İran ile Nükleer Uzlaşma Sonrası: Bölgede Değişen Dengeler

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 12, 2015, 02:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Sihirbaz

Tillerson: "İran Teknik Olarak Anlaşmaya Uyuyor"

Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, İran'ın nükleer programını kontrol altına almayı amaçlayan anlaşmaya Tahran'ın teknik olarak uyduğunu belirtti. Tillerson, bununla birlikte Başkan Donald Trump'ın bu konuda Kongre'nin daha tamamlayıcı bir strateji hayata geçirmesini istediğini kaydetti.

Amerika Dışişleri Bakanı bu açıklamayı CNN televizyonuna yaptı. Tillerson İran'ın 2015 anlaşmasının sınırlarını zorladığının mesajını verdi.

Rex Tillerson, Trump'ın Kongre'den nükleer anlaşmadaki belki de ayrı bir anlaşmayla bir dizi zayıflığı düzeltmesini istediğini kaydetti. Tillerson, İran'ın balistik füze denemesinin nükleer anlaşmayla yasaklanmadığını, bunun durdurulması gerektiğini ve nükleer programına daha kesin bir yasak getirilmesi gerektiğini belirtti.

Amerika Dışişleri Bakanı, Kongre yeni yaptırımları uygulayıp uygulamayacağını değerlendirirken, Amerika ve anlaşmada imzası bulunan diğer ülkelerin anlaşmayı tamamen uygulatması gerektiğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de CBS'e yaptığı açıklamada, Trump'ın anlaşmaya muhalefet etmesi nedeniyle hiçbir ülkenin uzun dönem müzakerelerde Amerikan yönetmine güvenmeyeceğini belirtti.

'Moron' sorusuna net yanıt vermedi

Bu arada Tillerson'a Trump hakkında 'moron' ifadesini kullanıp kullanmadığı da soruldu.

Bu iddia bir süredir Amerika medyasında yer alıyor.

Tillerson soruya net bir yanıt vermedi, sadece sunucu Jake Tapper'ı bir oyun kurmaya çalışmakla suçladı ve "ben oyun oynamıyorum" ifadesini kullandı.

Haley: "Anlaşmadan çekilmiyoruz"

Amerika'nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley de NBC'ye yaptığı açıklamada, "Sanıyorum şimdi anlaşmada kaldığımızı göreceksiniz çünkü durumu iyileştirebileceğimizi düşünüyoruz ve amaç da bu. Anlaşmadan çekilmiyoruz. Durumu daha iyi yapmaya çalışıyoruz böylece Amerikalılar daha güvende olabilir" dedi.

Anlaşmaya imza atan diğer ülkeler ve Avrupa Birliği Trump'la bu konuda aynı fikirde değil.

https://www.voanews.com/a/tillerosn-iran-in-compliance-with-nuclear-deal/4071183.html Mesajı Paylaş

Karabasan

Trump nükleer anlaşmanın devam edip etmeyeceğine cuma günü karar verecek
http://aa.com.tr/tr/dunya/abd-iran-kararini-cuma-gunu-verecek/1026719 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, büyük bankaların İran'dan uzak durmaya devam etmesi ve herhangi bir ekonomik kazancı olmaması durumunda, İran'ın 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekileceğini ifade etti.
https://t.co/u8pCoGUCQg Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

İran hakkında genel düşüncelerim şöyle

Türkiye ile İran ilişkileri birden bire bozulacak yakın zamanda bir gün

Türkiye sanılanın aksine İran daki Azerbaycan lıların bağımsız olmalarını istemeyen bir ülkedir.

İsrail le İran ın kaderinde çok iyi dost olmak vardır bir gün bu mutlaka olacak. İyi ilişkiden öte kardeşlik derecesinde araları düzelecek

İran batı için Bizans gibi Roma gibi Avrupa kültürünün bir parçası olan sempati duyulan bir ülkedir. Müslüman olmaları bir sorundur ama İran'a batı her zaman kartlarını şartların izin verdiği en cömert şekilde açar

Türkiye'nin 21. yy daki savaşma olasılığı en yüksek olan ülke İran dır.Mesajı Paylaş

Revolver

Puttydradamus'un kehanetleri Mesajı Paylaş

Trilogy

ABD'den İran'a karşı yeni hamle: Suriye'deki Tanf üssüne ilave 200 asker

IŞİD'ciler dahil militanların eğitildiği iddialarıyla gündeme gelen Tanf üssüne, 'ABD'nin ilave 200 asker sevk ettiğini' duyuran AA, ''Bölgedeki İran güçlerine karşı Amerikan askeri varlığı güçlendiriliyor'' dedi.

ABD'nin Suriye'nin güneyinde, Irak ve Ürdün sınırlarına yakın El Tanf'ta kurduğu askeri üs, burada IŞİD'ciler dahil militanları eğittiği iddiaları eşliğinde, dikkatlerin odağında.
ABD'nin mart başında özel kuvvetler mensubu 600 askerini El Tanf'taki askerini daha üsse gönderdiği haberlerinin ardından bugün de ilave 200 asker sevk ettiği iddia edildi.

Anadolu Ajansı (AA), ''Suriye-Ürdün sınırındaki güvenilir kaynaklardan alınan bilgiye göre, ABD, son haftalarda Suriye'nin güneyindeki askeri varlığını artırdı. ABD ordusu, Tanf üssüne 200'den fazla asker sevk etti'' haberini geçti.

AA'ya göre ABD, 'Suriye'nin güneyine askeri unsur sevk ederek bölgedeki İran güçlerine yönelik askeri varlığını güçlendirmeyi' amaçlıyor.

ABD'nin Suriye'nin güneyinde, Irak ve Ürdün sınırlarına yakın El Tanf'ta kurduğu askeri üs, burada IŞİD'ciler dahil militanları eğittiği iddiaları eşliğinde, dikkatlerin odağında.
ABD'nin mart başında özel kuvvetler mensubu 600 askerini El Tanf'taki askerini daha üsse gönderdiği haberlerinin ardından bugün de ilave 200 asker sevk ettiği iddia edildi.

Anadolu Ajansı (AA), ''Suriye-Ürdün sınırındaki güvenilir kaynaklardan alınan bilgiye göre, ABD, son haftalarda Suriye'nin güneyindeki askeri varlığını artırdı. ABD ordusu, Tanf üssüne 200'den fazla asker sevk etti'' haberini geçti.

AA'ya göre ABD, 'Suriye'nin güneyine askeri unsur sevk ederek bölgedeki İran güçlerine yönelik askeri varlığını güçlendirmeyi' amaçlıyor.

'ÜRDÜN MERKEZLİ OPERASYON ODASINDAN İRAN'A YÖNELİK BİR DİZİ TEDBİR'
''Kaynaklar, ABD öncülüğünde kurulan ve merkezi Ürdün'de bulunan operasyon odasının (MOC), Suriye'nin güneyindeki İran üslerine yönelik bir dizi tedbir aldığını bildirdi'' denilen haberde, 'İngiliz komutanların Ürdün-Suriye sınırına ziyaretlerinin sıklaştığı' da aktarıldı.

ABD DAHA ÖNCE 3 KEZ SALDIRMIŞTI

Yazın Suriye'nin Irak-Ürdün sınırını ele geçirme hamlesine kalkan ABD ve İngiltere destekli militanların önünü içlerinde İran destekli milislerin de olduğu Suriye hükümetine bağlı güçler kesmişti.

ABD, desteklediği militanları korumak için Tanf bölgesi çevresinde Suriye hükümetine bağlı güçlere 3 kez saldırı düzenlemişti.

İRAN DESTEKLİ GÜÇLERİN 'ÜÇGENİ'

İran destekli milislerle Hizbullah savaşçılarının, Şam'ın güneybatı kırsalı, Dera'nın ve Kuneytra'nın kuzey kırsalının buluştuğu üçgende yoğun konuşlandığı, burada Kanakir, Tel Adas ve Deyr Makir noktalarını üs şeklinde kullandığı, üçgenin güneyinde Sanameyn ve İzraa bölgelerinde de askeri noktalara sahip olduğu ileri sürülüyor.

https://tr.sputniknews.com/abd/201803091032573002-abd-den-iran-a-karsi-yeni-hamle-suriye-deki-tanf-ussune-ilave-iki-yuz-asker/ Mesajı Paylaş

Karabasan

Amerika İran'ının gözünü 200 askerle mi korkutmaya çalışıyor. Bu iş hakikaten komediye döndü... Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

İran'dan ABD'ye mesaj: Rusya ve Çin'e daha da yaklaşırız

İran meclisinin etkili isimlerinden Alaaddin Borucerdi, ABD'de son dönemde şahin kanattan politikacıların kilit görevlere getirilmesi karşısında Rusya ve Çin'e daha da yaklaşacakları mesajını verdi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın dış politikada İran'a yönelik sert çizgisi ve İran nükleer anlaşmasına karşı eleştirel tavrıyla tanınan John Bolton'ı Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak atamasına Tahran'dan tepki geldi.

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Borucerdi, ABD'nin sert politikaları ve Bolton'ın göreve başlamasının ardından yaşanabilecek gelişmelere karşı Rusya ve Çin ile ilişkilerin daha da güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

ISNA ajansının haberine göre Borucerdi, ABD'de İran karşıtı siyasetçilerin yükselişte olmasının Trump'ın İran üzerindeki baskıyı artırmayı amaçladığını gösterdiğini söyledi. Borucerdi, "Amerikalılar İran İslam Cumhuriyeti'ne karşı politikaların daha da sertleştirilmesi için bastırıyor ve biz de Çin ve Rusya başta olmak üzere Doğu'ya bakışımızı güçlendirmeliyiz" şeklinde konuştu.

İranlı milletvekili, Başkan Trump'ın Bolton tercihinin "Siyonistler ve Suudi Arabistan'a bir rüşvet" niteliğinde olduğunu söyleyerek "İran karşıtı radikal unsurların kullanılıyor olması, Amerikalıların İran'a karşı baskıyı artırmak istediğini gösteriyor" ifadesini kullandı.

Borucerdi, Bolton'ın atanması sonrasında konuyla ilgili konuşan ilk İranlı yetkili oldu. Trump Bolton'dan önce yine sertlik yanlısı görüşleriyle tanınan Mike Pompeo'yu Dışişleri Bakanlığı görevine getirmişti.

ABD'nin eski BM daimi temsilcilerinden John Bolton'ın Ortadoğu'daki anlaşmazlıkta İsrail'in tarafını tuttuğu ve daha önce İran'a karşı askeri çözümü savunduğu biliniyor. Bolton aynı zamanda İran'la varılan nükleer anlaşmanın da iptal edilmesi taraftarı olduğunu belirtmişti.

http://www.dw.com/tr/irandan-abdye-mesaj-rusya-ve-%C3%A7ine-daha-da-yakla%C5%9F%C4%B1r%C4%B1z/a-43117279 Mesajı Paylaş

Merkator

İki İsrail F-35'i Suriye, Irak ve İran hava sahasına girdi iddiası ortalığı karıştırdı

Mart ayı başında Ortadoğu'da ilginç bir olay yaşandı. İsrail Hava Kuvvetleri'ne ait iki F-35I tipi savaş uçağı, üslerinden kalktı.

Sırasıyla Suriye, Irak hava sahalarına giren uçaklar, daha sonra İran hava sahasına girdi. 'Stealth' yani radara yakalanmama özelliğine sahip F-35'lerin bu uçuşu, bölgede ciddi hava savunma sistemlerine sahip Suriye ve sonrasında İran tarafından nasıl tespit edilemediği merak konusu oldu.

Bu uçuş önce Kuveyt merkezli Al-Jarida Gazetesi tarafından haber yapıldı. Ardından İsrail ordu kaynaklarına yakın olan Jerusalem Post tarafından da bu haber yayınlandı. Habere göre iki F-35, İran kentleri Bandar Abbas, İsfahan ve Şiraz'da uçtu. Bu uçuşun keşif görevi olduğu iddia edildi.

İDDİALAR DOĞRU MU?

Haber sonrasında zaman zaman Kokpit.aero'nun da haber iş birliği yaptığı theaviationist.com sitesi bir yorum yaptı. Sitenin sahibi ve aynı zamanda Savunma Uzmanı olan David Cenciotti, öncelikle Kuveyt merkezli yayın organının daha önceden de bir çok kez İsrail mesajlarının Ortadoğu'ya iletilmesi konusunda 'kullanıldığına' dikkat çekiyor.

BÖYLE BİR RİSK ALINABİLİR Mİ?

İsrail'in elinde halen 7 adet F-35 var. Harbe hazırlığı yeni tamamlanan uçakların böyle riskli bir göreve gönderilip gönderilmeyeceği ise soru işareti. Özellikle Rus radarları, ELINT faaliyetinde olan yani İsrail'in tüm uçaklarının kalkışlarından sinyal haberleşmesine kadar bölgeyi takip eden Rus uçakları, F-35I'ların peşinde. Ruslar daha önceden radara yakalanmayan Amerikan F-22 uçaklarının izlerini bulduklarını açıklamıştı. Ruslar henüz F-35'lerin izlerini yakaladıklarını açıklamadılar.

F-35I'LAR SURİYE HAVA SAHASINA GİRDİ Mİ?

David Cenciotti, İran iddiasına soru işareti ile yaklaşırken bir yandan da İsrail Hava Kuvvetleri'nin Lübnan ve Suriye'ye yaptığı operasyonlara da dikkat çekiyor. Geçtiğimiz şubat ayında Suriye uçakları İran yapımı drone'un İsrail hava sahasına girmesinin ardından operasyon yapmış ve 12 İran hedefi vurulmuştu. BU operasyonda F-35I'ların kullanıldığı açıklanmamıştı. Operasyon sonrasında bir İsrail F-16 uçağı ise Suriye'den atılan füze ile düşürülmüştü.

http://www.kokpit.aero/israil-f-35-leri-israil-hava-sahasinda Mesajı Paylaş

meraklı

Bu haberin bir İsrail propagandası olduğu açık. F-35 in menzili, İsrail den kalkıp Suriye ve Irakı geçerek İranın 3 şehri üzerinde uçup yeniden Irak ve Suriye üzerinden geçerek İsrail'e ulaşmaya yetmez. Bunun için havada yakıt ikmali yapması gerekir. F-35 ler radarda görünmese bile havada yakıt ikmali yaptıkları uçakların radarlara yakalanmaları gerekirdi. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Trump İran ile anlaşmayı bozabilir

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Çarşamba günü Washington'da yaptığı basın açıklamasında, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'un İranla 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmadan çekilip çekilmeyeceğini bilmediğini ancak Trump'ın söyleminin anlaşmayı bozmaya meyilli olduğunu söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Çarşamba günü Washington'da yaptığı basın açıklamasında, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'un İranla 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmadan çekilip çekilmeyeceğini bilmediğini ancak Trump'ın söyleminin anlaşmayı bozmaya meyilli olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Trump ile İran konusunu görüşmek için üç günlüğüne Amerika'ya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron George Washıngton Üniversitesi'nde öğrencilerle buluştu. Macron daha sonra düzenlenen basın toplantısında Başkan Trump'ın İran'la yapılan anlaşmadan çekilmesini beklediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Macron: "Amerika'nın kararının ne olacağını bilmiyorum ama Başkan Trump'ın ifadelerinin rasyonel analizine baktığımızda bunun Başkan Trump'ın bu anlaşmada kalmak için her şeyi yapacağına inanmam için yeterli olmadığını düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Kongrede konuşma yapması için Meclis Sözcüsü Paul Ryan tarafından davet edilen Macron, kongre tarihinde konuşma yapan sekizinci Fransız lider oldu. Son olarak Kasım 2007'de eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy kongre üyelerine hitap etmişti.

http://tr.euronews.com/2018/04/26/fransa-cumhurbaskan-macron-trump-iran-ile-anlasmay-bozabilir Mesajı Paylaş

Karabasan

#56
May 08, 2018, 06:36 ÖS Last Edit: May 08, 2018, 07:29 ÖS by Alkyone
ABD Başkanı Trump, ülkesinin İran'la nükleer anlaşmadan ayrılacağını ve 2015'te askıya alınan İran yaptırımlarının yeniden uygulanacağını açıkladı.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/trump-ulkesinin-iranla-nukleer-anlasmadan-ayrilacagini-acikladi/1139209
Trump İran'da yatırım yapan Alman şirketleri dolaylı yoldan tehdit ediyor
https://twitter.com/RichardGrenell/status/993924107212394496 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Trump'ın İran kararı Alman iş dünyasını endişelendirdi


ABD Başkanı Donald Trump'ın İran ile nükleer anlaşmadan çekilme kararı, Alman iş dünyasında endişelere neden oldu.
1970'li yıllarda Almanya'nın Avrupa dışındaki en önemli ikinci büyük ihracat pazarı olan İran'a mali ve siyasi yaptırımların kalkması, ikili siyasi ve ticari ilişkilerin yeniden yükseleceği beklentisini gündeme getirmişti.
Bu kapsamda Almanya bakanlık düzeyinde İran'a çeşitli ziyaretler gerçekleştirmiş ve ülkenin önemli şirketleri İran'da iş yapmaya başlamıştı. Özellikle makine, otomotiv, raylı araç üreticileri ve küçük aile şirketleri İran'daki yeni ticaret olanakları araştırma konusunda istekli bir tavır sergiledi. Ancak, Trump'ın ABD'yi İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekeceğini açıklaması üzerine Alman iş dünyası temsilcileri kaygılarını dile getirdi. Alman firmalar ayrıca, İran'a uygulanan yeni yaptırımların ABD ile olan işlerini de etkileyebileceğinden endişe ediyor. Zira uzmanlar, Avrupalı şirketlerin ABD tarafından cezalandırma riski de bulunduğunu belirtiyor.

"ABD'nin İran'la olan nükleer anlaşmasından çıkışını hayal kırıklığıyla karşıladık"

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) Başkanı Eric Schweitzer, yaptığı açıklamada ABD'nin İran'la olan nükleer anlaşmasından çıkışını hayal kırıklığıyla karşıladığını dile getirdi. Schweitzer, "ABD başkanının İran yaptırımlarını yeniden canlandırma yönündeki son kararı Alman ekonomisini zor durumda bıraktı. İran'la iş yapan çok sayıda Alman şirketi oldukça emniyetsiz durumda." ifadelerini kullandı.

2016 yılının başından beri kaldırılan ekonomik yaptırımlar temelinde birçok yeni iş ilişkisi oluşturulduğunu ve çeşitli teslimatlar yapıldığını belirten Schweitzer, "Almanya'nın İran'a ihracatı geçen yıl yüzde 16 arttı. ABD hükümetinin tek taraflı eylemi şu anda bu işletmeleri büyük bir kısıtlama altında tutuyor. Yaptırımların dışlayıcı etkileri nedeniyle, ABD'deki şirketler ciddi cezalarla karşı karşıyadır. Özellikle mevcut sözleşmelerde bile koruma olmadığından. Bu gelişme göz önünde bulundurulduğunda, Alman ekonomisi, Federal Hükümet ve AB'yi işleri güvence altına almaya çağırıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Schweitzer ayrıca ABD'nin yeni Berlin Büyükelçisi Richard Grenell'in "İran'da faaliyet gösteren Alman şirketleri operasyonlarını derhal azaltmalı" şeklindeki açıklamasının Alman iş dünyası tarafından üzüntüyle karşılandığını sözlerine ekledi.
Alman Kimya Derneği (VCI) Başkanı Utz Tillmann da uluslararası ortakların anlaşmaya bağlı kalması gerektiğini dile getirdi.
Tillmann, "İran anlaşmanın hükümlerini ihlal etmediği sürece, tüm diğer taraf devletler buna kesinlikle uymalıdır." ifadesini kullandı.
Alman Mühendisler Derneği (VDMA) tarafından yapılan açıklamada ise Avrupa Birliği'nin İran'a karşı yaptırımları yeniden yürürlüğe koymadığı sürece Alman şirketlerinin yasal olarak İran'la iş yapabileceklerini ve VDMA'nın bu konuda destek vereceğini bildirdi.

Almanya-İran arasındaki ticaret hacmi

Almanya, İran'ın en büyük ticaret ortaklarından biri olmakla birlikte iki ülke arasındaki ticaret hacmi Almanya lehine seyrediyor.
AA muhabirinin Almanya Federal İstatistik Ofisi'nden (Destatis) derlediği verilere göre, Almanya ile İran arasında 2017 yılında dış ticaret hacmi 3 milyar 384 milyon 219 bin avro seviyesinde gerçekleşti. Almanya'nın geçen yıl 2 milyar 970 milyon 489 bin avroluk ihracat yaptığı İran, Almanya'nın ihracat sıralamasında 50'inci ülke oldu. İran, Almanya'nın ihracatında 2016 yılında 55'nci sıradaydı.
Aynı dönemde Almanya, İran'dan 413 milyon 730 bin avroluk ithalat gerçekleştirirken, İran, Almanya'nın en çok ithalat yaptığı ülkeler arasında 82'nci sırada yer alarak 2016 yılına kıyasla bir kademe aşağı indi. İki ülke arasındaki dış ticaret dengesi Almanya lehine seyrediyor. İran, 2 milyar 556 milyon 759 bin avroyla Almanya'nın en çok dış ticaret fazlası verdiği 24'ncü ülke oldu.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/trumpin-iran-karari-alman-is-dunyasini-endiselendirdi/1141025


Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

Ruslar İran'daki son durumdan olayı, İran'dan çıkan Total ve sair petrol firmasının yerine İngiltere'nin ve hatta da %20 kadar fazla payla girmesi için Bakü'de görüşmelerin yapıldığı ve nihayetlendiğini konuşuyor.Mesajı Paylaş

merzifonlu

@HDS;

ABD istemedikten sonra İngiltere hiç bir yere giremez. Ben, Brexit sonrası ABD ile İngiltere arasında danışıklı dövüş olduğunu düşünüyorum. ABD İngiltere'nin ekonomisine destek için yolunu açıyor bence. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter