Savunma Terimleri Sözlüğü Projesi

Başlatan Yönetim, Eyl 18, 2017, 08:17 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Yönetim

Sayın üyelerimiz ve takipçilerimiz,

Dün "Çetin" adlı üyemizin başlattığı ve çok sayıda üyemizin katıldığı "Bilim Dili" adlı konu başlığına pek çok üyemiz katkıda bulunmuş ve fikrini belirtmişti. Konu üzerinde tartışılırken bir "Savunma Terimleri Sözlüğü" oluşturulması ve halen askeri alanda ve savunma teknolojilerinde kullanılan yabancı kökenli sözcüklerin Türkçeleştirilmesi konusunda yaygın bir mutabakat oluşmuştu. Bu nedenle Savtera Savunma Teknolojileri ve Strateji Enstitüsü olarak, SADFOR-Savtera Düşünce Forumu bünyesinde "Savunma Teknolojileri Sözlüğü Projesi"ni başlatmış bulunuyoruz.

Öncelikle SADFOR bünyesinde "SAVTERA PROJELERİ" adlı yeni bir bölüm açıp altında "SÖZLÜK PROJESİ" adında bir başlık açıyoruz.

SÖZLÜK PROJESİ başlığının altında daima kilitli halde "SAVUNMA TEKNOLOJİLERİ SÖZLÜĞÜ" adlı bir konu yer alacaktır. Bu konu altında yalnızca üzerinde mutabakat sağlanmış sözcükler yer alacak, bu konu dahilinde herhangi bir tartışma yapılmayacaktır.

SÖZLÜK PROJESİ başlığı altında üyelerimiz, diledikleri sözcük hakkında başlık açıp önerilerde bulunabilecekler, konu yeterince tartışıldıktan sonra ilgili sözcük hakkında bir anket açılacak ve sonuç, kilitli durumdaki "SAVUNMA TEKNOLOJİLERİ SÖZLÜĞÜ"ne eklenerek, konu yeniden kilitlenecektir. Böylece bir süre sonra,  "SAVUNMA TEKNOLOJİLERİ SÖZLÜĞÜ" konusunda üzerinde mutabakat sağlanan çok sayıda sözcük birikecek ve sözcük önerileri Savtera Enstitüsü tarafından ilgili mercilere, kullanıcı kurumlara ve basına iletilecektir.

Özetle;

Yapı:

Bölüm: SAVTERA PROJELERİ
Başlık: SÖZLÜK PROJESİ
Konu:  SAVUNMA TEKNOLOJİLERİ SÖZLÜĞÜ (Kilitli)
Konu:  SÖZCÜK ÖNERİSİ
Konu:  SÖZCÜK ÖNERİSİ
Konu:  SÖZCÜK ÖNERİSİ
.
.
.
.
.

Mekanizma:

1. Üyeler, PROJELER/SÖZLÜK PROJESİ altında istedikleri sözcük hakkında konu açarak önerilerini sunacaklar,
2. Konu tartışmaya açılacak,
3. Tartışma belli bir olgunluğa geldiğinde ilgili sözcük hakkında bir anket başlatılacak,
4. Anket sonucunda belirlenen sözcük  "SAVUNMA TEKNOLOJİLERİ SÖZLÜĞÜ"ne eklenecektir

Üyelerimize önemli not:

Projenin amacı, halen günlük yaşamımızda yaygın olarak kullanılan yabancı kökenli sözcüklerin Türkçeleştirilmesi ve Türkçeye yeni sözcükler kazandırılmasıdır. Bu nedenle asıl amaç, yabancı kökenli bir sözcüğü Türkçe olarak anlatmak değil, yepyeni bir Türkçe sözcük oluşturmaktır. Başka bir deyişle halen Türkçe'de 100.000 sözcük olduğunu varsayalım. Yabancı kökenli bir sözcüğü, mevcut 100.000 sözcükten bir kaçı kullanılarak anlatmak yerine yeni bir sözcük oluşturulmalıdır. Bu nedenle sözcük önerilerinde bu nokta olmazsa olmazdır.

Konunun daha iyi anlaşılması açısından bir kaç örnek vermek gerekirse:

Örneğin İngilizce kökenli "Informatics" sözcüğü Türkçeleştirilirken, mevcut "Bilgi" ve "İşlem" sözcükleri kullanılarak "Bilgi İşlem" biçiminde değil "Bilişim" olarak türetilmelidir.
Ya da yabancı kökenli "Sensor" sözcüğü Türkçeleştirilirken, mevcut Türkçe sözcükler kullanılarak, "Veri Alıcı" olarak değil "Algılayıcı" olarak oluşturulmalıdır. Böylece hem özgün sözcükler ortaya çıkacak, hem de Türkçe'mizin sözcük sayısı zenginleşecektir.

Üyelerimize ve kamu oyuna saygıyla duyurulur.

Savtera Savunma Teknolojileri ve Strateji Enstitüsü Mesajı Paylaş

Yönetim

Üzerinde mutabık kalınan ve herhangi bir tartışma yaşanmayan 3 sözcük, "Savunma Terimleri Sözlüğü"ne eklenmiştir.

Launcher: Fırlatıcı
Penetration: Geçişim
Phase: Evre Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter