Automatic

Başlatan Çetin, Eyl 15, 2017, 01:43 ÖS

« önceki - sonraki »

Çetin

Dilimizde günümüzde de, iyi ki, çokça kullandığımız bir yapı (ek) vardır: -l. Yan-(a)l, san-(a)l, öncü-l, söz-(e)l, er-(i)l, dişi-l, vd. Buradan hareketle kendi kendine, özünce/özce çalışan da özül olur. Buna yerince bağımsız sözünü kullandığım da var.

Ek olarak dilimizde bu görevi gören çok ek vardır ve Fransızca'dan giren -sal, dilimizin devinimini yalnızca baltalamaktadır.

1. -çıl/çil. İnsancıl.
2. -ça/-çe de olur yerince. ''Bu iş bilimce çözülmeli.'' Burada bilimsel yerine. Sözünü ettiğim Fransızca ek. Bu işin tek istisnası var, o da, örneğin yoksul yapısında (bunu daha çözemedim, ancak kaynaklarda var, Türkçe), ya da kapsal yapısında olan sözler.
3. -la/-le. Kurula. ''Kuru olarak.''
4. -lı/-li. Açıklı. Bilimli (bilim ile, bilimce, bilim doğrultusunda/kurallarınca, bilim ile ilgili). Tanıdıklı. Tanıdığı olan, bu durumda, özellikte olan kişi.
5. -y. Bu ek de öylesi bir görevdedir. Yapay, yatay, kolay.
6. -n. İçin. ''İçin için ağladı.'' Yılın. ''Yılın yılın çalıştım.''
(7. -l. Yanal, özül, düşünel, bilimel.)
8. -lu/-lü. Kurlu (arranged), ''kurulmuş, düzen içerisinde''. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Bu kelimeyi değiştimeden Tükçeye kabul etmemiz taraftarıyım hocam. Otomatik, Otomatikman, Otomat. Zate halkımız tarafından kabul görmüş ve benimsenmiş bir kelimedir. Mesajı Paylaş

Çetin

İşin açığı bunun ayırdımındayım üstadım. Çünkü ilgili kavramın anlattığı olgu malum. Yine de gönül. Herkes dediğiniz yönde birleşirse, üstelemeye gerek yok. Dileyen dilediği gibi kullanır. Mesajı Paylaş

Observer

Özül tam oturmuş. Tebrikler. Mesajı Paylaş

Trilogy

Bunu da aynen bırakalım bence. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Eyl 28, 2017, 08:37 ÖS Last Edit: Eyl 28, 2017, 08:59 ÖS by Yönetim
Ellemeyelim. Yanarız. :)

SÖZCÜK ÖNERİSİ KABUL EDİLMİŞ VE SAVUNMA TERİMLERİ SÖZLÜĞÜNE EKLENMİŞTİR. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter