Emniyet Genel Müdürlüğü Tedarik Projeleri

Başlatan R.A.K, Eki 11, 2015, 02:19 ÖS

« önceki - sonraki »

anafor2016

Testlerde Vuran larda sorun çıktı denmişti. Sonrasında henüz somut bir şey çıkmadı. Mesajı Paylaş

ocay

Dünkü 106 milyon Euro'luk Otokar siparişi 220 araçlık Ural-Cobra-1 ve Cobra-2 için yapılmış olsa gerek

Daha önce yapılan 300 araçlık Taktik Müdahele Zırhlı Araç (TMZA) projesi SSM sayfasından kaldırılmıştı.


Şimdi ise TTZA isimli bir projeye yer verilmiş

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler/Sayfalar/proje.aspx?projeID=357

Bakalım burdan ne çıkacak? Belki bu Dragoon/V150 yenileme projesidir Mesajı Paylaş

orko_8

Son sipariş Conra II imiş:


Otokar'a 106,1 milyon Euro'luk zırhlı araç siparişi

 

İç Güvenlik Güçlerinin Hizmetindeki COBRA II Sayısı Artıyor

 

Türkiye'nin özel sermayeli en büyük savunma sanayii şirketi Otokar, iç güvenlik kuvvetlerinin çeşitli hizmetlerinde kullanılmak üzere 106,1 milyon Euro tutarında COBRA II taktik tekerlekli zırhlı araç siparişi aldı. Araçların teslimatının 2017 yılı ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

 

Türkiye'nin özel sermayeli en büyük savunma sanayii şirketi Otokar'ın kendi tasarladığı ve ürettiği, yüksek koruma seviyesi, geniş iç hacmi ve üstün hareket kabiliyeti ile dikkat çeken Cobra II aracının ülke savunmasındaki rolü artıyor. Otokar, güvenlik güçlerinin çeşitli hizmetlerinde kullanılmak üzere 106,1 milyon Euro tutarında yeni bir sipariş aldı. Sipariş kapsamında COBRA II 4x4 taktik tekerlekli zırhlı araçları, çeşitli sistemler, bakım ve destek hizmetleri ile birlikte sunulacak. Araçların teslimatının yıl sonunda başlanarak, 2017 yılı ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

 

"MİLLİ VE MODERN ÇÖZÜMLER SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Türkiye'nin tek milli kara sistemleri üreticisi olan Otokar'ın Genel Müdürü Serdar Görgüç, siparişe ilişkin şunları söyledi: "Fikri mülkiyet haklarının tamamı Otokar'a ait olan ve gelişen tehditlere karşı özel olarak tasarlanan Cobra II için ilk iki siparişi geçtiğimiz yıl almıştık. Mühendislik kabiliyetimiz, ar-ge imkanlarımız ile iç güvenlik güçlerimiz ve silahlı kuvvetlerimiz için modern ve çağdaş çözümler sunmaya devam edeceğiz."

 

YÜKSEK KORUMA VE TAŞIMA SEVİYESİ İLE ÖNE ÇIKIYOR

Günümüz tehditlerine uygun ve kullanıcı beklentileri doğrultusunda Otokar tarafından tasarlanan ve üretilen COBRA II araçları yüksek koruma ve taşıma seviyesi ile öne çıkıyor; büyük iç hacmi ile dikkat çekiyor. Yine fikri mülkiyet hakları Otokar'a ait olan, COBRA taktik tekerlekli zırhlı araç ile aynı hareket kabiliyetine sahip olan COBRA II, balistik, mayın ve EYP tehditlerine karşı üstün koruma sunuyor. Ülkemiz koşullarına uygun olarak yapılan testlerden başarı ile geçen COBRA II farklı görevler için modüler bir yapı sunuyor. Aracın ihracat pazarları için özel olarak geliştirilen amfibik tipi de bulunuyor. Yakın zamanda bir Körfez ülkesinde sıcak iklim ve amfibi testlerine tabii tutulan Cobra II, bu testlerde binlerce km yol katetti ve açık deniz yüzme testlerini başarı ile tamamladı. Mesajı Paylaş

ocay

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/projeDuyurulari/Sayfalar/20160920_ZKBA.aspx

Gizli zırhlı arazi kamyoneti ve arazi binek aracı projesi başlatılmış Mesajı Paylaş

HDS

Neyine "gizli" zırhlı olacaksa. Sanki LAPD SWAT. Sokakta RPG atıyorlar yahu. Mesajı Paylaş

ocay

Otokarın Land Rover 110 serisi; ve bolca üretilen popüler Land Cruiser şasisi gibi bir şey istiyorlar galiba Mesajı Paylaş

ocay
Eski bir haber ama köşede dursun.

TOMA Siparişleri Ekim-Kasım 2014'de verilmiş.

'Yeni Nesil Zırhlı Personel Taşıcı ve Müdahale Aracı" ve Otokar ZPT siparişleri 24 Kasım 2014'de verilmiş.

Gizli Zırhlı Kamyonet Projesi,  16 Aralık 2014'de Best Group'a

 'Gizli Zırhlı Otobüs Tipi Taşıt"  20 Ekim 2014 Anadolu Isuzu ya

Zırhlı Kazıcı Yükleyici Tipi Taşıt 30 Aralık 2014'de Katmerciler'e verilmiş.

http://nacikaptan.com/?p=27596


Best Group'un Ford Ranger ve VW Amorok çözümleri sanırım sahada; IAG'dan alınan arazi aracı hangi model acaba?

Mesajı Paylaş

ocay

Yukarıdaki fiyatlara bakarsak

IAG JAWS: 600 bin TL
OTOKAR URAL: 385 bin TL
OTOKAR ZPT. 325 bin TL
RCWS'li EJDER ya da Vuran ise kabaca 1.8 Milyon TL


Best Group'un Zırhlı Pick Up'ları (Ford Ranger olsa gerek) 150 bin TL
IAG'dan alınan zırhlı arazi aracı ise 375 bin TL

Katmercilerin zırhlı kazıcıları 600 bin TL

Isuzu'nun zırhlı otobüsü 269 bin TL
Mesajı Paylaş

ocay

..Soylu said that in 2017 the Interior Ministry will buy 440 tactical armored vehicles in addition to 50 anti-riot vehicles. The Gendarmerie, armed public security forces, in 2017 will buy 200 armored vehicles and 100 mine-resistant, ambush-protected armored vehicles (the Kirpis).

Demiş Defencenews'teki haberde.

2017 yılında EGM:

440 Taktik Zırhlı Araç (Kast edilen Cobra, Ejder ayarında zırhlı araç olmalı; 2016 yılındaki 400 araçlık proje 180 Ejder - 220 Cobra-2 şeklinde gerçekleşmişti)

50 TOMA (Katmerciler, Nurol, Volkan İtfaiye ve BMC'den biri ya da bir kaçı seçilebilir)


2017 yılında Jandarma için ise:

200 TTZA  ( herhalde SSM Web sitesinde devam eden 406? Araçlık ihalede 200-206 KKK/JGK paylaşılacak denmişti)

100 MRAP, Herhalde Kirpi olacak büyük bir sürpriz olmaz ise. Mesajı Paylaş

ocay

Soylu, 2015'te 29 adet mikro İHA (drone), 2016 yılında da farklı sınıflarda 117 "drone" ve insansız hava aracı alındığını aktararak, 2017 yılında güvenlik birimlerinin ihtiyaçları doğrultusunda silahlı insansız hava aracı ve insanlı keşif uçağı ile "drone" gibi hava unsurlarının tedarik çalışmalarının süreceğini bildirdi.

JANDARMA VE POLİS'E YENİ ZIRHLILAR GELİYOR

Jandarma Genel Komutanlığı'na 2016'da 87 adet Kirpi alındığını, 100 adet daha alınmasının yanı sıra  200 adet de TTZA Cobra alımıyla ile ilgili işlemlerin devam ettiğini bildiren Bakan Soylu, "38 zırhlı komuta kontrol aracının bu yıl alındığını 116 adedinin de alınması için çalışmaların sürdüğünü aktardı. Ayrıca, 2017'de de 220 adet Kobra-II, 180 adet Ejder-II olmak üzere 440 taktik zırhlı araç alınacak. Ayrıca 50 TOMA da emniyete katılacak" dedihttp://savunmaveteknoloji.com/jandarma-ve-polise-yeni-zirhlilar-alinacak/


Böyle de bir açıklama var kafamı karıştırdı tabii bu rakamlar.

Polis 117 drone ne almış acaba? Mesajı Paylaş

warrior

Quadrocopter?? Mesajı Paylaş


canıtez

EMNİYETTE "HELİKOPTER" SORUŞTURMASI

Emniyet'in 2002'de ABD'den aldığı 30 milyon dolarlık 10 helikopter 15 yıl sonra soruşturma konusu oldu, ikisinin düşüp, 5 polis memurunun şehit olması sonucunda yıllardır hangarda atıl durumda olan helikopterlere ilişkin rapor hazırlandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, 2002 yılında 10 helikopter satın aldı. Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığının envanterine giren helikopterlerden biri Temmuz 2006'da Antalya'da düştü. Bu kazada 5 polis memuru şehit oldu. Aynı filoya kayıtlı bir helikopter de, Antalya'daki kazadan 10 ay kadar sonra Ankara Bala'da düştü. Bu kazada helikopterde bulunan üç polis memuru kurtuldu. Uzun bir süreden beri hangarda tutulan helikopterler 15 yıl sonra çok sayıda Emniyet personelini ilgilendiren bir soruşturmaya konu oldu. Hürriyet'in ulaştığı soruşturma izni yazısı 40 emniyetçiyi kapsıyor.

Söz konusu isimlerden biri bölümü halen görevde, bir bölümü emekli, bir bölümü ise 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kurumdan uzaklaştırıldı. Soruşturma izni yazısında, 'Olayın öğrenilme tarihi' için 19 Eylül 2016 bilgisine yer verildi. 'Helikopterlerin hangarda çürüdüğü' iddiası ile ele alınan soruşturma için Mülkiye ve Polis Başmüfettişleri ön inceleme raporu hazırladı. Raporda, ihale sürecinden, sorumlu emniyetçilere değin tüm ayrıntılara yer verildi. Raporda tespit edilen hususlar ise 3 Ocak tarihli soruşturma izni yazısında şöyle yer aldı:

MÜŞAVİRLİK ŞİRKETİ

-İhalenin yapıldığı 2002'de değeri 30 milyon doları aşan 10 helikopter ABD'li MD Helicopters Inc. isimli şirketten alındı.
-İhalesi, Ankara'da bulunan bir müşavirlik şirketi üzerinden yapıldı. Helikopterler için muayene ve kabul testlerinin yapılması gerekirdi. Ancak ihale dosyasında, teknik bir komisyonun kurulduğuna dair bilgi yok.
-Kabuller sırasında, firmanın sözleşmesinde yer alan üretim raporları, aylık ve 3 aylık olarak idareye sunulması gerekirdi; ancak dosyada böyle bir rapor yok. Kabuller sırasında belgelerin görüldüğüne dair de tutanak yok.

ELİNDEKİLERİ SATTI

-Helikopterlerin üretim ve kontrolleri ile ilgili sürecin denetimi yapılamadı.
-Firma, daha önce ürettiği helikopterleri sattı. Oysa sözleşmeye göre, bazı helikopterlerin üretimi, sözleşmenin yürürlüğe girmesinden sonra olacaktı.
-Yapılan sözleşme, helikopterin üretim yılı, cihazların üretim yılları ve ana parçaların her birinin sicil bilgilerini öğrenmeye ve soruşturmaya yeter bilgi vermiyor.
-35 yıl kullanım ömrü olarak alınan bu helikopterlerin ihale ve işlemlerinde, kamu kaynakları etkin ve tutumlu kullanılmadı.

http://www.airkule.com/haber/EMNIYETTE-HELIKOPTER-SORUSTURMASI/26053 Mesajı Paylaş

HDS

Ne umut ediyorlar ki bundan?
Tek motorlu ve kabiliyetleri sınırlı NOTAR helikopterin kendince bazı kısıtları var. Bazı esneklikleri ve ucuzlukları da var. Her şeyi kendi kabiliyetince kullanırsın.
İhaleni hangi isterle açtın, hangi kriterlere göre kabul yaptın?

Üç dört bürokratın kıçını koruyacağız diye yine elaleme komik cezalar çıkarmayalım da. Mesajı Paylaş

Energy

Cobra II EGM'ye Teslim

Milli Savunma Bakanlığı, bugün twitterdan yaptığı açıklamada 20 adet Cobra II'nin Emniyet Genel Müdürlüğü'ne teslim edildiğini duyurdu. Cobra II, mevcut Cobra aracı temel alınarak gelistirilmiş, yüksek hareket kabiliyeti ve 9 personel taşıma kapasitesi ile terörle mücadele operasyonlarında kullanılacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/cobra-ii-egm-ye-teslim/4096/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter