Piri Reis Üniversitesi

Başlatan Atılgan, Eyl 19, 2017, 02:29 ÖS

« önceki - sonraki »

Atılgan

Piri Reis Üniversitesi'ne Hukuk Fakültesi kurulması için Piri Reis Üniversitesi Senatosu tarafından alınan karar daha önce Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na gönderilmişti.

YÖK tarafından yapılan olumlu değerlendirme sonrasında Hukuk Fakültesi kurulması kararı Milli Eğitim Bakanlığı'na arz edildi. Türkiye'nin İlk ve Tek Denizcilik İhtisas Üniversitesi olma özelliğiyle dikkat çeken Piri Reis Üniversitesi, Hukuk Fakültesi kurulduktan sonra özellikle "Deniz Hukuku" alanında uzmanlaşmayı planlıyor.

Başbakan Binali Yıldırım; Pîrî Reis Üniversitesi tarafından kendisine verilen "Fahri Doktora" ünvanı töreninde bu ihtiyacı dile getirmişti. Başbakan şunları kaydetmişti: "Denizcilik, hukukla beraberdir. Türkiye'nin deniz hukuku konusunda çok ciddi yetişmiş insana ihtiyacı var. Niye? Bizim deniz kıyılarımızın uzunluğu kara hudutlarımızın üç katı. 8 bin 484 kilometre ve komşu olduğumuz ülkeler var. Bunlarla problemlerimiz var. Adalarda var, efendim kıta sahanlığı meselesi var, uluslararası sular var, özellikle Ege'de birtakım konularımız var. Bunları inceleyecek ve uluslararası deniz hukuku çerçevesinde ülkemizin hakkını, hukukunu takip etmek için sadece hukukçu değil, yetişmiş deniz hukukuna vakıf gençlerimize, insanlarımıza, hukukçularımıza ihtiyaç var. Onun için Piri Reis Üniversitesi'ne hukuk fakültesi kurulması için gereken yapılacak."

http://www.denizhaber.com.tr/piri-reis-universitesine-hukuk-fakultesi-geliyor-haber-76525.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Piri Reis Üniversitesi 2017-2018 akademik yılı açılış töreni gerçekleşti


Piri Reis Üniversitesi 2017-2018 akademik yılı açılış töreni gerçekleşti. Karadeniz Bölge Başkanı İrfan Erdem, Piri Reis Mütevelli Heyeti Akademik Kıyafeti giyerek katılım sağladı.
İstanbul, Tuzla Piri Reis Üniversitesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan'ın açılış konuşmasının ardından okulun akademik birimleri tanıtıldı.

Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı müsteşarı, Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Metin Kalkavan'ın konuşmalarının ardından bölümlerine derece ile giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

Türkiye Odalar Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Halim Mete, öğretim görevlisi eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Metin Ataç, eski Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı İbrahim Akın, Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti'ne seçimle gelen 7 isimden biri olan Deniz Ticaret Odası Bölge Başkanı İrfan Erdem, eşi Emine Erdem ve oğlu Mehmet Erdem, akademik isimler, öğrenciler, davetliler, açılış töreninde yer aldı.

Akademik kıyafetini giyen Erdem, salonda Ereğli Hatice Erdem Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi'nden mezun olarak Piri Reis Üniversitesi'nde eğitimine devam eden öğrenciler ile görüştü.

İlçedeki okulun önemine değinen ve mezunlarının Piri Reis Üniversitesi'nde girmesinde yüzde 50 ve 75'e varan burslar verdiklerini ifade eden Erdem, "Yüzlerce evladımızı geleceğe emin adımlarla hazırlamaya devam ediyoruz" dedi.

http://www.denizhaber.com.tr/piri-reis-universitesi-2017-2018-akademik-yili-acilis-toreni-gerceklesti-haber-76670.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Pîrî Reis Üniversitesi Hukuk Fakültesi kuruldu

Pîrî Reis Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin kurulmasına onay veren 2017/11320 sayılı Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Pîrî Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan deniz hukukuyla ilgili adımların atıldığına dikkat çekerek şunları söyledi; "Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz için bunun büyük bir gereklilik olduğuna inandık ve ona göre başvurumuzu attık. Türkiye'nin ilk ve tek denizcilik ihtisas üniversitesi  olan Piri Reis Üniversitesi'nde Hukuk Fakültesi'nde temel hukuk eğitiminden sonra özellikle "Deniz Hukuku" alanında uzmanlaşmayı planlıyoruz. 2018-2019 eğitim-öğretim yılında öğrenci alımına başlayacağız. Kararın; ülkemiz, üniversitemiz ve herkes için hayırlı olmasını diliyorum."

Oral Erdoğan 15 Haziran 2017 tarihinde Başbakan Binali Yıldırım'ın sözlerini hatırlatarak konuşmasına şöyle devam etti; "Pîrî Reis Üniversitesi tarafından kendisine verilen 'Fahri Doktora' ünvanı töreninde bu ihtiyacı dile getirmişti. Başbakan şunları kaydetmişti: 'Denizcilik, hukukla beraberdir. Türkiye'nin deniz hukuku konusunda çok ciddi yetişmiş insana ihtiyacı var. Niye? Bizim deniz kıyılarımızın uzunluğu kara hudutlarımızın üç katı. 8 bin 484 kilometre ve komşu olduğumuz ülkeler var. Bunlarla problemlerimiz var. Adalarda var, efendim kıta sahanlığı meselesi var, uluslararası sular var, özellikle Ege'de birtakım konularımız var. Bunları inceleyecek ve uluslararası deniz hukuku çerçevesinde ülkemizin hakkını, hukukunu takip etmek için sadece hukukçu değil, yetişmiş deniz hukukuna vakıf gençlerimize, insanlarımıza, hukukçularımıza ihtiyaç var. Onun için Piri Reis Üniversitesi'ne hukuk fakültesi kurulması için gereken yapılacak.' Hükümetimize desteklerinden dolayı teşekkür ederiz."

2008 yılında kurulan Pîrî Reis Üniversitesi, bu sene '10. Kuruluş Yılı'nı kutluyor. Üniversitede Denizcilik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Denizcilik Meslek Yüksek Okulu, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü bulunuyor.

http://www.denizhaber.com.tr/piri-reis-universitesihukuk-fakultesi-kuruldu-haber-79559.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

KATAR SİLAHLI KUVVETLERİ ile PÎRÎ REİS ÜNİVERSİTESİ ARASINDA EĞİTİM ANLAŞMASI İMZALANDI

Pîrî Reis Üniversitesi tarafından Katar Silahlı Kuvvetlerine uluslararası standartlar çerçevesinde en üst derecede denizcilik eğitimi sağlanması konusunda anlaşma imzalandı.

Anlaşmayı Pîrî Reis Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Oral Erdoğan ile Katar Deniz Kuvvetleri Komutanı Abdullah bin Hassan Al Sulaiti imzaladı.

Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansında (DIMDEX 2018) bir araya gelen yetkililer iki ülke arasındaki bu anlaşmadan dolayı memnun olduklarını dile getirdiler.

Pîrî Reis Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Oral Erdoğan; "Türkiye ve Katar arasındaki iyi ilişkiler kapsamında gerçekleştirilen bu anlaşma iki ülke arasındaki iş birliğinin daha da geliştirilmesi için büyük bir fırsat ve fayda sağlayacaktır." diye belirtti.

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Serdar DEMİREL, IMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Türk Deniz Eğitim Vakfı Başkanı Sualp Ürkmez, Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Nazmi Çeşmeci ile birlikte çok sayıda yetkili imza törenine katıldı.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof.Dr. İsmail Demir ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar fuar alanında incelemelerde bulundu.

Türk savunma sanayisi, Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı'na (DIMDEX 2018) Savunma Sanayii Müsteşarlığı koordinatörlüğünde 33 firma ile katıldı.

http://www.denizhaber.com/egitim/katar-silahli-kuvvetleri-ile-pr-reis-univ-arasinda-egitim-anlasmasi-h74287.html

Mesajı Paylaş

putty

Bu vıcık vıcıklık sizinde canınızı sıkmıyor mu artık. Koskoca Türkiye şehir devleti Katarla yatıp Katar la kalkar oldu. Neyin stratejik hayalini kuruyorsak bu Katar la anlamadım hiç. Utanç verici Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter