Avustralya Silahlı Kuvvetleri

Başlatan nokta, Tem 08, 2017, 09:17 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Merkator

Avustralya son 'Poseidon'u teslim aldı

Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri (RAAF), on ikinci ve son P-8A Poseidon Deniz Karakol Uçağını teslim aldı.

Avustralya Savunma Bakanı Linda Reynolds, "P-8A uçaklarının Avustralya'nın deniz güvenliğini artıracağı ve KC-30A tanker uçakları ile Güney Okyanus sularında devriye uçuşu mümkün hale gelecektir." açıklamasında bulundu.

Denizaltıların korkulu rüyası

P-8 Posedion (Yunan mitolojisinde deniz tanrısı) ilk uçuşunu 25 Nisan 2009 yılında gerçekleştirdi. Boeing firmasının ana yükleniciliği altında Northrop Grumman uçağın kızılötesi karşı tedbir ile elektronik destek sistemlerini, Raytheon ise SIGINT ekipmanı ile ana görev sistemi olan AN/APY-10 'un geliştirilmesi ve üretiminden sorumlu.

Poseidon'un mühimmat yelpazesinde savaş gemileri ve denizaltılara karşı kullanılmak üzere torpidolar, sualtı bombaları ve güdümlü anti-gemi füzeleri bulunuyor. ABD donanmasının dışında Avustralya, Birleşik Krallık, Hindistan ve Norveç'de deniz karakol görevlerinde Posedion uçağını tercih eden ülkeler arasında.

Teknik Özellikler:

Mürettebat: 9
Azami Kalkış Ağırlığı: 79.000 kg
Azami Hız: 907 km
Seyir Hızı: 789 km
Menzil: 5450 km

http://defenceandtechnology.com/2019/12/13/avustralya-son-poseidonu-teslim-aldi/ Mesajı Paylaş

nokta

Denizaltı Programında Hayal Kırıklığı

Avustralya Federal Hükümeti ile gelecekteki denizaltıları tasarlayan Fransız şirketi Naval Group arasındaki ilişkiler yeni bir düşüş yaşadı. Avustralya Savunma Bakanı, Grubu yerel sanayi taahhütlerini hesaba katmak için sorumlu tutacağını açıkladı.

Fransa merkezli Naval Group geçtiğimiz günlerde medyada yerel tedarikçilerin kapasitesini sorguladı ve Avustralya şirketlerinin 80 milyar dolarlık program kapsamında sözleşmelerin değerinin yarısını alamayacağını dile getirdi..

Naval Group Avustralya genel müdürü John Davis, Avustralya gazetesine, şirketin "programa katılmadan önce Avustralya pazarını bilmediğini" söyledi.

"Şimdi çok daha derin bir bilgi var ve yapılması beklenenden çok daha fazla iş olduğunu biliyoruz" dedi.

Avustralya Savunma Bakanı Linda Reynolds karşılığında hayal kırıklığını dile getirdi ve Hükümetin Avrupa'daki Fransız mevkidaşıyla bir araya geldiğinde Avustralya'nın güçlü endüstri katılımı beklentisini görüşeceğini söyledi.

Senator Reynolds yaptığı açıklamada, "Gelecek Denizaltı Programı Avustralya Naval Group'a atfedilen yorumlardan dolayı hayal kırıklığına uğradım, çünkü Naval Group ve Avustralya endüstrisi arasındaki ulusal önemdeki programda güçlü işbirliğini yansıtmıyorlar" dedi.

Parlamentoda daha önce yapılan sorgulamada, Savunma Sanayii Bakanı Melissa Price, Fransız şirketiyle yapılan sözleşmede Avustralya sanayi içeriğinin belirli bir yüzde gereksinimi olmadığını söylemişti.

Parlamento'ya verdiği demeçte, "Denizaltılar üzerindeki Avustralya içeriğinin gerçek oranı denizaltı tasarımı tamamlandığında belirlenecektir" dedi.

2016 yılında, Naval Group (daha önce DCNS ), önümüzdeki 30 yıl boyunca Kraliyet Avustralya Donanması için 12 yeni denizaltı inşa etmek üzere Almanya ve Japonya'dan gelen rakip tekliflerle ihalede rekabet etti ve yendi.

https://c4defence.com/Gundem/denizalti-programinda-hayal-kirikligi/9358/1 Mesajı Paylaş

nokta

Son Hobart Envanterde

Faydalı kullanım ömürlerini dolduran Adelaide sınıfı fırkateynleri hizmet dışına çıkaran Avustralya, yeni platformları teslim almaya devam ediyor.

Donanmanın yenilenmesi için başlatılan prgram kapsamında Kraliyet Avustraly Donanması, üçüncü ve son Hobart sınıfı gemiyi teslim aldı. Adelaide'de düzenlenen törenle Osborne Tersanesi'nden devrolunan gemi, HMAS Sydney (DDG 42) adıyla görev yapacak.

20 Mayıs'ta resmen göreve aşlaması planlanan gemi, Aegis donanımına sahip. HMAS Sydney, göreve başlamasının ardından altı ay boyunca Amerikan Donanması ile kalifikasyon denemeleri icra edecek. 13 yıl süren AWD Programı kapsamında inşa edilen Hobart sınıfı platformların toplam maliyetleri ise 6 milyar Amerikan Doları oldu.

https://c4defence.com/Gundem/son-hobart-envanterde/9432/1 Mesajı Paylaş

nokta

Avustralya Hornet'leri ABD Eğitim Firmasına Satacak

Avustralya, eğitim amacıyla 46 adet Boeing F / A-18 A / B "Klasik" Hornet uçağını ABD firması Air USA'ye satmayı planlıyor. Air USA, ABD askeri ve uluslararası müşterilerine taktik hava gücü eğitim hizmetleri veriyor.

Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri (Royal Australian Air Force /RAAF) hizmetindeki Hornet'in yerini 72 adet Lockheed Martin üretimi F-35A alaıyor. Bu uçaklar teslim edildikçe Hornet emekliye ayrılıyor.

Avustralya geçen yıl Kanada'ya 25 adet Hornets'i 62.9 milyon dolara satmıştı.

RAAF, ortalama 32 yaşında 52 adet tek kişilik F / A-18A ve iki kişilik 16 adet F / A-18B sahibi. Bu uçaklar da ortalama 32.9 yaşında.

https://c4defence.com/Gundem/avustralya-hornetleri-abd-egitim-firmasina-satacak/9444/1

Mesajı Paylaş

nokta

Denizaltıda Kaos

Denizaltı tedarik programında bir türlü hedefleri tutturamayan ve nihai adımları atamayan Avustralya'nın, hedefinden saptığı iddia ediliyor.

Kraliyet Avustralya Donanması'nda görevlerinin sonuna yaklaşan Collins sınıfı denizaltıların yenilenmesi için başlatılan Sea 1000 programı dibe oturdu. 80 milyar Amerikan Doları maliyetle 12 adet Fransız yapımı Scorpéne sınıfı platform tedarik etmeyi planlayan Avustralya, projenin başarısız olma riskiyle karşı karşıya. Ülkede yayımlanan bir raporda Avustralya endüstrisinin projeye katkı sunma konusunda oldukça isteksiz olması ve yerli katılım şartının karşılanamaması riskinin altı çizildi. Naval Group'un %90 yerli katılım sözü verdiği programda bütçenin iki yıllık periyotta %60 oranında artması da süreçte "Hedeften şaşıldı mı?" sorusunu akıllara getiriyor.

Avustralya ise hâlen "B Planı" olarak gördüğü Saab'ın sürece katılması hususunda somut bir adım atmış değil. Saab'ın Sea 1000'e müdahil olması durumunda ise Collins sınıfı denizaltıların geliştirilmiş bir modelinin tasarımına gidilebileceği konuşuluyor.

https://c4defence.com/Gundem/denizaltida-kaos/9494/1 Mesajı Paylaş

nokta

Son Hava Savunma Muhribi Envanterde

Faydalı kullanım ömrünün sonuna gelen Adelaide sınıfı fırkateynlerin yerini alması için inşa edilen Hobart sınıfı hava savunma muhriplerinin tedarik sürecinde sona gelindi.

Kraliyet Avustralya Donanması, üçüncü ve son Hobart Sınıfı hava savunma muhribi olan HMAS Sydney (DDG 42)'i törenle hizmete aldı. Aynı ismi taşıyan beşinci platform olan gemi, test ve değerlendirme sürecinin ardından donanma filosuna entegre edilecek.

Hobart sınıfı hava savunma muhribi, Navantia F100 tasarımı üzerinden geliştirildi. SEA 4000 programı kapsamında tedarik edilen platformlarda Aegis muharebe yönetim sistemine sahip. Deplasmanı 7 bin ton olan gemiler, 48 hücreli Mk 41 hava savunma sistemi, RIM-66 SM-2, RIM-162 ESSM, 2x4 adet RGM-84 Harpoon gemisavar füzesi, 1 adet Mark 45 Mod 4 127 mm top ve iki adet Mark 32 Mod 9 ikiz torpido tüpüne sahip. Gemide ayrıca 1x Mk 15 Phalanx ve iki adet Typhoon kaideli 25 mm M242 Bushmaster top bulunuyor. Hobart'lar, 1 adet 10 ton sınıf donanma helikopterinin işletimine olanak sağlıyor.


https://c4defence.com/Gundem/son-hava-savunma-muhribi-envanterde/9986/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter