Türkiye'nin Petrol Aramaları

Başlatan Energy, Nis 07, 2017, 06:53 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

O kadar kuyu açtık petrol arayacağız diye. Birinden aşağıya dolduralım işte ucuz petrolü, zamanı gelince hava basar diğer taraftan geri çıkarırız.  ;D Mesajı Paylaş

bring of storm

Üstadlar bizim sondaj gemilerimiz var ama doğalgaz denizden çıkarılınca anakaraya nasıl ulaştırılacak? Sondaj gemilerimiz bu işi yapabilir mi? Veya petrol platformu mu almalıyız?
Aydınlatabilirseniz çok memnun olurum.

Mesajı Paylaş

Atılgan

Türkiye'nin 3. sondaj gemisi Filyos Limanı'nı kullanacak

TPAO tarafından satın alınan, Türkiye'nin üçüncü sondaj gemisi 'Sertao' adlı sondaj gemisi İngiltere'den Türkiye'ye getirildi. Geminin malzeme desteği sağlaması için Filyos Limanı'nı kullanacak.
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından satın alınan, Türkiye'nin üçüncü sondaj gemisi 'Sertao' adlı sondaj gemisi İngiltere'den Türkiye'ye getirildi. Gemi Karadeniz açıklarında petrol arayacak.

Gemi, çalışmalarında malzeme desteği için yüzde 90'nı tamamlanan Filyos Limanını kullanacak. Haber bölgede heyacan yaratırken 11 bin 400 metre derinlikte çalışma yapabilen ve 3 bin metre sondaj açabilen geminin tüm Karadeniz'ı tarayacaği öğrenildi.

Geminin adının ise Trablusgarp fatihi olarak anılan Osmanlı İmparatorluğu donanmasının efsane isimlerinden Turgut Reis olması bekleniyor.

Bilindiği gibi şu anda Yavuz ve Fatih isimli gemiler petrol aramalarını sürdürüyor.

https://www.denizhaber.net/turkiyenin-3-sondaj-gemisi-filyos-limanini-kullanacak-haber-94736.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Fatih sondaj gemisi tarihi göreve hazır

Karadeniz'de tarihi bir görev yapacak olan Fatih sondaj gemisinin Haydarpaşa Limanı'ndaki hazırlıkları tamamlandı. Yapılan çalışmalar havadan görüntülenirken, Haydarpaşa'dan ayrılan gemi Ahırkapı açıklarına demirledi.
 
Karadeniz'de görev yapmadan önce hazırlıklar için bir süredir Haydarpaşa Limanı'nda bulunan Fatih sondaj gemisinde platform söküm çalışmaları tamamlandı.

Sökülen platform bir mavna üzerine yerleştirildi. Gemide yapılan çalışmalar havadan görüntülendi. Bu arada söküm işlemleri için bir süredir Haydarpaşa Limanı'nında bulunan Fatih sondaj gemisi de hareket ederek, Ahırkapı açıklarına demirledi.

https://www.denizhaber.com/guncel/fatih-sondaj-gemisi-tarihi-goreve-hazir-h86726.html Mesajı Paylaş

Havuc99

Senelerdir Akdeniz de ve Karadenizde petrol arıyoruz kuyular açıp duruyoruz. Bunun Dünya da bir oranı varmıdır atıyorum 5 yılda petrol aramak için 1000 lira harcadıysan 5000 liralık yatak bulmalısın gibi. Zira biz sürekli arayıp duruyoruz muhtemelen büyük paralarda harcanıyor ama ortada bişey yok. Bunun analiz edilip ona göre karar almamız gerekiyor olabilir. Büyük petrol şirketleri muhtemelen bu analizleri yapıyordur. Belli bir süreden sonra bir sonuca ulaşılmamışsa o bölgeden çekiliyor dur. Ama bizim devlet bu hesabı yapıyo mu acaba? Belkide ümidi kesip son vermeliyiz. Bu nun analiz edilmesi ve ona göre bir karar verilmesi gerekli olduğunu düşünüyorum. Mesajı Paylaş

Atılgan

Fatih sondaj gemisinin Karadeniz seferi başladı
       
Fatih sondaj gemisi Doğu Akdeniz'deki görevinin ardından İstanbul'un fethinin 567'nci yıl dönümünde Karadeniz bölgesindeki seferine başladı. Yeni görev yerine hareket eden geminin İstanbul Boğazı'ndan geçişi havadan görüntülendi.

İstanbul'un fethinin 567'nci yıl dönümünde Türkiye'nin ilk yerli sondaj gemisi olan 'Fatih' İstanbul Boğazı'ndan geçerek Karadeniz'e doğru hareket etti. Doğu Akdeniz'deki görevinin ardından İstanbul Boğazı'ndan geçerek yeni görev yerine hareket eden gemi havadan görüntülendi. Geminin boğazdan geçişi sırasında çekilen havadan görüntüleri kendine hayran bıraktı. Üzerinde al bayrak bulunan gemiye eşlik eden botların gösterisi eşsiz görüntüler oluşturdu. Güneş ışıklarının etkisi ile masmavi boğazda parlayan 'Fatih' görsel şölen oluşturdu. Öte yandan 'Fatih'in 1 Haziran'da Trabzon Limanında olması bekleniyor.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fatih sondaj gemisini uğurladığı anları sosyal medya hesabından paylaştı.

Türkiye'nin ilk yerli sondaj gemisi olan 'Fatih', Doğu Akdeniz'deki görevinin ardından bu sefer de Karadeniz'e açılmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle yola çıktı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Ülkemizin menfaatlerini sadece 780 bin kilometre kare vatan toprağında değil, üç tarafımızda çevrili olan Mavi Vatan hattında da gözetiyor, koruyoruz. Fatih sondaj gemimize bu anlamlı günde başlayan görev yolculuğunda Rabbim'den muvaffakiyetler diliyorum" dedi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fatih sondaj gemisini uğurladığı anların görüntüsünü paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hayırlı yolculuklar. Allah kazadan beladan muhafaza etsin" diyerek Fatih sondaj gemisini uğurladı.

https://www.denizhaber.com/deniz-kulturu/fatih-sondaj-gemisinin-karadeniz-seferi-basladi-h86824.html Mesajı Paylaş

Atılgan

Fatih sondaj gemisinde 2 adet 130'ar metrelik sondaj kulesi var. Gemi kuleleri ile boğaz köprülerinin altından geçemeyeceği için, kuleler söküldüler. Mavna ile taşınarak Trabzon limanında yeniden gemiye monte edilecekler. Mesajı Paylaş

putty

#82
May 30, 2020, 12:20 ÖS Last Edit: May 30, 2020, 12:22 ÖS by putty
İnşallah 10 milyar varil petrol bulur Karadeniz de. Hazar denizi ile Karadeniz benzer jeolojik yapılardaymış aramak lazım. Bu petrol yatağı denen şey öyle kocaman bir depo değil halınız Karadeniz ise halıdaki bir pirinç tanesi kadar en büyük petrol yatakları. İki üç delikle petrol bulunamadı demek doğru değil. Bence bulmamızı bekleyen 10 milyar varillik bir petrol sahası var ama nerede. Trakya da gaz Romanya da petrol var demek ki işaret yani bence Mesajı Paylaş

Atılgan

Fatih sondaj gemisi Trabzon'da

Fatih sondaj gemisi Trabzon'daKaradeniz'de sondaj faaliyeti gerçekleştirmek için 29 Mayıs günü İstanbul'dan Karadeniz'e açılan Fatih Sondaj Gemisi'nin bugün öğle saatlerinde Trabzon'a geldi.

Karadeniz'de sondaj faaliyeti gerçekleştirmek için 29 Mayıs günü İstanbul'dan Karadeniz'e açılan Fatih Sondaj Gemisi'nin bugün öğle saatlerinde Trabzon'a geldi. Mehter marşları ve 'Çırpınırdı Karadeniz' türküsü ile karşılanan gemi, limana giriş yapacağı Perşembe gününe kadar Trabzon açıklarında demirli vaziyette bekleyecek.

Fatih Sondaj Gemisi için bugün Trabzon'a gelişi münasebetiyle denizde bir karşılama töreni düzenlendi. Sahil Güvenlik gemileri ve 6 römorkör eşliğinde sirenlerle, mehter marşları ve 'Çırpınırdı Karadeniz' türküsü ile açıkta karşılanan gemiye megafonla Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş. Genel Müdürü Muzaffer Ermiş, Fatih Sultan Mehmed Han'ın Trabzon'un fethinin üzerinden geçen 559 yıla atıfta bulunarak "Fatih 599 yıl sonra Trabzon'a hoş geldin" diyerek seslendi.

Fatih Sondaj Gemisi personeli de karşılamayı güverteden izlerken, Vali İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve beraberindekiler de gemiyi Sahil Güvenlik botundan selamladılar.

Perşembe gününe kadar açıkta bekleyeceği bildirilen Fatih Sondaj Gemisi üzerine kurulacak platformların Trabzon Limanı'na getirilmesinin ardından limana girecek.

Platformun Fatih Sondaj Gemisi'ne kurulumunu sağlayacak 165 metre yüksekliğindeki dev vinç de hazır hale getirilirken, yüksekliği ile Trabzon Havalimanı'na inecek uçakların rotasını değiştirecek olan vinç ile boğazlardan sondaj gemisinin geçmesi için sökülen kule Trabzon Limanı'nda monte edilecek.

https://www.denizhaber.net/fatih-sondaj-gemisi-trabzonda-haber-95319.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

TPAO Türk karasuları dışında petrol arayacak

TPAO Türk karasuları dışında petrol arayacakTürkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Akdeniz'de Türk karasuları dışında sahip bulunduğu alanlar için, ilave petrol arama ruhsat sahası başvurusunda bulundu.
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Akdeniz'de Türk karasuları dışında sahip bulunduğu alanlar için, ilave petrol arama ruhsat sahası başvurusunda bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nün konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, TPAO, Akdeniz'de Türk karasuları dışında sahip bulunduğu, pafta numaraları belirlenmiş ruhsat sahalarında yedi adet ilave petrol sahası için başvuruda bulundu. Batman ve Siirt'te ruhsatı 10 yıl uzatmak için de başvuru yaptı.

https://www.denizhaber.net/tpao-turk-karasulari-disinda-petrol-arayacak-haber-95339.htm Mesajı Paylaş

putty

Yurt dışında petrol bulmak ülkende petrol bulmak gibidir neredeyse. Hollanda gibi yani ülkende çıkmıyorsa kahrolmanın lüzumu yok git olay ülkelerde çıkart Mesajı Paylaş

putty

Bu gerçekçi bir haber. Petrolü kendi toprağında bulamadıysan başka ülkelerde de bulabilirsin bir farkı yok aslında.

"Libya'daki petrol arama faaliyeti Türkiye'nin yakıt ihtiyacını karşılar"
Türkiye'nin Libya'da petrol arama faaliyetine başlamasını iktisadi ilişkileri derinleştirmesi açısından çok önemli bulduğunu söyleyen Ekonomist Prof. Dr. A. Sedat Aybar, Libya'nın petrol ve doğalgaz kaynakları açısından zengin olduğunu vurgulayarak Doğu Akdeniz'deki enerji savaşlarında Türkiye'nin yerini sağlamlaştıracağını ifade etti. Prof. Dr. Aybar, "Libya'daki petrol arama faaliyeti, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu petrolün önemli bir bölümünü de karşılayacaktır" dedi.
...

https://www.star.com.tr/guncel/libyadaki-petrol-arama-faaliyeti-turkiyenin-yakit-ihtiyacini-karsilar-haber-1547857/ Mesajı Paylaş

Energy

Fatih sondaj gemisi Karadeniz'de ilk sondajına başladı

Bakan Dönmez, "Fatih, milletimizin duası ve desteğiyle Karadeniz'deki ilk sondajına Tuna-1 lokasyonunda başladı." dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Fatih sondaj gemisinin Karadeniz'deki ilk sondajına Tuna-1 lokasyonunda başladığını bildirdi.

Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Karadeniz'de yürütülen petrol ve gaz aramalarına ilişkin "Varsa mutlaka bulacağız." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin enerji bağımsızlığı için denizlerin her bir metrekaresinin karış karış aranacağını kaydeden Dönmez, "Fatih, milletimizin duası ve desteğiyle Karadeniz'deki ilk sondajına Tuna-1 lokasyonunda başladı." bilgisini paylaştı.

Fatih sondaj gemisi 29 Mayıs'ta İstanbul'dan Trabzon Limanı'na uğurlanmıştı. Geminin 103 metrelik kulelerinin köprülerden geçebilmesi için Haydarpaşa Limanı'nda demonte edilmiş ve kulelerin montajı Trabzon Limanı'nda yapılmıştı.

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/fatih-sondaj-gemisi-karadenizde-ilk-sondajina-basladi/1916084 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter