ABD-Rusya İlişkileri

Başlatan Sihirbaz, Ağu 25, 2017, 12:13 ÖS

« önceki - sonraki »

Trilogy

ABD'den Rusya'ya yeni yaptırım kararı

ABD, vatandaşları ve şirketlerine derin sular, Arktik ve şist projelerinde Rus enerji şirketleriyle işbirliği yapmasını yasakladı.

ABD Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "ABD'deki kişilerin, ofisin lisansı veya yabancı varlıklar kontrolüyle ilgili başka izni olmadan şu eylemlerde bulunması yasaklanıyor: derin sular, Arktik ve şist projelerinde keşif ve üretim teknolojilerinin teslimatı, ihracatı, (doğrudan ve dolaylı) yeniden ihracatı ve sunulması" dendi.

Yasak, ABD'nin yaptırım listesine eklediği veya gelecekte ekleyebilecek tüm Rus vatandaş ve şirketleri ilgilendiriyor. Yeni düzen, 29 Ocak 2018'de yürürlüğe girecek projeleri kapsıyor.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201711011030827327-abdden-rusyaya-yeni-yaptirim-karari/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya'dan ABD'ye: CNN'i yasaklarız

Rus senatör İgor Morozov, ABD'nin Rusya devletine ait video yayın içeriklerinin dağıtımcılar tarafından yayın ağına alınmasını yasaklaması durumunda, Moskova'nın yasal olarak CNN'in ticari ve kablolu televizyon paketlerine alınmasını yasaklayabileceğini söyledi.

Sputnik'e konuşan Morozov, ABD'nin Rusya devletine ait video içeriklerinin dağıtımcıların ağlarına dahil edilmesinin yasaklanabilmesine ilişkin bir bütçe taslağını onaylaması konusunda açıklama yaptı.
Morozov "Yasa kabul edilirse Rusya olarak ABD Kongresi'nin eylemlerine aynı şekilde karşılık veririz. CNN'e karşı Rusya'da bir bilgi temizliği ve dışlama uygulanır. CNN'i kablolu televizyon paketleri dahil her türlü yayın ağına dahil olmaktan men ederiz" dedi.

ABD'de, Rusya devletine ait video içeriklerinin dağıtımcıların ağlarına dahil edilmesinin yasaklanabilmesine ilişkin bir bütçe taslağı kabul edildi. Taslakta Rusya'ya bağlı herhangi bir televizyon kanalının yayın yapmasına izin verilmemesi öngörülüyor.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201711091030934730-rusya-abd-cnn-yasaklariz/ Mesajı Paylaş

Trilogy

ABD, Rusya'ya karşı koymak için 4.6 milyar dolarlık bütçe ayıracak

ABD Kongresi, Avrupa'da Rusya'ya karşı koymak için 4.6 milyar dolar ayrılmasını öngören 2018 mali yılı savunma bütçesi taslağını onayladı.
ABD Kongresi, 2018 mali yılı savunma bütçesi taslağını onayladı. ABD Senatosu'nun Silahlı Kuvvetler Komitesi'nin yayınladığı belgelere göre, Avrupa'da Rusya'ya karşı koymak için 4.6 milyar dolar ayrılacak.

Kiev'e ise Ukrayna'ya ölümcül silah sevkiyatını öngören savunma alanında destek girişimi çerçevesinde 350 milyon dolarlık askeri yardım yapılacak. Bu yardım, iki grup halinde verilecek. ABD Savunma Bakanlığı Kiev'in askeri reformlarının başarısından memnun olursa, paranın ikinci yarısı gönderilecek.

Öte yandan bütçe taslağında Litvanya, Letonya ve Estonya'ya da 'Rusya saldırganlığını' püskürtmeleri amacıyla 100 milyon dolar ayrılması öngörülüyor.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201711091030935722-abd-rusyaya-karsi-koymak-icin-46-milyar-dolarlik-butce-ayiracak/ Mesajı Paylaş

Merkator

Yeni füze restleşmesi

Rusya ABD'nin Orta ve Kısa Menzilli Füzeler Anlaşması'ndan çıkması durumunda daha güçlü silahlar geliştireceğini duyurdu.

Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi'nde savunma ve güvenlik komitesinin başkanı Viktor Bondarev, ABD'nin Orta ve Kısa Menzilli Füzeler Anlaşması'ndan çıkması durumunda Rusya'nın daha güçlü silah geliştireceğini belirtti.

Sputnik'e konuşan Bondarev, "Rusya, ABD'nin anlaşmasından çıkmasına yanıtı hazır. Teknik imkanlarımız en kısa zamanda ordumuza daha güçlü bir silah geliştirmeye izin veriyor. Bu anlaşma, potansiyel düşman tarafından bir dizi tehditleri en azından kısmen caydırmanın garantisi" dedi.

Bondarev, ABD'nin Rus taktik sistem Oka'nın anlaşmanın yasakladığı silah olduğunu yönündeki iddiaların asılsız olduğunu kaydetti.

Konuya ilişkin olara bir açıklamada, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov'dan geldi.

Ryabkov, Moskova'nın Orta ve Kısa Menzilli Füzeleri İmha Anlaşması'na tamamen bağlı olduğunu, Washington'un sözleşmeden çekilmesi durumunda ise aynı şekilde yanıt vermek durumunda kalacağını belirtti.

Ryabkov, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın sitesinde yayınlanan açıklamasında, ABD'nin birçok kez Rusya'yı anlaşmayı ihlal etmekle suçladığını, ancak bu konuda 'reel herhangi bir kanıt sunulmadığını' bildirdi.

Açıklamada, "Diğer bir deyişle, suçlamalar kesinlikle asılsız. İddialar ne anlaşmaya sözde uymayan fırlatma rampalarının teknik özellikleriyle, ne de uçuş telemetrisi bilgileriyle destekleniyor. Hiçbir şeyle desteklenmiyor. Neden böyle olduğu ortada. Nedeni böyle bir  şeyin olmaması" ifadelerine yer verildi.

ABD'nin Rusya'yı yaptırımlarla korkutmaya yönelik çabalarının komik olduğunu belirten Ryabkov, "Orta ve Kısa Menzilli Füzeler Anlaşması bağlamında beklenebilecek yaptırımların genişletilmesinin tek sonucu, kendilerinin yapılmasını önerdiği Özel Anlaşma Kontrol Komisyonu toplantısının iptali olabilir" dedi.

Silah kontrol düzeni için ağır darbe olur

Açıklamada, "Orta ve Kısa Menzilli Füzeler Anlaşması'nın iptalinin, silah kontrolü ve nükleer silahların yayılmasını önleme düzeni açısından ciddi bir darbe olabileceğini birçok kez söyledik. Yeniden söylüyoruz: ABD, üzerine nasıl bir sorumluluğun altına girdiğini anlamalı" ifadelerine yer verildi. Mesajı Paylaş

saladin

Rusya, bir kez daha ABD'nin Karadeniz'de ki  P3 ucagina tehlikeli şekilde yaklaşarak (1.5 metre) önleme yapmış.

https://amp.cnn.com/cnn/2018/01/29/politics/russia-jet-us-navy-black-sea/index.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Trump'tan Putin'e: Nükleer silahlanma yarışına girersek kazanan biz oluruz

ABD eski başkanlarından George Bush'un, Rusya'ya karşı kendisini daha iyi savunabilmesi için Ukrayna'ya gelişmiş Amerikan silahlarının verilmesi için Başkan Donald Trump'ı ikna etmeye çalıştığı ortaya çıktı.

NBC televizyonuna konuşan ABD'li bir diplomat, Putin'in ABD'ye ulaşabilecek kapasitede nükleer silah ürettiklerine ilişkin iddiaları Trump'ı düşündürmeye başladığını söyledi.

Trump'ın, seçim zaferi nedeniyle Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde "Eğer bir silah yarışına girmek istiyorsan girebiliriz, ama biz kazanırız." dediği aktarıldı.

Telefon görüşmesinden sonra Trump gazetecileri yaptığı açıklamada görüşmenin çok iyi geçtiğini ve yakın zamanda Putin ile yüz yüze görüşmeyi planladığını söylemişti.

ABD'de önemli sayıda senatör, diplomat ve yorumcu Rusya'daki seçimlerin şaibeli olduğunu ve Trump'ın Putin'i tebrik etmemesi gerektiğini dile getirmişti.

http://tr.euronews.com/2018/03/30/trump-tan-putin-e-nukleer-silahlanma-yar-s-na-girersek-kazanan-biz-oluruz Mesajı Paylaş

merzifonlu

"NBC televizyonuna konuşan ABD'li bir diplomat, Putin'in ABD'ye ulaşabilecek kapasitede nükleer silah ürettiklerine ilişkin iddiaları Trump'ı düşündürmeye başladığını söyledi."

Uzay istasyonu yapan ve işleten Rusya, şimdiye kadar çoktan ABD anavatanını vurabilecek kabiliyete ulaşmış olmalı. Ne iddiasıymış bu? Mesajı Paylaş

HDS

La havle..   :o Mesajı Paylaş

canıtez

NASA, Rus motorlarının sevkiyatının durdurulmasından endişeli

NASA Başkanı Jim Bridenstine, Rus RD-180 motorlarının ABD'ye sevkiyatının durdurulması ihtimalini değerlendirdi.

Daha önce senator Sergey Ryabuhin, Rusya'nın United Launch Alliance şirketinin kullandığı roket güç santrallerinin sevkiyatlarının kısıtlanabileceğini açıkladı.  Bu Moskova'nın ABD'nin Skripal olayı yüzünden yaptırım uygulama planlarına verilecek yanıta dahil edilebilir.

NASA Başkanı, ABD'nin Rus motorlarına bağımlılıklarını aşmak için ciddi çalışmalar yaptığını belirterek, "Rusya ve ABD'nin uzay konusunda işbirliği büyük önem taşıyor. İlişkilerin kötüleşmesine rağmen ülkeler arasında bu alandaki diyalog devam ediyor" dedi.

Bridenstine, bu durumu NASA için eşsiz imkan olarak değerlendirdi ve Rusya ile partner ilişkilerinin korunması ümidini dile getirdi. Ayrıca Bridenstine Roskosmos Başkanı Dmitriy Rogozin ile görüşmesini doğruladı.

http://www.bagimsizhavacilar.com/nasa-rus-motorlarinin-sevkiyatinin-durdurulmasindan-endiseli/ Mesajı Paylaş

Yakın

Bir kaç ay önce Amerika tarafından yaptırımlar listesine alınan Rus alüminyum şirketi RUSAL, Amerika'da alüminyum yatırımı yapıyormuş. Bu amaçla Kentucky Alüminyum şirketinin %40'ını satın almış.


https://www.ft.com/content/199925f6-5f46-11e9-b285-3acd5d43599e Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter