Raytheon MIM-104 Patriot Hava Savunma Sistemi

Başlatan nokta, Ağu 11, 2017, 10:17 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

Patriotlara Yeni AESA


Lockheed Martin, yeni nesil hava ve füze savunma sensörü geliştirlmesi kapsamında yeni Aktif Elektronik Taramalı Dizin (Active Electronically Scanned Array - AESA) radarı prototipini tanıttı.

360 derece tarama kabiliyetine sahip radar, balistik füzeleri takip edebiliyor. Modüler mimari ile geliştirilen radarın, tüm çalışmalar tamamlandığında Patriot sistemlerinde kullanılan ve eskiyen MPQ-65 radarının yerini alması planlanıyor. Galyum-Nitrat (GaN) teknolojisi ile geliştirilen radarın 30 yıllık kullanım ömrüne sahip olması bekleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/patriotlara-yeni-aesa/4758/1 Mesajı Paylaş

meraklı

Patriotlar başarısız mı oldu?

Amerikan Patriot füze savunma sisteminin, Suudi Arabistan'ı Husi füzesinden korumakta başarısız olduğu iddia edildi.

Açıklananın tersine, Husi füzesinin, ABD yapımı Patriot füze savunma sistemini delerek Riyad havalimanı yakınına düşmüş olabileceğini duyuran New York Times, bu yönde fotoğraf, video ve tanıklıklar paylaştı.

Yemen'deki Şii Husilerin kasımda Riyad Havaalanı yönünde fırlattığı füzenin Suudi Arabistan'da hava savunma sistemleri tarafından havada imha edildiği açıklamasının yalan olabileceği belirtildi.

Suudi Arabistan'ın sahip olduğu Amerikan yapımı Patriot savunma sistemlerinin Husi füzesini imha ettiği haberini ABD Başkanı Donald Trump, ''Patriot görevini başarıyla yerine getirdi. Yapabileceklerimiz ortada. Hiç kimse, bizim ürettiğimiz sistemleri üretemez. Üstelik biz bunları tüm dünyaya satıyoruz" diye karşılamıştı.

New York Times (NYT) gazetesinin fotoğraf ve video görüntülerine dayandırdığı "ABD füze savunma sistemi Suudi Arabistan'da başarısız mı oldu" başlıklı haberine göreyse Husi füzesi, savunma sistemini delerek Riyad havalimanı yakınlarında infilak etti.

'BATARYA HAVALİMANI YAKININA DÜŞTÜ'

Haberde "Bulunan enkazda savaş başlığı unsurları yoktu. Muhtemelen savaş başlığı, hava savunma sistemi tarafından imha edilen füzeden ayrılmıştı. Batarya uçuşuna devam etti ve havalimanı yakınına düştü" denildi.

Görgü tanıklarının büyük bir patlama olduğu yönündeki ifadeleri aktarıldı.

'PENTAGON, KÖRFEZ SAVAŞI  SIRASINDA DA YANLIŞ BİLGİ VERMİŞTİ'

Patlamanın yaşandığı düşünülen yerdeki duman tabakasının uydu görüntüleri ve fotoğraflarını da yayınlayan NYT, ABD hükümetinin Patriot'un etkinliği hakkında daha önce de gerçekle örtüşmeyen değerlendirmeler yaptığını anımsattı.

Nitekim, Körfez Savaşı sırasında ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'a ait Sovyet yapımı P-17 füzelerinin tamamına yakınının imha edildiğini duyurmuş, daha sonra yapılan bağımsız araştırmalar, P-17'leri önleme girişimlerinin neredeyse tamamının başarısız olduğununu ortaya koymuştu.

http://www.airturkhaber.com/haber.asp?id=5668 Mesajı Paylaş

nokta

Patriot kendi rekorunu kırdı

ABD Ordusu liderliğindeki 26 Temmuz tarihinde White Sands Füze Atış Sahasında gerçekleştirilen bir denemede Patriot füzesi kendi rekorunu kırdı. Patriot Advanced Capability-3 Füze Segmenti Geliştirme (Missile Segment Enhancement /MSE) füzesi, hava soluyan bir hedefi mesafe rekoru kırarak etkisiz hale getirdi. Hava soluyan hedefin füze mi yoksa uçak mı olduğu hakkında bilgi paylaşılmadı.

Test, Patriot füze gövdesinin hedef füzenin gövdesine çarpmasıyla sonuçlandı ki PAC-3 füze ailesi en etkin metodun Hit-to-Kill adı verilen bu yetenek olduğunu savunuyor. Test ayrıca PAC-3 MSE'nin füzeleri tespit, takip ve müdahale etme yeteneğini yeniden doğruladı. Testi  ABD Ordusu temsilcilerinin yanı sıra alıcı konumundaki yabancı bir ülkenin gözlemcisi takip etti.

Beş ülke- Birleşik Arap Emirlikleri, Japonya, Katar, Polonya  ve Romanya PAC 3 MSE tedariki için sözleşme imzaladı. İsveç, sisteme talip ancak anlaşma imzalanmadı.

http://www.c4defence.com/Gundem/patriot-kendi-rekorunu-kirdi/6794/1
Mesajı Paylaş

HDS

Patriot kırdıysa tavuğun kaçıncı nesil suyu olduğunun rekorunu kırmıştır.

Tamam anladık, "If it ain't broke don't fix it" de, ulan bu ne? Radar halen 90 derece. 360 istersen artık radar aracı üzerine köpek kulübesi gibi iki tane radar daha dikip "Al sana 360 derece" diyorlar.  :) Mesajı Paylaş

İstiklalFM

Raytheon firması, ihaleyi kazandıktan 120 gün sonra, Amerikan Kara Kuvvetleri'nin (U.S. Army) talep ettiği LTAMDS sisteminin, ki bahse konu sistem hipersonik silahlar gibi güncel tehditleri akamete uğratma kabiliyetine katkı sunacak, ilkini tamamladı.


https://www.defenceturk.net/raytheondan-patriot-sistemine-aesa-radar


MPQ-65 radarı için 120 derecelik görüş açısı Patriot'un en büyük dezavantajlarından birini oluşturuyordu. Böylelikle 2 yüzü bulunan yeni 360 derece GaN bazlı LTAMDS radarı ile Patriot sistemi önemli bir dezavantajını kapatmış olacak. Mesajı Paylaş

sadalone

Bizdeki muadili ne bunun, şu sol üstteki radar mı?  Siper için yeni bir atış kontrol radarı yapılacağı söylendi ama her siper bataryasına konacak bir radar için çok pahalıya patlar gibi..

Mesajı Paylaş

HDS

Siper için konuşulan "Atış Kontrol Radarı"nı şöyle anlamak gerek. Muhtemelen EIRS S bant ile daha uzun menzilde hedef tespiti yapacak, muhtemelen de yine batarya başına X bant ile, 100-150km arası hassas hedef teşhisi, sınıflandırması ve havadaki füzeye sürekli hedef konum ve vektörü güncellemesi verecek bir ayrı radar olacak.

Patriot'taki temel mesele bunların tek ve kısıtlı bir radar ile yapılmaya çalışılıyor olması ve aslında ilk tasarlandığında da Patriot füzesinin yarı aktif radar güdümlü olması. LTAMDS ise Patriot bataryasındaki MPQ-65'leri değiştirmeye yönelik. Ve hatta gerekirse daha fazlası. Patriot bataryaları doğru, mobil ve bir yere küt diye tek batarya olarak sökülüp götürülebiliyorlar falan filan ama ABD artık IBCS mimarisine geçiyor -geçmek zorunda kalacak. Yani daha dağıtık, daha her radarı bir anda komutası kontrolüne alan, taşınabilir bir C2 sistemine geçiyor. Hatta, muhtemelen Suudi Arabistan'ı falanı filanı da geçirecek. Polonya mesela Patriot alıyor ve IBCS için görüşüyor.

Bizde de tabii ki Siper'in de dağıtık olacağı ve Hisar sistemleri gibi alt katman sistemlerle de tümleşik olacağını düşünmek yanlış olmaz. Ancak bizdeki mimari biraz daha farklı olacak. Mesajı Paylaş

nokta

Raytheon Patriot Sistemlerini Yükseltecek

Birçok ülkenin envanterinde uzun yıllardır görev yapmakta olan MIM-104 Patriot hava savunma sistemlerine Raytheon eli değecek.

Amerikan Kara Kuvvetleri ile Raytheon arasında imzalanan 314 milyon Amerikan Doları tutarındaki anlaşma kapsamında firma, Patriot'ları modernize edecek. 17 kullanıcı ülkenin sistemlerini de kapsayan anlaşma ile firma kullanıcılara sistem, yazılım ve donanım geliştirilmesi, entegrasyon, test hizmetleri, konfigürasyon yönetimi ve lojistik destek alanlarında mühendislik hizmeti verecek. WMI (Warfighter Machine Interface (Savaşçı-Makine Arayüzü) sistemine entegre olacak olan sistem, böylece tüm muharebe alanını üç boyutlu olarak görecek. Ayrıca sistemin siber saldırılarak karşı direnci artırılırken ömür döngüsü maliyetleri de düşürülerek MIM-104'ler daha güvenli hâle getirilecek.

Yaklaşık 2 milyar Amerikan Doları opsiyonu bulunan anlaşmadan; ABD, Almanya, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda, İspanya, İsrail, İsveç, Japonya, Katar, Kore Cumhuriyeti, Kuveyt, Polonya, Romanya, Suudi Arabistan, Tayvan ve Yunanistan faydalanacak.

https://c4defence.com/Gundem/raytheon-patriot-sistemlerini-yukseltecek/9429/1 Mesajı Paylaş

nokta

Raytheon, hipersonik silahlara karşı savunma amaçlı yeni nesil (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor/LTAMDS ) radar anten dizisinin ilk testlerini tamamladığını açıkladı. Firma altı adet prototip hazırlamak üzere ABD Kara Kuvvetleriyle Ekim 2019'da 384 milyon dolarlık sözleşme imzalamıştı.

İlk test iç mekanda iklim kontrollü bir ortamda simüle edilmiş hedeflere dayalı performans değerlendirmesiyle gerçekleşti. Bir sonraki test, gerçek dünyadaki hedeflere karşı açık alanda olacak.

İlk test turu sonucunda anten dizisi entegrasyon ve daha fazla değerlendirme için hassas işlenmiş bir kasa üzerine monte edilecek.

LTAMDS, radarı öndeki birincil anten dizisinden ve arkadaki iki ikincil diziden oluşuyor.

Yeni LTAMDS radarı ABD silahlı kuvvetlerinin Patriot radarlarının yerini alacak. Radar, Entegre Hava ve Füze Savunma ağı üzerinde çalışacak.

Raytheon, geçen ay için ilk anten dizisini oluşturdu.

https://c4defence.com/Gundem/hipersonikte-savunma-donemi/9562/1 Mesajı Paylaş

nokta

Milyar Dolarlık Patriot Anlaşması

Dünya genelinde etkili olan virüs salgını, savunma sektöründe de kötü etkilere neden oldu. Firmalar gelir-gider beklentilerinde revizyona gitmek zorunda kalsa da siparişler kesilmiş değil.

COVID-19'da ağır etkilenen ülkelerden biri olan ABD, ülkenin önde gelen firmalarından Lockheed Martin ile yeni bir tedarik anlaşması imzaladı. 6,07 milyar Amerikan Doları tutarındaki kontrat kapsamında şirket, MIM-104F Patriot PAC-3 (Patriot Advanced Capability-3) MSE (Missile Segment Enhancement) hava savunma sistemi üretecek. 2023 yılına kadar geçerli olacak sözleşme; füze, fırlatıcı ve modifikasyon kitleri, ilişkili donanım ve lojistik destek kalemlerini içeriyor.

Hava savunma füzelerinde alışılageldik patlayıcı dolu harp başlığı ile imha metodunun aksine PAC-3'ler, hedefe çarparak imha sağlıyor. İmha olasılığının yükselmesi içinse füzeler 24 adet tungsten parçacık saçarak ölümcül bir bulut oluşturmakta. Hit-to-kill olarak adlandırılan bu yöntem sayesinde yüksek bağıl hız koşullarında dâhi yüksek imha kabiliyeti sunulmakta. Başta ABD olmak üzere çok sayıda ülke envanterinde kullanılan MIM-104F hava savunma sistemleri, azami 20 km menzil ve 15 km irtifada etkili olabiliyor.

https://c4defence.com/Gundem/milyar-dolarlik-patriot-anlasmasi/9840/1 Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Yetenek, kabiliyet ve teknolojik açıdan değil ama belli ki ABD'de Patriot'lar HAWK'ların yerini aldı. Yakında her çatışma bölgesinde standart olarak Patriot görürsek şaşırmamak gerek... Mesajı Paylaş

Hard-Kill

ABD, Kuveyt'e Patriot ile ilgili olarak 1.4 milyar ABD Doları değerinde üç FMS'i onaylama kararı aldı.


https://www.savunmasanayist.com/korfezden-patriota-1-4-milyar-dolarlik-yatirim/ Mesajı Paylaş

Hard-Kill

Patriot PAC-3 füzeleri için 1 milyar dolarlık sipariş

https://www.savunmasanayist.com/patriot-pac-3/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter