Türkiye'nin Nükleer Enerji Çalışmaları

Başlatan Göktuğ, Haz 29, 2016, 01:44 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Energy

Akkuyu için yeni sözleşme imzalandı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin türbin tesisatı soğutma sistemi ekipmanlarının tedariki için iki Rus ve bir Alman şirketle sözleşme imzalandı.
Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) türbin kondansatörlerine soğutma suyu sağlayacak sistemler için ekipman tedariki konusunda kurumun enerji mühendisliği bölümü Atomenergomash AŞ, NPO TsNIITMASH AŞ ve Alman şirketi Taprogge GmbH arasında sözleşme imzalandı.

Anlaşmaya göre, Taprogge GmbH nükleer santralin dört ünitesi için uygun ekipman setleri geliştirecek ve tedarik edecek. TsNIITMASH AŞ ise Alman şirketi tarafından üretilen bağlantılar ve bileşenlerin entegrasyonunu sağlayacak. Sözleşme kapsamında üretilen ekipmanlar Avrupa standartlarını tam olarak karşılayacak.

Hindistan, Bangladeş, Çin, Rusya ve diğer ülkelerdeki nükleer santraller için de reaktör ekipmanları üreten Atomenergomash AŞ, Akkuyu NGS'nin dört ünitesinin tamamı için reaktör ekipmanı ve makine odası tedarik ediyor.

Akkuyu NGS'nin kurulumuna ilişkin hükümetler arası anlaşma Rusya ile 2010'da imzalanmıştı. Toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşacak Akkuyu NGS'nin 2023'te devreye alınması hedefleniyor.

https://www.denizhaber.net/akkuyu-icin-yeni-sozlesme-imzalandi-haber-92623.htm Mesajı Paylaş

Energy

Akkuyu'da ikinci blok inşası martta başlayacak

Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom Başkanı Aleksey Lihaçev, Akkuyu nükleer santralinin ikinci enerji blokunun inşaatının 2020 yılının ilk çeyreğinde başlayabileceğini söyledi.
Gazetecilere konuşan Aleksey Lihaçev, "Sahadaki çalışmalar sürüyor. Mart ayına kadar beton dökme törenini yapabiliriz" dedi.

Lihaçev'e göre, Akkuyu nükleer santralinin Türkiye'deki ortaklarından Concern Titan-2(Rosatom bünyesindeki Rosenergoatom yüzde 50'sine sahip), İçtaş AŞ ile projenin inşası için ortak şirket kurdu.

Lihaçev, "Akkuyu sahasında en büyük özel inşaat yatırım şirketlerinden biri olan İçtaş gibi bir Türk ortağımız var. Bir ittifak kurduk. İçtaş ve Titan arasında ortak bir şirket kuruldu. Bu ittifak, projenin başarılı şekilde uygulanmasını ummamızı sağlıyor" dedi.

'İlk bloku 2023'te devreye geçirmeyi planlıyoruz'

Lihaçev, santralin birinci blokunun 2023 yılında devreye geçirilmesi planlarının hâlâ geçerli olduğunu ifade etti.

Lihaçev, "Bunu başarmak için elimizden geleni yapıyoruz, yaparsak bir rekor olacak. Ve bunun gerçekleşmesi Türk partnerlerimize son derece bağlı" dedi.

Concern Titan-2 şirketi ve İçtaş AŞ'nin ortak bir şirket kurduğunu hatırlatan Lihaçev, "İşleri yürürse, blokun 2023'te faaliyete geçirilmesi şansı oldukça mevcut" açıklamasını yaptı.

https://www.denizhaber.net/akkuyuda-ikinci-blok-insasi-martta-baslayacak-haber-92647.htm Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Haberde blok olarak geçen sözcüğün anlamı ünite. Bildiğiniz gibi Akkuyu Nükleer Santrali toplam 4 üniteden oluşuyor ve her bir ünite 1.200 MegaWatt gücünde. İlk ünitenin 2023 yılında devreye girmesi planlanıyor... Mesajı Paylaş

ozbey

Rusya  ile  nükleer   sözleşmesinin  iptali, olanlar  için  iyi  bir cevap,  olabilecekler içinse  ciddi  bir  uyarı  olur.

Murphy işler.    Mesajı Paylaş

anafor2016

Mersin'de kurulacak Akkuyu Nükleer Santrali; 4800 MW kurulu güce sahip olacaktır.Ne Zaman Üretime Başlayacak, Ne Zaman Tamamlanacak?
4 adet nükleer reaktörden oluşacak Akkuyu Nükleer Santrali'nde birinci ünite 2023 yılında diğer ünitelerin de birer yıl arayla üretime başlaması planlanmaktadır. Buna göre 2026 yılında santral tam kapasite üretime geçecektir.

Ne Kadar Elektrik Üretecek, Türkiye Tüketiminin Ne Kadarını Karşılayacak
Her biri 1200 MW kapasiteli 4 reaktörden oluşacak Akkuyu Nükleer Santrali, 4800 MW kapasiteye ulaştığında yıllık ortalama 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek. Türkiye'de 2016 yılında 275 milyar kilovatsaat elektrik tüketimi gerçekleşmiştir. Son yıllarda elektrik tüketimindeki artış dikkate alındığında da elektrik tüketimimizin her yıl ortalama %5,1 arttığı görülmektedir. Mevcut tüketim miktarımız ve talep artışımız dikkate alındığında santralin tam kapasite üretime başlayacağı 2026 yılında Türkiye'de yıllık 452 milyar kilovatsaat elektrik tüketimi olacağı görülmektedir. 2026 yılında enerji ihtiyacımızın %7,7'sini karşılayacak Akkuyu Nükleer Santrali, tüketim talebinin aynı şekilde artacağı düşünüldüğünde 2030 yılında ihtiyacın %6,3'ünü, 2040 yılında %3,9'unu karşılayacağı görülmektedir.

Aşağıdaki grafikte %3, %5,1 ve %7 yıllık elektrik talep artış senaryolarına göre santralin Türkiye tüketiminin ne kadarını karşılayacağı gösterilmiştir. NGS'nin 2023 yılında bir, 2024 yılında iki 2025 yılında üç ve 2026 yılından itibaren dört reaktörle hizmet vereceği varsayılmıştır. Elektrik tüketiminde bir seviyeden sonra yıllık talep artışımız bugünkü kadar çok yükselmeyecektir. Buna göre santralin hizmet ömrü olan 60. yılda yani 2085 yılında tüketimimizin o döneme kadar yıllık ortalama %3 artarak 2,1 petavata ulaşması durumunda santral toplam tüketimin %1,8'ini karşılayacaktır.

Akkuyu Nükleer Santrali Elektrik Üretimi - Türkiye Elektrik Tüketimi

Ortaklık Yapısı ve Kaç Yıl İşletileceği
Akkuyu Nükleer Santrali'nin çoğunluk hissesi olan %51'i her zaman Rusya Federasyonu'na ait olacaktır. Federasyon, diğer %49 hisseyi dilerse Türkiye'deki yatırımcılara satabilecektir. Santralin 60 yıl işletilmesi planlanmaktadır.

Devlet'in Elektrik Alım Garantisi
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Akkuyu Nükleer Santrali'nin 1. ve 2. ünitelerinde üretilecek elektriğin %70'ine, 3. ve 4. ünitelerinde üretilecek elektriğin %30'una satın alma garantisi vermiştir. Bu satın alma garantisi her bir ünite için ayrı ayrı ticari faaliyete başlamasından itibaren 15 yıldır. Bu oranlar ve ortalama elektrik üretim kapasitesi dikkate alındığında Devlet'in TETAŞ aracılığıyla alım garantisi verdiği üretim miktarı 17 milyar 500 milyon kilovatsaat'tir. Geriye kalan üretim miktarı Akkuyu NGS tarafından serbest piyasada satışa sunulacaktır. (Resmi Gazete, 6 Ekim 2010)

Devlet Elektriği Hangi Fiyata Alacak?
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ) aracılığıyla satın alma garantisi verilen miktardaki elektriğin her bir kilovatsaatini 12,35 dolar sent fiyatla alacaktır. Ayrıca TETAŞ ile Proje Şirketi arasında mutabaka edilen tarife kademelerinde, elektrik fiyatlarındaki artış, Akkuyu projesinin geri ödemesinin sağlanması amacıyla fiyat 15,33 dolar sent kWh tavan fiyatına kadar proje şirketi tarafından belirlenir. (Resmi Gazete, 6 Ekim 2010)

Diğer taraftan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Yenilenebilir Enerji Destek Mekanizması (YEKDEM) kapsamında rüzgar santrallarine 7,3 dolar sent fiyatlı alım garantisi veriliyor!

Elektrik Fiyatları Ucuzlar mı?
Akkuyu Nükleer Santrali'nin kurulumunun asıl amacının artan enerji talebinin karşılanması, ülkenin elektrik arz güvenliğinin ya da yakın bir ifade ile enterkonnekte sistem baz yükünün sağlanması olduğu birçok yetkili tarafından dile getirilmiştir. Bunun yanı sıra NGS'nin devreye girmesi ile elektrik fiyatlarının düşeceği gibi bir algı oluşmuş ya da oluşturulmuştur. Akkuyu NGS'de üretilen elektriğin yarısı 15 yıl boyunca 15,33 dolar-sent/kWh fiyata kadar devletimiz tarafından satın alınacaktır. Bu fiyat Kasım 2016 döviz kuru ile yaklaşık 48 kuruşa denk gelmektedir. Oysaki 2014-2015 yıllarında serbest piyasada ortalama piyasa takas fiyatı 15,1 kuruş/kWh, 2016 yılının ilk 9 ayında ise 13,6 kuruş/kWh olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamlarla devletin alım garantisi verdiği miktarın piyasa fiyatları üzerinde seyredeceği, dolayısıyla son kullanıcıya sunulan elektrik birim fiyatlarında bir indirim olamayacağı görülmektedir.

Fakat alım garantisi bulunmayan ve NGS'de üretilecek elektriğin diğer yarısı serbest piyasada satışa sunulacağından toptan piyasada elektrik birim fiyatlarının kısmen de olsa düşmesini sağlayabileceği düşünülebilir. Fakat tüm üretim ve alımlar hesaplandığında son kullanıcıya bir indirim getiremeyeceği söylenebilir.

Alım garantisi süresinin dolacağı 2036 yılında Akkuyu Nükleer Santrali ülke tüketiminin ancak %4'ünü karşılayabilecektir. Bu tarihten sonra santralde üretilecek enerjinin o gün oluşacak piyasa fiyatlarını aşağıya çekemeyeceği tahmin edilebilir.

Dev Ciro
Yukarıda verilen fiyatlar ve santral tamamlandığında üretilecek toplam enerji miktarı dikkate aldığında Akkuyu Nükleer Güç Santrali büyük cirolar elde eden bir şirket olacaktır. Üretilecek 35 milyar kilovatsaat enerjinin yarısı 0,1533 ABD doları/kWh, diğer yarısı 15 kuruş kWh birim fiyatıyla satıldığında 2016 Kasım dolar kuruna göre yıllık 11 milyar 25 milyon TL, günlük ise 30 milyon TL ciro elde edecektir. Bu büyüklükle Rusya'ya ait olan Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş., EÜAŞ'tan iki kat fazla ciro elde edecek ve Türkiye'nin dev firmaların bugünkü cirolarına bakıldığında en büyük 16'ncı şirket olacaktır.

Kaç Kişi Çalışacak
Akkuyu Nükleer Santrali'nin inşaat aşamasında 886 ile 9620 kişinin, işletme aşamasında ise 3360 kişinin çalışması planlanmaktadır.

Proje Maliyeti
Akkuyu Nükleer Santrali'nin kurulum maliyetinin 20 milyar dolar olacağı açıklanmıştır. Bu maliyetin tamamı Rusya Fedarasyonu'na bağlı devlet kurumları tarafından karşılanacak olup maliyetin ödenmesi amacıyla ülkemiz 15 yıl boyunca üretilecek enerjinin yarısına 12,35 dolar-sent/kWh fiyatla alım garantisi vermiştir. Bu fiyat 15,33 dolar-sent/kWh'e kadar çıkabilir.

Santralin Yeri
Akkuyu Nükleer Santrali, Akdeniz'e de kıyısı olan Türkiye'nin güney şehirlerinden Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli Mahallesi, Akkuyu Mevkii'nde yer almaktadır. Akkuyu Nükller Santrali'nin Türkiye haritası üzerindeki yeri ve bölgenin uydudan çekilmiş yakın fotoğrafı aşağıda görülmektedir.
Dolar Kuru Etkisi
Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında 6 Ekim 2010 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan anlaşma gereği santralde üretilecek elektriğin yüzde 50'si için elektrik alım maliyetimiz ABD Doları üzerinden belirleneceğinden kurdaki değişim önem teşkil etmektedir. 6 Ekim 2010'da 1,4140 TL olan TCMB dolar kuru 05.03.2020 tarihi itibariyle yüzde -100 artışla 0,0000 seviyesine gelmiştir.

https://www.enerjiatlasi.com/nukleer/akkuyu-nukleer-santrali.html Mesajı Paylaş

anafor2016

#170
Mar 05, 2020, 07:15 ÖÖ Last Edit: Mar 05, 2020, 07:20 ÖÖ by anafor2016
Yukardaki bilgilere göre nükleer santralden 15 yılda zorunlu olarak alınacak elektrik maliyeti.

0,1533$ x 17 milyar 500 milyon kilovatsaat/yıl x 15 yıl = 40.241 milyar dolar


15 yılda toplam 40.2 milyar dolar garanti ödeme yapacağız. Santralin geri kalan üretimi ise serbest piyasa fiyatından satılacak.


Bu hesapta eğer hata yoksa , sizce bu durum normal mi? Eğer aynı kurulu güce sahip RES'ler kurulsaydı 7,3 cent KW basına ödeme yapılacaktı.


Mesajı Paylaş

Baltica

@Anafor, sizin yaptiginiz bu hesapta, 15 yillik isletme maliyetleri yok. Nukleer santraller, ozellikle atiklarin uzaklastirilmasi maliyeti dikkate alindiginda, oldukca maliyetli cozumler. Bu maliyeti de, hesaptaki 15 yil boyunca Ruslar karsilayacak. Ayrica ;

Mevsim ve iklim kosullarina bagli olan RES'ler ile her kosulda  kesintisiz uretim yapan, Nukleer santralleri karsilastirmak dogru degil.

Ancak, surasi da var ki; Bu anlasmanin imzalandigi ve dunyada paranin bol ve ucuz oldugu donemde, Turkiye, maliyetin, en azindan yarisini rahatlikla bulup, odeyebilirdi. Bu yapilmis olsaydi, hem kurulum maliyeti, hem enerji satin alma fiyati cok daha uygun olurdu. Ama o zamanlar, "Hazineden 5 kurus harcamadan..." soyleninin meydanlarda iyi sattigi, henuz, butceden alim/gecis garantileri karsiligi milyarlarca USD odemelerin baslamadigi zamanlardi. Boyle oldu.
  Mesajı Paylaş

HDS

Antalya'da Ruslara göre oteller falan yapıldı ya, saçma sapan, rüküş. Alman falan kalmaz oralarda.

Akkuyu da Rus'un buna cevabı. Tam bize göre.

Rosneft tarafından finanse edilen Türk Akımı boru hatlarının en yakın 47 sene sonra yatırım maliyetini çıkarıp kar etmeye başlayacağına dair bir rapor vardı.

T/A da daha çok yerel tüketimi karşılamak için. Sözleşmesi vs'si bağlayıcı.


Bu "bedava"cılığımızdan ve garip çıkar ilişkilerimizden dolayı kendimizi daha ne kadar vuracağız belli değil.  :P Mesajı Paylaş

anafor2016

Sayın Baltica aydınlattığınız için teşekkürler. Bu cebimizden beş kuruş çıkmadı laflarının halka ve hazineye geri dönüşü malesef çok masraflı ve verimsiz oluyor.

Birde bu işte biz hani teknoloji falan kazanacaktık, o konuda elle tutulur bir sonuç var mı? Sanki bu "yerli", "milli" ve "teknoloji transferi" kavramları bize atılan kazıkların çevresini kaplayan şeker gibi.

Aynı vaka S400 de de yaşandı. Mesajı Paylaş

HDS

Rus projesinde 200 genci alıp MePhi'de falan eğitime aldılar.

Teknoloji transferi var diyelim, sen de onu alacak kova var mı arkadaş? :) Mesajı Paylaş

Baltica

Aynen oyle, bu teknoloji transferi isleri, daha cok, teknolojiyi alacak ulkenin buna ne kadar hazir oldugu, ve ne kadarini alabildigi ile ilgilidir. Rusya'ya gonderilen cocuklar, santralin isletmesinde gorev alacak. Ornegin, birisi surekli bir sensorun ciktisini kontrol edip, bir yere isleyecek, ama o sensor, ornegin max ve min. degerler disinda, bir veri gosterdiginde, ne yapilacagina iliskin SOP dokumanlari, Rusca'dan aynen tercume edilecek. O egitilen cocuklara, sifirdan bir SOP yaz, max. ve min. degerleri sen belirleyeceksin dersen, onu 30 sene sonra da yapamaz. Mesajı Paylaş

anafor2016

"Teknoloji transferi var diyelim, sen de onu alacak kova var mı arkadaş? :) "

Haklısınız. Temel bilimlerde ciddi eksiklerimiz var, bir alanda uzmanlaşan insan sayımız cidden az. Nükleer enerji yatırımı yapılmadan 3-4 sene evvel bu alanda çalışacak kişiler veya kurumlar belirlenip bu alanda derinleşmeliydi. Üniversitede temel elektronik devreler dersimize , nükleer reaktör tasarımı ile ilgili yurt dışında eğitim almış , doktora yapmış bir prof. girerdi. Mesajı Paylaş

Baltica

Evet, dogru ama teknoloji transferi cercevesinde, sadece iyi fizikci veya iyi muhendis yetistirmekle de is bitmiyor. O alana iliskin, iyi koti bir endustriyel ekosistemi de olusturmus olmaniz gerekiyor, hatta bu ekosistemin belli bir plan ve program dahilinde olusturulmus olmasi gerekiyor. Mesela, Iran'in, nukleer fizikci sayisi herhalde bizimkilerin 50 katidir ama  bir nukleer santrali ne dizayn, ne de imal edebilirler. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Milli Nükleer Teknoloji için bir kaç yıldır çalışılıyor. Bu işin mevcut TAEK yapısı ile gerçekleşemeyeceği açık olduğundan işe öncelikle nükleer kapasite ve yetenek envanteri çıkarılması ile başlandı. Halen "Milli Nükleer Yetenek Envanteri" hazır. Bu envanterde nükleer teknoloji amacı ile  ilişkili ürün üretebilecek kamu ve özel şirketlerin listeleri ile, Türkiye'de nükleer teknoloji konusunda çalışan akademisyen ve uzman havuzu ile üniversitelerin ilgili bölümleri belirlendi.

Bu envanter çalışması sonucunda, mevcut Çekmece, Ankara ve İTÜ nükleer araştırma merkezlerinin geliştirilmesi ve yeni bir araştırma enstitüsü kurulması kararı çıktı.

Bu çalışmalar ışığında gelinen noktada, eğer siyasi bir karar çıkarsa Türkiye'nin 5-7 yıl içerisinde bir nükleer silah geliştirebileceği sonucu çıktı...

Bu amaçla forumda da çeşitli haberler paylaşılmıştı:

https://sadfor.savtera.org/index.php?topic=1597.0

https://sadfor.savtera.org/index.php?topic=1008.0

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter