Milli Otomobil Görücüye Çıktı

Başlatan MAGNETO, Eki 13, 2015, 08:31 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Çıspıntır

Bakan Varank açıkladı: Yerli otomobilde gecikme yok, yıl sonunda ilk prototipi göreceğiz.

http://m.patronlardunyasi.com/default.asp?page=haber&haberid=220697 Mesajı Paylaş

Topgun

Görelim bakalım hangisi altlarındaki mercedeslerden, Range roverlardan vazgeçebilecek!!! Lafa gelince bi lokma, bi hırkada, icraatta lüks ve şatafat maşallah... Mesajı Paylaş

petibor

Milli otomobili milli bir satın alma seferberliği ile yaşatacağını düşününlerin iktisadi aklına gülüyorum sadece. İçinde bir sürü holding olan Borsa, Müsiat filan şu kadar araba alacağız vaadinde bulunuyor. O holdingleri bu akılla mı yönetiyorlar gerçekten. Mesajı Paylaş

Baltica

May 23, 2019, 05:48 ÖS Last Edit: May 23, 2019, 05:50 ÖS by Baltica
Evet Putty, aynen o akilla yonetiyorlar. Yabanci sermayeli uluslararasi firmalarin Turkiye operasyonlari haric, o cafcafli plazalarin icindeki ofislerde kapisinda, "Head of..." "Chief..." bilmemne diye tabela asili duran kadin/erkek tiplerin, is yapma seklini bilsen, ben bu ulkede niye dolar milyoneri degilim diye aglarsin... Bunlarin icinde, zaten azicik eli yuzu duzgun olup, tebaruz edenlerde iste, Koc, Sabanci vs. oluyor.

Yani, bizim memlekette, Buyuk sermaye sahibi yerli isadami parmakla gosterilecek kadar azdir, bizimkilerin ekserisi, cok para sahibi esnaftir. Mesajı Paylaş

petibor

Ayrıyeten benim bu milli gelir sıralamasında 16 dan 21. sıraya düşünce bütün enerjim uçtu gitti. Ben ne yapayım bu sanayi devrimi şahaneliklerini 21. sıraya gerilemişsek. Göktelenden düşerken hokkabazlık yapmaya benziyor kimden aferin bekliyon düşüyon işte çarpacan zemine az sonra güzel yapsan ne olur yapmasan ne olur hareketini. Yazık bu ülkeye.

Bu lafı şimdi uydurdum da çok güzel değilmi ata sözü olur bence "Göktelenden düşerken hokkabazlık yapmak" Mesajı Paylaş

TULGA

"Cin olmadan adam çarpmak" sözü de uyuyor aslında @putty. Zaten bu yüzden gökdelenden düşüyor ya hokkabaz da... Mesajı Paylaş

matmat26

Haz 14, 2019, 04:58 ÖS Last Edit: Haz 14, 2019, 10:24 ÖS by matmat26
Vw İzmir bölgesinde 400 dönümlük arazi araştırmasına girişmiş. Muhtemelen Bulgaristan yerine bizi tercih edecekler.

https://twitter.com/AlperUcok/status/1139253862160916480?s=09 Mesajı Paylaş

sadalone

Dün aşağıdaki kanun teklifini meclise sunmuşlar.Bu kanun sanki milli otomobile(TOGG) özel çıkarılmış gibi.

Yerli veya yabancı araçlar için farklı vergiler koyamayacağımız için TOGG'a verilecek satış teşviğini etrafından dolaştırmaya çalışmışlar.Eğer bu kanun teklifi gümrük birliği...vb. anlaşmalara aykırı değilse TOGG'un en azından iç pazarda başarılı olabilmesi için çok büyük avantaj sağlar.

Mesajı Paylaş

Bozok

Haber bu başlığa yakışır

İlk Gürcü elektrikli otomobil markası üretime başlıyor

Gürcistan'ın ikinci büyük şehri Kutaisi, ülkenin en önemli sanayi, kültür ve eğitim merkezlerinden biri. Kent çok yakında Gürcistan ve Güney Kafkasya'nın ilk elektrikli otomobil fabrikasına ev sahipliği yapacak. Gürcü özel bir şirket ile Çinli dev elektrikli otomobil üreticisi güçlerini birleştirerek, şehrin hemen dışında 100 hektarlık bir üretim fabrikası kuruyor. Hükümet tarafından desteklenen proje kapsamında Gürcistan'ın ilk elektrikli otomobillerinin 2020 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

İşletme yıllık 40 bin elektrikli araç üretim kapasitesine sahip olacak. Başlangıç için dört farklı model üretilecek. Araçların en az yarısı ise iç pazara imal edilecek.

Projenin partnerlerinden AiGroup şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Kakha Guledani, fabrikanın Kutaisi ve bölge için büyük önem arz ettiğini belirtiyor ve başlangıçta 300, operasyon aşamasına geçildiğinde ise çok daha fazla işçinin istihdam edileceğini söylüyor.

Hedef Avrupa pazarına girmek

Ülke ekonomisi için oldukça önemli olan bu yatırım sayesinde Gürcistan yılda yaklaşık 20 bin elektrikli otomobil satarak Avrupa pazarına girmeyi hedefliyor.

Projenin tanıtımı için şehir merkezinde dev bir gösteri hazırlandı. Etkinliğe bölgenin ekonomisini geliştirecek olan bu projenin detaylarını öğrenmek isteyen binlerce kişi katıldı.

Hükümet için bu proje, daha yeşil bir ekonomiye geçiş planının bir parçası. Gürcistan Başbakanı Mamuka Bahtadze fabrikanın ülke ekonomisi tarihinde yeni bir sayfa açacağını; projenin binlerce kişiye istihdam sağlamasının yanı sıra Gürcistan'ın ihracat potansiyelini arttıracağını söyledi.

Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Natela Turnava ise "Bu projeyi bizim için eşsiz kılan şey, ilk Gürcü markası altında elektrikli otomobil üretecek olmamız. Gürcistan çevreye duyarlı, yeşil teknolojilerin uygulanması ve elektrikli araçların üretimi açısından bölgede önce konumunda." şeklinde konuştu. Bu projeyle aynı zamanda Gürcistan'ın otomobil endüstrisinin geliştirilmesi planlanıyor.

https://tr.euronews.com/2019/07/04/ilk-gurcu-elektrikli-otomobil-markas-uretime-basliyor Mesajı Paylaş

Karabasan

Volkswagen ve Ford'dan 'otonom ve elektrikli araçlar' ittifakı

Alman otomobil markası Volkswagen ve ABD'li üretici Ford "otonom ve elektrikli otomobiller" geliştirmek için güçlerini birleştirdiklerini duyurdu. Volkswagen tarafından yapılan açıklamada, Alman şirketin Ford'un sürücüsüz otomobil birimi Argo AI'a 2,6 milyar dolar yatırım yapacağı belirtildi.

Volkswagen'in Argo AI'a yapacağı yatırımın ardından şirketin değerinin 7 milyar doların üzerine çıkacağı belirtilen açıklamada, söz konusu yatırımın 1 milyar dolarının nakit olacağı ve 1,6 milyar dolarının ise Volkswagen'in Münih'te yer alan 200 kişilik sürücüsüz otomobil birimine karşılık olarak sayılacağı kaydedildi.

Açıklamada, otomobil üreticilerinin ocak ayında açıkladıkları ticari araçlar üretimi konusunda iş birliklerinin yolunda gittiği belirtilerek, Ar-Ge ve üretim maliyetlerini düşürmek için diğer iş birliği alanlarına bakacaklarına da işaret edildi. Volkswagen'in modüler otomobil platformunu (MEB) Ford ile paylaşacağı bilgisine de yer verilen açıklamada, şirketlerin Ar-Ge masraflarını paylaşacağına ve otonom otomobiller konusunda küresel standartların oluşmasına katkı yapacağına vurgu yapıldı.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/volkswagen-ve-ford-dan-otonom-ve-elektrikli-araclar-ittifaki/1530100 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

sadalone

Bizim milli marka otomobil(TOGG)'de muhtemelen yabancı bir platform üzerinden gider Magna'yla filan çalışıyorlardır zaten.

TOGG'un CEO'su Gürcan Karakaş bu Aralık ayında ön gösterim yapılacağını söyledi.Şuan için TAYSAD üyesi 62 şirketle yan sanayi konusunda görüşüyorlarmış.Üretime 2022'de ihracatı'da 2024 yılında başlamayı planlıyorlarmış.Gazetelerde yazanlara göre 2022'nin 2.yarısında üretime başlanacak 7 bin adet üretilecek, 2023 yılında 22 bin adet üretilecek.

Ford ve VW'nin işbirliği bugün açıklandığı gibi ticari araçlarda da olacak.Otosan'da Transporter hatta Crafter'ın üretilmesi planlanıyor.Bu ek 150-200bin adetlik kapasite artışı için yatırım demek.

Binek araç yatırımı konusu da dünkü VW denetleme toplantısında konuşulmuş ama karar Alman basınına göre gelecek ayın ikinci yarısına kalmış durumda.Ama toplantıda VW yetkilileri Türkiye'nin lehine bir durumdaymış, federal hükümette Türkiye'ye yapılması planlanan bu yatırıma karşı değilmiş.
https://www.handelsblatt.com/unternehmen/industrie/autobauer-entscheidung-ueber-neues-vw-werk-in-der-tuerkei-rueckt-naeher/24586800.html

Eğer bu yatırımlar gelirse VW bir anda yaklaşık 500 bin adetlik bir üretimle Türkiye'de en fazla üretilen marka olacak.Asıl güzel olan üretilecek araçların birim fiyatı mevcut üretilenlerden daha pahalı olacak.Transporter'ın fiyatı 20 bin doların, Passat/Superb'in fiyatı 25 bin doların üzerinde...Clio,i20,Egea 15 bin doların altında.   

Eğer tüm bu yatırımlar gerçekleşirse VW doğrudan 10 milyar doların üzerinde ihracat, 12 milyar dolara yakın ciro getirecek.Almanlar bizi şaşırtır mı? Mesajı Paylaş

HDS

Çinli bir firma ile çalışıyor olma ihtimali yüksek. Elektrikli falan bir de. Mesajı Paylaş

Han

HDS

CEO Karakaş göz önünde olmak istemediğini kendisi de söylüyor ama Altaylı'nın da yazdıkları özel bir istihbarat gerektirmiyor. Adam (Karakaş) bunu katıldığı panellerde falan anlatıyor. Demeç yok sadece. Bunların çoğunu galiba ben yazdıydım burada bir yerlerde. Mesajı Paylaş

delidumrul

16 mesaj yukarıda üstadım :) Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter