Çin Halk Cumhuriyeti

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 11, 2015, 01:30 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

hergeleci

Peter Frankopan - The silk roads (VPRO 2017)

https://www.youtube.com/watch?v=wMhjI_00hVk Mesajı Paylaş

Alkyone

Çin iç siyaseti ve genelin özeti olacak bir program
https://www.youtube.com/watch?v=Tjyg4T2wK3Q Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Kartalbey

"Çin-Pakistan ekonomik koridoru kimseyi hedef almıyor"

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin-Pakistan ekonomik koridorunun üçüncü bir tarafa karşı kurulmadığına işaret ederek, bu pojenin toprak anlaşmazlıklarıyla ilgisi olmadığını kaydetti.
Rusya'nın Hindistan'daki büyükelçisi kısa süre önce yaptığı bir açıklamada, Çin ve Hindistan'nın Kuşak ve Yol inisiyatifi konusunda karşılıklı anlayışı pekiştirmeleri, mevcut anlaşmazlıklar konusunda görüş birliğine varmaları önerisinde bulundu.

Hua Chunying dün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında Rus elçinin bahsi geçen önerisini hakkında Çin hükümetinin tutumunu açıkladı.

Sözcü Hua, kısa süre önce tamamlanan Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi'nde Kuşak ve Yol kapsamında uluslararası işbirliğinin aktif şekilde pekiştirilmesi vurgusu yapıldığını hatırlatarak, bunun Çin tarafının bu inisiyatife verdiği büyük önemin bir göstergesi olduğunu ve uluslararası işbirliğinde kararlılık ve güveni gösterdiğini kaydetti.

Hua Chunying, Hindistan'ın Kuşak ve Yol konusundaki endişelerini anladıklarına işaret ederek, ancak bu inisiyatif kapsamındaki Çin-Pakistan ekonomik koridorunun bir ekonomik işbirliği projesi olduğunu, üçüncü tarafları hedef almadığını ve toprak ihtilaflarını ilgilendirmediğini belirtti.

Hua Chunying, Kuşak ve Yol inisiyatifinin dışa açık ve hoşgörü temelinde tesis edilen bir işbirliği platformu olduğunu kaydederek, Çin'in bu girişime iştirak eden tüm taraflarla Kuşak Ve Yol'u ilerletmeye hazır olduğunu vurguladı.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/11/09/1s186523.htm Mesajı Paylaş

AlkyoneÇin Finlandiya'ya 'demir ipek yolunu' bağladı


Finlandiya'nın Kouvola şehrinde 10 Kasım'da tarihi bir an yaşandı. Kouvola'dan Çin'in Xi'an şehrine giden ilk ticari tren seferi uzun süren bir yolculuğun ardından cuma günü istasyona ulaştı. Bir sonraki seferin ise Aralık ayı başında yapılacağı belirtildi.
İki şehir arasındaki yaklaşık 8 bin kilometrelik mesafe 10 gün sürede aşılıyor. Yaklaşık 800 metre uzunluğundaki trende 41 konteyner bulunuyor.
Unytrade Oy'un Operasyon Direktörü Jari Grönlund, konteynerlerın içinde kereste, mekanik ürünler, iş kıyafetleri ve geminin parçalarının yer aldığını belirtti.
Şirket Kazakistan demiryollarının, yani KTZ'nin İskandinav ülkelerinde faaliyet gösteren bir temsilci konumunda. KTZ, tren işletmeciliğinin yanı sıra trenin konteynırlarına da sahip.Finlandiya'dan doğuya doğru yola çıkan trenin lokomatifi Rusya sınırında, Rus Demiryolları RZD'nin  kontrolüne geçiyor. Tren, St. Petersburg ve Moskova'nın eteklerinden, lokomotifin yeniden değişecek olduğu Kazak sınırına kadar yol almaya devam ediyor. Sonra Kazakistan üzerinden Çin sınırına ulaşılıyor.
Kouvola şehri Asya ve Avrupa arasındaki yeni bir ulaşım merkezi olmaya çalıştığı için birkaç yıldır yoğun bir hazırlık içinde.
Çin, Asya ve Avrupa arasında, ülkenin büyük miktarda para yatırmaya hazır olduğu yeni bir İpek Yolu kurulmasını da istiyor .
Çin'den Kouvola'ya gidecek olan ticari tren seferi ise 29 Kasım'da yola çıkacak.http://www.dunyabulteni.net/dunya/411930/cin-finlandiyaya-demir-ipek-yolunu-bagladi Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Çin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 1 Milyar Ton Petrol Rezervi Tespit Etti

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaklaşık 1 milyar ton rezerve sahip yeni bir petrol yatağı keşfedildiği bildirildi.

Çin Uluslararası Radyosu'nun haberinde, ülkenin dev enerji üretici firmalarından Petro China'nın Juggar havzasının Ma gölü bölgesinde yaklaşık 1 milyar tonluk bir petrol yatağı bulunduğu ifade edildi.

Söz konusu kaynağın, dünyadaki en büyük petrol rezervlerinden biri olduğu belirtildi.

Petro China, son iki yılda Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 1 milyon 380 bin ton petrol üretimi yapmıştı. Şirket, ülkenin 13'üncü 5 yıllık (2016-2020) kalkınma planı çerçevesinde bölgeden 6 milyon ton petrol çıkarmayı hedefliyor.

Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin'in kuzeybatısındaki Uygur bölgesi, petrolün yanı sıra altın, platin, gümüş, uranyum ve kömür başta olmak üzere çok sayıda yer altı kaynağını barındırıyor.

http://aa.com.tr/tr/dunya/cinde-1-milyar-tonluk-petrol-rezervi-bulundu/990253

Bu haberle bütün Dünya dengeleri bir anda alt üst olmuş oldu Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

#65
Ara 06, 2017, 12:17 ÖÖ Last Edit: Ara 06, 2017, 12:20 ÖÖ by putty
1 milyar varil petrol çok değil. Bize bile 5 yıl yeter Çin in dişinin kovuğuna sığmaz. Büyük rezervler 10 milyar varil ile başlar flaş haber olması için 100 milyar varil filan olması gerek. Türklerin ilgisini uygur la alakası çekmiş yoksa başka ülkede olsak hiç gazetelere haber diye düşmezdi. Dünyanın en büyük petrol rezervlerinden biriymiş bak sen.
Alın size büyük petrol sahası haberli başka bir tane rakamları karşılaitrın 1 milyar varil nasıl en büyüklerden olabilirmiş
https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201611171025848259-dunyanin-en-buyuk-petrol-sahasi/ Mesajı Paylaş

HDS

Çin asıl"shale" üzerine çalışıyor. Onu becerebilirse fark yaratır. Mesajı Paylaş

Alkyone

#67
Ara 18, 2017, 09:39 ÖÖ Last Edit: Ara 18, 2017, 07:29 ÖS by Alkyone
Çin 2 j-11 savaş uçağı, 2 HK-6 bombardıman uçağı, Tu-154 keşif uçağı ile Güney Kore'nin hava savunma bölgesine girdi.
http://www.koreatimes.co.kr/www/nation/2017/12/205_241092.html

Taciz Güney Kore Başbakanının Çin ziyaretinden döndükten sonra gerçekleşti

Çin gün geçtikçe daha çok Japonya-Tayvan ve Güney Kore ye baskı uyguluyor. Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Irak ve Çin'den petrol anlaşması


Irak hükümeti, başkent Bağdat'ın doğusundaki petrol sahasının işletilmesi için Çin'de devlete bağlı petrol şirketi Zenhua ile ön anlaşmaya vardı. Irak Petrol Bakanlığı sözcüsü Asım Cihad, Çinli şirketle varılan anlaşma kapsamında, Doğu Bağdat'taki petrol sahasında üretimi beş yıl içinde günlük 40 bin varile ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi. 
https://www.dunya.com/dunya/irak-ve-cinden-petrol-anlasmasi-haberi-395693 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

farabi

Çin'in bu yıl hizmete aldığı Cibuti Askeri Üssü'nde , aktif personel sayısının on bini bulduğu söyleniyor.

Aşağıdaki video , Çin Halk Kurtuluş Ordusunun Afrika kıtasında bir ilk olarak, Kasım ayında Cibuti'de gerçek mühimmatlar ile gerçekleştirdiği tatbikata ait.

https://www.youtube.com/watch?v=ivcbGqvXT7Q Mesajı Paylaş


farabi

Çin'in düşük görünürlüğe ve dahili silah istasyonuna sahip olacak yeni nesil iha projesi :
Mesajı Paylaş

anafor2016

Zorla kamplarda tutulan Uygur Türkleriyle ilgili haberler üzerine açıklama yapan uluslararası örgüt, durumun endişe verici olduğunu belirtiyor. Aralarında Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün de bulunduğu kuruluşlar, kamplardaki tutsaklara Çin Cumhurbaşkanı Jinping'e bağlılık yemini ettirildiğini bildiriyor.


Birleşmiş Milletler, bir milyona yakın Uygur Türkünün 'terörizmle mücadele' gerekçesiyle zorla kamplarda tutulduğu yönündeki haberlerin 'son derece endişe verici' olduğunu belirterek bu kişilerin serbest bırakılmasını istedi.

Çin ise Uygur Türklerinin 'yeniden eğitim' için Batı Şincan bölgesindeki kamplara gönderildiği iddiasını reddetti. Pekin, kamplarda sadece 'radikal dincilerin olduğunu' öne sürdü.

Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Kaldırılması Komisyonu'nun raporuna göre güvenilir kuruluşlar, özerk Uygur bölgesinin dev bir gözetim kampına dönüştürüldüğünü söylüyor.

Raporda, Çin yasalarındaki terör ve ayrımcılıkla ilgili düzenlemelerin yoruma açık olduğu belirtilerek Pekin'in bu kişileri, bir suçlama yöneltmeden ve yargılamadan kamplarda tutmaya son vermesi çağrısı yapılıyor.

Komisyon, bu şekilde gözaltına alınan kişilerin derhal serbest bırakılmasını, tutsakların sayısı ve gözaltına alınma gerekçelerin açıklanmasını talep etti. BM, belirli ırk ve din mensuplarının hedef alındığı iddialarıyla ilgili olarak bağımsız soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.

'Tutsaklara Çin Cumhurbaşkanı'na bağlılık yemini ettiriliyor'

Aralarında Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün de bulunduğu kuruluşlar, BM'ye, topluca gözaltına alınan bu kişilere kamplarda Çin Cumhurbaşkanı Şi Jinping'e bağlılık yemini ettirildiğini bildirdi.

Dünya Uygur Kongresi de haklarında hiçbir suçlama olmaksızın süresiz olarak kamplarda tutulan Uygurların Komünist Parti sloganları atmaya zorlandığını duyurdu.

Kongre, bu kişilere yeterince yemek verilmediği ve Uyguların kamplarda işkence gördüğüne dair haberlerin bulunduğunu aktardı.

Neyle suçlandıklarını bilmeyen tutsakların avukat tutma haklarının olmadığı belirtiliyor.

BM'nin raporu, Çin'in başka bölgelerinde de dinsel gerilimin tırmanmaya başladığı bir dönemde yayımlandı.

Kuzey Batı'daki Ningşia bölgesinde, yüzlerce Müslüman, camilerinin yıkılmasını engellemeye çalışıyor.

Çin'de 23 milyon Müslüman yaşıyor. Güneydeki Tibet gibi özerk bölge statüsünde olan Şincan'da nüfusun yüzde 45'ini Müslüman Uygurlar oluşturuyor.

Son birkaç ayda, giderek daha fazla sayıda Uygur'un 'dini aşırılıkla' mücadele kapsamında gözaltına alınmaya başlandığına dair iddialar artmıştı.

(BBC Türkçe) Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

saladin

Cin, Pekin'deki butun cinlileri (22 milyon), iki sene icerisinde  sosyal kredi sistemine sokmayi planliyormus.
https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-11-21/beijing-to-judge-every-resident-based-on-behavior-by-end-of-2020

Bilindigi uzere sosyal kredi sistemi buyuk bilader'in gercege donusmus hali. Cin devleti vatandaslarin her yaptigini (mesajlarini, alisverislerini, nerede olduklarini) inceleyip puan veriyor.


Cin hukumeti vatandaslarinin bu baskilar altinda rahat yasayacagini dusunuyor ama ben acaba Cin'in yeni bir devrim gecirmesinin onu mu aciliyor diye merak ediyorum.
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter