Nijer

Başlatan Trilogy, Eki 05, 2017, 09:27 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Trilogy

Nijer'de ilk kez ABD askerleri hayatını kaybetti

Batı Afrika ülkesi Nijer'de ABD-Nijer ortak devriye konvoyuna ateş açılması sonucu 3 ABD özel kuvvet askerinin öldüğü açıklandı. Saldırıda 5 Nijer askerinin de hayatını kaybettiği belirtildi.
ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM), Nijer'in güneydoğusunda Mali sınırı yakınında Nijer-ABD ortak devriye konvoyuna ateş açıldığını ve saldırı sonucu 3 ABD özel kuvvet askerinin öldüğünü, 2 askerin de yaralandığını duyurdu.

Aşırılık yanlıları ile mücadelede Nijer ordusuna eğitim ve güvenlik desteği veren ABD ordusu ilk kez bu ülkede kayıp verdi. Ölen ve yaralanan ABD'li askerlerin yeşil bereli komandolar olduğu da aktarıldı.

Associated Press'e (Ap) konuşan ABD'li yetkililer yaralanan 2 askerin başkent Niamey'deki hastaneye kaldırıldığını ve durumlarının stabil olduğunu aktardı.

Nijerli yetkili Namataa Abubakar da saldırı sonucu 5 Nijer askerinin öldüğünü duyurdu.

MALİ'DEN GELEN MİLİTANLARIN SALDIRIYI GERÇEKLEŞTİRDİĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

AP'nin aktardığına göre yetkililer saldırının 'İslami Mağrip'te El Kaide' örgütü militanalarınca gerçekleştirdiğini düşünüyor.
Reuters'e konuşan Nijerli bir diplomatik kaynak da  saldırının Mali'den gelen militanlarca yapıldığının düşünüldüğünü söyledi.

AFP'ye konuşan bir başka kaynak  "Saldırıda askerlerimizi kaybettik. Pusuyu Mali'den gelen eağır silahlı militanlar gerçekleştirdi" diye konuştu.

Radio France Internationale'ye göre ABD-Nijer askerlerine yapılan pusu, Tillaberi bölgesindeki Tongo Tongo köyüne militanların gerçekleştirdiği saldırının ardından karşı operasyon yapıldığı sırada meydana geldi.

Eylül ortasında Nijer Mali'den gelen militanalrın tehdidine karşı marttan bu yana uygulanan olağanüstü hali uzatmıştı.

Hazirandan bu yana Mali'deki aşırılık yanlısı militanlar Mali, Fransa ve BM askerlerine yönelik saldırılarını arttırmış durumda.

Saldırıların büyük kısmı El Kaide bağlantılı 'Cemaat Nusreti İslam vel Muslimin' adlı örgüt tarafından gerçekleştirilmişti.

https://tr.sputniknews.com/afrika/201710051030440399-nijer-abd-askeri-pusu/ Mesajı Paylaş

Trilogy

ABD'nin ilk kez kayıp verdiği Nijer saldırısı hakkında Pentagon'dan açıklama

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Nijer'in güneydoğusunda bir devriye sırasında ABD ve Nijer askerlerini pusuya düşürenlerin IŞİD militanı olduğunu teyit ettiklerini bildirdi.

Pentagon'un Afrika Masası Sözcüsü Binbaşı Michelle Baldanza, 6 Ekim'de dört ABD askerinin öldürüldüğü saldırının IŞİD tarafından gerçekleştirildiğini kaydetti. Baldanza, "Saldırının IŞİD tarafından yapıldığını teyit edebilirim ancak saldırı ile ilgili detaylar soruşturma kapsamında olduğu için detaylar hakkında bilgi veremem." dedi.

'SALDIRI, 15 IŞİD MİLİTANI TARAFINDAN DÜZENLENDİ'

Amerikan medyasına konuşan ve ismi açıklanmayan bir savunma yetkilisi ise saldırının 15 IŞİD militanı tarafından düzenlendiğini öne sürdü.

ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı (AFRICOM), geçen hafta Amerikan askerlerinin Nijer ile Mali sınırına yakın bir bölgede kabile liderleri ile gerçekleştirdiği bir toplantıdan dönerken saldırıya uğradığını, saldırıda üç ABD askerinin yanı sıra dört Nijer askerinin öldürüldüğünü duyurmuştu. Daha sonra ise bir askerin saldırı sırasında kaybolduğu ve üç gün sonra cesedine ulaşıldığı bildirilmiş, ABD askerlerinin ölü sayısının da 4'e çıktığı kaydedilmişti.

Saldırıda iki ABD askerinin yaralandığı, dört Nijer askerinin de öldürüldüğü aktarılmıştı.

https://tr.sputniknews.com/abd/201710121030549420-pentagon-nijer-saldirisi-aciklamasi/ Mesajı Paylaş

HDS

Bu konu enteresan bir hal almaya başladı. Son olarak Amerikan Senatosu'nun Silahlı Kuvvetler Komitesi'nin gediklisi Senatör McCain, buradaki genel stratejinin ne olduğu, askeri olarak ne yapıldığını dinlemek için hükümet hakkında bir celp çıkarmaya kadar işi götürdü. Bunun için şu anki Savunma Bakanı Mattis apar topar McCain ile görüştü.

Amerikan Afrika Kuvvetleri kurulduğunda da buna benzer bir kafa karışıklığı vardı. Amerikan Kongresi, tam olarak ne için olduğu belli olmayan, merkezi Afrika'ya bile konulamayan bir kuvvet için, neden istendiği belli olmayan bütçeleri onaylarken de epey eleştiri dile getiriyordu.

Suriye ve Irak bölgesinde olduğu gibi, yine Pentagon'un direksiyonunda olduğu, bir garip Amerikan operasyonu sürüyor Nijer, Mali, Çad bölgesinde. Üstelik buralar babadan Fransız etki alanıdır.

Eğer buralar da kızışır ise, Neredeyse Moritanya'dan Afganistan'a kadar aralıksız Amerikan operasyonları ve askeri varlığından söz edeceğiz.  ??? Mesajı Paylaş

orko_8

Bu konu özelinde ufak çaplı bir de kriz var ABD'de. Pusuda hayatını kaybeden askerlerden birinin eşine Trump taziye telefonu açıyor ancak konuşma sırasında Trump askerin adını hatırlayamıyor. Eşi de çok öfkeleniyor. Konu hızla ufak çaplı bir skandala dönüşüyor: https://www.nytimes.com/2017/10/23/us/politics/soldiers-widow-says-trump-struggled-to-remember-sgt-la-david-johnsons-name.html

Cenaze sırasında eşin tüm ısrarlarına rağmen tabutun kapağı açılmamış. Mesajı Paylaş

HDS

Hakikaten iki haftadır bu olay "skandal"larla anılıyor.

Lakin işin Trump'ın telefonda yediği haltlar tarafını tartışmaktan "Burada ne dönüyor?"u tartışacak bir durumu yok.

Bir komplocu kılığına bürünüp sorayım; Pentagon hükümete burada yürüttüğü ve stratejisinin belli olmadığı/bilinmediği bu operasyonları kurcalarsan, ben de seni ele güne karşı rezil ederim, mi diyor?
Benden bir Nedret Ersanel mi çıktı?  ::) Mesajı Paylaş

Merkator

Fransız Reaper İHA Nijer'de düştü

Fransız Hava Kuvvetleri'ne ait MQ-9 Reaper tipi İnsansız Hava Aracı (İHA), Nijer'de görev dönüşünde düştü. Scramble'ın haberine göre, Niamey Hava Üssü yakınlarında meydana gelen kazayla ilgili olarak soruşturma başlatıldı. Silahlı İHA, Fransa'nın bölgede yaptığı operasyonlarda kullanılıyordu.

2013'TE 1,5 MİLYAR DOLAR ÖDENDİ

Fransız Hava Kuvvetleri'nin ihtiyacı doğrultusunda ABD'den 2013'te 4 adet sistem alındı. Her bir sistemde 3 uçak ve bir komuta kontrol merkezi bulunuyordu. Sistemlerin ilki 2014'te, ikincisi 2017'de teslim edildi. Anlaşma doğrultusunda üçüncü sistem 2019 sonunda verilecek.

Verilen bilgiye göre Fransız güçleri toplamı 23 bin saatlik Reaper uçuşu gerçekleştirdi.

http://www.kokpit.aero/fransiz-ihasi-nijerde-dustu Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter