bilgi ve becerisi ile götürecek kadar konuya hakim olmak, problemi minimum sürede falan çözmek ise çok daha sonraki iş. Bu işin niteliği ve kişinin kabiliyeti,eğitimi imkanlarına bağlı olarak en az 4-5 sene sürer.

Yoksa  kursu 3 sene de verseniz o kişi o durumu ile bie dükkan açıp idare edemez.

Tabi birde kurumsal bir yapı içinde  çalışmak var. Bu tür yapılarda bütün iş size bakmadığı ve görece çok daha dar bir alanla ilgilendiğiniz için daha kısa sürede o işi kaparsınız.Bugün bir Meslek lisesi mezunu çok rahatlıkla bir kaç aylık eğitim sonrası bir otomotiv üretim bandının her hangi  bir kısmında herhangi bir montaj/demontaj işini yapabilir.Lakin bu işi öğrenmek değil sadece bir konuda kalifiye elemen olmak demek gibi bir şey olur. Mesajı Paylaş

putty

Meslek liseleri hantal verimsiz masraflı okullar çok daha basit yaygın ucuz esnek faydalı çareler var. Ara eleman yetiştirme konusundada vatandaşa seçenek yaratmak açısından da sosyal çözüm üretme açısından da önerim faydalıdır. Mevcut durumun ideal olduğunda ısrarınız kör inattır. Biraz bilginizdende kuşkum hasıl oldu meslek lisesinde ilk sene meslek dersi yok deyince işin doğrusu. En çok meslek eğitim lise 1 de olur kalanları staj filan zaten. Mesajı Paylaş

Teknisyen

Hayda..Meslek Liselerinin mevcut durumu için ideal diyen kim yahu??

Meslek Liselerinin bir sürü problemi var ki öyle basit problem değil bazıları. Sosyolojiden  tutunda müfredatın ilkelliğine kadar uzun bir liste çıkattılır Meslek liselerinin problemleri hakkında.

Bazı şeyler araya kaynıyor herhalde ama benim itiraz ettiğim şey bazı mesleklerin 6 ayda kursla öğrenilemeyeceğidir.Y oksa EML ve MYO'nun durumunu savunan yok.Yukarıda da yazdım nu okullar gititikçe kötüye giden eğitim sisteminin içinde birinci sırada kötü denilebilecek durumdalar.

Bu devirde 1 sene Meslek Lisesi olmaz. Bu okulu bitiren adamların bir mühendisle aynı dili konuşabilecek kadar yetkin, dil bilen, etik ve ahlaki standartları sıradan esnaf gibi değil daha daha üst düzeyde insan olmaları lazım...da bunu düşünüp dert edinen, buna emek veren bir eğitim yönetimi var mı? İşte o yok, işin kötüsü olacağı da yok.

Burada Bürokratından öğretmenine siyasetçisinden iş adamına kadar herksin ikinci sınıf baktığı bir camiadan bahsediyoruz. Böyle bir durumun nesinin mevcut durumunu savunacağız? Mesajı Paylaş

putty

Anne babalar meslek seçmesin ben onu diyorum. Ararsan illaki faydası çıkar tabi çıkmaz mı 0rta 3 ü bitiren çocuğa meslek öğretirsen illaki bir faydası vardır. O faydaya sarılmayalım öyle yaparsak okula gitmeyen çırak olanlarda da çok fayda buluruz. Sadece faydalara sarılmayalım onu demek istiyorum. Klasik lise eğitimi bu ülke için çok gerekli oradan çağdaş insanlar mezun etmeliyiz meslek öğretmekten daha önemli bu eğitimler. Felsefe müzik spor sosyal şeyler bunlara çalışmamız lazım bizim torna marangoz ile bu zamanı ziyan etmeyelim. Meslek dediğin eğitim değildir o iştir meslektir onu lise eğitiminden alıp değiştremeyiz. Hayat değişiyor insanlar artık 90 yıl yaşıyor askerlik 20 ay filan değil bir sürü zaman kazandık hal böyleyken lise bitecek meslek öğrenilecek ohooo demeye gerek yok. Liseden sonra askerliği öğrendik dağlara gittik vatanı koruduk kıbrısı aldık isteyince oluyor. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter