Milli Eğitimimiz

Başlatan Çetin, Eyl 20, 2017, 02:05 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Teknisyen

Günde 10 saat (öğrenci o kadar saat dikkatini dağıtmadan nasıl duracak meselesini geçiyorum) 3 ayda 660 saat civarında bir eğitim yapar.Bu kadar saatte herhangi bir mesleği teoriğini öğrenemezsiniz.

Otomotiv için örnek vereyim   motor teknolojisinden tut,dizeli ayrı benzini ayrı lpgsi ayrı vites kutularının otomatiği ayrı manueli ayrı  aktarması ayrı oto elektriği ayrı arıza teşhisi ayrı.... bunların  parçaları ve çalışma prensibini anca öğrenir hazmedersin o kadar vakitte.

Şu anda Meslek lisesi diploması "ustalık belgesi" statüsünde. Sen 3 ayda yetişmiş elemana 500 bin liralık arabayı yada bunun katı değerindeki bir iş makinesini emanet eder misin?

3 ayık kursla ancak hayatında krank mili görmemiş ,elektrik motorunu  yıldız üçgen bağlamamış, ağaç türlerini birbirinde ayırt edemeyen, maça yı kalıba yerleştirmesini bilmeyen,düz kaynak çekemeyen şimdikinden daha beter bir nesil yetiştirirsin.

Adam en basit gözüken kaynak işinde ustalaşmak için yıllarını veriyor yahu ne 3 ayı? Mesajı Paylaş

putty

Tem 17, 2020, 10:09 ÖÖ Last Edit: Tem 17, 2020, 10:18 ÖÖ by putty
Senin dediğin ara elemanların kimisi mesela motor elemanları ön lisans ile eğitilecek kimisininde 6 aya belkide bir seneye varan kurslar ile eğitilecekler. Ancak süreyi sorun ederek itiraz edecek isek o zaman 3 ayda motorcu yetiştirmek mümkün değildir kadar 4 senede berber yetiştirmeyide mesele etmek gerekmiyormu. O zaman berbere meslek lisesi açmayalımda geliyor iş. Oysa her meslek az yada çok bir sertifika ister bu çağda. Hepsi meslek liseli olamayacağına göre bir çare gerek.

Ben bir sürü amarikan filmi izledim çocuklar sarı otobüstere biniyor şişko olanı arka kolduktaki çocuklar alay ediyor okula gidiyorlar futbol takımı oluyor koridorda dolaplar oluyor ama ben hiç eğe yapan bir amerikalı görmedim mesela amarikan filimlerinde yada staj yapan liseli görmedim olsa görürdük illak demekki yok. Klise okulunu nasıl biliyoruz meslek lisesi olsa onuda bilirdik flimlerden. Aya giden adamlar bunlar demekki oluyor Mesajı Paylaş

Teknisyen

6 ay içinde öğrenilecek bir Meslek Lisesi bçlümü varsa oda Teknik Resim bölümüdür. Zaten hali hazırda CAD/CAM kursları tam sizin dediğiniz türde  eğitim veriyor ve bunda gelişmek kişinin kendi elinde.

Ama bu bölüm haricinde (Benim bildiğim) 6 ayda öğrenilecek bir bölüm yok.Buna Matbaacılıkta dahil tekstilde...

Birde atlanan bir yer var,amaş sadece öğrenciye bilgi yüklemesi yapmak değil mesleki disiplin ve nosyon kazandırmak.Bir  civata/somun torklu sıkılacaksa adamın kafasına bunu çakacaksın ki tutup lokma ile sıkıp böylede olur deyip geçmesin.nedenini nelere yol açabileceğini bilmeli.Bu disiplin ve nosyon öğrencinin karakterine işlemeli.

Yoksa  sanayi silindir kapağı denilen parçayı el kararı sıkıp 3 ay sonra tekrar conta yaktığı için tekrar aynı işlemi yapan ustalarla dolu..İşi yapıyor mu yapıyor ama nedeninden niçininden habersiz mesleki disiplinden bi haber adam dolu.

Şu öğrenici ve eğitim kalitesini geçtim  an bile süre ve içerik olarak mesleki eğitim yetersiz kalıyor inanın. Mesajı Paylaş

putty

Tem 17, 2020, 10:36 ÖÖ Last Edit: Tem 17, 2020, 10:50 ÖÖ by putty
Valla başlı başına bir sebep 14 yaşında dayatılan hayatının mesleğini anne babanın seçmesi yanlışıdır. O zaten tek başına bütün tercihleri etkileyen bir madde. Kimse hayata gelmiş bir insan evladının tüm hayatı boyunca konforunu refahını saygınlığını kişisel menfaatlerini tatminini etkileyecek meslek kararını o bireye bırakmadan seçme hakkına sahip değildir. Bu kast sistemine benzer bir saçmalık. Sünnette kulak deldirmede aynı şekilde yanlış bir şey mesela kimse bireyin bedenine müdehale edemez anne babası diye. Kulağını deldirmek isteyen aklı erince kendi yapmalı meslek ise bunun milyon katı böyledir. Sen doktor ol ben amele oh ne güzel kim kararını verdi bunun ben değilim daha 14 yaşındaydım adaletmi bu istesem senin kadar matematik bende öğrenirdim aptal değilim ama 14 yaşından sonra o kapı tamamen kapanıyor  ne yaparsan  yap doktor olamazsın bir daha. Nasıl çıkıcan bu açmazdan devlet istemiyor kapıları kapamış sana amele ol diyor puanını kesiyor eğitimini eksik veriyor matematiğin zayıf istesende farkı kapatamazsın öbür adam senden daha hırsla çalışıyor hiç mesleği yok üstelik eğitimide senden iyi sen nasıl onu geçip mühendis olucan üstelik birde puan engellerinide aşıp. Orta okulu bitirip bir elemeye giriyorsun seçilenler kaynakçı makine ressamı amele oluyor sınavdan geçemeyen vasatlar da çare yok mecburen doktor oluyor bu adaletmi.

Bu olacak yani arkadaşlar gün gelecek nasıl kadın hakları ırk ayrımı mevzuları tartışılmaz oldu bireyin tüm hayatını etkileyecek seçimlerde başkalarınca dayatılamayacak yabancı boşuna yapmıyor zorunlu düz liseyi. Ayrıca meslek eğitimi o kadar abartılacak bir konu hiç değil ama bu tartışma çok su götürür ona ısrarla girmiyorum ama oda var yani. Sorun şu anda mesleki kursların ikinci seçenek gibi olması yoksa tek seçenek o olsa herkes oradan mesleğini edinir işverde bunu kabullenir ama şimdi meslek liseliyi alırım diyor haliyle işveren. Mesajı Paylaş

Teknisyen

Öğrencinin tek yola zorlanması ayrı bir mesele  ve bu konuda hemfikiriz.

Şeçenekler arası geçişleri daha rahat olup kimseye  bu yolda başladın  böyle devam edeceksin denmemeli.Adam mobilya dekerasyon bölümüne girdi diye yazılıma geçmek isterse yada düz bir lise okumak isterse buna engel olmak konusunda , bu devirde zorlama yapmak saçmalık zaten.

Ki zamanın da bu zorlama çok yapıldı ve acısını çeken çok oldu ,yanlışlığı tecrübe edildi.

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Büyük Türk düşünürü Putty üstadımız yine doğru söylüyor...

Yıllardır savunuyorum. Sorun sistemde. Lisans eğitimi standart olarak 4 yıldır diye mantığı olmayan bir kural var.

Bu hesaba göre ODTÜ Bilgisayar, Elektronik, Makina, Havacılık gibi bölümler de 4 yıl, Yaşar Üniversitesi Gastronomi de 4 yıl.

Putty üstat da diyor ki, ya aşçılık için 4 yıl fazla, eğer değilse ODTÜ Mühendislikler için  4 yıl az...

Benzer sorun her yerde var. Her birimizin, Dünyadaki 8 milyar insanın hepsinin  huyları, suyları, kiloları, yaşamları, alışkanlıkları, gelenekleri, metabolizmaları birbirlerinden çok farklı ama her nedense bu insanların tümü öğlen saat 12H00 de aynı anda acıkıp yemeğe gidiyorlar. Şişmanı da, zayıfı da, uzunu da kısası da aynı anda acıkıp akşam aynı saatte sofraya oturuyorlar...

Ben Putty'nin söylediklerini birkaç yıl önce Kuleli Askeri Lisesi kapatıldığında söylemiştim. Ben askeri liselerin kapatılmasını çok mantıklı buluyorum. Siyasi nedenlerle değil. Sadece askerlik gibi son derece disiplinli ve kendine has kuralları olan bir meslek tercihinin, Ortaokulu yeni bitirmiş küçük bir çocuğun insafına bırakılamayacağı gerekçesi ile.  Ailelerin çıcuklarının eğitimleri için verdiği bu tür hayati kararlar,  daha sonra çocuğun kişiliği ile örtüşmeyince, yıllar sonra ortaya bir sürü kişisel dram çıkıyor.

Bu nedenle askerlik benzeri özel kuralları olan mesleklerin liseden sonra üniversite aşamasında seçilmesi son derece mantıklı görünüyor... Mesajı Paylaş

Teknisyen

Lisans düzeyini bilemem o ayrı bir uzmanlık ve tecrübe meselesi ama benim bahsettiğim düzey Meslek lisesi düzeyi.

Meslek liseleri ise genel olarak Teknik eleman yetiştirme amacındadır.Bunun için ise lisan düzeyini beklemeye gerek yok.İsteyen yine istediği gibi üniversiteye gidebilsin ama iyi bir eğitim almış meslek liseli de isterse piyasaya hemen girebilsin ve istediği gibi çalışabilsin. Mesajı Paylaş

putty

Harzemşah da maytap mı geçiyor benle anlamıyorumki büyük Türk düşünürü putty üstat ne şimdi hiç gurur duyamıyorum yani duyunca iyi bir şey gibi görünüyor ama değil gibide sanki Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Dalga falan geçmiyorum ya hu...

Ciddiyim. Seninle aynı fikirdeyim.. Mesajı Paylaş

putty

tamam o zaman iyi demişsin
Yani zorla sünnete karşısın sende Mesajı Paylaş

putty

Tem 17, 2020, 12:09 ÖS Last Edit: Tem 17, 2020, 12:29 ÖS by putty
Askeri liseler yüzünden uçakları tanımayan tank top yerine hobi olarak fenerbahçeyi takip eden generallerimiz var mallesef. Askerlik hobi mesleği anne babanın zoruyla asker yaparsan o aşk okuldan geçmez adama. Biz general olacaktık düşünsenize ne biçim general olurduk her halde. Neyseki her Türk asker doğuyorda idare ediyoruz yoksa orta 3 de doktorları seçseydik mazallah kahrolurduk ülkece. Bizede bu aşk anne babadan geçmedi doğuştan bizde askerlik geni var kurban olduğum Allah bazı insanları keşif için bazılarını sanat için bazılarınıda kahraman olsun diye dünyaya kotlayıp yolluyor. Kalan % 90 ıda vasat insanlar olarak yoluyor. Bizim forumdakiler kahramanlar ama millet bizi bulup seçemedi sistemleri gereği. Bir fırsat olsa biz ama girerdik ama o fırsatı bulma yaşında oda kapalıydı. Bir savaş çıksa askerlerden önce biz gideriz çünkü içimizde Allahın kahramanlık geni var onlarda o gen yok babaları çünkü karar verdi mesleklerine. Tankın altına kim yattı tv lere çıktı bizim Sabri dimi oda bizim forumdan işte. Siz bunu tesadüfmü sanıyorsunuz tabiki bizim forumlardan çıkacaktı ya nerden çıkacaktı adam onun için dünyaya gönderildi düşmana karşı kavmini korusun diye. Bende öyleyim mutlaka yoksa bu forumda ne işim var.  Adamda kahramanlık geni var o yüzden kanı bu forumu çekmiş. Bu forumdakiler genetik olarak harbiyeden daha asker aslında. Sistem bizi değil onları seçti hayat hiç bir yerde adil değil ne yapalım. Bu forumdakiler seçilmiş DNA larına kotlanmış kahramanlarız fetihler için kadınlarımızı kötülerden korumak için yollandık ama ne oldu şimdi savunma havacılık dergisini alınca gizlice okur fuarlara gizlice gider hale geldik aile içinde fuzuli işlerle meşgul ucube görünmemek için. Biz kahramanız kimsenin haberi yok bundan hatta bizim bile haberimiz yok. Orta çağda yaşasak hepimizin heykelleri dikilirdi meydanlara Mesajı Paylaş

kubila

Sanırım herkesin hemfikir olduğu nokta bir insanın pek de aklı başında olmadığı bir döneminde kendi veya ebeveyninin verdiği karar yüzünden kalan hayatının sınırlanmaması gerektiğidir, bu resmen insan hakları ihlali gibi bir şey artık, sayın Putty çok haklı. Ben de meslek lisesi mezunuyum, bugün yazılım alanındayım. Geçişkenliğin ve o geçiş imkanının ciddi olumlu bir şey olduğu kanaatindeyim. Mesajı Paylaş

ÜNAL

@Putty konuyla alakasiz olacak ama;
2 3 yil once Arda ustadin bir yazisi vardi iste aptal insanlar cesur oluyor bilgililer kendilerini hala gelistirmek istedigi icin cekimser duruyor konulu bir seydi ama adini unuttum.
Bunu neden hatirlattim 2 3 ay once Harzemsah ustad bir twit atti altina Istanbulda bir otelde ne derler hani garson sefi deriz ya oyle bir sirkette calisan sacma sacma savunma sanayi paylasimi yapip takipci kasan eleman Harzemsah ustad icin atiyor atiyor tutmuyor gibi soz yazmis.
Cevap attim kim oldugunu ne is yaptigini biliyor musun diye cevap yok.
Biz projeleri SSM aciklarken arastiriyorduk ne zaman meyveler verilmeye baslandi kucuk beyinler  dikkat cekme ego tatmini icin uzman oldu cikti.
Ben Harzemsah HDS Orko ustadin yerinde olsam tabi islerine mani olmadan hem gizlilik hemde yogunluk acisindan her ay bir yayin yapar gundemdeki projeleri degerlendirirdim.
O garson sefi olan arkadas cocugunun yaptigi maketlerle SSM de calistigini dusundugum bir hanim ablaya durmadan twitter uzerinden yurumesine ragmen takipci kasiyorsa birde verdigi bilgi de yok bu 3 ustad patlatir ortaligi.
Mesajı Paylaş

putty

Tem 17, 2020, 02:09 ÖS Last Edit: Tem 17, 2020, 02:11 ÖS by putty
Benim görüşüm basitçe şöyle. Artık meslekler lise bitince seçilmeli. İster berber olmaya karar versin ister astronot bunun eğitimi liseden sonra başlamalı. Biraz klişelere aykırı ama devir artık böyle insanlar 200 yıl önceki gibi 40 yıl yaşamıyor 80 yıl yaşıyor bu hiçte geç bir yaş değil dediğim yaşlar. Yetişkinler hem çok daha iyi meslek öğrenirler hemde kararlarının sevabını günahını kendileri çekerler. Adaletsizlik olacak ise 12 yıllık eğitimdeki başarı ile insanlar ödüllendirilebilir bu sınavı geçerekte olur puan vererekte olur. Hatta zenginin oğlu iyi eğitim alsın buda adaletsiz değil zengin baba iyi çocuk yetiştirme hakkına sahip olmalı bu onun ödülü kabul edilebilir ben o şansa sahip değildim ama isyan etmem zenginliğin konforuna sermaye düşmanı değilim. Ama orta okulu bitiren çocuğa ben karar verdim senin ölene kadar mesleği bu olacak demek pamuk toplayan kölelikten beter bir adaletsizlik. Ama bu adalet kısmı dışıdada meslekler gerçekten inanarak diyorum liseden sonra rahatlıkla öğrenilir. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Diğer meslekleri bilemem ama askerlikte rütbeli personel için ortaokul erken değildir. Ordu ihtiyaçları doğrultusunda insan yetiştirir ve bu pek kolay değildir, uzun yıllar alır.

Hazırlamaların ve askeri liselerin tedrisatından geçmiş rütbeli ile liseden sonra orduya giren çok kolay ayrışır orduda ve gerçekten farklıdırlar yani...

İnsanlar belli bir yaştan sonra sorgulamadan hiçbirseyi kabul etmezler ki bu askerliğin doğasına aykırı bir durumdur. Bardağı dolu bir insanı yetiştirmekle boş bir insanı yetiştirmek mukayese edilemez.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter