İki Kore'nin Bitmeyen Savaşı

Başlatan Sihirbaz, Oca 12, 2017, 12:52 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Trilogy

Kuzey Kore-Güney Kore sınırında karşılıklı ateş açıldı© AA /

Kuzey Kore ve Güney Kore sınırında tarafların birbirine karşılıklı ateş açtığı bildirildi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, sabah yerel saatle 07.41'de Kuzey Kore tarafından Güney Kore sınırındaki bir askeri karakola birkaç el ateş edildiği kaydedildi.

Kısa süre sonra Güney Kore askerlerinin karşı tarafa iki el ateş açarak Kuzey Kore'ye misilleme yaptığı belirtilen açıklamada, olayda herhangi bir can kaybı veya yaralanma meydana gelmediği bilgisi verildi.

Olayın sebepleri araştırılıyor

Askeri yetkililer, Kuzey Kore'nin hangi sebeple Güney Kore'ye ateş açtığını bilmediklerini ve olayın sebeplerinin araştırıldığını açıkladı.

https://tr.sputniknews.com/savunma/202005031041957924-kuzey-kore-guney-kore-sinirinda-karsilikli-ates-acildi/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kore'de broşür krizi: Pyonyang, Seul'ü yeniden 'düşman' ilan etti, acil iletişimi kesiyor
 
Kuzey Kore ile Güney Kore arasında broşür krizi patlak verdi. Pyongyang yönetimi, Seul'u yeniden "düşman" ilan etti.

Kuzey Kore resmi haber ajansının haberinde, bugün TSİ 06.00'da irtibat bürosundaki acil iletişim hattının ve başkanlık sarayları arasındaki kırmızı hattın kesileceği belirtildi.

Son günlerde Pyongyang yönetimi, Güney Kore'deki aktivistlerin havadan "yönetim karşıtı" broşür atmasına tepki gösteriyordu. Seul yönetimini buna seyirci kalmakla suçlayan Kuzey Kore, tüm ortak projelere son verme tehdidinde bulunmuştu.

İki ülke yetkilileri ortak irtibat ofisi aracılığıyla her gün saat 09.00 ve 17.00'de iki kez görüşüyordu. Güney Kore dün, 21 aydır ilk kez Kuzey Kore yetkililerinin telefona çıkmadığını açıklamıştı.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un Nisan 2018'de bir araya geldiği zirvede irtibat bürosu kurulması yönünde mutabakata varılmıştı.

İki ülke, sınır ötesi iletişim ve iş birliğini kolaylaştırmak, diyaloğu artırmak için aynı yılın eylülünde sınır kenti Kaesong'da ortak irtibat bürosu açmıştı.

Broşür krizi

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'ın kız kardeşi Kim Yo Jong, 4 Haziran'da, broşürlerin yer aldığı balonları uçuran ilticacılar için ana vatanlarına ihanet eden "alçaklar ve melez köpekler" ifadesini kullanarak, "Güney Koreli yetkililer, birtakım mazeretler sunarken bu durumun devam etmesine izin vermeyi sürdürürse ağır bir bedel ödemek zorunda kalacaktır." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Güney Kore'de, Kuzey sınırında balonla broşür atma, yıllardır aktivistlerin başvurduğu bir yöntem. Kuzey Kore, bu eylemi kendisine yönelik bir saldırı olarak değerlendiriyor.

Seul yönetimi, gerilimin yüksek olduğu dönemlerde bu tür eylemleri önlemek için bölgeye polis ekipleri gönderirken, Kuzey Kore'nin bunları tamamen yasaklaması yönündeki çağrılarına aktivistlerin özgürce hareket etme hakkı bulunduğunu vurgulayarak direniyordu.

https://tr.euronews.com/2020/06/09/kore-de-brosur-krizi-pyonyang-seul-u-yeniden-dusman-ilan-etti-acil-iletisimi-kesiyor Mesajı Paylaş

nokta

Kore'de Kılıçlar Çekildi

Kuzey Kore, Kore Cumhuriyeti sınırında Kaesong bölgesinde bulunan ortak irtibat bürosunun kontrollü şekilde infilak ettiğini doğruladı. Kore savaşının ardından iki ülkeyi ayıran askerden arındırılmış ateşkes hattında sular durulmuyor.

Kore Cumhuriyeti'nde bulunan aktivistlerin balon kullanarak Kuzey'e broşür göndermesinin ardından, iki ülke arasındaki gerilim hızla artmıştı. 9 Haziran'da Kore Cumhuriyeti ile tüm sınır ötesi iletişim hatlarını keseceğini duyuran Kuzey Kore, yaşanan patlamadan önce askerden arındırılmış bölgede askeri harekata başlamaya hazır olduğunu açıklamıştı.

İrtibat bürosu hakkındaki gelişmeleri doğrulayan Kuzey yetkilileri, Kore Cumhuriyeti ile tüm iletişim hatlarının kesildiğini bildirdi.

Kuzey Kore, askerlerin tampon bölgeye gönderilmesi konusunda hazırlıkların yapıldığını ve buna ilişkin harekât planı üzerinde çalışıldığını belirtti.

İki ülke arasında uzlaşmacı bir alan yaratmak ve iş birliğini kolaylaştırmak için Eylül 2018'de irtibat bürosu oluşturulmuştu. Kuzey'den iltica edenlerin eylemlerinden duyulan rahatsızlık iki ülkenin arasını açmaya başlamıştı.

https://c4defence.com/Gundem/korede-kiliclar-cekildi/10129/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter