Türkiye'nin Enerji Projeleri

Başlatan Energy, Ağu 25, 2017, 01:06 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Energy

KKTC'ye deniz altından kablo ile elektrik aktarılacak


Türkiye'den KKTC'ye deniz altından elektrik götürülmesi projesinin bu yıl bitmeden uygulanmaya başlanacağı ifade edilirken, yaklaşık 2-2.5 yılda tamamlanması öngörülüyor.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye ile enerji işbirliği anlaşması kapsamında deniz altına döşenecek kablo sayesinde elektrik sağlanması projesi için oluşturulan ortak çalışma gruplarının çalışmalarını neredeyse tamamladığını belirtti.

Bakan Atun, Türkiye'den KKTC'ye deniz altından elektrik götürülmesi projesinin hayata geçirilebilmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile 11 Ekim 2016'da enerji işbirliği anlaşması imzaladıklarını hatırlatarak, KKTC'nin elektrik enerjisi ihtiyacına ilaveten küresel bir vizyonla bölgeye de elektrik sağlanabilmesinin kendileri için önemli olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "Anlaşma gereğince Türkiye ile oluşturulan ortak enerji çalışma grupları, birkaç kez toplandı. Yapılan toplantıların devamında çalışmalar hemen hemen tamamlanmıştır. Bundan sonrası da siyaseten şekillendirebileceğimiz bir sürece bakıyor. Sayın mevkidaşım, değerli dostum Berat Albayrak Bey ile yapmış olduğumuz toplantılarda karşılıklı olarak bu irademizi ortaya koyduk, ifade ettik."

2.5 yılda tamamlanacak

KKTC'ye yönelik su, elektrik ve doğal kaynaklar projelerinden su projesinin gerçekleştirildiğini hatırlatan Atun, "Türkiye'den KKTC'ye şu anda yıllık 30 milyon metreküpe yakın su geliyor. Bu bize her yönden büyük avantajlar sağlamıştır. Gerek sürdürülebilirlik bakımından fiyat avantajı gerek kaliteli ve kesintisiz suya erişim sağlanması gibi önemli unsurlar gerçekleşmiştir. Bu alanda şu anda yine Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanlığınca üstlenilen tarım alanlarının dağıtım ağı altyapısının inşa edilmesine başlanmıştır. Bu yıl bitmeden uygulanmaya başlanması planlanan deniz altından kablo ile elektrik sağlanması projesinin yaklaşık 2-2.5 yılda tamamlanmasını öngörüyoruz. Proje gerçekleştiği zaman anavatanımızla KKTC'nin elektrik enerjisi de birbirine bağlanmış olacaktır" dedi.

"Proje küresel bir nitelik kazanacak"

KKTC'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile 2011 yılında yüksek gerilim hattı düzeyinde elektrik enerjisi bağlantısı yaptığını hatırlatan Bakan Atun, şu anda GKRY ile üç noktada toplam 400 megavatlık bağlantı bulunduğunu aktardı.

GKRY ile halen karşılıklı olarak elektrik alışverişine entegre olduklarını anlatan Bakan Atun, "Türkiye'den gelecek elektriği her zaman Güney Kıbrıs'a da vermeye bu bağlamda hazırız." ifadesini kullandı.

Bakan Atun, Türkiye ile entegre hale gelmenin öncelikle KKTC'de elektriğin kesintisizliğinin yani arz güvenliğinin sağlanmasına katkı yapacağını da belirtti. Deniz altından kablo ile elektrik sağlanması projesiyle Türkiye'den KKTC'ye taşınacak yıllık elektrik miktarının hesaplamasının da yapıldığını belirte Atun, "Türkiye Cumhuriyeti ile bu konuda da hemfikiriz. Ancak bunu siyaseten tam olarak mutabakat sağlanmadan şu etapta açıklamayalım." ifadesini kullandı.

KKTC'de her yıl tüketilen yaklaşık 1.5 milyar kilovatsaatlik elektriğin büyük bölümü halen fuel-oil ile çalışan santrallerden sağlanıyor.

Deniz altından su da gönderilmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "KKTC'nin su meselesinin kökünden çözülmesine" yönelik verdiği talimatın ardından, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce, yıllardır su sıkıntısı çeken KKTC'nin su ihtiyacını karşılamak amacıyla "KKTC Su Temin Projesi" hazırlanmıştı. Geçen yıl 17 Ekim'de hayata geçirilen projeyle, KKTC'ye 50 yıl boyunca yıllık 75 milyon metreküp su gönderilmesi hedefleniyor.

http://www.denizhaber.com.tr/kktcye-deniz-altindan-kablo-ile-elektrik-aktarilacak-haber-76064.htm Mesajı Paylaş

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Energy

Berat Albayrak: İkinci yüzer LNG santralini devreye alıyoruz

Uluslararası Doğal Gaz Kongresi'ne katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ikinci yüzer LNG santralinin devreye alınacağını belirtti.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ikinci yüzer LNG santralinin devreye alınacağını söyledi. Albayrak, "Depolama alanında da tarihi büyük adımlar atıyoruz. Kasım veya Aralık gibi ikinci yüzer LNG santralini devreye alıyoruz. Tuz Gölü'nün ikinci fazı 2019'da bitiyor. 2021-22'de yıllık 10 milyar metreküpün üzerinde depolamayla Türkiye enerjide başka bir yere gidiyor." dedi.

"İlk sondaj gemimizle 2018'de deniz sondajı gerçekleştireceğiz"

Bakan Albayrak sözlerini şu şekilde sürdürdü: "İki gemiyle sismik çalışmalarımız devam ederken, süreci tamamlanan ve yakın zamanda imzaları atılarak envanterimize katacağımız ilk sondaj gemimizle de Akdeniz'de 2018 yılında ilk derin deniz sondajını gerçekleştireceğiz. Bu birilerini rahatsız ediyor, edecek."

"Kimse Akdeniz'i kendi denizi, zenginliğini kendi zenginliği sanmasın"

"Türkiye daha sondaj yapmadan, 'Türkler gaz buldu' yaygarası koparılmaya çalışıldı. Kimse Akdeniz'i kendi denizi, zenginliğini kendi zenginliği sanmasın." diyen Bakan Albayrak şunları söyledi, "Türkiye olarak, gerek uluslararası hukuktan kaynaklı münhasır ekonomik alanlarımızda, gerekse KKTC'nin ruhsatlı sahalarında bu aramaları yapmaya devam edeceğiz. Allah nasip eder de o gazı bulursak, kimse merak etmesin, halkımızla bu müjdeyi de ilk biz paylaşacağız."

http://www.denizhaber.com.tr/berat-albayrak-ikinci-yuzer-lng-santralini-devreye-aliyoruz-haber-77451.htm Mesajı Paylaş

KarabasanStar Rafineri Eylül 2018'de üretime başlıyor


Star Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Rafineri dizayn edilirken Türkiye'nin gelecekteki petrol ürünleri ihtiyacına ilişkin projeksiyonların göz önüne alındığını ifade eden İlter, böylece ülkedeki ham madde arz güvenliğine katkı sağlanacağını, akaryakıt ürünlerinde ve petrokimya sektöründe ithalatın azaltılabileceğini söyledi.

İlter, rafineride benzin üretimi yapılmayacağını ve üretilen ürünlerinin tamamının petrokimya ham maddesi olacağını dile getirerek, 2011'de temeli atılan işletmede ekim sonu itibarıyla yüzde 96,4'lük ilerleme sağlandığını bildirdi.

Yıl sonu itibarıyla ilerleme oranının yüzde 97,5'e çıkarılacağını ifade eden İlter, şöyle konuştu:

"Star Rafineri, Eylül 2018'de devreye alınacak, üretim başlayacak. Yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesi bulunan rafinerimizle, dışa bağımlı olduğumuz ürünleri Aliağa'da üreteceğiz. 6 milyar dolarlık yatırımla Türkiye'de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olan rafineri, aynı zamanda Türkiye'nin ilk stratejik yatırım teşvik belgesine sahip projesi. Türk akaryakıt pazarında yıllık ortalama yüzde 4 büyüme gerçekleşiyor. Tek başına dizele baktığımızda buradaki büyümenin yüzde 7 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Rafineri devreye girdiğinde, yıllık 5 milyon ton dizel, 1,6 milyon ton jet yakıtı, 1,6 milyon ton nafta, 700 bin ton petrokok, 500 bin ton reformat ürün, 400 bin ton karışık ksilen, 300 bin ton LPG ve 160 bin ton kükürt üreteceğiz. Bunlardan dizel, jet yakıtı ve LPG'yi iç piyasaya sunacağız. Böylece, rafineri Türkiye'nin cari açığının kapanmasına 1,5 milyar dolarlık bir katkı sağlayacak."

"Rafineride bin kişiye istihdam sağlanacak"

14 ülkeden üç bine yakın mühendisin çalıştığı rafineride en iyi teknolojilerin kullanılması sonucu kükürt emisyonlarının minimize edileceğini belirten İlter, rafineri inşaatında 19 bin 500 kişinin çalıştığını ve işletme döneminde de toplamda bin kişiye istihdam sağlanacağını kaydetti.

İlter, Aliağa yarımadasında SOCAR'ın, Petkim Petrokimya Tesisi, Petlim Limanı ve Akaryakıt Depolama ve Dolum Tesisi gibi birçok yatırımının olduğunu söyledi. Bu kapsamda Aliağa yarımadasında ilk özel endüstri bölgesi statüsünü almayı hedeflediklerini bildiren İlter, bu statüyle birçok ortak altyapı sisteminin kurulabileceğini ifade etti.

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/star-rafineri-eylul-2018de-uretime-basliyor-/958639 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

TEKVUM

https://www.facebook.com/ustunzekalilar/videos/1383796921733587/?id=100008889218695

Bu akşam izlediğim bu videodaki kişiye üzüldüğümü bildirmek isterim.
Mesajı Paylaş

BETONBEY

MİLRES ne olduydu ?

Birileri önayak olsa diyeceğim ama içimden bir ses yeni projesini de çalarlar diyor :( Mesajı Paylaş

Energy

Bu yeni bir şey değil ki? Bütün Avrupa şehirlerinde, binalar yer sıkıntısından ötürü dikey türbünlerle dolu. Zaten o kadar laf edilmiş ama buluşunun ne olduğunu anlatmamış. Herhalde dikey türbünü kendisinin icat ettiğini iddia etmiyordur. Mesajı Paylaş

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

saladin

Turkiye'deyken farkedilmeyebilir  ama yurtdışından gelindiğinde her sene yeni rüzgar santralleri dikkat çekiyor. Yurtdışında göçmen kuş güzergahları izin kriterlerinden bir tanesi.  Bilmiyorum Türkiye'de bu göz onune alınıyor mu ama gördüğüm yerler genelde leyleklerin uçtuğu bölgeler.

Bir de bir yerde kulelerin kendi kendine parçalanma (pervane kırılması)kulenin yıkılmadı) oranini yüksek olarak görmüş şaşırmıştım, ama herhalde yapısal olarak taşıdıkları yükler ve  kuvvetler bayağı yüksek. Mesajı Paylaş

Arıcı

Direklere kuş radarı konuyor hocam. Mesajı Paylaş

saladin

Bilgi için teşekkürler :) Mesajı Paylaş

putty

Birde şu var mağmanın ısısı ile elektrik üretme projesi.
Aslında altımızda enerji var onu kullanabilsek suyu mağma ile kaynatsak daha ne isteriz ki

https://www.youtube.com/watch?v=uqoLppZ1HKo
Mesajı Paylaş

farabi

#13
Ara 22, 2017, 01:11 ÖÖ Last Edit: Ara 22, 2017, 01:19 ÖÖ by farabi
Mağmaya inmeye gerek yok. Gaz hidratların dönüşümü alanında Almanya ve Çin kadar ar-ge yapabilsek , önümüzdeki on yıllarda ticari anlamda ekonomik bir üretim modeli bulabildiğimiz takdirde , Karadeniz kıyılarımız büyük ölçüde işletilebilir ve yurt içi ihtiyacın neredeyse tamamını karşılayabilir gaz kaynakları haline gelebilir.

Devasa boğaz geçişleri olan ülkemizde, bir başka gelecek vaad eden enerji alanı , deniz akıntıları. Henüz ekonomik bir model olmasa da , boğazlardaki su akıntılarının düzenli ve kararlı olması , bu alanda Türkiye'nin büyük potansiyelidir.

Bunlar dışında , halen çok pahalı bir yöntem olsa da yakın gelecekte ekonomik bir enerji üretim alanı haline gelebilecek olan yakıt pili, neyse ki çok ıskaladığımız bir alan değil. Gelecek vaad eden ve ülkemiz açısından bakılırsa enerjide dışa bağımlılığı azaltacak , şu an emekleme aşamasında pek çok alan var. Devletin bu alanlarda bir strateji tasarlaması ve ciddi bir fon desteği oluşturması gerek. Bu gün atılacak atımlar , 15-20 yıl sonra Türkiye'nin satacağı bir teknoloji haline gelebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=9cd-k-0eZPU

https://www.youtube.com/watch?v=D_iVmDgWwGE

Mesajı Paylaş

putty

Aslında elektrik enerjisi sorunu hep varmış gibi görünen çareler aranan ama aslında olmayan bir şeydir. Paradox gibi bir şey bu enerji sorunu. Var gözükmesinin sebebi de depolanamıyor oluşu. Depolanmadığı için arz hep talep civarında oluyor buda enerjinin ucu ucuna yetmesi durumu yaratıyor. Dünde bugünde böyle oldu yarında böyle olmak zorunda. Depolanabilse o kadar bol olacaktı. Dünyayı çikolatasız bırakmayan insanlık elektrikmi üretemeyecek dünyanın en kolay işi.  Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter