Milli Eğitimimiz

Başlatan Çetin, Eyl 20, 2017, 02:05 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

DelKu

"bliss is ignorance" Mesajı Paylaş

petibor

Küçük küçük butik liseler açılıyor buna anlam veremiyorum. Küçük beton bahçesi yüz tane öğrencisi olan liseler görüyorum sağda solda yeni yeni. Sanki sayısal olarak bakın on tane okulun 3 tanesi imam hatip sadece demek için küçük liselerle sayı tutturuluyor. İmam hatipler kampüs gibi düz liseler dersane gibi. Yeni bir lise yapıldı bizim oraya öyle lisemi olur ilk okul bile zor olur yani. Mesajı Paylaş

Karabasan

Farklı nesillerin birbirine göre oldukça farklılık gösteren medya tüketim alışkanlıkları.
Eğitim sisteminin ana öğesi öğrenciyi tanımlarken herkesin göz önüne alması gereken bazı sınıflandırma ve alışkanlıklar meselesi var.
Belki son nesil için fazlaca bir genelleme yapıldı sahada her kesimi kapsayıcı şekilde yansıtmıyor denilebilir ama yinede daha detaylı modellemelerden önce şimdilik iş görür durumda. Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

1.5 milyon açık liseliyi normal eğitim vermek yerine sistemi uzaktan eğitim ile uyarlamaya çalışıyorlar.

Bakan Selçuk'tan uzaktan eğitim açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Uzaktan eğitimi önümüzdeki yıllarda da Türk eğitim sisteminin olağan bir parçası olarak yapmak için yeni bir proje çalışmasının içindeyiz" dedi.

...
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/bakan-selcuktan-uzaktan-egitim-aciklamasi-1743507
Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Çünkü gelişmiş dünya oraya gidiyor Putty...

15:20 den sonrası önemli... Mesajı Paylaş

kubila

Geçenlerde Ali Babacan bir sosyal medya kanalında eğitime ve çalışma hayatına dair çeşitli şeyler söyledi. Bir Youtube kanalıydı ama hangisiydi hatırlamıyorum bulamadım da, ama dedikleri şöyle bir şeydi,

-- Dünya artık insanların hayatlarında iki mesleği yapacağı bir yere gidiyor, örneğin bir kişi 35'inden sonra ben bu mesleği yapmak istemiyorum şu mesleği yapmak istiyorum dediğinde o mesleğin eğitimini alabilecek imkanı olacak, bunu sağlayacağız. Sertifika veren eğitim kurumları ön plana çıkacak. -- tam cümleleri değil ama bu anlama gelecek cümleler söyledi.

Söylediklerinden anladığım parti olarak bir çalışma yapmışlar. Bu konuda düşünceleriniz neler üstadlar? Gidişat bu yönde mi gerçekten? Mesajı Paylaş

TeoMan

Vallahi benim bilgisayar mühendisliği de okumak gibi bir istemim var tabi yaştan dolayı pek gözüm kesmiyor boşu boşuna okuma korkusuda var bu politika ben ve benim gibi arafta kalanlar için güzel haber aslında. Mesajı Paylaş

anafor2016

Ülkemizde bazı üniversitelerin , bazı bölümlerinden mezun olunca kendi alanında genel kültür seviyesinde bile bilgisi olmayan mezunlar olabiliyor. 

Bence,

1- Derinleşme programları yapılabilir:  Aynı meslek alanında ama bir konuya odaklanmış program olabilir. Tezsiz yüksek lisans gibi düşünülebilir.
2- Yep yeni bir meslek alanında verilecek kurslar:  Özellikle aşçılık alanında oldukça başarılı örnekler var.

Ev hanımı olan bu hanım efendi kendi yeteneğinin farkına varıp aldığı eğitimle çok usta bir pasta sanatçısı olmuş.

https://www.youtube.com/watch?v=qAgmjvfMdLw

3- Devlet veya yerel yönetim destekli programlar: Yan meslek öğretilebilir, hayvancılık ve çiftçilik yapan insanlara , arıcılık veya peynir yapımı gibi akraba alanlarda da ek eğitimler verilere yetenek çeşitliliği sağlanabilir.

Ancak şu da var ki, toplumumuz öğrenmeye çok açık değil. Somut başarı sonuçları ile önlerine rol modeller koymalıyız. Yoksa öğrenip de  ne yapacağım der. Mesajı Paylaş

Havuc99

İsrail çok az bir nüfusla bilim teknikte çok ileride. ilkokuldan itibaren öğrencilern %1 lik kısmına çok ileri bir eğitim verilebilir. Kalan kısım ise Teknik ve Mealeki okullara yönlendirilebilir. Tabikide buradan çıkabilecek başarılı öğrencilerin  de tamamen önü kapatılmamalı. Belli bir yaştan sonra ikinci bir meslek şansı fakir ülkelerde çok da olası olamaz malesef. Zira insanlar değil meslek mutsuz olduğu işyerini bile değiştiremiyor Mesajı Paylaş

HDS

Ali Babacan'ınki çok derin bir analize dayanmıyor Hocam. Benzerlerini söylüyoruz uzun süredir. Asgari ortaöğretim sonrası meslek edinme, teknik ehliyet kazanmak için illa ki 4 sene üniversite bitirmek falan gerekli olmamalı.

Ben Amerika'yı biliyorum sadece ama orada bizde yükseokul seviyesindeki ehliyetler belirli kurslar ile, parası ile katılınarak ve ehliyet alınarak yapılabiliyor.

Türkiye'de ciddi bir "devlet bizi yetiştirsin ve meslek sahibi yapsın" rahatlığı var. Elektrik teknisyeni, inşaattaki formen, bahçıvan, ambulanstaki acil tıp teknisyeni vs böyle olunuyor. Bunun bir üzerinde teknik işler için; Polis memuru, hemşire falan filan gibi işler için meslek yüksek okulu seviyesinde okul gerekiyor. Mesajı Paylaş

putty

Tem 17, 2020, 07:43 ÖÖ Last Edit: Tem 17, 2020, 07:57 ÖÖ by putty
Bende öneriyordum bu mesleki kurs ile meslek edindirme çözümünü. Meslek liseleri günümüzde saçma bence. Hem insanları orta üç yaşında anne babası ile kaderini belirlemek insan hakları açısından yanlış hemde meslekleri 4 sene okulda öğretmek aşırı. Lise eğitimi sonuna kadar klasik bir eğitim en doğrusu sonrasında üniversiteye giden gider gidemeyen işe girer veya bir meslek edindirme kursuna gider. Bazı ciddi ara eleman ihtiyaçları da ön lisans ile sağlanır. Şu anda da bu kurslar belediyelerin filan var ama meslek liseleri varken o kadar etkili olamıyorlar patron bir dolu 4 senelik meslek liseli dururken 4 aylık kurs ile CNC eğitimi almış adamı seçmiyor

Bu ilk etapta duyunca itiraz edilesi bir yaklaşım biliyorum ama bence haklıyım. Meslek lisesini kapatmak genel klişelerin zıttı ama doğrusu bence düz lise eğitimi sonrasında meslek kursları veya meslek yüksek okuludur. Meslek lisesi yanı sıra bu kurslar ise yanlışın en büyüğü olur kesinlikle meslek liseleri kapatılmalı yoksa kurs işe yaramaz.

Partizan olarak bakarsak olaya benim zihniyetime görede çok faydalı. Benim itikatıma göre insnaların düz liseye gitmesi her şeye yeterlidir. Benim tarafta kadrolaşmaya oraya buraya sızmaya ele geçirmeye hiç gerek yok sadece gençleri okula gönder fizik kimya felsefe filan öğret yeterlidir maksat için. Düz lise bizim kadrolaşma politikamız devleti ele geçirme politikamızdır yani başka bir şeye gerek yok. Karşıdaki debelensin uğraşsın bize düz lise yeter artar her şeye. Mesajı Paylaş

DelKu

Liseler gençlere birşey öğretmek için değil, işi olmayanların aylaklık etmesini önlemek için var bu ülkede. Mesajı Paylaş

putty

Tem 17, 2020, 09:27 ÖÖ Last Edit: Tem 17, 2020, 09:34 ÖÖ by putty
İnsanların biricik ömründe neyle uğraşacağını seçme hakkını anne babaya vermek modern bir yaklaşım değil artık. Baba seçiyor birey kalan ömrünü marangoz olarak yaşıyor bu çok saçma. orta 3 de hiç kimse meslek seçecek bilinçte olamaz başkalarıda insanların mesleğini seçme hakkına sahip olamaz anne baba bile olsa. Eğitim seçmek anne babanın hakkı ama meslek seçmek anne babanın hakkı değildir. Bu yüzden mesleklerin olgun yaşta seçilmesini sağlamak insanlık gereğidir.

Üstelik buda yetmezmiş gibi dahada hakkaniyetsiz bir şey daha yapılıyor meslek liselinin kendisine çizilen kaderin dışına çıkmasına sistem tarafındna önleniyor. Devlet ben bir kişiye iki meslek öğretemem lisede dokumacı üniversitede doktor yapamam öbür yanda hiç mesleği olmayan gençlerimde dururken diyor. Bunuda eğitimi zayıf tutarak üniversite yolunu kapatarak puan barajları engelleri üreterek sağıyor. Buda insan hakları ihlalidir yani. 14 yaşında mesleğini seç sonra aklı başına erip daha iyi bir hayat isteyenede sana o yol kapalı de olmaz bence

İnsaniyetinde ötesinde gereklide değil yani insnalığı hakkı geçtik 4 sene meslek eğitimi nasıl bir tesadüf ayakkabıcıda da makine ressamında da aynı süre yetiyor. Ya biri azdır ya öbürü çoktu her meslek bir lise eğitiminde öğrenmek mantıksız bir zaman planlaması yani kimi az kimi çok zaman ister mantıken demekki bir israf var bu işte lise eğitimine yaymak uğruna. 4 senede uçak yapan makine mühendisleri yetişiyor öbür yanda 4 senede tornacı yetiştiriyorsun kaynakçı yetiştiriyorsun. 2  ay yeter kaynakçı yetiştirmeye bence. Amerikalı gibi eksik olur olur işe girince oda ustalaşır. Mesajı Paylaş

Teknisyen

Meslek Liselerin de eğitimin 4 sene olmasından  daha doğal  bir şey yok. Mesele eğitimin kalitesinde.

1. sene de zaten mesleki eğitim adına verilen bir şey yok. .kalan 3 senede ise bir mesleği disiplinli şekilde  (özellikle o yaşlarda) anca yeter. 6 ayda kursla sertifika ile meslek öğretmeye kalkarsanız ortaya şimdiden farklı teknik elemen profili çıkmaz.

Meslek lisesi mezunu olarak bana kalsa  mesleki eğitimde kotaları düşürür,ders ve atölye yoğunluğunu arttırır,piyasa ile entegre staj ve çalışma koşullarını düzeltirim.Butün bunlar içinde 3-4 sene anca yeter.

Piyasa da bir insanın Usta olması 10-15 sene sürerken siz 6 aylık bir senelik sertifikalarla adam yetiştirmeye kalkarsanız o adam ancak  mesleki tanımları öğrenip ancak hazmeder.

Mühendislik fakültelerinin çoğu gibi sadece teorik bilgi ile adam yetiştirmeye kalmamak lazım.Bunu zaman yayarak disipline ederek standartlaştırarak öğrenciye öğretmekten başka yolu yok. 6 ayda ise anahtar tutmayı öğretemezsiniz bir öğrenciye. Mesajı Paylaş

putty

İyiki sana sormamışlar Teknisyen valla biz devrim yapalım diyoruz burada sen dahada beterini istiyorsun. İyi eğitim olayını lisede sağlayamazsın kurslarda daha iyi eğitim verilir merak etme. Günde on saat den 3 aylık kurs ile lise eğitimden daha iyi ara elemanlar yetişir. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter