İsveç Silahlı Kuvvetleri

Başlatan radar, Eyl 13, 2017, 10:52 ÖS

« önceki - sonraki »

radar

Defense News'e göre İsveç, hava savunma sistemi seçimi konusunda sona yaklaşmış. Patriot ya da SAMP_-T'den birini seçecekmiş. Her iki sistem de İsveç tarafından geçtiğimiz hafta yapılan ve 20.000 askerin katıldığı büyük askeri tatbikata katılmış.

http://www.defensenews.com/digital-show-dailies/dsei/2017/09/13/sweden-nearing-decision-on-air-defense-system/

Mesajı Paylaş

nokta

İsveç, Patriot İçin Harekete Geçti

İsveç Hükümeti'nin Salı günü yaptığı açıklamaya göre ülke, Raytheon'un Patriot hava savunma füze sistemi tedariki için görüşmelere başlayacak. Teslimatların 2020'de başlaması planlanıyor. İsveç, sistemin en geç 2025 yılına kadar operasyonel olmasını istiyor. İsveç Savunma Materyal İdaresi (FMV), sözleşme bedelinin 1,2 milyar Doları aşacağını ifade etti.

Raytheon, Hollanda ve Almanya da dahil olmak üzere 13 farklı ülkeye 220'den fazla Patriot savunma sistemi teslimatı gerçekleştirdi.

http://www.c4defence.com/Gundem/isvec-patriot-icin-harekete-gecti/5102/1 Mesajı Paylaş

putty

Suudi Arabistan ın patriod ile Yemen den atılan füzeleri başarı ile vurması Patriot un imajına çok etki etti sanıyorum. Ben şahsen körfez savaşından sonra bu füze üzerinde çok çalışıldığı kanaatine vardım.
Acaba S400 ler bu kadar başarılı mı atıp tutuyoruz ama onuda hiç bilmiyoruz aslında. Mesajı Paylaş

nokta

İsveç de Patriot alıyor

İsveç, Patriot hava savunma sistemi tedarik ediyor. Önümüzdeki hafta imzalanması beklenen anlaşma ile Raytheon, yeni bir ülkeye daha Patriot sistemi satmış olacak. Stokholm'ün dört adet ateşleme ünitesi tedarik edeceği bildirilirken, kaç adet füze alacağı ise açıklanmadı. İmzalanacak olan anlaşmanın bedelinin yaklaşık 1,3 milyar Amerikan Doları olması bekleniyor. İsveç'in 300 adete kadar füze satın alma opsiyonu da bulunacak. Eğer 300 adet füze tedarik edilirse anlaşma tutarının 3 milyar Amerikan Doları'nı bulacağı belirtildi.

 Dünya çapında 15 kullanıcısı bulunan Patriot sisteminin üreticisi Raytheon, 220'den fazla ateşleme ünitesi teslim etti. Esnek yapısı sayesinde kullanıcı isterlerine göre geliştirilebilen sistemin tasarım ve geliştirme sürecinde bin 400'den fazla uçuşlu test gerçekleştirildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/vikinglere-vatansever-koruma/6824/1

Mesajı Paylaş

nokta

Modernize Denizaltı İlk Testlere Başladı

İsveç'in yarı ömür modernizasyonundan (Mid Life Upgrade / MLU) geçirdiği HMS Gotland, ilk testler için denize açıldı. Sistem çalıştırma testlerinin limanda tamamlanmasının ardından açık denizde gerçekleştirilmesi gereken denemeler için gemi seyre çıktı. Testler sırasında, entegrasyon kapsamında entegre edilen yeni sistemlerin istenen kapasitede olup olmadığı sınanacak.

1990 ila 1997 yılları arasında inşa edilen denizaltılar, daha önce de küçük çaplı modifikasyonlara uğramıştı. Modernizasyon kapsamında platformlarda yer alan ve faydalı kullanım ömrünün sonuna gelen 20 kadar donanım, yenileriyle değiştirildi. Denizaltının etkinliği ile birlikte durumsal farkındalığı ve güvenlik seviyesi de yükseltildi. Platformların gövdeleri iki metre kadar uzatıldı ve Stirling Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi entegre edildi. Ayrıca denizaltıya geleneksel periskop yerine modern elektroniklerle donatılmış yeni bir mast sistemi de denizaltıya eklendi.

http://www.c4defence.com/Gundem/modernize-denizalti-ilk-testlere-basladi/7276/1 Mesajı Paylaş

Terra

İsveç Donanmasına yeni istihbarat gemisi

İsveç'in yeni sinyal istihbarat gemisi HMS Artemis Polonya'da inşa ediliyor.

İsveç Kraliyet Donanması için yeni bir istihbarat gemisi tasarlayıp inşa etme sözleşmesini 2017 yılında imzalayan Saab, geminin inşası için Polonyalı PGZ Grubunun bir parçası olan Nauta Shiprepair Yard'ı seçmişti. HMS Artemis adı verilen geminin ilk çelik kesimi Mart 2018'de yapıldı ve ardından sadece üç ay sonra geminin gövdesinin inşası tamamlandı.

İsveç Donanması'nın 1984'de hizmete giren gemisi HMS Orion'un yerini alacak gemi 2.200 ton deplasman ve 74 metre uzunluğunda olacak.

http://m.defenceandtechnology.com/2019/04/22/isvec-donanmasina-yeni-istihbarat-gemisi/
Mesajı Paylaş

nokta

İsveç Duvarı Yükseltti

Bu yılın başında Rusya ile yaşanan gerilimin ardından İsveç Silahlı Kuvvetleri Luftvärnssystem (Hava Savunma Sistemi) 23'ün Baltık Denizi'ndeki Gotland adasına konuşlandırıldığını açıkladı. 1 Temmuz 2019 tarihinde yayımlanan kararı İsveç Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutanı General Micael Bydén'in aldığı belirtildi. Gotland adası, Rusya Baltık Filosunun merkezi olan Kaliningrad bölgesinden yaklaşık 330 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

İsveç Silahlı Kuvvetleri 2008 yılında, Saab'ın ürettiği hava savunma sistemini, İsveç Ordusu Hava Savunma Alayı 6'da konuşlandırmıştı. Gösteriler için kullanılan sistem, PS-90 radarı ve lançerden oluşuyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/isvec-duvari-yukseltti/8318/1 Mesajı Paylaş

nokta

Modernize Denizaltı Teslim Edildi

En büyük silahı sessizlik ve tespit edilememe olan denizaltılar, bulundukları bölgede tüm hasım unsurlara karşı büyük tehdit oluşturmakta.

Her biri stratejik birer silah olan denizaltılar, modern teknolojilerle donatılıyor. İsveç Kraliyet Donanması, sahip olduğu bu silahı keskin tutmak için geçtiğimiz yıllarda bir modernizasyon projesi başlatmıştı. Bu kapsamda Saab Kockums, kabiliyetleri iyileştirilen HSwMS Gotland denizaltısı, İsveç'e teslim edildi.

Modernizasyon çalışmaları kapsamında platformlara yeni gözlem, muharebe ve atış idare sistemlerinin yanı sıra dalış kilit sistemleri ve Stirling AIP donanımı entegre edildi. Yeni sistemlerin entegrasyonu ve enerji optimizasyonu için platform ortadan ikiye kesilerek 2 metre uzunluğunda yeni bir segment eklendi. Böylece denizaltı, daha sessiz, daha keskin ve daha verimli hâle geldi.

İsveç Kraliyet Donanması, A26 Programı kapsamında HSwMS Blekinge ve HSwMS Skåne denizaltılarının inşa faaliyetlerinin devam ettiğini duyurdu.

https://c4defence.com/Gundem/modernize-denizalti-teslim-edildi/9988/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter