Fransa Silahlı Kuvvetleri

Başlatan nokta, Eyl 07, 2017, 09:45 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

Fransa'nın Savunma Bütçesi: 37,5 milyar Avro

Fransa'nın 2020 yılı savunma taslak bütçesi, 37,5 milyar avro olarak belirlendi.  2020 bütçesinin ana itici güçleri önemli teçhizat, istihdam yaratma ve inovasyonun modernizasyonu olacak.

Bütçeyi, 27 Eylül'de Bakanlar Kuruluna Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly sundu. Taslak bütçe, Fransa'nın2019-2025 Askeri Planlama Yasası'nın taahhütleri ile uyum gösteriyor.

Söz konusu kanun 2022 yılına kadar bütçeyi yılda 1,7 milyar Avro artırıyor: 2020 bütçesi bu yüzden 2019'a göre yüzde 4,5 artarak 37,5 milyar Avro tutarında oluyor.

Ekipman açısından, PLF modernizasyonu hızlandırıyor: 1.7 milyar Avro'luk artışın üçte ikisi, kapasite yenileme ve modernizasyona ayrılıyor.

Taslak 2020 bütçesi aynı zamanda ulusal stratejik özerkliğe ve Avrupa stratejik özerkliğinin inşasına katkıda bulunan yatırımları takip ediyor. Bu nedenle, hem donanma hem de havadaki bileşenlerinin yenilenmesi için caydırıcılığa 4.7 milyar avro ayırıyor. Uzay sektöründe, uydu kapasitelerinin yenilenmesine 448 milyon Avro tahsis ediliyor.

http://c4defence.com/Gundem/fransanin-savunma-butcesi-375-milyar-avro/8746/1 Mesajı Paylaş

nokta

Fransız Donanması İlk İki Modernize ATL2'yi Teslim Aldı

Fransız Silahlanma Direktörlüğü (Direction Générale de l'Armement /DGA), modernize ilk iki Dassault Atlantique 2 (ATL2) deniz devriye uçağının (Maritime Patrol Aircraft /MPA), Fransız Donanması'na devredilmesine izin verdi.

Fransız Donanması 22 adet ATL2 MPA'yı işletiyor. 18  adet MPA uçağın 2030 yılına kadar çalışmasına sağlamak üzere 'Standart 6' adı verilen yeni sürüme modernize edilmesi planlandı.

Modernizasyon programı, "Yeni Nesil Operasyonel Bilgi İşleme Yazılımının" (Logiciel de Traitement de l'Information Operationelle Nouvelle Génération '/ LOTI-NG) geliştirilmesini içerir. Sistem, uçağın çeşitli sensörlerinden tarafından toplanan verilere dayanarak taktiksel bir resim oluşturur. Yeni dijital istasyonlar orijinal analog ekipmanın yerini alıyor.

Dijital akustik işlem alt sistemi (Sous-système traitement acoustique numérique / STAN), öncekinden daha fazla sonobuoy çalıştırmak ve daha geniş bir frekans aralığı taramak için uçakta kurulacak. Sistem aynı zamanda multistatik mod da dahil olmak üzere en son ABD sonobuoylarıyla da operasyon gerçekleştirebilir. Uçağa Wescam MX-20 elektro-optik (EO) taret entegre edildi.

Fransız Thales Searchmaster Aktif Elektronik Olarak Taranan Dizi Active Electronically Scanned Array /AESA) çok amaçlı izleme radarı da uçakta kurulacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/fransiz-donanmasi-ilk-iki-modernize-atl2-yi-teslim-aldi/8884/1 Mesajı Paylaş

nokta

Fransa'da Değişim Rüzgarı Beretta 92'ye Esiyor

Fransa, ateşli silahlardaki değişim sürecine tabancalarla devam ediyor. 2017'de FAMAS'ları HK416F piyade tüfekleri ile değiştirmeye başlayan Paris yönetimi, ordunun tabancaları için yenileme sürecini başlattı.

Yaklaşık 30 yıldır PAMAS G1 adıyla hizmette olan Beretta 92FS tabancaları, yerini Glock 17 Gen 5'lere bırakacak. Fransa Ordusu, ilk etapta 74 bin 596 adet Glock 17 tedarik edecek. 2023 yılında tamamlanması beklenen silahların toplam maliyetinin ise yaklaşık 44 milyon Euro olacağı tahmin ediliyor.

9x19 mm Parabellum mühimmatları ateşleyebilen Glock 17 Gen 5 serisi tabancalar, polimer yapıya sahip. Gece nişan almayı kolaylaştıran Trityum gez-arpacık düzeneğine sahip olacağı belirtilen silahlarla bilrikte eğitim senaryolarında kullanılacak donanım ve namlu setleri de tedarik edilecek.

https://c4defence.com/Gundem/fransa-da-degisim-ruzgari-beretta-92-ye-esiyor/9203/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Falcon 8X ARCHANGE Fransız Hava Kuvvetleri'nin hizmetinde

Fransız Savunma İhale Ajansı (DGA), Dassault Havacılık'tan 3 adet Falcon 8X yeni nesil istihbarat uçağı satın alacak. Thales'in Küresel Elektronik Harp Sistemleriyle donatılacak olan uçakların ilki 2025 yılında teslim edilecek.

Necdet GÜRSOY

Yeni Nesil İstihbarat Uçağı (Avions de Rensiegnement à CHArge utile de Nouvelle Genération/ARCHANGE) programı kapsamında ilk iki uçak için düzenlenen sözleşmeyi imzalayan Dassault Havacılık Başkanı ve CEO'su Eric Trappier, DGA'nın kararından gurur ve mutluluk duyduğunu belirterek, Falcon 8X'in tıpkı 10, 200, 50, 2000, 900 ve 7X gibi diğer Falcon'larla aynı şekilde Fransız kuvvetlerine hizmet edeceğini söyledi.

Yeni uçaklar halen Fransız Hava Kuvvetleri tarafından işletilen iki C-160G Transall Gabriel'in yerini alacak. İlk Falcon 8X ARCHANGE uçağının 2025 yılında teslim edilmesi planlanıyor.

Falcon serisinin en son üyesi olan Tri-jet Falcon 8X'in iş jeti versiyonu 12 bin km menzile sahip. 8 yolcu ve 3 mürettebat taşıyabilen uçak, dijital uçuş kontrolleri ve FalconEye kombine görüş sistemiyle donatılmış durumda.

http://www.kokpit.aero/falcon-8x-fransiz-hava-kuvvetleri Mesajı Paylaş

R.A.K

Fransız ordusuna bağlı bir CaRaPACE tanker kamyonu, 23 Ocak'ta Mali'nin yaklaşık 10 km doğusunda bulunan Timbuktu kentinde el yapımı patlayıcının (EYP/IED) patlaması sonucu hasar gördü.

Araç, olay meydana geldiği sırada Barkhane Operasyonu'nu destekleyen bir yakıt ikmali görevinde bulunuyordu.

EYP'nin patlaması sonrası aracın kabininde yangın çıktı. Yangın hızla kontrol altına alındı. İki asker, güvenli bir alana geçmek için aracı hızlıca terk etti. Ordu kaynaklarınca yapılan açıklamaya göre olay sırasında kabinde bulunan iki asker yaralandı ve helikopterle tedavi için en yakın üsse götürüldü. Fransız ordusuna yakın kaynaklar, patlamanın etkisinin oldukça fazla olduğunu ama kabin zırhının patlamanın etkisini azalttığını belirtti.

Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, olaydan birkaç saat sonra yaralanan 2 askerin tedavilerine Fransa'da devam edilmesi için Fransa'ya getirildiğini açıkladı.

https://www.defenceturk.net/fransiz-ordusuna-ait-tanker-kamyonu-malide-saldiriya-ugradi Mesajı Paylaş

nokta

İkinci Tanker Yuvada

Faydalı kullanım ömrünün sonuna gelen ikmal tankerlerinin yerini alması için sipariş edilen tankerlerde ikinci teslimat safhası tamamlandı.

Lockheed Martin, Fransa'nın 2016'da sipariş ettiği dört adet C-130J Hercules'in teslimatlarında sona geldi. Firma, son iki uçağın teslimatının tamamlandığını açıkladı. İlk platformları 2017 ve 2018'de kabul eden Fransız Hava Kuvvetleri (Armée de l'air / ALA), son parti teslimat kapsamında iki adet tanker kabiliyeti de bulunun KC-130J Super Hercules teslim aldı.

Havadan ikmal kabiliyetini yenilemek ve geliştirmek isteyen ALA, bu kapsamda ilk adımı KC-135R ve C-135FR'leri A330 MRTT Phénix uçaklarıyla değiştirerek atmıştı. Yeni safhada teslim alınan KC-130J Hercules uçakları ise platformların nakliye modelinden farklı olarak yakıt ikmal tesisatı ve kanat dış yük istasyonlarında ikmal donanımına sahip. Hârici yakıt tankları ile donatıldığında 27 ton yakıt kapasitesine KC-130J'ler, farklı hava taşıtlarına sepet yöntemini kullanarak havada yakıt ikmali yapabiliyor.

https://www.c4defence.com/Gundem/ikin⁶ci-tanker-yuvada/9341/1
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter