İran ile Nükleer Uzlaşma Sonrası: Bölgede Değişen Dengeler

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 12, 2015, 02:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

radar

Kuzey Kore kötü örnek oluyor. Amerika sessiz kaldıkça kulübe başka ülkeler de katılacaktır. Mesajı Paylaş

HDS

İran'ın kendi retoriği bir yana; Kuzey Kore meselesini tavında dövmek gerek. Kore bugünkü atarını yapabilmek için elli senedir tıkır tıkır bir sahaf titizliğinde çalıştı. Şimdi bakmayın ayda bir yeni model basmasına. Bu iğne oyası ile örülü bir organizasyon ve Amerika bugün yatağın tersinden kalktığı için sessiz değil.

Kore Amerika'nın tüm B ve C planlarını tuzakladı yıllar içinde. Amerika'nın içinden "bedavaya" çıkabileceği bir yol bırakmadı. İcbar etti yani. Zorla Amerika'yı istediği şeye zorluyor. Şimdilik başarılı görünüyor.

Kore'nin nükleerleşmesi ise, ileride o nükleer bilgi ve kapasite Suriye, İran, Suudi Arabistan vs eli ile bölgemize taşınınca başımıza patlayacak. Mesajı Paylaş

putty

Uluslararası ambargolara karşı küçük ülkelerin tek silahı nükleer silah üretmektir. Bu sayede masaya oturma ihtimali yakalamayı umuyorlar yoksa ne kadar çaresizler. Ülkelerin böyle bir karşı kartının olması bence iyi bir şey yoksa ABD nin iki dudağı arasında kalır kaderimiz. Ben İran ın ve Kore nin nükleer silah üretmek önceliği olduğuna inanmıyorum. Pakistan ın vardır ama İran ın tek terdi bu tecrit i kırabilmek için bir kart elde etmek. Blöf de değil gerçek bir kart bu nükleere sahip oldum mu denge biraz daha değişiyor dünyada bunun önünü almak için ABD diz çökebilir. Başkada ne yapacaksın Küba ya bakın unuttu adamları ABD sürünüyorlar yarım yüzyıldır bir köşede ona mı razı gelsin İran ve Kore de. Kuzey Kore neden bir Vietnam olmasın Vietnam kalkındı gitti. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İran Trump'ın eleştirilerine rağmen füze denemesi yaptı


İran, orta menzilli yeni füzesinin denemesini başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı.

Yaklaşık 2 bin kilometrelik bir menzile sahip olan Horamşehr adlı füzenin fırlatılması devlet televizyonundan yayınlandı. Denemenin ne zaman yapıldığı ise açıklanmadı.

ABD Başkanı Donald Trump, Salı günü Birleşmiş Milletler'de yaptığı konuşmada, İran'ın füze programını ve 2015 nükleer anlaşmayı eleştirmişti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de Cuma günü yaptığı açıklamada, "caydırıcılığı" artırmak amacıyla askeri güçlerini pekiştireceklerini söylemişti.

İran'ın yeni geliştirdiği Horamşehr füzesi ilk olarak Cuma günü Tahran'da düzenlenen askeri törende kamuoyuna gösterildi. Devlete ait Press TV, bu füzenin birden fazla savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip olduğunu belirtti. ABD, Temmuz ayında balistik füze programı ve "terör örgütlerine verdiği destekten" dolayı İran'a bir dizi yeni yaptırım uygulamaya başladı. ABD ayrıca Ocak ayında da İran'ın yaptığı bir füze denemesinin ardından yeni yaptırımlar yürürlüğe sokmuştu. ABD'ye göre, bu denemeler 2015 tarihli nükleer anlaşmanın ruhuna aykırılık taşıyor.

Trump'ın 15 Ekim'de Kongre'ye İran'ın nükleer anlaşmaya uyumlu davranıp davranmadığıyla ilgili değerlendirmesini ve anlaşmanın yürürlükte kalıp kalmayacağına yönelik tavsiyesini bildirmesi öngörülüyor.

http://www.bbc.com/news/world-middle-east-41371309 Mesajı Paylaş

Trilogy

Pentagon'dan Trump'a: Başkan, İran'la nükleer anlaşmada kalmayı düşünmeli

ABD Savunma Bakanı James Mattis, İran'ın nükleer program ile ilgili anlaşmaya uymadığı veya anlaşmanın ABD'nin ulusal çıkarına aykırı olduğu kanıtlanmadıkça, bu anlaşmada kalmayı düşünebileceklerini söyledi.

Mattis dün yapılan Senato oturumunda "İran'ın anlaşmaya sadık kaldığını doğrulayabilirsek ve bunun bizim çıkarımıza olduğunu tespit edersek elbette ki bu anlaşmadan vazgeçmemeliyiz" dedi.
ABD Savunma Bakanı, "Şu anda elimizde olmayan aksine belirtiler çıkmazsa, Başkan anlaşmada kalmayı düşünmeli" dedi.

Mattis'in açıklamaları, Trump yönetimi içinde önemli politika konularında farklı görüşler bulunduğunu bir kez daha gösterdi.

Beyaz Saray'dan ise konuyla ilgili yorum yapılmadı.

TRUMP 15 EKİM'E KADAR KARAR VERMELİ

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'ın nükleer programını engelleme konusundaki görüşlerini desteklediğini söylemesine rağmen Mattis'in bu açıklaması, İran ve 6 büyük devlet arasında 2015'te varılan anlaşmayı 'utanç verici' olarak nitelendiren Trump'tan çok daha olumlu yöndeydi.
Trump, İran'ın anlaşmaya uyup uymadığı konusunda 15 Ekim tarihine kadar karar vermek zorunda.

Bu kararla anlaşmanın kaderi belli olabilir.

Eğer Trump olumsuz tercih yaparsa, Kongre 60 gün içinde, anlaşma uyarınca kaldırılan bazı yaptırımların yeniden devreye alınıp alınmayacağına karar verecek.

https://tr.sputniknews.com/abd/201710041030422917-pentagon-trump-anlasma/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Trump İran'la Yapılan Nükleer Anlaşmayı Kongre'ye Gönderecek

Başkan Donald Trump'ın 2015'te İran'la varılan nükleer anlaşmayı, onaylamadan Kongre'ye göndermeye hazırlandığı açıklandı. Bu durum Tahran'a yeni yaptırımlar uygulanmasının önünü açabilir.

Adı açıklanmayan bir yönetim yetkilisine göre Trump, İran'la nükleer anlaşmanın Amerika'nın çıkarları açısından "yüz kızartıcı olup olmadığı olasılığını tartıyor." Amerika, 15 Ekim tarihine kadar İran'ın anlaşmaya uyup uymadığını doğrulamak durumunda. Trump bu aşamayı atlayarak kararı Kongre'ye bırakacak.

Aynı yetkili, Trump'ın gelecek hafta daha şahin bir İran stratejisi açıklamaya da hazırlandığını belirtti. Başkan Trump, kampanya döneminden bu yana İran'la nükleer anlaşmayı iptal edeceğini söylüyordu. Kongre'de çoğunlukta olan Cumhuriyetçiler ve bazı Demokrat Partili üyeler de İran'la varılan nükleer anlaşmaya karşı çıkıyor.

Bu durumda 2015 tarihli anlaşma tamamen iptal edilmeyecek ancak Kongre'ye gönderilecek. Kongre'nin anlaşmayla askıya alınan yaptırımları yeniden uygulayıp uygulamamaya karar vermek için 60 gün zamanı olacak.

Olası bir iptal, tarafların anlaşmayı yeniden görüşmenin de yolunu açacak. Ancak İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bunun bir seçenek olmadığını söylüyor.

Beyaz Saray, 90 günde bir İran'ın anlaşmanın koşullarına uyup uymadığını onaylıyor. Bir sonraki tarih 15 Ekim.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, Başkan Trump'ın ekibinin desteğiyle bir karara vardığını söyledi, ancak bu kararın ne olduğunu açıklamadı.

Obama döneminde imzalanmıştı

İran, anlaşmayı Barack Obama yönetimi döneminde 2015'te Amerika, İngiltere, Çin, Fransa, Almanya ve Rusya ile birlikte imzalamıştı.

Anlaşmanın öncelikli hedefi İran'ın uranyum zenginleştirme programını askıya almasını sağlamak, böylece nükleer bomba üretmesinin önüne geçmek. Bunun karşılığında Amerika ve müttefikleri İran'a uygulanan ve İran ekonomisini derinden sarsan yaptırımların büyük kısmını kaldırmayı vadediyordu.

İran son zamana kadar anlaşmaya uyuyordu. Ancak Beyaz Saray, İran'ın anlaşmanın özünü ihlal ettiğini söylüyor.

Başkan Trump her fırsatta tek taraflı olduğu ve İran'a çok avantaj sağladığı gerekçesiyle anlaşmayı eleştiriyor. Yönetim, İran'ı uluslararası teröre destek olmakla ve İsrail'in yok edilmesi için çağrı yapmakla suçluyor.

https://www.voanews.com/a/united-states-officials-say-trump-to-decertify-nuclear-deal-with-iran/4058349.html
Mesajı Paylaş

Trilogy

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, ABD'nin İran Devrim Muhafızları'nın 'terör örgütleri listesine' alması halinde Tahran'ın buna 'sert, kararlı ve ezici' bir yanıt vereceğini söyledi.

Yarı resmi haber ajansı Tasnim'in aktardığına göre, düzenlediği basın toplantısında konuşan Kasımi "Umarız ABD bu stratejik hatayı yapmaz. Bunu yaparlarsa, İran'ın tepkisi sert, kararlı ve ezici olacak" dedi.
Bakanlığın açıklaması Financial Times'ın 'konu hakkında bilgili bir kaynağa' dayandırdığı haberinde, ABD'nin Devrim Muhafızları'nın 'terör örgütleri listesine' alınması da dahil İran'a yönelik bir dizi yaptırım getirmeyi düşündüğünü yazmasının ardından geldi.

'ABD ORDUSU, IŞİD'LE BİR TUTULACAK'

Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi de dün ABD'nin Devrim Muhafızları'nı 'terör örgütleri listesi'ne dahil etmesi halinde İran'ın 'ABD ordusuna IŞİD ile aynı muamelede bulunacağını' söylemişti.

Bölgesel konularda müzakere yürütülürken İran üzerinde baskı kurmanın yanlış olduğunu vurgulayan Caferi "Eğer ABD hükümetinin Devrim Muhafızları'nı terör örgütü ilan etmeyi düşündüğü aptallığı hakkındaki haber doğruysa, o zaman Devrim Muhafızları da ABD ordusunu özellikle Orta Doğu'da olmak üzere dünya genelindeki IŞİD ile bir tutacak" demişti.

'ASKERİ ÜSLERİNİ İRAN FÜZELERİNİN MENZİLİNDEN ÇIKARMAK ZORUNDA KALACAKLAR'

Caferi "Geçmişte de söylediğim gibi, ABD'nin yaptırımlar konusundaki yeni yasası geçerse, bu ülke (ABD) üslerinin İran'ın füzelerinin 2.000 km'lik menzilinden çıkarmak zorunda kalacak" ifadelerini kullanmıştı.
Temmuz sonunda ABD, İran'ın balistik füze programını hedef alan bir dizi yeni yaptırımı hayata geçirmişti. İran buna misilleme olarak programa ayırdığı fonları arttırma kararı aldığını duyurmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın 72. BM Genel Kurulu Toplantıları'ndaki konuşmasında İran'a yöenlik sert sözleri ve suçlamalarının ardından Tahran, yıllık 'Kutsal Savunma Haftası'ndaki askeri geçit töreninde 'Hürremşehr' adlı balistik füzesini tanıtmıştı.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201710091030492386-iran-abd-uyari-devrim-muhafizlari-teror/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Trump İran'la nükleer anlaşmadan desteğini çekti, top ABD Kongresi'nde

ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın 2015 tarihli nükleer anlaşmaya uymadığını söyledi. ancak anlaşmanın sonlandırılması ya da yeniden müzakere edilmesi çağrısı yapmadı.

Beyaz Saray'da ABD yönetiminin İran'la ilgili yeni stratejisini açıklayan Trump, anlaşmanın uygulanmasının sürekli olarak takip edilmeye devam edileceğini ifade etti. Trump, Kongre'den İran'ın geçmesi halinde ABD'nin yaptırım uygulamasını tetikleyecek bazı göstergeler belirlemesini isteyeceğini ifade etti.

ABD Başkanı, "Kongre ve müttefiklerimizle birlikte bir uzlaşmaya varamazsak, o zaman anlaşma da iptal edilir" dedi. ABD'de anlaşmanın onaylanmasıyla ilgili kabul edilen yasa, Başkan'ın her 90 günde bir Kongre'ye İran'ın anlaşmaya uyum gösterdiğini teyit etmesini öngörüyor. Trump daha önce Nisan ve Temmuz aylarında yaptığı değerlendirmede İran'ın anlaşmaya uyum göstermeyi sürdürdüğünü teyit etmişti.

Ancak Trump, son değerlendirmesinde İran'ın anlaşmaya uyduğunu teyit etmeme kararı aldı. Böylece ABD'nin anlaşmaya taraf olmaya devam edip etmeyeceği ile ilgili karar da Kongre'ye bırakılmış oldu. Söz konusu nükleer anlaşma, 2015 yılında İran ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ABD, Çin, Fransa, İngiltere ve Rusya ile Almanya arasında imzalandı. Anlaşma kapsamında İran'ın nükleer programını dondurması karşılığında, ambargoların kısmen kaldırılmasını öngörülüyor. Trump, seçim kampanyası boyunca bu anlaşmayı sert bir dille eleştirmişti.

Trump'ın İran'ın uyumunu teyit etmediğini söylemesiyle birlikte bundan sonrası için kulislerde üç senaryo konuşuluyor.

Bunlardan ilki, Trump yönetiminin, İran'ın anlaşmaya uymadığını vurgulasa da, anlaşmanın yürürlükte kalması için Kongre'den Tahran yönetimine yaptırım uygulamamasını isteyebilir. Hem Trump'ın hem de Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın açıklamaları bu senaryonun ağırlık kazandığını gösteriyor.

İkincisi, ABD yönetiminin Kongre'den yaptırım uygulamamasını istemesi ancak anlaşmanın yeniden müzakere edilmesi için harekete geçmesi.

Üçüncü ihtimal de Kongre'nin İran'a uyum göstermediği için yeni yaptırımlar yürürlüğe sokarak, anlaşmanın sona ermesiyle sonuçlanacak bir süreci başlatması.

Devrim Muhafızları'na yaptırım için Hazine'ye yetki

Trump, ayrıca İran Devrim Muhafızları'na yaptırım uygulaması için Hazine'ye yetki verdi. ABD Başkanı, İran'ın "fanatik bir rejimin yönetimi" altında olduğunu, dünyaya ölüm, yıkım ve kaos yaydığını ve İran'ın "teröre en fazla destek veren" ülkelerden biri olduğunu belirtti.
Trump ayrıca, İran'ın "terörü destekleme" tutumunu yeniden değerlendirene kadar yeni önlemlerin alınacağını belirtti.

İran: Her tür eyleme karşılık vereceğiz

İran ise Devrim Muhafızları da dahil olmak üzere askeri gücüne yönelik her türlü eyleme karşılık vereceğini söyledi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bahram Kasımi, Devrim Muhafızları'nın ülkenin güvenliğini sağladığını ve onlara karşı atılacak her adıma "güçlü ve uygun bir şekilde karşılık" verileceğini belirtti.

Devrim Muhafızları: İran'ın elit güvenlik gücü

İran'ın elit güvenlik gücü Devrim Muhafızları, İslam Cumhuriyeti'nin temel direği ve tartışmalı nükleer programını ardındaki itici güç olarak biliniyor. Devrim Muhafızları, İslam Devrimi'nden sonra yeni düzeni iç ve dış tehditlere karşı korumak amacıyla doğrudan doğruya devrimin lideri ve ilk dini lider Ayetullah Ruhullah Humeyni'ye bağlı bir örgüt olarak kurulmuştu. Bünyesinde, 300 binden fazla askerden oluşan düzenli bir ordu, yüz binlerce gönüllünün bulunduğu Besiç milisleri, kara, hava ve deniz kuvvetleri ile füze birimi de yer alıyor.
İslami düzeninin koruyucusu olarak siyasette de önemli rol oynayan Devrim Muhafızları, İran ekonomisinin ithalat-ihracat, petrol ve doğalgaz, ulaştırma ve inşaat gibi en önde gelen sektörlerinde büyük ağırlığa sahip.

Devrim Muhafızları'nın sahibi olduğu şirketlerin çok sayıda kamu ihalesi kazandığı ve birçok büyük projeyi hayata geçirdiği belirtiliyor.
Ayrıca, yasa dışı yollardan İran'a sokulan malların karaborsada satışının denetimini de elinde tuttuğu öne sürülen iddialar arasında yer alıyor.

http://www.bbc.com/news/world-us-canada-41613314
Mesajı Paylaş

canıtez

İrana geçmiş olsun. İranAir şu ana kadar eline geçen bir kaç uçakla yetinmek zorunda kalacak. Asıl önemlisi Amerikanın muhtemel bir ambargosuna, Airbus ve Bombardier uyacak mı? Mesajı Paylaş

Sihirbaz

AB: İran ile 2015'te yapılan nükleer anlaşma hakkında sadece bir ülke karar veremez

Avrupa Birliği Güvenlik ve Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İran ile yapılan nükleer anlaşmanın sadece bir ülke tarafından sonlandıramayacağını söyledi. Mogherini, İran anlaşmasını korumak için kolektif bir çaba sarfedilmesi gerektiğini belirtti. Anlaşmanın yeniden müzakere edilemeyeceğini belirten Mogherini, "Uluslararası toplum olarak başarılı olan bir anlaşmayı iptal edemeyiz."dedi.

Mogherini, Trump'ın konuşmasının hemen ardından ADB Dışişleri Bakanı Tillerson ile telefonda konuyu ele aldıklarını söyledi.

http://tr.euronews.com/2017/10/13/avrupa-disisleri-ve-guvenlik-teskilati-yuksek-temsilcisi-federica-mogherini Mesajı Paylaş

Kartalbey

Coniler, bölgede İranı PYD ile durdurur değil mi? Mesajı Paylaş

HDS

15 Temmuz başarılı olsa ihale bize kalırdı herhalde.  :)

İran'ı namlu ucunda terbiye etmeye çalışırlar mı emin değilim.


Bu iş Kuzey Kore'yi kafa kola almak için mi çalışır bilinmez. Ama Kuzey Kore nükleer ve füze konusunda ilerledikçe İran da ilerler. Son olarak MRBM'i attı.

Çok zor zamanlar yahu bunlar. Mesajı Paylaş

ocay

İran'ın füze teknolojisini yakından takip etmeye çalışıyorum. Kore'nin gösterdiği gelişime çok uzak değiller gibi hissediyorum. İranlıların açık kaynaklardaki ileri malzeme çalışmaları benim bile dikkatimi çekiyor. Mesajı Paylaş

Defence

Düşmanımın düşmanı mantığı ile, ben her iki ülkenin de derinlerden bilgi ve malzeme paylaştığını düşünüyorum.. Mesajı Paylaş

Trilogy

İran'la nükleer anlaşmaya Avrupalı üç liderden ortak destek

İngiltere Başbakanı Theresa May, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İran'la nükleer anlaşmasının devam etmesi konusunda kararlı olduklarını açıkladı.

Üç liderin çalışma ofisiden yapılan açıklamada üç ülkenin liderleri olarak, ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'la yapılan nükleer anlaşmayı onaylamamak yönündeki tutumunun dikkat alındığı, bu kararın olası sonuçları konusunda endişeli olunduğu vurgulandı.
Açıklamada ortak eylem planın (JCPOA) tüm taraflarca uygulanması konusunda kararlı olunduğu, bunun ortak ulusal güvenlik çıkarlarına hizmet ettiği belirtildi.

Açıklamada liderlerin anlaşmanın sürdürülmesi konusundaki kararlılıkları vurgulandı.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201710131030588690-iranla-anlasma-avrupali-liderlerden-destek/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter