TUSAŞ T129 ATAK Saldırı Helikopteri Programı

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 27, 2015, 08:39 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

dmc

#555
May 30, 2019, 07:46 ÖS Last Edit: May 30, 2019, 08:15 ÖS by Yönetim
Jandarmaya 1 adet Atak daha teslim edilmiş. Mesajı Paylaş

Merkator

Jandarma'ya farklı boyalı T129

TUSAŞ imalat hattında üretimi ve sonrasında kabulu tamamlanan yeni T129 ATAK Taarruz Helikopteri, Jandarma Genel Komutanlığı'na teslim edildi. Helikopterin bir dönem envantere giren Sikorsky S-70 Blackhawk'larda olduğu gibi düz yeşil renge boyanması dikkat çekti. Fotoğraf, Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından paylaşıldı.

T129'lar ilk olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kara Havacılık birliklerinde envantere girmişti. Bu helikopterler, üç renk, Vietnam kamuflaj olarak adlandırılan boyama ile teslim edilmişti. Jandarma'ya verilen ilk helikopterlerde de üç renk ton bulunuyordu.

NEDEN KUYRUK BÖLÜMÜ FARKLI RENKLİ

T129'lara bakıldığında 'tan rengi' olarak adlandırılan kahverenginin kuyruk bölümünde farklı olduğu dikkat çekiyor. Bunun nedenini araştıran Kokpit.aero, ilginç bir bilgiye ulaştı. Bu bölümde egzozdan çıkan yüksek ısı nedeni ile rengin koyulaşıyor.

http://www.kokpit.aero/jandarma-t129-yeni-boyama Mesajı Paylaş

Terra

Jandarmada "KANUNİ" dönemi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretimi tamamlanan bir adet daha T129 ATAK Helikopteri Jandarma Genel Komutanlığına teslim edildi.

Jandarma Havacılık Başkanlığının kendine has tek rengi ile boyanan yeni helikoptere J-1526 Kanuni adı verildi. Jandarmanın diğer ATAK helikopterlerine de Türk tarihinde önemli yıllar olan J-1071 Alparslan, J-1299 Osmangazi, J-1453 Fatih ve J-1512 Yavuz isimleri verilmişti.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir sosyal medya hesaplarından, "Terör örgütlerine karşı güvenlik güçlerimiz tarafından aktif olarak kullanılan T129 Atak helikopterinden Jandarma Genel Komutanlığı'na bir adet daha teslim ettik." bilgisini paylaştı.

Kara Kuvvetlerine teslim edilen Cirit ve UMTAS yüklü ATAK'lardan farklı olarak Jandarmaya ait helikopterlerde sadece 12'li yeni tip roket podu ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm. top bulunuyor. Ayrıca helikopterler güdümlü füzelerin hedeflerinden saptırılması için Chaff/Flare atıcısı ile donatıldı.

http://defenceandtechnology.com/2019/05/30/jandarmada-kanuni-donemi/ Mesajı Paylaş

dmc

Jandarmaya 6. T129 teslimatı da yapılmış.
B2'ler hakkında hala bir haber yok. Mesajı Paylaş

FeÇe

İDEF 2017 de mühendislerin korozyona karşı dayanıklı gövde içeren navalize bir atak'ı yapmanın çok zor olmadığını belirttikleri söylenmişti forumlarda.Atak 2 ye geçmeden eldeki atakları tcg Anadolu'da kullanabileceğimiz hale getirsek iyi olurdu.Gemi indi inecek.Tabi bu halde de kullanılır sonuçta birkaç yıl içinde uzaklara gitmeyecek bu gemi.Devirli şekilde kullanırız ama ortalık karışık sonuçta.
Herhalde bu yüzden ah1w modernizesi başladı.Kısa süreliğine idare eder bizi.
Acaba Ruslardan ka 52k kopartabilir miyiz diyorum.Atak 2 bile o boyutlarda değil.F35 de iptal.Aesa radarlı yerli elektronik optik sistemler,silahlar,mildar,kement,avcı...Atmaca hatta.Ayrıca güdümlü bombalar da entegre edilebiliyor herhalde hgk , teber 81-82 gibi.Ama bulunduğumuz dönem itibariyle dikkat çeken bir alım olabilir. Mesajı Paylaş

kırtıl

Atak projesinde üretilen helikopterlerin  38 tanesi( 9 edh+ 29) faz 1 , sonrası üretimler faz-2 olarak üretilecekti khk için..Khk na teslim edilen Atak sayısı 42 ..dolayısıyla 4 tanesi faz-2(B2) olmalı... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter