Milgem Programı

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 26, 2015, 10:54 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Hayır yahu, işte adamın bir "satürasyon"a karşı, hemen dibindeki Lübnan sahillerinden üzerine bulut şeklinde Silkwork atılmasına falan karşı da bir tedbiri olsun diye yapıyor adam bunu. Aynı anda çok şeye bakabilmek vs için.


Yani "kapasite" sadece menzile bağımlı olmayabilir. Cehennemini sana burnunun dibinde de yaşatabilirler. Mesajı Paylaş

farabi

İsrail korvetleri kendi sınıflarında dünyanın en ileri özsavuma kapasitesine sahip deniz araçları olabilir.  Tonaj olarak belki küçük ama nitelik olarak oldukça ileride bir donanma modernizasyonuna sahipler. Kıyıya yakın sularda denizaltı savunma harbi konusunda da bayağı iyi projeler yürütüyorlar. İsrail cep kadar ülke karasal derinliği neredeyse yok , deniz kuvvetlerinin her hangi bir ablukaya müsaade etmeyecek biçimde mutlaka ayakta kalması çok önemli. Mesajı Paylaş

HDS

Bir de kıyıda çok önemli tesisleri var. Hayfa'nın meşhur petrokimya tesisleri, teknoloji inkübason merkezleri, vs vs. Elbit, Rafael vs hepsinin sahaları deniz kıyısında. Zaten görülüyor ana limanlarda, Saar 5'ler çıkıyor limandan, iki tane Saar 4 dönüyor devriyeden. Vızır vızırlar yani. Mesajı Paylaş

anafor2016

https://quwa.org/2019/09/29/steel-cut-for-pakistans-first-milgem-corvette/


On 29 September, the Istanbul Shipyard held the steel-cutting ceremony of the Pakistan Navy's (PN) first MILGEM corvette. The Turkish president Recep Tayyip Erdoğan presided over the event alongside various government, naval and industry officials from Turkey and Pakistan.

The PN currently has four MILGEM corvettes on order, with all four ships due for delivery to the PN by 2023-2024. Construction of the first ship will last 54 months, but the remaining three ships will follow the first in quicker succession, i.e., at six month intervals of one another (ASFAT A.S).

Under the contract, which was signed in 2018, two of the ships will be built in Turkey, while the remaining two in Pakistan. Pakistan will also receive "complete transfer of technology and the transfer of intellectual property rights for the design of these ships."

The fourth ship was to be a new frigate class (i.e., Jinnah-class) jointly designed by the primary contractor, ASFAT A.S. (Military Factories and Shipyards Management Inc), and Pakistan's Maritime Technologies Complex (MTC). However, it appears that the new frigate design will apply to all four ships.

During AMAN-19, the Pakistan Navy's biennial multi-national exercise, the PN Chief of Naval Staff (CNS), Admiral Zafar Mahmood Abbasi, reportedly outlined that the PN's MILGEMs will be equipped with the Chinese HQ-16 surface-to-air missile (SAM) system through a 16-cell vertical launch system (VLS).

The VLS will be installed at the fore of the ship, behind the main gun. In addition, the PN's MILGEMs will deploy a modified version of the GENESIS combat management system (CMS).

The PN MILGEMs will also deploy an "indigenously developed missile system," which could be the Harba subsonic dual-anti-ship cruising missile (ASCM) and land-attack cruise missile (LACM). However, the most recent Ministry of Defence Production (MoDP) report also disclosed the development of a new supersonic missile for the PN, so the PN's MILGEMs may deploy something other than the Harba ASCM/LACM as well.

The CNS did not specify if the inclusion of VLS was limited to solely the fourth ship, implying that all four MILGEM ships will be configured along identical lines. One indication for this change could be that in 2016, the PN was expected to procure four MILGEM Ada corvettes configured along similar lines to the Turkish Navy's ships at $1 billion US. However, the deal is now reportedly worth $1.5 billion US.

The PN's forthcoming Type 054A/P frigates will also deploy the HQ-16, but through 32 VLS cells. All four Type 054A/Ps are due by 2021. Interestingly, the Pakistan Army also inducted the HQ-16/LY-80, which shows that there is a measure of commonality between the Navy and Army on SAMs.

Notes & Comments:

In addition to the significant modifications (which will at least apply to the fourth ship, if not all ships) is the fact that Pakistan owns the intellectual property (IP) rights to the design. Thus, it appears that the PN will commit to the design for the long-term and, potentially, add more ships of this type in the future.

The Jinnah-class corvette/light frigate is a fully multi-mission design. The HQ-16/LY-80 -- which could have a range of 40 km or, if the PN opts for the newer configuration, 70 km - provides anti-air warfare (AAW) coverage. In addition, the Harba ASCM/LACM would provide long-range anti-shipping and stand-off range land-attack capability. If the Jinnah-class arrives by the time the PN deploys its supersonic missile (which is likely to be an ASCM), it could have a varied - and difficult to stop - anti-shipping load-out as well. Mesajı Paylaş

FeÇe

Aklıma takılan bir şey var.Kınalıada (F514 )te akr-d b2 mevcut yani essm için hedef aydınlatması yapabiliyor.Peki genesis sayesinde mesela 15 km yakınında bulunan essm li bir gemimizin henüz tespit edemediği ama kendisinin tespit ettiği bir antiship için ortak harekat kapsamında yarı yol güdümünü smart s ile essm li gemi, yeri geldiğinde f514 ve hedefi vuracağında da f 514 ün aydınlatması ile vurması mümkün olabilir mi?Üstadlar? Mesajı Paylaş

Osman

Emin değilim ama genesis advent ile beraber mümkün olabilir bu Mesajı Paylaş

TeoMan

TAIS'in güç grubu projesi ne alemde bilgisi olan var mı? 2018'de verilen havadise göre 2.5 yılda prototip 4.5 yıla seri üretim hedefliyoruz demişlerdi.Oluru var mıdır bu işin?

https://www.marinedealnews.com/turkiyenin-ilk-deniz-tipi-motorunu-tais-motor-uretecek/ Mesajı Paylaş

Karabasan

TAIS Tersaneler grubu savaş gemileri için motor üretmek üzere şirket kurdu.

Defence Turkey: Son dönemde askeri gemilere dizel motor tedarik etmek için TAIS Motor A.Ş. adında bir şirket kurdunuz. Okuyucularımızı motorda gerçekleştirdiğiniz faaliyetler ve kurulan nitelikli insan gücü hakkında bilgilendirir misiniz?

Doğan BEŞCAN: TAIS Motor A.Ş. bünyesinde kurulan çekirdek ekip fizibilite çalışmalarını yürütüyor. 6.000-10.000 Kw dizel ana motorlarla başlayacak olan proje, daha küçük 1.000-2.000 Kw dizel yardımcı ve ana motorlarla devam edecek.
https://www.defenceturkey.com/en/content/tais-s-wide-product-range-offered-to-global-markets-via-an-innovative-and-competitive-structure-3633

Ben konuyu 24 şubatta forumda paylaşmıştım. Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

sadalone

#368
Nis 27, 2020, 11:33 ÖÖ Last Edit: Nis 27, 2020, 02:14 ÖS by sadalone
Böyle bir durumda sadece dizel yani CODAD kullanılsa ne olur.

İ sınıfının rakibi diyebileceğimiz SAAR6, Belherra, Govind, Sigma, Type31, Avente2200 ve daha bir çoğu CODAD kullanıyor.

İ sınıfında Smart-S mk2 kullanılması açıkçası doğru gelmiyor.Barbaros'lara zaten Smart-S mk2 takılmıştı hadi neyse ama onların yanına bile MAR-D konuldu.

I sınıfında ÇAFRAD'ın ölçeklendirilmiş modelinin olması hepimizin dileği o olmasa bile Smart-S mk2 yerine döner bir AESA radar konulabilir...Thales NS200 veya İtalyanların Kronos'u gibi. Mesajı Paylaş

anafor2016

Barbaros modernizasyonu saonrası , Mar-D hedef aydınlatması için kullanılmayacak mı? Mesajı Paylaş

yasharP

Sadece CODAD kullanılsa ne olur?
Bence hiç bir şey olmaz.
Yavuz sınıfı CODAD : 27knot max hız
Barbaros  sınıfı CODAG : 32 knot max hız
Ani kalkışta hız kazanmada CODAG daha avantajlı.
Yüksek hızda CODAD daha ekonomik.
TCG Anadolu : Dizel + Dizel
HMAS Canberra : Dizel + Gas Turbine
Denizcilere sormak lazım!!


Mesajı Paylaş

BETONBEY

Dizel motor ile bir gemi limandan ne kadar süre de kalkar, gaz türbin motor ile ne kadar süre de kalkar ? Mesajı Paylaş

putty

Ben CODAD filan onu şanzımanın markası sanıyordum MTU gibi marka sanıyordum demekki o sistemin adıymış. Bide ben duayenim diyorum Mesajı Paylaş

FeÇe

@anafor2016: Barbaros modernizasyonu saonrası , Mar-D hedef aydınlatması için kullanılmayacak mı?

Bildiğim kadarıyla hedef aydınlatması cwı radar ya da çafrad aydınlatma radarı gibi radarlarla yapılıyor.Mar d döner yapıda.Bilmiyorum böyle bir kabiliyeti var mı?Ama smart s ile birlikte ortak taktik resim ortaya koyup essm ye orta yol güdümü yapılırsa en son hedefi vurmadan önce cwı radarın ayfınlatması gereken süre azaltılabilir.Böylece eş zamanlı yaklaşan antishipler için daha fazla essm atılabilir? Mesajı Paylaş

sadalone

@yasharP

Yavuz toplam tahrik 30.000 hp.Barbaros ise avrupalıların 7 bin tonluk fırkateynleriyle neredeyse aynı güçte, 60.000hp....Ada,İ sınıfı ve Gabya ise 42.000HP.

Canberra da 25.000 HP gücünde 1 adet gaz türbin ve toplam 20.000 gücünde 2 dizel motor var.TCG Anadolu de ise toplamda 50.000 HP gücünde 5 dizel motor var yani toplam kurulu güç olarak geride değil hatta daha fazla. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter