Rusya Federasyonu

Başlatan Sihirbaz, Eki 13, 2015, 07:56 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

petibor

Süpergüç ile küçük ülkenin caydırıcı olabilmesi için en ucuz ve en başarılabilir önlem modern mühimmatlara yatırım yapmaktır. Her ülke modern mühimmat konusunda başarılı olabilir isterse. Ukrayna için tabi bu komik bile sayılır onlar zaten bu alanda çok iyiler. Biraz dersine çalışsalardı Rusya bu kadar fütursuz davranamazdı. Ukrayna için bu çok kolay bir iş üstelikte. Biraz İsrail gibi olmak gerek. Türkiye bu konuda çok başarılı gidiyor. Mesajı Paylaş

factoraptor

@erdem Evet Barbarossa taarruz postürü ile savunma yapılamayacağının en büyük kanıtlarından biridir. Ve zaten bu yüzden önemlidir.

Fakat tek etken değildir.

Nitekim Fransızlar da tam müdafi bir postürde olsalar da aylar içinde dağılıp gittiler. Bu, Fransızların gelecek saldırıyı beklemediklerini göstermez. Yanlış beklediklerini gösterir.
Mesajı Paylaş

erdem

Katiliyorum. Hatta Maginot hatti elestirilir, Fransa'yi koruyamadi diye halbuki tam olarak yapmistir gorevini. Mesajı Paylaş

DelKu

Turistik tesis olarak düşünürsek evet işlevini görmüştür.

"Geçen gün bana zırhlı savunma hatlarından söz ediliyordu; diyelim ki Majino*'dan… Benim görüşüm belki biraz aykırı düşecek amma… ısrar ederim ki bu hatların yararına inanamıyorum. Zira savaşı insan yapar. Bunun için insanın toprak üstünde bulunması gerekir. Köstebek gibi toprak altında, beton borularda veya zırhlı kulelerde oturtulacak bir kuvvet, evvelden savaş dışı edilmiş bir kuvvet sayılmalıdır. Manevra yeteneğini kendi kendine yok eden bir ordu, bir savaşta mağlubiyetten başka ne kazanabilir, bilmem…"
 demiş birisi hem de daha yapılırken, acaba kim di ?! Mesajı Paylaş

erdem

Maginot hatti Fransa sinirindan gelecek bir saldiriyi engelledi mi? Evet.

Maginot hattinin varligi, Fransiz generallerinin Almanlarin kuzeyden kivrilacaklarini dusunmemelerini gerektirmezdi.

Mesajı Paylaş

HDS

Avrupa Batı cephesi hakkında yargılarda görece tecrübesi çok daha dinamik olan Doğu cephesinden gelen komutanların da kendi tecrübelerinin ışığında konuştuğunu yadsımamak gerek.

Evet, biz de Batı cephesinde, Marne nehrine yaslanılıp kalındığında ne olduğun gördük. Görüyorduk ve muhtemelen de bundan ders alıyorduk. Ancak bizim askerimiz de, komutanımız da, Rus da aslında Batı rezaletini gerçekten de yaşamadı. O rezalet DNA'sına işlemedi. Fransızın en baştaki sorunu oydu Maginot'yu tasarlarken. Kolay değil, meşhur Verdun bir kaleydi.

Fransız da Alman da kendi bakışlarından çıkardıkları derslerle bu işleri yaptılar. Fransız, daha önceki harpteki eksikliklerini değerlendirip, eski harbi bir kez daha yaşayacağını düşünerek o önlemleri aldı. Alman ise, kısa kaldığı yerleri değerlendirip bambaşka bir noktadan yetkinlik geliştirdi. Alman daha yaratıcı, daha "out of the box" idi herhalde. Ya da belki de Doğu tarafında daha dinamik cepheleri görmüş olmanın getirdiği bir farktı. Karar vermek çok güç.

Bir de herkesin Atatürk'ü yok. Olmasını bekleyemeyiz. Mesajı Paylaş

Karabasan

#141
Ara 11, 2018, 10:02 ÖS Last Edit: Ara 18, 2018, 11:53 ÖS by Alkyone
Rusya Venezuela'ya 2 Tu-160 ağır bombardıman uçağı gönderdi
https://twitter.com/mod_russia/status/1072390457848676353

Rusya Venezuela açıklarında Başkent Caracas'ın 200 km kuzeydoğusunda bir adada hem deniz üssü hemde hava üssü kuruyor.
Eğer Amerika orta menzilli nükleer kuvvetler antlaşmasını iptal ederse üslerde Tu-160 stratejik bombardıman uçaklarının konuşlandırılabileceği konuşuluyor. Hava üssü Florida ya 4200 km uzaklıkta
https://www.aporrea.org/internacionales/n335841.html
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

hergeleci

Hitler'in Baku hedefi hakkinda bir dokuman

"Objective Baku. Hitler's War on Oil"
https://www.youtube.com/watch?v=x0lozl3Uknc

Mesajı Paylaş

HDS

Mevzu Hitler ve onun petrole muhtaçlığı ise;

Oil and Grand Strategy: Great Britain and Germany, 1918--1941 Mesajı Paylaş

KarabasanRus Savunma Bakan yardımcısının Kuzey Kore'yi ziyaret ettiği söyleniyor. Tarafların karşılıklı askeri eğitim işbirliğini geliştirme konusunda anlaştığı açıklandı.
http://eng.mil.ru/en/news_page/country/more.htm?id=12239707@egNews Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Trilogy

Rus Dışişleri'nden Moskovalıları hükümet karşıtı protestolara katılmaya çağıran Deutsche Welle'ye uyarı © Sputnik / Владимир Астапкович

Alman Deutsche Welle'nin Ruslara Moskova'daki hükümet karşıtı izinsiz gösterilere katılma çağrısı yaparak iç işlerine müdahale ettiğini belirten Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu tür çağrıların tekrarlanması halinde ulusal yasalar çerçevesinde Alman medya kuruluşuna ilişkin önlemler alınacağını vurguladı.

Rus Dışişleri'nin açıklamasına göre bakanlık yetkilileri, Almanya'nın Rusya Geçici Maslahatgüzarı Beate Gzeski ile yaptıkları görüşmede Moskova sakinlerini sosyal medya üzerinden izinsiz gösterilere çağıran Deutsche Welle'nin eylemlerinin kabul edilemez olduğuna dikkat çekti.
Medya kuruluşlarının bu tür adımlarının gazetecilik etiğiyle bağdaşmadığını ve Rusya'nın iç işlerine müdahele girişimi olduğunu belirten Rus yetkililer, bunun tekrarlanması halinde Rusya'nın ulusal yasalar çerçevesinde yanıt verme hakkını saklı tuttuğunun altını çizdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Alman devleti tarafından finanse edilen Deutsche Welle'nin Ruslara çağrıda bulunarak Moskova'daki protestoları gazetecilik etiğine aykırı şekilde aktardığını söylemişti.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201908091039890055-rus-disislerinden-moskovalilari-hukumet-karsiti-protestolara-katilmaya-cagiran-deutsche-Welleye/ Mesajı Paylaş

nokta

Rusya Sıcak Denizlerde

I. Petro'dan bu yana Çarlık Rusyası, SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) ve en sonunda da Rusya Fedarasyonu'nun benimsediği ortak hedeflerden biri olan "Sıcak Denizlere İnme Politikası" hayata geçti.

Suriye ekonomisinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi kapsamında Şam ve Moskova Yönetimleri arasında geçtiğimiz Nisan ayında bir mutabakat imzalanmıştı. Bu anlaşmaya göre Tartus Limanı'nın işletim faaliyetleri, geniş haklarla 49 yıllığına Rus Stroytransgaz firmasına devredildi. Anlaşmanın Haziran ayında onaylanmasının ardından firmanın 500 milyon Amerikan Doları yatırım yapacağını açıkladığı Tartus Limanı'nın uydu fotoğrafı yayınladı.

Limanda yer alan Rus Donanma Üssü' nde kapsamlı değişikliklerin yapıldığı göze çarptı. Geçtiğimiz yıl üste bazı iyileştirmelere gidileceğini açıklayan Rus Donanması'nın limandaki birimlerine bakım-onarım kabiliyeti olan bir tesis eklediği tespit edildi. Akdeniz' de görev yapan Rus askeri gemilerine lojistik destek de sağlayacak olan liman kompleksi ile Rus Donanması'nın bölgedeki varlığının önemli oranda artacağı ve Akdeniz sularının daha da ısınacağı tahmin ediliyor.

http://c4defence.com/Gundem/rusya-sicak-denizlerde/8506/1 Mesajı Paylaş

Trilogy

Şoygu: Uçak gemilerine değil düşmanın uçak gemilerini batıracak silahlara ihtiyacımız var

ABD'nin Rusya'ya kıyasla çok daha büyük bir askeri bütçeye sahip olduğunu belirten Sergey Şoygu, bunun sorun teşkil etmediğini, zira Rus ordusunun diğer ülkelere saldırma değil, ülkeyi savunma amacı taşıdığını belirtti. Şoygu, bu bağlamda Rusya'nın uçak gemilerine değil düşmanın uçak gemilerini batıracak silahlara ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Şoygu: ABD'nin üstünlük inancı hem Rusya hem de diğerleri için başlıca tehdit
Moskovskiy Komsomolets gazetesine demeç veren Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ABD'nin askeri bütçesinin Rusya'nınkinden çok daha yüksek olmasını değerlendirdi.
Endişelenmeye yer olmadığını, zira Rus vergi mükelleflerinin ödediği paraların iyi şekilde kullanıldığını anlatan Şoygu, "ABD, sözleşmeli askerlere, uçak gemilerine çok büyük miktarda harcama yapıyor. Peki, hiç kimseye saldırma niyetimiz yokken Rusya'nın 5-10 uçak gemisine sahip olmaya ihtiyacı var mı? Bizim, ülkemizin saldırıya uğraması halinde, düşmanın uçak gemilerine karşı kullanabileceğimiz silahlara ihtiyacımız var. Bu araçlar daha ucuz ve daha etkili" dedi.

'ABD'NİN DEMOKRASİ GÖTÜRMEK İÇİN GİRDİĞİ HANGİ ÜLKEDE DEMOKRASİ YEŞERDİ?'

Şoygu, ABD'nin dünya genelindeki gerçekleştirdiği askeri müdahalelerin gerekçesi olarak hedef aldığı ülkelerdeki halkların çıkarlarını göstermesini de eleştirdi.

"Demokrasi götürmek için girdikleri hangi ülkede demokrasi yeşerdi? Irak, Afganistan veya Suriye'de bu gerçekleşti mi?" sorularını yönelten Şoygu, "ABD'nin bir ülkeye müdahalesinin ardından o ülkede egemenlik ve bağımsızlıktan söz edilemez" diye ekledi

https://tr.sputniknews.com/savunma/201909231040234542-soygu-ucak-gemilerine-degil-dusmanin-ucak-gemilerini-batiracak-silahlara-ihtiyacimiz-var/ Mesajı Paylaş

nokta

Rusya'dan "Yasa Dışı" Tepkisi

Rusya merkezli savunma firması Rostech, ülke içinde geliştirilen askeri silah ve teçhizatın yasadışı şekilde kopyalanması hakkında açıklamada bulundu. Rusya'da 17 yıldır üretilen askeri ürünlerin 500'den fazla kez izinsiz kopyalandığını iddia eden firma, Ekim ayında Rusya'nın fikri mülkiyet haklarının diğer ülkelerle askeri teknik iş birliği çerçevesinde korunması için Rosoborontexport firimasının bir danışma grubu oluşturduğunu açıkladı. Konuyla ilgili Rostech'in Fikri Mülkiyet Hakları Proje Şefi Yevgeny Livadny, yurtdışında çalışan Rus uzman gruplarının sıklıkla yasadışı kopyalamayı açığa çıkardığını ama mahkemede kanıt sunmanın mümkün olmadığını söyledi. Livadny bu durumu yurtdışında kayıtlı Rus silah ve teçhizatı hakkında patentin bulunmamasıyla açıkladı.

Çin'in, uçak motoru ile Sukhoi uçağı ve hava savunma sistemleri gibi birçok Rus ürününü kopyaladığına dikkat çeken bulunan Livadny, "Raytheon ve BAE Systems gibi şirketlerin yurtdışında 5 bin'e kadar patenti var. Fikri mülkiyetlerini ifşa ediyorlar, çünkü risk görmüyorlar. Ne savunma bakanlığımızın ne de savunma sanayii fabrika girişimlerinin yurtdışında patentleri var" dedi.

http://c4defence.com/Gundem/rusyadan-yasa-disi-tepkisi/9084/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter