İran ile Nükleer Uzlaşma Sonrası: Bölgede Değişen Dengeler

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 12, 2015, 02:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

kurtkapan

Ekstra 1 amfibi gemi, Avrupa'dan F-15C'ler ve nereye konuşlandırlacağı açıklanmayan bir Patriot bataryası da çabası. Mesajı Paylaş

petibor

ABD İran daki tesisleri hedefleri bombalar
İran sürpriz bir balistik füze kabiliyeti ile Akdenizdeki ve okyanustaki ABD uçak gemilerini ve savaş gemilerini vurur
ABD topyekün savaşa girer İran ı işgale başlar
Güney Azerbaycan İran dan ayrılır Azerbaycan a bağlanır

Mesajı Paylaş

petibor

Körfezde tankerler ve yük gemilerine saldırılar başladı.
İran a yaptırımların bir haklı misillemesi bence bu yeni tepki şekli
Bir ülkenin bu kadar gırtlağına yapışır nefes alacak soluk bırakmazsan olacağı budur.
En son İran ın bir milyon varil petrol ihracatınada engellemeye çalışıyorlardı ve bazı ülkelerin buna bizde dahil muafiyetinide kaldırmışlardı.
Ben sıkıntı yaşarken siz keyfinize bakamazsınız diyor yani. Bence çok haklı Mesajı Paylaş

BETONBEY

Hürmüz Boğazı girişinde iki tanker saldırıya uğramış. Dünde Husi'ler SA'nın Abha Havaalanına füze saldırısı düzenlenmişti. Sular ısınıyor...

https://m.aksam.com.tr/amp/dunya/japonyaya-yuk-tasiyan-2-petrol-tankeri-saldiriya-ugradi/haber-980196?__twitter_impression=true Mesajı Paylaş

Havuc99

Abd İranı suçluyor. Eğer İran da düşerse bizi daha zor günler bekliyor. Rusların bütün müttefikleri bir bir devriliyor. Bize S400 hamlesinden daha akıllıca politika gerekiyor. Rusyanın gücü bizi kurtarmaya yetmez . Böyle bir isteği olduğunu da düşünmüyorum. Seçeneklerimiz azalıyor. Bizim için oyunun kuralını bozacak Abd yi durdurabilecek tek bir güç var. Onunda adresi Pakistan'da. Eğer İrana bir askeri harekat başlarsa bu hengamede ne yapıp edip bir kaç nükleer başlık elde etmek için elimizden geleni yapmalıyız. Yoksa irandan sonraki aksiyon ülkemizin doğusunu parçalamak olacaktır. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İran, Basra Körfezi'nde İngiltere'ye ait petrol tankerini 'durdurmaya çalıştı'

ABD'li ve İngiliz yetkililer, İran Devrim Muhafızları'ndan olduğu düşünülen İranlı görevlilerin, Hürmüz Boğazı'nın kuzeyinde ilerleyen İngiltere'ye ait petrol tankerine yanaşarak durdurmak istediğini, bölgede bulunan İngiliz savaş gemisinin uyarısı üzerine geri çekildiklerini söyledi.

İngiltere Savunma Bakanlığı, İran donanmasına bağlı hücum botların tankerin yolunu kesmeye çalıştıklarını ancak İngiltere Kraliyet Donanması'na bağlı bir savaş gemisinin müdahalesi sonucu İran botlarının tankerden uzaklaştıklarını açıkladı.

Reuters haber ajansına konuşan ABD'li askeri yetkililer ise, İngiltere'ye ait ham petrol taşıyan tankerin, İran kara sularına yakın bir bölgede, İran tarafından gelen beş bot tarafından durdurulmaya çalıştığı bilgisini verdi.

İngiltere'nin geçen hafta İran'a ait bir petrol tankerini Cebelitarık Boğazı'nda durdurmasının ardından İran'dan İngiltere'ye yönelik sert açıklamalar gelmişti. İngiltere Kraliyet Donanması, bunun üzerine Basra Körfezi'ndeki ticari amaçlı gemilere, savaş gemilerinin eşlik etmesinin planlandığını duyurmuştu.

Basra Körfezi'nde yeni bir tanker savaşı çıkabilir mi?

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İngiltere'ye karşılık verileceğini söyledi

Ruhani: Denizlerde güvensizlik yarattınız, sonuçlarını göreceksiniz

4 Temmuz'da İngiltere ordusuna bağlı kuvvetler, Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını delerek İran'dan Suriye'ye ham petrol taşıdığını öne sürdüğü bir tankeri Cebelitarık Boğazı'nda durdurmuş ve çalışanların ifadelerini almıştı.

İngiltere'ye bağlı Cebelitarık özerk yönetimi yaptığı açıklamada, Grace 1 isimli tankerin Suriye'deki Banyas rafinerisine ham petrol taşıdığına dair güvenilir bilgiler olduğunu belirtti.

İran ise bu açıklamaları reddetti ve İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

Ancak gerilim bununla sınırlı kalmadı. İranlı Savunma Bakanı dâhil üst düzey yetkililerin İngiltere'ye yönelik "karşılık verilecek" açıklamaları devam etti.

İran Uzmanlar Meclisi üyesi Ali Mousavi Jazayeri: İngiltere, İran'ın yapacağı misillemelerden korkmalı
İran'dan Suriye'ye ham petrol taşıdığı iddia edilen tanker Cebelitarık Boğazı'nda durduruldu
Cebelitarık üst mahkemesi ise, Cuma günü, İran tankerinin 14 gün daha tutulabileceği yönünde karar aldı.

Son olarak Çarşamba günü İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İngiltere'yi, Cebelitarık Boğazı'nda İran tankerinin durdurulmasının 'karşılığı olacağı' konusunda uyardı.

Bakanlar Kurulu toplantısındaki konuşması televizyonlardan canlı yayımlanan Ruhani, Cebelitarık Boğazı'ndaki olayı "aptalca bir davranış" olarak yorumladı:

"İngilizlere sesleniyorum, denizlerde güvensizlik yarattınız, kısa zamanda sonuçlarını göreceksiniz."

ABD Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford, Basra Körfezi'nde yaşanan gerilim sonrası bir açıklama yaparak "ABD'nin İran ve Yemen çevresindeki denizlerde güvenliği sağlamak için uluslararası bir askeri koalisyon oluşturmak istediğini" duyurdu.

Salı günü yaptığı açıklamada ABD'nin "gemi seferlerinin özgürce yapılabilmesini garanti altına almak istediğini" söyleyen Dunford, bu koalisyona destek verebilecek bazı ülkelerle görüşmelerin başladığı bilgisini de verdi.

Hürmüz Boğazı ve Babül Mendeb Boğazı'ndan geçen ticari amaçlı gemiler için yönlendirme ve güvenlik kontrolünü ABD'nin yapabileceğini belirten Dunford, diğer ülkelerin de devriye ve eskort faaliyeti yürütmesini talep ettiklerini söyledi.

Körfez'deki gerilim nasıl başladı?
ABD Başkanı Donald Trump'ın, 2015'te P5+1 ülkeleri (ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya) ile İran arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çekileceğini açıklamasının ardından, İran'a dönük yaptırımlar, 2018'de bazı istisnalarla birlikte yeniden başlatıldı.

Ancak 2 Mayıs'ta ABD, bu istisnalara da son verdiğini açıkladı ve İran'a yönelik geniş çaplı yaptırımlar başladı.

Bundan üç gün sonra da Amerikalı yetkililer, İran'dan gelecek tehditlere karşı Orta Doğu'nun çeşitli bölgelerine füze savunma sistemi ve savaş gemisi göndereceğini açıkladı.

8 Mayıs'ta İran'dan bir adım geldi. Nükleer anlaşmayı ihlâl edecek boyutlara ulaştırmadan, nükleer programındaki kısıtlamaları küçük ölçekte aşacağını duyurdu. Anlaşmaya taraf diğer ülkelerin İran'a yönelik yaptırımlara karşı ABD'yi dengelememesi halinde, daha ileri gidebileceği konusunda uyardı.

12 Mayıs'ta, ikisi Suudi Arabistan'a ait dört petrol tanker, Hürmüz Boğazı'nda saldırıya uğradı. ABD İran'ı suçlarken Tahran, suçlamaları reddetti.

Yaklaşık bir aylık sessizliğin ardından 20 Haziran'da İran, ABD'ye ait bir insansız hava aracını, 'kendi hava sahasına girdiği' gerekçesiyle düşürdü.

4 Temmuz'da İngiltere de gerilime dahil oldu ve Cebelitarık Boğazı'ndan geçen İran'a ait bir petrol tankerini durdurdu.

7 Temmuz Pazar günü İran, uranyum zenginleştirme oranını artırdığını ve saklama kapasitesini genişlettiğini duyurdu. Birleşmiş Milletler'in izleme örgütü Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Pazartesi günü İran'ın anlaşmada belirtilen sınırı aştığını doğruladı.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-48945926 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İngiltere, İran'la gerilim sonrası Basra Körfezi'ne ikinci savaş gemisini gönderiyor

İngiltere, İran'la yaşadığı gerginlik nedeniyle, Basra Körfezi'ne ikinci bir savaş gemisi gönderme planlarını öne çekti. Halen Akdeniz'de olan HMS Duncan gemisinin, gelecek hafta bölgedeki Montrose fırkateynine katılması bekleniyor.

HMS Duncan, TSİ 16:30 sıralarında Karadeniz'den İstanbul Boğazı'na giriş yaptı. Gemi boğazdan geçişini yaklaşık 1,5 saatte tamamlayarak Marmara Denizi'ne açıldı.

Gemiye Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı bir bot eşlik etti.

İngiliz hükümetinin Basra Körfezi'ne ikinci savaş gemisini gönderme kararı, İran Devrim Muhafızları'nın Çarşamba günü bir İngiliz petrol tankerinin Hürmüz Boğazı'ndan geçişini engellemeye çalıştığı yolundaki haberleri izliyor.

Bu arada İran, geçen hafta İngiltere'nin Cebelitarık'ta alıkoyduğu İran petrol tankerini bırakması çağrısını yineledi.

İngiltere tankerin, Avrupa Birliği'nin Suriye'ye yönelik yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle alıkonulduğunu duyurmuştu.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'ya konuşan İranlı bir yetkili, "İngiltere'yi bu tehlikeli oyuna girmemesi konusunda uyarıyoruz" dedi.

Gerilim artıyor

İngiltere'yle İran arasındaki gerilim son haftalarda belirgin bir şekilde tırmanıyor. İngiliz hükümeti, İran kara sularında İngiliz ticari gemilerine yönelik saldırı riski seviyesini Salı günü en üst düzeye çıkarmıştı.

Bu kararın ertesi günü İran Devrim Muhafızları'na ait olduğu düşünülen üç gemi Basra Körfezi'den çıkıp Hürmüz Boğazı'na girmeye çalışan Heritage adlı petrol tankerine yanaşmıştı.

İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre bölgede bulunan Montrose fırkateyni, İran gemilerini uzaklaştırdı.

İran, İngiliz gemisine misilleme olarak el koymaya çalıştığı iddialarını reddetti.

HMS Duncan gemisinin kısa bir süre Montrose fırkateyniyle birlikte görev yapacağı belirtiliyor.

Montrose'un daha sonra bakım için Bahreyn'e demirlemesi planlanıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt bölgedeki son gelişmelerin İngiliz donanmasının Körfez'e daha fazla savaş gemisi göndermesini gerektirdiğini söylemiş, "Tansiyonu düşürmek istiyoruz ama gemiciliğimizi koruma sorumluluğumuz var" demişti.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-48968924 Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Yeni bir kriz daha...

Batıyı hiç bu kadar acizken yakalamamıştık. Boynuzlarından, ön ve arka ayaklarından yakaladık. Bize karşı almak istedikleri onca tedbir, başlatmak istedikleri çok sayıda yaptırım; elimizdeki kozlar, yeniden başlayan soğuk savaş ve Dünyada oluşan siyasi konjonktür nedeni ile başlayamıyor. Karadeniz'de, Akdeniz'de, Suriye ve Irak'da, Kuzey Afrika'da, Orta Doğu'da bize ihtiyaçları var. Bölgede Türkiye olmadan etkin olmaları, yeni planlar yapmaları mümkün olamıyor...

İsrail'in ABD ve Batıdaki lobi çalışmaları da bir noktaya kadar etkili olabiliyor...

Mesajı Paylaş

Tigerfish

Hele Avrupa Birligin milletvekilleri  Amerikann Kongrenin gerizekalilari hic aratmiyor. Hiper dimensyonal tehditlerinden biri Kapsamli hava tasimacilik antlasmasi  müzakeresi. Müzakereyi durduran daha aylar önce Türk tarafiydi. Bu antlasma daha cok Avrupali havacilik faaliyetleri icin  yarayacakti. Kibrisi dahil etme sarti koyduklarinda bizimkiler müzakereden cekildiler.

Igneyi kendilerine cok kez batirarak yakinda delik desik olacaklar. Mesajı Paylaş

Baltica

Valla, sadece, yil sonuna kadar 40 milyar USD dis borclanma yapmamiz gerektigini, bunun ana kaynaginin da, bati finans piyasalari oldugunu dusunursek, Bence, AB-ABD'nin elindeki kozlari cok da kucumsememek gerektigini anlariz. AB icin soyluyorum ; Bazi yaptirim basliklarina girmiyorlarsa, bunun basta, Turkiye'nin bazi AB ulkeleri nezdinde yaptigi lobby faaliyetleri ve bu ulkelerin bizim arkamizda durmasi nedeniyle oldugunu unutmamak gerekir, yoksa yapamiyacaklarindan degil.
Mesajı Paylaş

BETONBEY

#85
Tem 13, 2019, 06:55 ÖS Last Edit: Tem 13, 2019, 06:57 ÖS by BETONBEY
Edit: Önceki iletiler silindiği için yazının başının boşa düşmesi sebebiyle ilk paragraf silinmiştir.

Döviz ihtiyacı konusunda ise geçmişten bugüne açık pozisyonda olmayı kanıksadığımız ama neredeyse artıya geçmeye başlayacak bir cari açık var.

Belki gerçekten biriktirilip köşeye konacak bir cari fazla değil ama dışarıdan bulunacak döviz miktarı sonuçta azalıyor ki bu orta vadede kura etki edecektir.

Keşke geçmişteki mali disiplin ve iyi bir büyüme rakamı ile birlikte gelseydi de keyfini sürebilseydik... Mesajı Paylaş

BETONBEY

Ayrıyeten D. Akdeniz'de Kıbrıs'ın MEB'i ile ilgili ortak paylaşım hususunda KKTC bir teklif yaptı.

BM çatısı altında iki tarafın olduğu ve AB'nin gözetmen olacağı bir paylaşım müzakeresi  teklifi...

Mesajı Paylaş

factoraptor

Bu KKTC nin tanınması yolunda Rumların gayri resmi de olsa bir tavizi anlamına gelir ki, buna yanaşmayabilirler.. Mesajı Paylaş

HDS

74'te bokunu çıkarıp adanın yarısından oldular, 2004'ten beri süregelen ve tırmandırdıkları sürecin sonunda da umutlarından olabilirler.

Yarın öbür gün, Türkiye İsrail ile bile oturur da anlaşır, onun bölgesindeki gazı alır, tiko para öder, bunlar rezervle öyle kalakalırlar Mısır'la bir başlarına.

Keser döner sap döner. Öyle "bedava" şans da bir yere kadar. Mesajı Paylaş

Karabasan

Amerikan kongresi Trump'ın İran'a kongreden izin almadan savaş açmasını önleyen kararnameyi onayladı.
https://www.politico.com/story/2019/07/12/house-vote-limit-trump-iran-war-powers-1414943 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter