İran ile Nükleer Uzlaşma Sonrası: Bölgede Değişen Dengeler

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 12, 2015, 02:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Sihirbaz

ABD'den yeni İran yaptırımı

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran'ın balistik füze programı ve diğer askeri faaliyetlerine destek vermekle suçladığı 18 kişi ya da kuruluşa yaptırım uygulama kararı aldı.

ABD, İran'la ilgili yeni yaptırım kararları aldı. Konuya ilişkin açıklama ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı, İran'ın balistik füze programı ve Devrim Muhafızları'na destek verdiklerinden şüphelenilen 18 kişi veya kuruluşa yaptırım uygulanacağını duyurdu.

Bakanlık sözcüsü Heather Nauert, yeni yaptırımların "süregelen İran tehditlerine karşılık" getirildiğini açıkladı. "İran'ın terörist gruplar, Suriye rejimi ve Yemen'deki Husilere verdiği destekle, Ortadoğu'nun bölgesel istikrarı, güvenliği ve refahını sarsmasını" endişeyle karşılayan ABD, Tahran yönetimini Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararını hiçe sayarak balistik füzeler test edip geliştirmekle suçladı.

Fransız haber ajansı AFP'nin haberine göre açıklamada, İran'ın destek verdiği gruplar arasında Hizbullah ve Hamas da sayıldı.
Yaptırım kararı, ABD'nin dün İran'ın iki yıl önce 5+1 ülkeleri ile imzaladığı nükleer anlaşmanın şartlarını yerine getirdiğini tasdiklemesinin ardından geldi. Ancak ABD buna karşın İran'a yönelik yeni yaptırımlara da hazırlandığını duyurmuştu.

http://www.dw.com/de/usa-iran-h%C3%A4lt-atomdeal-ein-aber/a-39735638

Mesajı Paylaş

Terra

ABD ordusundan İran açıklaması


ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral Paul Selva, Obama yönetimin P5+1 ülkeleri ile İran arasında yapılmasını sağladığı nükleer anlaşmanın, Tahran'ın nükleer silah elde etmesini engellediğini söyledi.

Orgeneral Selva, ikinci kez Genelkurmay Başkan Yardımcılığına atanmak üzere ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi'nde senatörlerin sorularını yanıtladı. Selva, "İstihbarat kurumlarına sağlanan bilgilere göre, İran'ın OKEP'e (Ortak Kapsamlı Eylem Planı) uyduğu görünüyor. OKEP'in kontrolleri olmasaydı İran şimdi nükleer silah geliştirebileceği teknik uzmanlığa sahipti." dedi. Selva'nın açıklamaları ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin BM Güvenlik Konseyi beş daimi üyesi ve Almanya'nın İran ile 2015 yılında üzerinde mutabakata vardığı OKEP'in uygulandığını açıklamasından bir gün sonra geldi.

"KUZEY KORE ABD'Yİ TEHDİT ETMEKTEN UZAK"

Kuzey Kore'nin füze denemeleri de sorulan Selva, Pyongyang'ın balistik füzelerinin ABD'ye ulaşabileceğini ancak söz konusu füzelerin ABD'yi tehdit edecek kabiliyet ve isabetten uzak olduğunu söyledi. Selva, "Prensipte Kuzey Kore'nin hızlı bir şekilde kıtalararası balistik füze geliştirmeye yöneldiğine yönelik değerlendirmelere katılıyorum. Ancak 4 Temmuz günü yapılan denemenin herhangi bir isabetle ve başarılı bir şekilde ABD'yi vurma kapasitesini gösterdiğinden emin değilim." ifadelerini kullandı.

Pyongyang'ın füzelerinin menzil olarak ABD'ye ulaşma kapasitesine sahip olduğunu kabul eden Orgeneral Selva, ülkenin bu kapasitesinin ABD ve uluslararası toplum tarafından yakından izlenmesi gerektiğini kaydetti. ABD'nin Kuzey Kore'ye yönelik askeri seçeneği de değerlendirebileceğini ifade eden Selva, bunun ABD Başkanınca verilmesi gereken siyasi bir karar olduğunu dile getirdi. Askeri seçeneğe ilişkin Selva, "Böyle bir adımın sonuçlarının ne olacağını iyi düşünmemiz gerekir." diye konuştu.

http://www.dunyabulteni.net/manset/404107/abd-ordusundan-iran-aciklamasi Mesajı Paylaş

Defence

Bir gerginlik daha. Bu sefer bir Amerikan gemisi kendisine 150 metreden daha fazla yaklaşan ve uyarıları dinlemeyen bir İran devrim muhafızları botuna uyarı ateşi açmış. Mesajı Paylaş

Defence

İran'dan, ABD ile 'ateş açma' gerilimine ilişkin açıklama


Devrim Muhafızları'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "Açılan ateş sonrası İran botunun görevine devam ederken, ABD gemisinin kısa sürede bölgeden uzaklaştığı" kaydedildi.
Açıklamada, Devrim Muhafızları'na bağlı bir Sahil Güvenlik botuna ABD donanması tarafından "kışkırtma ve korkutma" amacıyla ateş açıldığı belirtildi.

"İran botu, kışkırtma eylemini dikkate almadı"

Açıklamada, "Bu sabah Basra Körfezi'nin kuzeyinde uluslararası sularda hareket eden İran devriye botuna yaklaşan ABD donanması, kışkırtma ve korkutma amacıyla iki kez havaya ateş açtı. İran botu, yapılan bu kışkırtma eylemini dikkate almayarak görevine devam ederken, ABD gemisi kısa bir süre sonra bölgeyi terk etti" ifadelerine yer verildi.

ABD donanmasına ait bir gemi, Basra Körfezi'nin kuzeyinde bulunan İran Sahil Güvenlik botuna uyarı ateşi açmıştı.

İran Sahil Güvenlik'i, ABD gemisinden gelen uyarıya yanıt vermeyince, gemiden ateş açıldı. İki ABD'li savunma yetkilisine göre, olay anında uluslararası sularda rutin görevde olan ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait başka gemiler de bulunuyordu. Savunma Bakanlığı yetkililerinden biri uyarı ateşlerinin "çarpışma ihtimalini önlemek için" yaptığını belirtti. İran Sahil Güvenlik botu, ABD'li yetkililere göre "provakatif eylemlerini" durdurdu, fakat birkaç saat bölgede kaldı.

https://sadfor.savtera.org/index.php?topic=234.msg23695#new
Mesajı Paylaş

Merkator

İran: Amerikan helikopteri, Devrim Muhafızları'na ait tekneyi taciz etti


İran Devrim Muhafızları, Basra Körfezi'nde ABD Donanması ile yeni bir 'vakanın' yaşandığını duyurdu.

Bu hafta içinde ABD donanmasına ait savaş gemileri, kendilerine yaklaşan ve Devrim Muhafızlarına ait tekneye uyarı ateşi açmıştı.

İran basını, ABD donanmasına ait bir helikopterin Devrim Muhafızları'na bağlı bir tekneye oldukça yaklaşarak tacizde bulunduğunu duyurdu.

Tahran Times, İran Devrim Muhafızları'nın açıklamasında, "(Fars) Körfezi'nin kuzeyinde Devrim Muhafızları'na ait bir tekneye ABD'li gemi tarafından iki kez uyarı açılmasından günler sonra, ABD'li gemiler Fars Körfezi'nin orta bölgesinde benzer bir eylem gerçekleştirdi" ifadesi kullanıldı. 

http://www.kokpit.aero/korfezde-flas-gelisme Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Batı'dan İran'a Kınama


İngiltere, Fransa, Almanya ve Amerika, ortak bir açıklamayla İran'ın uzaya uydu gönderme amacıyla roket fırlatmasını kınadı. Açıklamada, "İran'ın balistik füze geliştirme çabaları bölgede istikrarsızlığa yol açacak etkiler yarattı. İran'a balistik füze ve benzeri fırlatma faaliyetlerinde bulunmamaları için çağrı yapıyoruz" dendi.

Amerika'nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley de, "İran'ın uluslararası yükümlülüklere uyduğu sözüne güvenmiyoruz. İran kışkırtma çabalarını durdurana kadar ve Güvenlik Konseyi kararlarına tamamen uyana kadar, İran'a cevap vermeye devam edeceğiz" dedi.

İran, Perşembe günü başarılı bir şekilde uzaya uydu taşıyan bir roket fırlattıklarını duyurdu.

İran devlet televizyonunda yayınlanan haberde, Simurg isimli roketin, 250 kiloluk bir uyduyu taşıyabildiği ve dünyadan 500 kilometre yukarıya ulaşabildiği belirtildi ancak ne tür bir uydu olduğu konusunda ayrıntı verilmedi.

Ayrıca, "Simurg fırlatma aracının başarılı denemesiyle birlikte, İmam Humeyni Uzay Merkezi'nin resmi açılışı yapılmış oldu" dendi.

Füze fırlatılması, Amerikan Kongresi'nde İran'a yaptırımların kabul edilmesi sonrası geldi.

Füze fırlatımı, 2015'te İran ve P5+1 ülkeleri (BM Güvenlik Konseyi'nin daimi 5 üye ülkesi ve Almanya) arasında imzalanan nükleer anlaşmayı ihlal etmiyor. Ancak Amerika, roket fırlatma teknolojisinin, uzun menzilli füzeler için kullanabileceği olasılığı karşısında endişe duyuyor.

https://www.voanews.com/a/us-sanctions-after-iran-rocket-test/3964003.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Dört Ülke İran'ı BM'ye Şikayet Etti


Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya, İran'ın son roket denemesinin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarına "aykırı" olduğunu belirterek, BM Genel Sekreteri'nden konuyu soruşturmasını istedi.

Amerika tarafından dört ülke adına BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Güvenlik Konseyi'nin başkanına gönderilen mektupta, "Bu deneme İran tarafından tehdit edici ve provokatif bir adım oluşturuyor" ifadesi kullanıldı.

İran geçen Perşembe günü uydu taşıyan bir roketi başarıyla uzaya fırlattığını açıklamıştı. Tahran, Simorgh roketinin dünyanın 500 kilometre üzerinde 250 kilogram ağırlıkta uydu taşıma kapasitesine sahip olduğunu iddia ediyor.

Deneme, Amerika'nın geçen ay Tahran'a balistik füze programından dolayı yeni ekonomik yaptırımlar getirmesini takip etti.

İran'la uluslararası güçler arasında 2015'te imzalanan, yaptırımların gevşetilmesi karşılığında İran'ın nükleer faaliyetlerine sınırlama getiren nükleer anlaşma, balistik füze denemelerini açıkça yasaklamıyor. Ancak BM Güvenlik Konseyi'nin belgeyi onaylarken çıkardığı karar, İran'ın herhangi bir balistik füze bağlantılı adım atmaması çağrısını içeriyor.

Amerika'nın öncülük ettiği mektupta da İran'ın roket fırlatmasının BM Güvenlik Konseyi kararının bu kısmına "aykırı" düştüğü belirtiliyor.

Mektupta, "İran'ı, nükleer silah taşıma kapasitesine sahip olması için tasarlanan balistik füzelerle alakalı tüm faaliyetlerini derhal sonlandırmaya çağırıyoruz" denildi.

Rusya'nın yeni BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise gazetecilere yaptığı açıklamada, "nükleer anlaşmanın metnine göre İran'ın attığı adımın anlaşmayı ihlal etmediğini" söyledi.

İran, füze denemeleri yapmaya hakkı olduğunu ve yeni Amerikan yaptırımlarının nükleer anlaşmayı ihlal ettiğini öne sürüyor.

Nükleer müzakerelerde İran'ın baş müzakereciliğini yürüten İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Aragçi, ABD Başkanı Donald Trump'ın son yaptırım tasarısını imzalamasının ardından İran'ın "akıllı" bir karşılık vereceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ise önceki gün yaptığı açıklamada, ABD'nin İran anlaşmasının koşullarını tam biçimde uygulamak ve İran'ın "anlaşmanın yükümlülükleri yerine getirip getirmediğini; ve metnin ruhuna sadık kalıp-kalmadığını" sorgulamak için İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve Almanya'yla birlikte çalıştığını belirtmişti.

Başkan Trump seçim kampanyası döneminde nükleer anlaşmayı "korkunç" bir anlaşma olarak nitelemiş ve çekilme tehdidinde bulunmuştu. Tillerson da bu ihtimale kapıyı açık tuttu.

Gazetecilere açıklamasında Tillerson, "Bu, öncelikle Amerikalılar'a, Amerika'nın çıkarlarına hizmet etmesi gereken bir anlaşma. Bu çıkara hizmet etmezse neden sürdürelim?" demişti.

Silah ticareti

Bu arada Amerika'nın BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, terör örgütlerine silah akışının tartışıldığı bir oturumda özellikle İran'ı eleştirdi.

Haley, "Terör örgütlerine kasıtlı, sistematik silah, eğitim ve fon katkısı konusunda tek bir ülke öne çıkıyor. Tek bir ülke, dış politikasını yürütmek ve kendi zayıflığını örtmek için terör taşeronlarına desteğini kullanıyor" diye konuştu.

Nikki Haley, İran'ın Hamas ve Hizbullah gibi gruplara desteğine, Irak ve Suriye'ye müdahalesine işaret etti.

BM Güvenlik Konseyi, terör örgütlerinin silah edinmesini engellemeye çalışma konusundaki bir kararı oy birliğiyle kabul etti. Haley, teknik işbirliği ve güvenlik konusunda yapılan yeniliklerin İran'ın tehdidini azaltmaya yetmeyeceğini söyledi.

Haley, "İran rejimine, bu konseyin yasaklamalarını ceza görmeden ihlal etmesine izin verdiğimiz müddetçe, terör örgütlerine silah kaynağı olmaya devam edecek" dedi.

https://www.voanews.com/a/us-says-inran-launches-a-provocative-step/3969591.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Ruhani'den ABD'ye: Anlaşmaya uymazsanız sessiz kalmayız


İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Hasan Ruhani, mecliste düzenlenen törende yemin etti. İkinci dönemine resmen başlayan cumhurbaşkanı, törende yaptığı konuşmada Amerika Birleşik Devletleri'ni eleştirdi.

Uzun yıllar süren müzakereler sonucu imzalanan nükleer anlaşmaya değinen Ruhani, Washington'ın anlaşmayı ihlal etmesi durumunda tepkisiz kalmayacaklarını sert bir dille ifade etti.

Ruhani, "Açıkça belirtmeliyim ki İran, Ortak Kapsamlı Eylem Planı'nı (KOEP) ihlal eden taraf olmayacaktır. Fakat ABD'nin plana uyum sağlamaması halinde de sessiz kalmayacağız" diye konuştu.

İranlı lider sözlerine, "Dünya siyasetindeki amatörlere seslenmiyoruz. Siyaset alanında tecrübe sahiplerine, Ortak Kapsamlı Eylem Planı'nın uluslararası ilişkiler ve hukuk açısından örnek teşkil edecek bir istisna olduğunu hatırlatıyoruz" diyerek devam etti.

Washington ile Tahran arasında yumuşamaya başlayan ilişkiler Donald Trump'ın başkan seçilmesinin ardından tekrar gerginleşti. Ruhani, Avrupa Birliği'ne nükleer anlaşmanın korunması için Washington'dan yana taraf tutmamaları çağrısında bulundu.

Euronews muhabiri Javad Montazeri, Ruhani'yi zorlu bir dönemin beklediği belirtiyor: "Cumhurbaşkanının kabineyi kurup parlamentoya sunması için iki haftası var. Siyasi partilerin beklentileri göz önüne alındığında bu, Ruhani için ilk zorluk olarak nitelendirilebilir. Bu zorluğun yanı sıra Ruhani'nin ikinci cumhurbaşkanlığı dönemi, ABD'nin sorun yaratmasıyla başlayan Ortak Kapsamlı Eylem Planı'nın çalkantılı dönemine denk geldi."

http://www.euronews.com/2017/08/05/iran-rouhani-lashes-out-at-us-as-he-is-sworn-in-for-second-term Mesajı Paylaş

Energy

BAE Şirketi ENOC, ABD yaptırımlarına rağmen İran'a petrol sevkıyatına başladı


Birleşik Arap Emirlikleri Ulusal Petrol Şirketi ENOC, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlara rağmen, Rus armatörlük firması VF Tanker Şirketine ait gemilerle, İran'a Türkmen petrol ürünleri sevkıyatı yapmaya başladı.
Şeyh Hamdan bin Raşit El Maktum'un Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Birleşik Arap Emirlikleri Ulusal Petrol Şirketi ENOC, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlara rağmen, Türkmenistan'ın Aladza Limanı'ndan, İran'ın Neka Limanı'na Türkmen petrol ürünleri sevkiyatına başlaması, petrol piyasasında bomba etkisi yaptı.

Deniz Haber Ajansı'nın edindiği bilgiye göre, ENOC'un iştiraki Dubai merkezli Dragon Oil Şirketi, Rus armatörlük firması VF Tanker Şirketi'ne ait M/T VF TANKER - 20 isimli gemiyle Türkmenistan'ın Aladza Limanı'ndan yüklediği 6 bin ton petrol ürününü geçen hafta içinde İran'ın Neka Limanı'na boşalttığı öğrenildi.

3-4 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleşen operasyonda, Dragon Oil Şirketi'nin üretimi olan 6 bin ton petrol ürünü, Rus bayraklı "M/F VF TANKER-20 isimli gemiyle İran Ulusal Petrol Şirketi NIOC'a ait terminale teslim ettiği kaydedildi. Sevkiyatta kullanılan şirketin Dragon Oil'in alt şirketi Singapur merkezli ENOC Trading olduğu belirtilirken, ABD yaptırımlarına rağmen İran'a gönderilen ilk petrol ürünü olarak kayıtlara geçti.

Dragon Oil'in ve ENOC'un İran'a petrol tedariğine devam etme kararı, piyasa aktörlerinde şaşkınlığa sebep olurken, ABD'nin bölgede en önemli partneri olan Mahdum Ailesinin yönetimindeki Dubai Emirliği'ne karşı tavrının ne olacağı ise merak ediliyor. Öte yandan ENOC ve Dragon Oil'in Hazar Denizi taşımalarında Rus armatörlük firması VF Tanker'in gemilerini kullanması yeni tartışmalarıda beraberinde getirmesi bekleniyor.

http://www.denizhaber.com.tr/enoc-abd-yaptirimlarina-ragmen-irana-petrol-sevkiyatina-basladi-haber-75720.htm Mesajı Paylaş

Merkator

İran ile ABD arasında havada tehlikeli yakınlaşma


ABD, İran'a ait bir insansız hava aracının Basra Körfezi'nde bulunan USS Nimitz adlı uçak gemisine inme hazırlığı yapan Amerikan F/A-18E Hornet tipi savaş uçağına yaklaşık 30 metre yaklaştığını açıkladı.

CNN'in ABD'li iki savunma yetkilisine dayandırdığı habere göre; İran İHA'sı ABD uçağını 'kaçınma manevrası' yapmaya zorladı.

İHA'nın uçağın 30 metre altına ve 62 metre kadar da yanına yaklaştığı ifade edildi. Yetkililer, İHA'nın silahlı olmadığının tahmin edildiğini söyledi.

Adı açıklanmayan yetkililer, uluslararası ajansların 'acil' koduyla geçtiği karşılaşmayı "tehlikeli ve gayri-profesyonel" bir temas olarak tanımladı.

http://www.kokpit.aero/abd-iran-havada-tehkileki-yakinlasma
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İran: Saatler içerisinde nükleer programa döneriz


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerika Birleşik Devletleri'nin İran'a yönelik ilave yaptırım kararı alması halinde ülkesinin nükleer programına yeniden döneceğini dile getirdi.

Bu geri dönüşün saatler içerisinde olabileceği tehdidinde bulunan Ruhani, mecliste düzenlenen 12'nci dönem bakanlarının güvenoyu oturumunda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Amerikan yönetimi eğer geçmişteki deneyimleri tekrar etmek ve baskı siyasetine dönmek niyetindeyse, İran çok kısa zamanda, haftalar ya da aylar değil belki de saatler içerisinde programına geri dönecektir. Bu geri dönüş, müzakerelerin başlamasından öncekine nazaran çok daha gelişmiş bir seviyede olacaktır"

İran'ın, nükleer anlaşmayı, dünya ülkeleriyle iş birliği ve güven ortamının tesisi için iyi bir fırsat olarak gördüğünü belirten Ruhani, ülkesinin, anlaşmadan doğan şartlara bağlı olduğunu vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump, bu ay başında, Rusya, İran ve Kuzey Kore'ye yönelik yeni yaptırımlar içeren yasa tasarısını onaylamıştı.

Tasarının İran'a yönelik bölümü "İran'ın İstikrar Bozucu Aktiviteleriyle Mücadele Yasası" başlığını taşıyor.

ABD Dışişleri, Savunma, Hazine Bakanları ve Ulusal İstihbarat Direktörünün, İran'ın istikrar bozucu faaliyetlerine karşı bir strateji geliştirmesi direktifini veren yasa, ülkenin balistik füze programına karşı yeni yaptırımlar getirmesini içeriyor.

İran Devrim Muhafızları Ordusu'na (IRCG) yönelik ek yaptırımlar ve silah ambargosu içeren tasarı, IRGC ile bağlantılı tüm kişilerin yaptırım listesine alınmasını sağlıyor.

Ayrıca, ABD'nin İran'daki insan hakları ihlalleri nedeniyle yeni yaptırımlar getirmesini öngören tasarı, ülkede tutulan ABD vatandaşları hakkında Kongreye düzenli rapor verilmesini zorunlu kılıyor.

İran ise balistik füze programının nükleer anlaşmaya aykırı olmadığını savunarak yeni yaptırımlara tepki göstermişti.

http://www.euronews.com/2017/08/15/iran-says-could-restart-nuclear-programme-in-hours-if-us-ups-sanctions Mesajı Paylaş

Defence

Liberman'dan İran'a 'tehdit'


İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, "İran'ın Suriye ve Lübnan'da güçlenmesine izin vermeyeceklerini" söyledi.

İsrail devlet radyosunun haberine göre Liberman, başkent Tel Aviv'de devlet görevlilerinin katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, "İsrail, İran'ın Suriye ve Lübnan'da oluşturmaya çalıştığı bu yeni ortama teslim olmayacaktır." dedi. İran'ın Suriye'de yeni bir realite ortaya koymaya çalıştığını öne süren Liberman, "İran, Devrim Muhafızları aracılığıyla Suriye topraklarında hava ve deniz üsleri inşa etmeye, Şii milis gücüyle de Lübnan'da gelişmiş silahlar üretmeye çalışıyor. İsrail bunlara sessiz kalmayacaktır." ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Rusya'ya gerçekleştirdiği ziyarette İran ile ilgili dile getirdiği "çekincelerinin" ardından Liberman'ın bu açıklamaları yapması dikkati çekti. Netanyahu dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi şehrinde gerçekleştirdiği görüşmede, "İran'ın Suriye'de güçlenmesini tehdit unsuru olarak gördüklerini" belirterek, "İran, Suriye'deki varlığını artırmak için muazzam bir çaba harcıyor. Bu durum İsrail, Ortadoğu ve tüm dünya için bir tehdittir." demişti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/406394/libermandan-irana-tehdit Mesajı Paylaş

putty

Kürtlerle birleşmek için suriyede ilerlemek için zemin hazırlıyorlar. Kürtler biraz aşağı inecek İsrail ile aralarında hizbullah kalınca orayıda İsrail işgal edecek. Mesajı Paylaş

Defence

İran, ABD tarafından yapılan ve İran'daki askeri tesislerin Birleşmiş Milletler tarafından denetlenmesine yönelik öneriyi reddetmiş.


http://www.reuters.com/article/us-iran-nuclear-usa-idUSKCN1B918E Mesajı Paylaş

Trilogy

Hamaney'den ABD'ye nükleer uzlaşı uyarısı: Güçlü yanıt veririz


İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin Tahran ile yapılan nükleer uzlaşı konusunda 'yanlış bir adım' atması halinde ülkesinin 'güçlü bir yanıt vereceğini' söyledi.

Askeri okul öğrencilerinin mezuniyetinde konuşan Hamaney "İran ulusu kararlılıkla duruyor. Baskıcı rejim, nükleer uzlaşı konusunda yanlış bir adım atarsa, İslam Cumhuriyeti'nin tepkisiyle yüzleşecek" dedi
Hamaney sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün görüşmelerde verilen tüm sözlere ve tartışmalara rağmen ABD'nin bu görüşmelere ve neticesine yaklaşımı adaletsiz ve zorbaca. ABD, İran halkının saygıdeğer pozisyonunda duracağını ve ulusal çıkarlarla ilgili önemli konularda geri çekilmeyeceğini bilmeli" ifadelerini kullandı.

TRUMP ANLAŞMAYI ONAYLAMAZSA KONGRE 2 AY İÇİNDE KARAR VERECEK

Hamaney'in açıklaması ABD Başkanı Donald Trump'ın perşembe günü İran'ın 2015'te imzalanan nükleer anlaşmanın 'ruhunu' ihlal ettiği açıklamasının ardından geldi.

Washington, İran'ın nükleer faaliyetlerinde kesintiye gitmesi karşılığında bu ülkeye yönelik ekonomik yaptırımları azaltmıştı.

Trump'ın ekim ayının ortasına kadar İran'ın anlaşmaya uygun davrandığına yönelik raporu imzalaması gerekiyor.

Eğer Trump bunu onaylamazsa ABD Kongresi'nin yeniden İran'a yönelik yaptırımları devreye sokup sokmayacakları konusunda karar vermek için 2 ay süresi bulunacak.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201709171030180021-hamaney-abd-nukleer-anlasma-uyari/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter