Test ve Eğitim Gemisi Projesi TCG Ufuk

Başlatan ocay, Eyl 13, 2017, 10:17 ÖS

« önceki - sonraki »

malpsoy

Peki bu tarz gemilerin su altı kabiliyetleri neler var ? Denizaltılara yönelik ? Mesajı Paylaş

murattekin

Söylemeyeydi iyiydi. Şimdi açık hedef olacak. Hem askeri hem de istihbari. Mesajı Paylaş
...

HARZEMŞAH

Murattekin üstadım...

Geminin mimarisini ve antenlerini gören  "bilen bir göz" neyin ne olduğunu hemen anlar. Dile getirilmesi malumun ilanı sadece... Mesajı Paylaş

murattekin

Göstere göstere ED/EKT yapacaz yani. İnşallah gemiyi füze manyağı yapmazlar. Mesajı Paylaş
...

dum

Şub 09, 2019, 07:39 ÖS Last Edit: Şub 10, 2019, 04:39 ÖS by dum
Ciws ve  ukss tercihi ne olacak meraktayım.. 

Phalanx mı ? Korkut mu? 
Stamp mi? Stop mu? Smash mi?

Elektronik sistemler bir yana, ama fiilen kendini koruyabilmeli değil mi? Mesajı Paylaş

murattekin

Onu unuttum dum üstat  :D  doğru diyorsun. Akıl başka yere gitmiş onu yazdığimda. Mesajı Paylaş
...

Terra

Donanmanın istihbarat gemisi geliyor

Türkiye'nin milli imkanlarla inşa edilen ilk Test/Eğitim ve İstihbarat Gemisi A-591 "Ufuk" bu yıl içinde Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilecek.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 2020 hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Demir, "2020 yılı içinde Test ve Eğitim Gemisi UFUK'u teslim edeceğiz" dedi.

Savunma Sanayi Başkanlığı ile STM  arasında 30 Aralık 2016 tarihinde imzalan  sözleşmeyle hayata geçirilen Test ve Eğitim Gemisi programında ilk kaynak İstanbul Tersanesi tarafından 2 Mayıs 2017 tarihinde yapıldı.

30 Blok olarak inşa edilen TVEG, üst bina ve direkleri dahil kızak üzerinde birleştirilerek, 24 Temmuz 2018'de tamamlandı. Geminin inşasında 920 ton saç, 12,5 ton alüminyum, 6340 metre boru işlenerek bir araya getirilirken, ayrıca denize indiriliş öncesinde geminin ana sistem montajları da hazır hale getirildi. Tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından 9 Şubat 2019'da düzenlenen törenle A-591 "Ufuk" Test ve Eğitim Gemisi denize indirildi.

Komuta kontrol, elektronik sistemleri, test ve eğitim sistem donanımları Aselsan tarafından sağlanan A-591 Ufuk, Türk Deniz Kuvvetlerinin Test ve Eğitim gemisi ihtiyaçlarının yanı sıra sinyal ve elektronik istihbaratı görevlerinde de kullanılacak.

Ağır iklim ve deniz şartlarında, uluslararası sular dahil 45 gün boyunca kesintisiz seyir yapabilecek 99,5 metre tam boya, 14,4 metre genişliğe, 2400 ton deplasmana sahip olan, azami+18 knot hız ve 10 tonluk helikopter güvertesiyle geminin 31 Temmuz 2020'de Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

http://defenceandtechnology.com/donanmanin-istihbarat-gemisi-geliyor/ Mesajı Paylaş

Tbjm

Nis 12, 2020, 07:58 ÖS Last Edit: Nis 12, 2020, 08:00 ÖS by soufa

Topgun

Bunun hiç silahı olmayacakmı? Mesajı Paylaş

Donanma

STM Genel Müdürü bugünkü STM ThinkTech sırasında, test, eğitim ve istihbarat gemisi TCG ufuk'un Haziran ayında seyir testlerine başlayacağını söyledi.
Mesajı Paylaş

Terra

May 21, 2020, 08:04 ÖÖ Last Edit: May 21, 2020, 08:17 ÖÖ by Yönetim
İstihbarat gemisi 'UFUK' geliyor

Türk Deniz Kuvvetleri'nin  yeni Test ve Eğitim Gemisi UFUK (A-591) haziran ayı içinde deniz testlerine başlayacak.

STM Genel Müdürü Murat İkinci STM ThinkTech'in online gerçekleştirdiği panelde Test ve Eğitim Gemisi Ufuk ile ilgili olarak, "Gemimizin donatımları tamamlanmak üzere. Donatımları tamamlandıktan sonra haziran ayı içinde deniz testlerine başlayacağız." açıklamasında bulundu.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret (STM) ana yükleniciliğinde İstanbul Denizcilik tarafından 30 Blok olarak inşa edilen TVEG, üst bina ve direkleri dahil kızak üzerinde birleştirilerek, 24 Temmuz 2018'de tamamlandı. Geminin inşasında 920 ton saç, 12,5 ton alüminyum, 6340 metre boru işlenerek bir araya getirilirken, ayrıca denize indiriliş öncesinde geminin ana sistem montajları da hazır hale getirildi. Tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından 9 Şubat 2019'da düzenlenen törenle A-591 "Ufuk" Test ve Eğitim Gemisi denize indirildi.

Komuta kontrol, elektronik sistemleri, test ve eğitim sistem donanımları Aselsan tarafından sağlanan A-591 Ufuk, Türk Deniz Kuvvetlerinin Test ve Eğitim gemisi ihtiyaçlarının yanı sıra sinyal ve elektronik istihbaratı görevlerinde de kullanılacak.

Ağır iklim ve deniz şartlarında, uluslararası sular dahil 45 gün boyunca kesintisiz seyir yapabilecek 94,5 metre tam boya, 14,4 metre genişliğe, 2400 ton deplasmana sahip olan, azami+18 knot hız ve 10 tonluk helikopter güvertesiyle geminin 2020 yılı içinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

http://defenceandtechnology.com/istihbarat-gemisi-ufuk-geliyor/ Mesajı Paylaş

FeÇe

Ufuk'un muhtemelen nihai halinin fotoğrafı başka forumlarda paylaşıldı ama buraya eklemek biraz zor galiba.
Smart s yok.Onun yerinde hiç görülmedik (HDS gibiler görmüştür) başka elektronikler mevcut.Muhtemelen aesa radar onun üstünde de esm var.Bi uzman açıklayabilir mi ve niye hiç kimsede heyecan yok? :) Mesajı Paylaş

emrebenn

catfish

Milked-3a3 v/uhf elektronik destek sistemi anteni de var. Mesajı Paylaş

HDS

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter