PYTHON-5 Hava-Hava Füzesi

Başlatan malpsoy, Eki 13, 2015, 05:56 ÖS

« önceki - sonraki »

malpsoy

Eki 13, 2015, 05:56 ÖS Last Edit: Eki 13, 2015, 10:03 ÖS by HARZEMŞAH
PYTHON: GERİYE DOĞRU ATEŞLENEBİLEN FÜZE!

İsrail 'in Rafael firması üretimi Python (Piton) Kaska Monteli Nişangah sistemi sayesinde dünyanın ilk geriye doğru ateşlenebilen füzesidir. İlk kez 2003 yılında Paris Air Show' da tanıtılan füze bütün bu özellikleri ile bana göre dünyanın en tehlikeli füzesidir. Hava savaş sanatı doktirininin temellerini sarmış olan füze bunu neden ve nasıl başarıyor bir bakalım.

Füzeyi ayrıntılı anlatmak yerine diğerlerinden farklı yönlerini dikkatinize sunarak soruya cevap verelim. Piton serisi füzeler cepheden yani karşıdan gelen uçaklara karşıda ateşlenebildiği için daha önce anlattığımız bazı senaryoları geçersiz kılmış gibidir. Pyt-5 Dolaylı takip dairevi hareket güdüm sistemi kullanması sebebi ile diğer tüm füzeler gibi hedefi takip etmez, arkasından dolanır.

Dolayısı ile hedef, Piton nihai kilitlenmeyi yapana kadar füzeyi göremez ve "flare" ve diğer kurtulma yollarını denenmek için geç kalmış olur. 1960' lar da üretilen birinci nesil füzeler daha sıcak ısı kaynağı olduğundan bazen güneşe bile yönelirken Pyt-5' in dijital resim işlemcili IR detektörü "flare" leri bile reddedip kilidi muhafaza ederek uçağa çarpmak yerine pilot kabinine doğru saldırır.Pilot, 180 Derecelik önleme 360 derece atış açısı olan Pyt-5 fırlatılabilmesi için düşman uçağının arkasına geçmek zorunda değildir. Hatta arkadan bir süre takip edip füzenin kilitlenebileceği uygun pozisyon aramasına da gerek yoktur. Kaska monteli nişangah sistemi ile Pilot paralelindeki veya yanındaki hedefe saldırmak için uçağın burnunu çevirmek yerine başının yana çevirip angaje etmesi yeter.

Pitonu fırlatmadan önce angaje edebileceği gibi fırlattıktan sonra kilitlenecek şekilde de ayarlayabilir (LOBL/ LOAL). 3 saniye içerisinde 60 "G" çekerek 180 derecelik dönüş yapan füze dönüşten sonra 80 saniye düşük hızda seyrederek hedefi pas geçmesi durumunda tekrar dönüp saldırabilir. Bu Pitonu eşsiz yapan özelliğidir.

Diğer bir farklılık ta Pyt-5' in füze dünyasının 'en namerdi' oluşudur. Sebebi ise, lazer proksimity sensörlerle donatılmış olan füzenin bu yaklaşma sensörleri ile uçağın önünü ve kanopisinin ayırt edebilmesi böylece pilot kabinine tam isabetle ya da yakınında detone olarak pilotu öldürmesidir. Bu vahşetteki amaç ise kesin sonuç alma arzusudur. Çünkü füzelerin boyutunu küçültüp, manevra kabiliyeti artırmak için harp başlıkları sürekli küçülmesine rağmen modern uçaklar oldukça sağlam titanyum ya da kompozit gibi malzemelerden yapılmaktadır. Füzenin harp başlığı her zaman uçağı ölümcül bir yerinden vuramadığından yaralı kurtulan uçaklar olmaktadır.

Füzenin hedefin aşırı keskin manevralarına yetişmek için güç kesip hız düşürebilme imkanı vardır. Böylece overspeed olmak (aşırısürat) nedeni ile keskin dönüşleri alamayıp hedefi kaçırmaz. Oto pilot sistemi bulunan ve diğer füzelerden fazla olarak toplam 18 adet kanatçığa sahip füze son derece kıvraktır.

Pyt-5 modelinin sadece iki adet operasyonel başarısı vardır. Lübnan Savaşı sırasında Agustos 2006' da Hizbullah' a ait İran yapımı Ebabil-T İHA' sı ile yine İran' a ait başka bir İHA Ekim 2012' de İsrail F-16I uçağı tarafından düşürülmüştür. Tablo-2 de ki füze kayıtları çok sağlıklı olsa da Python-3 kayıtları için eksiklik olabilir. Çünkü İsrailliler 82 Savaşında Bekaa Vadisinde 35 bazı yerlerde ise 50 zafer iddiasında bulunmaktadır. Ancak biz yazılı ve internet kaynaklarından sadece kaydına ulaşıp doğrulayabildiklerimizi tabloya aldık. Pyt-5' in henüz insanlı uçak vurma başarısı yoktur.


Mesajı Paylaş

dragut41

Ayıbarısh ustadımın sanki böyle bir düşüncesi vardı :) Mesajı Paylaş

T.M.U

İsrail bunu yapmasına rağmen neden Aim-9X siparişi verdi? Mesajı Paylaş

putty

Parasını ABD veriyor çünkü. Mesajı Paylaş

HAKAN KILIÇ

Bunun iki şüpheli sebebi var.
1-F-35 alacağı için AIM-9X f-35'e entegre ana silahı dolayısı ile pyt-5 i kaynak dodları alınamamış yada enrtegrasyon için maliyet yada teknik yapıyı zorlamak, zaman alması gibi sebeplerden dolayı 9X alıp tüm uçaklarında kullanıp kendi pyt-5'lerini de zaten kullandıkları f-15,16 larda devam etmek.
2-İkinci sebep ise yukarıda makalemde ben pyt-5 E bir sürü metiye düzmüş olsam da (çünkü teknik özellikleri incelendiğinde en iyi IR füze gibi gözüküyor) İsrailliler 9X'in Pitondan üstün bir yanını gördüler. tahminimce teknik özellik olarak 180 kilit 360 vuruş, kasga monte nişangahla kilit vs. gibi şeyler değilde kaçma-kurtulma yöntemlerini uygulama açısında 9X'in yazılımı daha iyi olabilir. Gerçi pitonun kızılötesi görüntüleme başlığı uçağı bütün olarak görüp flarelerden uçağı şekil ve ısı farkı olduğundan ayırıp zokayı yutmuyormuş ama 9X'de ne buldularsa. Mesajı Paylaş

orko_8

İsrail F-35'te Python 5'i kullanmayı istiyor ve planlıyor. Ancak ABD, F-35 sözleşme görüşmelerinde Python 5'in de aralarında bulunduğu İsrail sistemlerinin entegrasyonu için astronomik maliyet ve uzun ek süre istedi. Bu nedenle Python 5 entegrasyonu, uzun vadedeki ilave siparişlere ötelendi. AIM-9X siparişinin ana nedeni bu. Mesajı Paylaş

putty

İsrail gibi derinliği olmayan bir ülke ABD gibide güvenilir müttefiği var ise ne kadar iyi silahlar üretirse üretsin ordusunu dost ülkenin cepaneliğinide kullanabilecek şekilde hazır tutar. Bir gemiye uçağa yüklenip en kötü senaryoda gelecek olan silahı kullanabilecek şekilde ordunu hazır tutmak anlamsız değil. En iyisini yapsada ABD silahlarınıda en azından modern mühimmatlarını kullanması gerek. Bizimde bunu yapmamız gerek. Uçakta yapsak füzede yapsak Sidewinder i amraam ı harpoon u bir miktar alıp stoklamamız uçağı gemiyi bunları da kullanabilecek şekilde tutmamız gerek. Kendi cephaneliğimize fabrikamıza güvenerek savaş beklemek çok doğru değil. Biz büyük ülkeyiz belki olabilir de ama İsrail bütün tesisleri taş atsan vurulacak mesafede. Adamlar tedirginler sadece kendi cephaneliğine kendi fabrikasına güvenerek savaş bekleyemez. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter