Beyin Göçü Nasıl Önlenir?

Başlatan ESTERGON, May 06, 2017, 08:09 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

May 27, 2021, 10:54 ÖS Last Edit: May 27, 2021, 10:58 ÖS by putty
Kaplama yani krom çinko fosfat filan çok teknik iş ama meslek lisesi yok kursa gönder bir ayda eğit sertifika ver adamın hayatı kurtulur
Toz boya işçisi lisesi yok kendi kendilerine öğreniyorlar aç kurs 1 ayda eğit hayatı kurtulur
Bakalit uzmanı işçiler yok mesela çok teknik mesele kurs aç
Plastik enjeksiyon makinesi işçisi uzman olarak yok yetiştiği kadar ama plastik çeşitleri var onun karışımı var ısısı var katkıları var bir sürü teknik konu var bir ay yeter
Pres te çalışanların mesela okulu yok her fabrikada var bu işçiler elleri kolları kopanlar onlar
Ekmek yapma işçisi mesela nerde yetişiyor
Bir milyon tane böyle kurs lazım bize tornacı kalıpçı mobilya elektrik makine ressamı ile iş bitmiyorki.
Ben fırıncı olmak istiyorum ekmek yapmak istiyorum nasıl olacak varmı bir yolu youtube dan başka yok. Kursuna giderim öğrenirim açarım fırınımı kimseye eyvallahım olmaz.
Koca koca insanların mesleği yok kuryenik yapıyorlar güvenlikçi oluyorlar güzzel güzel kızlar tezgahtar oluyor ama bakıyorsun lise bitirmiş yazık değilmi bu insanlara. Bir kursa gitsin sertifikasını alsın işini bilsin. Ama herkes böyle olacak öbür türlü rekabet edilemez Mesajı Paylaş

BETONBEY

Putty, inşallah işin düştüğünde düşündüğün mantıkla 1-2 ayda yetişmiş ara elemanlara denk gelirsin de hanyayı konyayı anlarsın, ne diyeyim ;D

Askere gelen çocukların esas duruşunu, manga olarak birlikte sağa sola dönmesini, durmasını, adım saymasını öğretmek bile 15 gün alıyor, sen 1-2 ayda ara elaman çıkartıyorsun öyle mi, o kadar zamanda domates, biber bile yetişmiyor Putty :)

Bak arkadaş ne kadar güzel yazmış sağlık sektöründeki durumu, bugünden yarına kalifiye personel yetiştirmek kolay olsaydı herkes yapardı. Ama kazın ayağı öyle değil, Endüstri meslek lisesindeki çocuklar metal parçalar eğeleyerek işe başlarlar, önlisans mezunlarının çoğu daha bunu bile bilmezler.

Bahsedilen geçmişteki usta-çırak usulü ise gerçekten geçmişte kaldı zira işi dibine kadar bilen, öğretecek o ustaları artık bulamıyorsun. Sistemi bu saatten sonra nasıl toplarlar bilemem ama bu gidişle işimiz gerçekten yaş, tuvalet banyomuza düzgün elektrikçi, tesisatçı bulamayacak, beyaz eşya tamiri için gelen adamlara iş anlatacak hale gelmişiz. Bir tane adam buldum düzgün, her iş için onu çağırıyorum, servis falan sallamıyorum. 

Mesajı Paylaş

HDS

@putty haksız değil. Pek o kadar haklı da değil ama haksız hiç değil.

Lastikçide lastiğinizi değiştiren adamın bile bir eğitimi olmalı. Hepsi döke saça, yanlış ve alaylı yapılıyor bizde. Meslek ehliyeti çok önemli iş. Biz hiç umursamıyoruz.

Alçıpancı dahi elinde kullandığı "akıllı" vidanın nasıl çalıştığını, ne torkla basılması gerektiğini falan bilmiyor. Kullanılan malzemeler çok gelişti ama kullanan adam 90 model. :) Mesajı Paylaş

Mec

@Betonbey

1 ay kurs ile olacak değil demiş ki çok haklı. Uzmanlıklar, kalifiye olmak çok zaman alan şeyler ve bilgilerin çok sağlam, sistematik titiz aktarılması gerekiyor. Onlar da 1 aylık kursla olacak şeyler değil. Mesajı Paylaş

KARACI

May 28, 2021, 08:20 ÖÖ Last Edit: May 28, 2021, 08:22 ÖÖ by KARACI
 En azından bir kısmını geri döndürebilirsek uzun vadede faydası bile olabilir, döndürebilirsek tabii. Belli olmaz gün gelir işler değişir, belki bu sayede burada da bir şeylerin değişmesine vesile olurlar. Burada kritik nokta tam anlamıyla gittikleri yeri benimseyip orada bir hayat kurmalarına çoluk çocuk yapmalarına falan fırsat vermeden yani süreyi çok uzatmadan bunu başarabilmek bence. Mesajı Paylaş
"At sırtında dünyayı fethetmek kolaydır. Zor olan inip onu yönetmektir."
- Cengiz Han

BETONBEY

HDS hocam mevzunun o tarafına kesinlikle katılıyorum. Söylediğim bu benim zaten, her işte sertifika sahibi insanlar çalıştırılmalı, inşaatçılıktan tutta fırıncılığa, kasaplığa, çiftçiliğe, tesisatçılığa, kadar belirli eğitim standartları sağlanıp bunlar meslek liseleri bünyesine alınmalı, meslek lisesi bitirmeyen yada açılan iş eğitimi kurslarında belirli kurları tamamlamayan adamı o iş sektöründe barındırmazsan, iş yeri açtırmazsan millet üniversiteye bu kadar yüklenmeyi de bırakır, işsizlikte azalır, iş ve işçi kalitesi de artar.

Güvenlik sektörünü düşün, eğitim kurumu açmak için belirli şartlar, bonservisler isteniyor, iyi kötü sertifika veriliyor, eğitimi var, kursu var, sınavı var, sektörde sertifikasız adam çalıştıramıyorsun, iş karşılığı alınacak ücret belli, kontrolü, takibi var, işte bu tarz küçük çevrimler oluşturulacak.

Bizim ülkenin en büyük sorunlarından biri de sektörlerde belirlenmeyen standartlar ve bu standartların katı bir şekilde kontrolü.

Mesajı Paylaş

Teknisyen

Şu konuda hemen hemen herkes hemfikir: Bazı mesleklere sertifikasyon yeterli ve mesleğin meşrebine göre belirli dönem kurs ile bu hal edilebilir. Buna kimse itiraz etmiyor zaten.

Ama ana kol diyebileceğimiz mesleklerde (Makine,Otomotiv, Elektrik,Elektronik v.s) sertfikasyon da kursta yeterli değildir. Sayın Putty 3 ayda tornacı yetiştirmekten bahsediyor ama bu mümkün değil.

Ayrıca meslek lisesi mezunu biri niş bir alanda (Torna-Tesviye mezununun CNC operatörü olması gibi) uzmanlaşacaksa meslek lisesi mezunu olması orda bile avantaj sağlar. Temel denilen şey  zan ettiğimizden daha önemli.

Son olarak piyasada iş yapmanın belirli kuralı olması lazım, Eline tornavida alan elektrikçi, anahtar alan motor ustası oluyor. Sonra Arabayı sanayiye götürünce deneme yanılma yolu ile arıza bulmaya çalışıyorlar.

Piyasada iş yapacaksan bazı bölümlerde sertifikasyon bile olmamalı ve direkt o  okul mezunu olmak şart koşulmalı. Bazı bölümler ise kademeli sertifikasyona tabi tutulmalı ve herkes sınırı içinde iş yapabilmeli. Tabi bunun için sertifikasyon ve okul işi önce bir düzene girmek zorunda ki güzel ülkemde olacak iş değil ya....

Pek farkında değiliz ama işi yapan insanların  işi bilmemesi neticesinde kaybolan/dışarı giden  paranın, kaynağın ve zamanın haddi hesabı yok.Oturup hesaplansa milyar dolarlar seviyesinde çıkar boşa akıttığımız para.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter