Gazozbilim

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 26, 2015, 11:17 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HARZEMŞAH

Allah hediye olarak gazoz getirenleri mutlu ve mesut etsin... Mesajı Paylaş

erdem

Turkiye'de uretilmeyen ama Isvicre'de uretilen bir gazoz var : Rivella. Hayatimda ictigim en guzel gazozdu diyebilirim. (Ya da gazoz mudur?)

Icindekilere baktigimda seker miktarinin oldukca dusuk oldugunu ve icinde whey oldugunu gorup sasirdim.

Hayallerim arasinda artik Rivella bayiligi - dagitimciligi almak var. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

İşte istihbarat böyle bir şey. Hemen deneyip yorumlarımızı yapalım...

Teşekkürler üstadım... Mesajı Paylaş

putty

#108
Eyl 11, 2018, 01:33 ÖS Last Edit: Eyl 11, 2018, 01:36 ÖS by putty
Peynir altı tozlu gazoz yani. Mesajı Paylaş

erdem

#109
Eyl 11, 2018, 05:53 ÖS Last Edit: Eyl 11, 2018, 06:01 ÖS by erdem Reason: More information
Isvicrelilerin gizli silahi bu bence. :)

Bir kac cesidi var. Blau - Mavi - dusuk sekerli olan ve en sevileni.

The ingredients of Rivella Red are as follows:

    Water
    Milk Whey (35%)
    Sugar
    Carbonic acid
    Acidity regulator (L(+)-Lactic Acid)
    Acidifier (L(+)-Lactic Acid)
    Caramelised sugar
    Natural flavourings
    Rivella Red contains 160 kJ of energy (approx. 37 kcal) per 100 ml as 10g of sugar.
    Rivella Blue contains 14 grams of lactose and artificial sweeteners (cyclamate, acesulfame K) instead of refined sugar. This reduces the energy content to 30 kJ (approx. 7 kcal) per 100 ml.
    Rivella Green also contains green tea extracts (0.05%). Its energy content is 90 kJ (approx. 22 kcal) per 100 ml.
    Rivella CLIQ combines the classic Rivella taste with rhubarb or peach flavourings. The energy content of both varieties is 160 kJ (approx. 37 kcal) per 100 ml.

Mesela Coca Cola icerigine bakarsak:

A typical can of Coca-Cola (12 fl ounces/355 ml) contains 38 grams of sugar (usually in the form of HFCS),[52] 50 mg of sodium, 0 grams fat, 0 grams potassium, and 140 calories.[53] On May 5, 2014, Coca-Cola said it is working to remove a controversial ingredient, brominated vegetable oil, from all of its drinks.[54]

Rivella tercih edilesi bir secenek.
Mesajı Paylaş

dmc

Zonguldak bölgesindeki gazoz üreticileri ve markalarından aşağıdaki yazıda bahsedilmiş. Gazozlar hala insanların nostaljik anılarında önemli bir yer tutuyor.

GAZOZUNA YILLAR...

Eskiden çay bahçelerimiz vardı. Adından da anlaşılacağı üzere sonu bahçeyle bitiyordu. Kış aylarında kapalı, kaderine terk edilmiş, her tarafını ot ve yaprağın kapladığı alanlardı. Yaz aylarında ise genelde bir çınar ağacının gölgesi merkezli, denize, manzaraya nazır yerler tercih edilir. Ağaçtan ağaca çekilen seyyar renkli ampuller, yarı beline kadar beyaz kireçle boyanmış ağaçlar altında ahşap masa sandalyelerden oluşan açık hava dinlenme alanlarıydı. Çay bahçeleri için Türk aile yapısına uygun geliştirilmiş ve tahsis edilmiş açık hava ve eğlence mekanı da diyebiliriz. Genelde orta yaş gurubunun vazgeçemediği alanlardır. Güzel sohbetlerin, yerine göre dertlerin masaya yatırılarak paylaşıldığı mekanlardır. Her ne kadar adı çay bahçesi olsa da, genelde gazoz tüketiminin daha çok olduğu aşikardır.

Gazoz, geçmişte siyah beyaz dünyamızın renkli bir tadıdır. Çay bahçesinde pipetle köpürtüp, leblebi eşliğinde içilen. Kimi zaman mahalle arasında gazozuna top koşturulan 'gazozuna yıllar'... Kimi zaman da yazlık sinemada izlenen filmin hararetini alan içeceğimizdir. Kapağı, mantarı ve kokusu bile çocukluk yıllarımızın oyun aracı ve tadıdır.

Gazozlar fıskiyeli havuzlarda, buzlu kaplarda soğutulur, genelde kahvelerde ve mahalle bakkallarında satılırdı. Köşe başı çeşmelerinin olduğu eski yıllarda biraz da maddi imkânsızlıklar nedeniyle birçok çocuk gazoz satın alamadığı için şişe kapaklarını biriktir. Kapağına oyunlar oynarlardı.

Özellikle 60 ve 70'li yılların bir numaralı içeceği gazoza bir tür şerbet de demek mümkündü. Ana maddesi su olan, gazlı şerbet. Suya önce karbondioksit katılır. Dinlendirilir. Sonra bu suya şeker, meyve suyu, aroma, esans eklenir. Basınçlı su depolarda saklanır. Özel makinelerle şişelere doldurulup kapaklanır. Ve tabii soğuk içilirdi. O, buzdolabının, soğuk hava depolarının olmadığı dönemlerde, gazozu soğutmanın tek yolu, havuzlar, fıskiyeler ve dağlarda saklanmış kar ile kocaman kalıplar halinde üretilen buzlardı. Mahalle aralarında seyyar satılır bazı aileler tahta kasasıyla birlikte toptan alırlardı.
1960'lı yıllarda bine yakın yerel gazoz markası olduğu tahmin edilmektedir. Gazoz hane cenneti olan Beyoğlu'nda başlayıp kısa süre sonra Anadolu'ya yayılan ve her şehrin kendine özgü tatlarıyla üretilen gazoz markaları pazara yayıldı.

Zonguldak'ta yerel gazoz imalatçılarının olduğu yerlerden biriydi. Acılık'ta üretilen Aksel, Kazım Kumtaş'ın ürettiği Damla gazozu. Emniyet Oteli'nin altında Güzel Ankara gazozu. Kilimli'de Ziraat bankasının altında üretilen ve seyyar satılan Sever gazozu. Karadon'da Bostancı gazozu. Kozlu'da Yeşildağ, Çatalağzı'nda Çağlayan gazozu. Bartın'da Alemdar, Safranbolu'da Bağlar gazozu. Ereğli'de Meşhur Osmanlı Çileği gazozu hatırladıklarımızdan bazıları. Hepsi doğal ve hepsi milli markalarımız.

SEYYAR GAZOZCULAR…
Altmışlı yıllara kadar yaz aylarında ortaya çıkan sokak satıcılarından biriydi gazozcu. Elle ittiği, tekerlekli, ahşap arabasının içine gazoz kasalarını yerleştirir, üzerlerine de kar ya da buz kalıpları koyarak çarşı pazar yerlerinde, parklarda, gazoz satarlardı. Gazoz arabasının geçtiği yerlerden damla damla sızan su, uzun bir iz bırakırdı. "Buz gibi gazoz, otuz iki dişe keman çaldırıyor!" sloganını bağırarak reklam yaparlardı.

1964 yılında iki yabancı kola markasının pazara girmesiyle, gazoz üretimi yavaş-yavaş azalarak anılarda kalmıştır. Anadolu'da başlayıp yabancı sermayenin Türkiye piyasasında hâkim olan bir hikâyedir gazoz. Son yıllarda gazoz nostaljik bir değer kazanarak yavaştan geri dönmeye başlamıştır.

Alıntı: Yüksel Yıldırım
Mesajı Paylaş

matmat26


HARZEMŞAH

7-8 yildir var bu üstadım...
Hatta bu yıl Gagoz 1908 diye yeni bir seri çıkardı. Türkiye'de ilk gazozun üretimine saygı serisi imiş...

Gördüğünüz gibi son derece saygın bir sektör ve bilim bu gazoz işi... :) Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

Kod [Seç]
Üstadlar yanlış anlamazsanız size bir sorum olacak
Siz gerçekten burada gazoz mu konuşuyorsunuz?  ;D

Bu kadar bilgili abinin bir araya gelip gazoz konusunda böyle fikir teatisinde bulunması çok garibime gittide


Bu yorumu attığıma pişmanım :) Mesajı Paylaş

tcspirit

Tarihi Veda Bozacısının hemen karşısında sadece gazoz satan bir dükkan var.

Neredeyse memlekette satılan bütün gazozları bulabilirsiniz.
Mesajı Paylaş

murattekin

Datça gazozu dilek ağacı. Gazozu içip ağaca asıyorsunuz.
Mesajı Paylaş
...

sahin1


anafor2016

#117
Tem 28, 2019, 09:59 ÖÖ Last Edit: Tem 28, 2019, 10:02 ÖÖ by anafor2016

KaptanBuga

       Öncelikle bu platformda HARZEMŞAH'ın öncülüğünde Gazoz adına bu tarz paylaşımlar ve tanıtımların yapılmasına çok sevindim.
Ben 2011 yılından beri Kaptanbuga olarak Cumhuriyet öncesi Osmanlıya ait ve Cumhuriyet sonrası çıkmış "SADE CAM GAZOZ ŞİŞESİ" koleksiyonu yapmaktayım ve elimde 700'ü aşkın Sade Cam Gazoz şişe mevcuttur.Tabi bunun tam bir koleksiyon olabilmesi için bir web sitesi yaparak envanterini tutmakta ve Ülkemizdeki Gazozların tarih  incelemesini yapmaktayım.Bu sırada ülkemizde Gazoz koleksiyonunu yapan bu işe sevdalı bir çok arkadaşlarımız ve değerli büyüklerimizde mevcuttur.Onlarla  gerek sosyal medyadan gerekse bire bir görüşerek  bilgi ve şişe  paylaşımları yapmaktayız.
Bu platformu incelediğimde çok mutlu oldum. Ülkemizde Gazoza olan merak ve ilginin gittikçe çoğaldığını görmekteyim. Unutmayalım ki Gazoz bizlerin anılarıdır, hatıralarıdır. (Açık hava sinemalarda gazoz içtiğimiz yıllar,gazozuna yaptığımız maçlar, okul teneffüslerinde içtiğimiz gevrek yanındaki gazozlar ve bunun gibi artık geçmişte kalan birçok anılar gibi…) Ve görüyorum ki hep birlikte değerlerimize ve anılarımıza sahip çıkmaktayız.
Bu sırada koleksiyonumu inceleyerek anılarında bir yere gitmek,ülkemizin yeni ve eski Gazozları hakkında biraz daha bilgi sahibi olmak isterseniz koleksiyonumun web sitesi adresine girerek inceleyebilirsiniz.  https://bugakaptan.webnode.com.tr/   Mesajı Paylaş

sahin1

Bursa Setbaşı'nda bir gazozcu varmış. Haber resimli. Bazı markaları ben ilk kez görüyorum. Harzemşah kardeşin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Linki aşağıda:
http://ekonomi.haber7.com/foto-galeri/60108-tarihi-semtin-gazozcusu-musterilerine-nostalji-yasatiyor/p5 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter