Filipinler Silahlı Kuvvetleri

Başlatan nokta, Eyl 13, 2017, 07:53 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

Filipinler'e 'Gray Eagle' Desteği


ABD, terörle mücadele çabalarında ülkenin silahlı kuvvetlerini desteklemek amacıyla Filipinler'e Gray Eagle insansız hava aracı (İHA) konuşlandırdı. Gray Eagle İHA'lar, bölgedeki diğer gözlem platformlarına kıyasla daha uzun havada kalış süresine sahip olduğundan daha geniş bir keşif ve gözlem alanı sağlayacak.

Filipinler'deki ABD Büyükelçiliği, 11 Eylül tarihli açıklamasında, ABD'nin son üç yıl içinde Filipinler Silahlı Kuvvetleri'ne (AFP) daha gelişmiş komuta-kontrol ve iletişim sistemleri, bilgisayarlar ve istihbarat, gözlem ve keşif kabiliyeti temin etmek için Filipinler'e yaklaşık 3 milyon Dolar değerinde yardım yaptığını belirtti. Açıklamaya göre ABD, ülkenin acil savunma ve terörle mücadele ihtiyaçlarını desteklemek için kısa süre önce bir adet Raven taktik İHA ve iki adet Cessna-208B gözlem uçağının yanı sıra çeşitli cephane ve silahlar da teslim etti.

http://www.c4defence.com/Gundem/filipinler-e--gray-eagle--destegi/4848/1 Mesajı Paylaş

nokta

Japonya'dan Eğitim Uçağı Desteği

Japonya Savunma Bakanlığı, Çarşamba günü, ülkenin Filipinler'e 2018 Mart ayı sonunda kadar beş adet askeri eğitim uçağı kiralayacağını açıkladı.

Tokyo ve Manila, Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri'nin, mart ayından geçerli olacak şekilde bir yıl boyunca Filipinler'e iki adet uçak kiralamasını ön gören orijinal TC-90 anlaşmasına Eylül 2016'da imza atmıştı. Halihazırda Filipinler'e kiralanan iki TC-90 uçağının yanı sıra, önümüzdeki Mart ayında kiralanacak olan üç uçak da ülkeye ücretsiz olarak teslim edilecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/japonya-dan-egitim-ucagi-destegi/5041/1 Mesajı Paylaş

nokta

Filipinler'den Super Tucano Siparişi

Embraer, 30 Kasım'da, Filipin Hava Kuvvetleri'den altı adet A-29 Super Tucano hafif taarruz ve gelişmiş eğitim uçağı siparişi aldığını açıkladı. Uçaklar, yakın hava desteği, hafif taarruz, gözlem, havadan havaya müdahale ve kontrgerilla operasyonlarında kullanılmak üzere konuşlandırılacak. Teslimatlar ise 2019'da başlayacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/filipinler-den-super-tucano-siparisi/5224/1 Mesajı Paylaş

nokta

Filipinler'e 'ScanEagle' Hibesi

Filipin Hava Kuvvetleri (PAF), 13 Mart'ta, yabancı askeri hibe programı kapsamında ABD'den 6 adet ScanEagle İnsansız Hava Aracı (İHA) teslim aldı. Hibe edilen İHA'ların yaklaşık bedelinin 13,76 milyon Dolar olduğu belirtidi. İHA'lar, iç güvenlik ve terörle mücadele operasyonlarını desteklemek amacıyla istihbarat, gözetleme ve keşif görevlerinde kullanılacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/filipinler-e--scaneagle--hibesi/5873/1 Mesajı Paylaş

nokta

Pasifik'e İlave Bronco

Filipinler havadan COIN (Counterinsurgency / ayaklanma bastırma) kabiliyetini artırmak istiyor. Bu kapsamda ABD'den dört adet ilave Rockwell OV-10 Bronco talep eden Filipinler, daha önce iki adet OV-10A ve iki adet OV-10G tedarik etmişti. Bu uçakları 2019 sonundan itibaren Embraer EMB-314 Super Tucano'lar ile değiştirmeyi planlayan olan Filipinler, daha önce iki adet ISR görevlerine uyarlanmış Cessna 208B Grand Caravan ve 12 adet de FA-50 teslim almıştı. 

Bir süredir terörist gruplarla mücadele eden ve artan terör olaylarına karşı önlemler alan Filipinler, bu doğrultuda gelişen ihtiyaç kapsamında farklı türde silah ve teçhizat tedarik etmişti.

İlk uçuşunu 1965 yılında gerçekleştirilen Bronco'lar, Vietnam Savaşı sırasında yoğunlukla kullanıldı. FLIR ve karşı tedbir sistemlerinin ilavesi, basit ve dayanıklı yapısı sayesinde düşük yoğunluklu çatışmalarda maliyet etkin bir çözüm sunan uçağın tek kullanıcısı Filipinler. İki kişilik mürettebatla idare edilen ve 6 bin 550 kilogram azami kalkış ağırlığına sahip olan platform, bin 630 kilogram silah taşıma kapasitesine ve 370 kilometre harekât yarıçapına sahip.

http://www.c4defence.com/Gundem/pasifik-e-ilave-bronco/6766/1 Mesajı Paylaş

nokta

Filipinler'e Yeni Helikopterler

Filipinler Donanması, iki adet AW159 Lynx Wildcat helikopteri teslim alacak. Denizaltı harbi kabiliyetine haiz helikopterler, 2019 yılının Mart ayında teslim alınacak. Helikopterler hizmete alındığında donanmanın Kore Cumhuriyeti'ne sipariş ettiği yeni fırkateynlerine konuşlandırılacak. Filipinler, 2016 yılında Leonardo ile denizaltı harbi helikopteri tedarikine ilişkin 101 milyon Amerikan Doları tutarında anlaşma imzalamıştı.

İki kişilik mürettebatla idare edilebilen Lynx Wildcat helikopterleri, 6 bin kilogram azami kalkış ağırlığına sahip. 4 bin 570 metre servis irtifasına çıkabilen ve iki saat 40 dakika havada kalabilen platformun görev sığası ise 963 kilometre.

http://www.c4defence.com/Gundem/filipinler-e-yeni-helikopterler/6812/1 Mesajı Paylaş

nokta

Filipin Donanması'nda Bir İlk

Kore Cumhuriyeti merkezli Hyundai firması, Filipin Donanması için ürettiği BRP Jose Rizal sınıfı fırkateyni,  Ulsan kentinde suya indirdi. Filipin Donanması'nın ilk güdümlü füze fırkateyni olan BRP Jose Rizal, 107 metre uzunluğunda ve 2.600 tonluk deplasman ağırlığına sahip. Dört makinesi olan gemi, 76 mm'lik ana topa ve 30 kalibrelik uzaktan kumandalı silah bulunuyor. Ayrıca Jose Rizal, 150 kilometre menzilli dört adet gemisavar füze sistemine ve iki adet uçaksavar füzesi lançerine sahip.

2020 Eylül'ünde Filipin sularında olacak savaş gemisinin mürettebatı ve subaylar eğitim alacak. BRP Antonio Luna olarak adlandırılacak olan başka bir fırkateyn ise 2021'de tamamlanacak. Filipin Donanması'na göre, iki adet fırkateynin alınması ülkenin savunma kabiliyetini daha da güçlendirecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/filipin-donanmasinda-bir-ilk/8189/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Filipinler Ürdün'den hibe yardım iki AH-1F Cobra alıyor

T129 ATAK helikopter alımı konusunda iyi niyet anlaşmasının yapıldığı Filipinler'e Ürdün iki adet AH-1 Cobra tipi taarruz helikopterini hibe ediyor. Helikopterlerin 2020'de teslim edilmesi planlanıyor.

Flight Global'in haberine göre, aslında teslimatın bu ay içinde planlandığı ancak uçuş ekibinin eğitimlerinin sürmesi nedeniyle 2020'ye kaydığı ifade edildi.

Filipinler ve Ürdün geçen yıl eylül ayında iki adet AH-1 helikopterinin hibe edilmesiyle ilgili anlaşmayı imzalamıştı. Ürdün üçüncü helikopteri de hibe etmeyi planlıyor.

FİLİPİNLER SİLAHLANIYOR

Filipinler özellikle artan Çin tehditi nedeniyle son dönemde silahlanmaya ağırlık verdi. Halen ülkenin hava kuvvetlerinin ana vurucu gücünü 12 adet Güney Koreli KAI imalatı FA-50 eğitim-savaş uçağı oluşturuyor. Filipinler ayrıca 2017'de 6 adet Embraer imalatı A-29 Super Tucano almak üzere anlaşma imzalamıştı. Filipinler, İsveç'ten Saab Gripen de almak istiyor.

ÜRDÜN SATIŞA ÇIKARDI

Ürdün, geçtiğimiz aylarda kullandığı bir çok helikopter ve uçağı satışa çıkarmıştı. Hatta ABD'li bir şirket Ürdün Hava Kuvvetleri'nden emekli edilen bir F-16 uçağını 8 milyon dolara satmak üzere ilan vermişti.

Satışa çıkartılan hava araçları arasında 17 adet AH-1F Cobra taarruz helikopteri de bulunuyor. Henüz Ürdün bu helikopterler için müşteri bulamadı.

Ürdün, Suriye krizinin ardından İsrail'in envanterden çıkardığı 16 adet AH-1 Cobra helikopterini de satın almıştı. Bu helikopterler, Amerikan Science and Engineering Services tarafından modernize edildikten sonra Ürdün'e teslim edilmişti.

Halen Ürdün'ün satış listesinde 29 hava aracı bulunuyor. Bunlar arasında 2 adet Airbus C-295, 2 adet CASA/IPTN CN-235, 1 adet Lockheed C-130B, 12 adet BAE Systems Hawk eğitim uçağı, 6 adet Çin imalatı CH-4B İHA, 6 adet MD Helicopters MD530 tipi hafif helikopter yer alıyor.

http://www.kokpit.aero/urdun-filipinlere-ah1-hibe-etti Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Ürdün sessiz sedasız ordusunu tasfiye ediyor. Bunun tek bir anlamı var. Bakalım kendini hangi bölgesel bloğa teslim edecek? Aday belli gibi...

Yeni dert daha yaklaşıyor... Mesajı Paylaş

canıtez

Filipinler F28'i Gulfstream G280 ile değiştiriyor

Filipinler Hava Kuvvetleri, komuta kontrol görevlerinde kullanılmak üzere Gulfstream G280 özel jet siparişi verdi. Filipinler basını yeni jetin Devlet Başkanı Rodrigo Duterte tarafından da kullanılmasını önerdi. Gulfstream ailesinin en küçük uçağı olan G280, Filipinlere 2020'de teslim edilecek.

Sözleşme tutarı belirtilmese de süper-orta ölçekteki Gulfstream G280 siparişinin 25 milyon dolarlık liste fiyatıyla gerçekleştiği tahmin ediliyor.

İSRAİL GELİŞTİRDİ

İsrail merkezli Galaxy şirketi tarafından tasarlanan G280, sonrasında ABD merkezli Gulfstream şirketi tarafından satın alınmıştı. Uçak Gulfstream standartlarına getirilecek performansı artırıldı. 

ESKİ "AIR FORCE ONE" EMEKLİ OLACAK

Filipinler basınında çıkan haberlerde, Hava Kuvvetleri komuta kontrol uçağı olacak G280'in aynı zamanda Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'yi taşımak için kullanılması önerildi.

Filipinler Hava Kuvvetlerinde "Air Force One" olarak adlandırılan 1979 imalatı Fokker F-28-3000 Fellowship tipi uçağın devlet başkanını taşımaya hazır olduğu ancak yaşı nedeniyle nadir kullanıldığı belirtiliyor.

http://www.kokpit.aero/filipinler-g280-siparisi Mesajı Paylaş

nokta

Filipinler OCEA'dan gemi teslim aldı

Filipinler Sahil Güvenlik Kuvvetleri (PCG), 18 Aralık 2019'da Fransız OCEA Tersanesinden deniz Karakol botu gemisi BRP Gabriela Silang'ı (OPV-8301) aldı.

Gemi Şubat 2020'ye kadar Filipinler'e ulaşacak.

Gemi, OCEA'nın OPV-270 tasarımına dayanıyor ve neredeyse 84 metre uzunluğunda, dünyanın alüminyumdan yapılmış en büyük yekpare gövdeli devriye botu ve PCG'nin en yeni amiral gemisi ve en büyük devriye gemisi olması bekleniyor.

Gemi, denizde 5 hafta görev yapmaya, 12 deniz mili seyir sürati 8.000 deniz mili menzile gitme yeteneğini haiz olacak. Gemide 40 subay ve denizci görev yapacak. Gemide 22 knot sürate izin veren dizel elektrikli tahrik sisteminden güç alıyor. Ayrıca gemide 5 tonluk bir helikopterin iniş yapabileceği bir helidek ve hangar yer alıyor.

http://c4defence.com/Gundem/filipinler-oceadan-gemi-teslim-aldi/9131/1 Mesajı Paylaş

nokta

MANPADS İhalesi Kısa Listede

Radikal dinci terör örgütü IŞİD'in bölgede palazlanmaya başladığı 2014'e kadar ordusunu iyiden iyiye küçülten Filipinler, yeniden silahlanma sürecine devam ediyor. Silahlı kuvvetlerin yeniden yapılandırılması ve donatılması için başlatılan tedarik projelerinden biri olan omuzdan atılır kısa menzilli hava savunma sistemi (MANPADS / Man Portable Air Defence System) ihalesinde kısa liste açıklandı.

Horizon 2 Programı doğrultusunda başlatılan MANPADS ihalesinde Fransız MBDA ve Kore LIG Nex1 firmaları kısa listeye kaldı. Fransa merkezli firmanın Mistral sistemi ile katıldığı süreçte Koreli şirket ise Chiron ile yer aldı. Toplamda iki bataryalık sistemin tedarik edileceği programın toplam maliyetinin 44,6 milyon Amerikan Doları olması planlanmakta. İki sistemi de değerlendirme sürecine alan Filipinler Ordusu'nun nihai kararını kısa süre içinde vermesi bekleniyor. Manila yönetimi, ihalede seçilecek sistemlerin tamamının en son 2024 yılına kadar teslim alınmış olmasını hedefliyor.

https://c4defence.com/Gundem/manpads-ihalesi-kisa-listede/9253/1 Mesajı Paylaş

nokta

Denizaltı Savunma Harbi Kabiliyetine Ek Yatırım

Ordusunu ve donanmasını yeniden yapılandırma sürecine giren Filipinler, deniz gücüne yapılan yatırımları artırıyor.

Filipinler Donanma Komutanı Amiral Robert Empedrad, hizmet dışına çıkarılan gemilerin emeklilik töreninde deniz kuvvetleri için yapılacak yatırımlar hakkında açıklamalarda bulundu. Empedrad, "Gelecekte tedarik edeceğimiz iki korvet için uzun menzilli karakol-devriye imkânı sağlamak adına iki adet ilâve denizaltı savunma helikopteri tedarik edeceğiz." sözlerini kullandı. Amiral,ordunun modernizasyonu için 2018'de başlatılan Horizon 2 Programı kapsamında tedarik edilecek gemilerde, geçtiğimiz yıl teslim alınan AW159'ların konuşlandırılacağını da belirtti.

https://c4defence.com/Gundem/denizalti-savunma-harbi-kabiliyetine-ek-yatirim/9279/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter