Arktik Bölgesi (Kuzey Kutbu)

Başlatan Terra, Kas 08, 2017, 06:12 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Terra

Rusya Kuzey Kutup bölgesinde askeri tesis inşa ediyor

Rusya kutup bölgesinde iki askeri tesis inşa edecek. Böylece Rusya söz konusu bölgede hızlı şekilde asker konuşlandırma imkânına kavuşacak.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoigu, dün Rusya Savunma Bakanlığı'nın bir toplantısında yaptığı konuşmada, Kuzey Kutup bölgesinde asker tesis inşasının ilerlediğini söyledi. Askeri tesislerin yıl sonunda faaliyete geçmesi bekleniyor.

Rus Savunma Bakanı Şoigu yeni tesislerin tamamlanmasıyla kuzeydeki deniz yolunun kontrol altına alınacağını ve Rusya'nın Kuzey Kutup bölgesindeki ekonomik faaliyetlerinin güvenliğinin sağlanacağını söyledi.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/11/08/1s186499.htm Mesajı Paylaş

Kartalbey

Çin ve Rusya Arktika'da işbirliğini güçlendiriyor

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamaya göre, Çin ile Rusya'nın, "Buz İpek Yolu"nun inşasını hayata geçirerek Arktika'da işbirliğini güçlendirme çalışmaları hızla ilerliyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, temmuz ayında Rusya'ya yaptığı ziyarette, Kuzey Kutup Bölgesi'nde (Arktika) deniz ulaşım yollarının geliştirilmesi ve "Buz İpek Yolu"nun açılması konularında Rus mevkidaşıyla anlaşma sağladı. Çin-Rusya Zirvesi'nde, Arktika'da işbirliğinin güçlendirilmesi ve "Kuşak ve Yol" inisiyatifinin Avrasya Ekonomik Birliği projesiyle bağlanması konularında fikir birliğine varıldı.

Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, bugün yaptığı açıklamada, Arktika'daki çalışmalar kapsamında Çinli COSCO Şirketi'nin bölgeye birkaç defa başarıyla deniz seferi gerçekleştirdiğini ifade etti.

Bunun yanı sıra Çin ve Rusya'nın ulaşım bakanlıkları arasında "Kutup Sularında Denizcilik İşbirliği Muhtırası" hakkında müzakerelerin sürdüğünü belirten sözcü, iki ülkenin şirketlerinin Arktika'da doğalgaz ve petrol keşfi alanlarında işbirliği çerçevesinde altyapı tesislerinin inşasını görüştüğünü bildirdi.

Gao Feng, açıklamasında, Çin Ticaret Bakanlığı ve Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı'nın; Kuzey Kutup Bölgesi'nde deniz ulaşım kanallarının açılması, kaynakların geliştirilmesi, altyapı tesislerinin inşası, turizm ve bilimsel araştırma gibi konularda koordinasyonu amaçlayan ortak çalışma mekanizmasını müzakere ettiklerini söyledi.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/11/09/1s186539.htm Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Rusya'dan Kuzey Kutbu'nda önemli askeri hamle

Eski Rus ajanı Sergey Skripal'ın zehirlenmesi gerekçesiyle batılı ülkelerin Rusya'ya karşı ortak politika izlediği bir dönemde Moskova'dan askeri alanda önemli bir hamle geldi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Sovyetler Birliği döneminden bu yana ilk kez Rus denizaltısavar uçaklarının Kuzey Kutbu üzerinden Kuzey Amerika'ya askeri eğitim uçuşunu gerçekleştirdiğini duyurdu

Son yıllarda Rusya, yeni askeri tesisler inşa ederek ve bölgeye daha fazla birlik ve askeri mühimmat göndererek kuzey sınırlarındaki savunma kapasitesini belirgin şekilde artırdı. Rusya'nın bugün itibarıyla Arktik bölgesinde 4 askeri üssü bulunuyor.

ABD bölgede söz sahibi olabilmek adına Alaska'da geniş çaplı askeri tatbikatlar gerçekleştiriyor

Kuzey Kutbu mineral zengini ve askeri açıdan stratejik bir bölge olmasıyla, başta Rusya ve ABD olamak üzere bir çok ülke bölgede yerini almak için çalışmalarda bulunuyor.

http://tr.euronews.com/2018/03/29/rusya-dan-kuzey-kutbu-nda-onemli-askeri-hamle Mesajı Paylaş

Atılgan

ABD'nin Arktik'teki tatbikattan vazgeçme nedeni ortaya çıktı

ABD'nin Arktik'te gerçekleştirmeyi planladığı tatbikattan vazgeçme nedeni belli oldu. ABD'nin Rusya'dan yardım istemek zorunda kalma korkusuyla Arktik'te tatbikattan vazgeçtiği iddia edildi.
ABD Sahil Güvenlik Teşkilatı'nın ülkenin elindeki tek ağır buzkıran gemisi Polar Star'ın bozulması ve Rusya'dan yardım istemek zorunda kalınması ihtimalinden korktuğu için Arktik'te tatbikat yapmak istemediği önü sürüldü.

Business Insider'daki bir makaleye göre, Arktik'te en uzun kıyı şeridine sahip Rusya'nın kutup koşullarında faaliyet gösterebilecek çok sayıda buzkıran gemisi var. ABD'ninse sadece biri Arktik ve Antartika'da kullanılabilecek 2 buzkıran gemisi mevcut. Polar Star isimli, Antartika'da kullanılabilecek ağır buzkıran gemisi de 40 yaşında ve kötü durumda bulunuyor.

Yakın zamanda emekli olan Sahil Güvenlik Komutanı Amiral Paul Zukunft, Ulusal Güvenlik Konseyi'nin geminin tatbikat için Kuzey Buz Denizi rotasına gönderilmesini teklif ettiğini ancak kendisinin geminin durumu nedeniyle buna karşı çıktığını söyledi.

Zukunft, konsey yetkililerine "Bu 40 yaşında eski bir gemi. Bu gemiyi çalışır durumda tutmak için kardeş gemisinin parçalarını heba ediyoruz. Size gemide felaket düzeyinde bir mühendislik arızasının meydana gelmeyeceği ve bu nedenle Rusya'dan bizi güvenli bir yere çekmesi için yardım istemek zorunda kalmayacağımızın garantisini veremem. Bunu yapmanın sırası değil" dediğini söyledi.

Yazıda tatbikatın ne zaman yapmak istendiği belirtilmedi ancak Zukunft, teklifi bu ay başında geri çevirdiğini ifade etti.

https://www.denizhaber.com.tr/abdnin-arktikteki-tatbikattan-vazgecme-nedeni-ortaya-cikti-haber-85875.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

İNGİLTERE, KUZEY KUTBU'NDA ASKERİ VARLIĞINI ARTIRACAK

İngiltere'nin Kuzey Kutbu'nda askeri varlığını gelecek 10 yıl içinde artıracağı bildirilirken Norveç'te eğitilecek İngiliz deniz piyadelerinin yanı sıra 'denizaltı avcısı' İngiliz uçaklarının da gelecek yıldan itibaren bölgede devriye gezeceği kaydedildi.

İngiltere'nin Kuzey Kutbu bölgesinde askeri varlığını gelecek 10 yıl içinde artıracağı bildirildi.

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, Savunma Bakanı Gavin Williamson dün Norveç'in kuzeyindeki Bardufoss deniz üssünde İngiliz askerlerini ziyaret etti.

Ziyaret sırasında gazeteye açıklamalarda bulunan Williamson, ülkesinin başlattığı 10 yıllık program çerçevesinde her yıl bin deniz piyadesini Norveç'te bu ülkeyle iş birliği halinde eğiteceğini ve tugay ölçeğinde bir güç oluşturacağını söyledi.

Gelecek yıldan itibaren İngiltere'nin Rus denizaltılarına karşı 9 adet "denizaltı avcısı" P8 Poseidon deniz devriye uçağının da Kuzey Kutbu bölgesinde ilk görevine başlayacağı bilgisini veren Williamson, "Gerek sıfırın altındaki ortamlarda becerilerimizi Norveçli ortaklarımızdan öğrendiklerimizle geliştirerek, gerekse Poseidon uçaklarıyla denizaltı tehditlerini tarayarak, yeni meydan okumalara karşı teyakkuz halinde kalacağız." diye konuştu.

Williamson geçen hafta da Rusya ve Çin'in eylemlerinin "savaş ile barış arasındaki sınırı bulanıklaştırdığını" savunarak, İngiltere'nin, "küresel İngiltere" anlayışına uygun bazı durumlarda müdahalede bulunmaya ihtiyaç duyabileceğini söylemişti.

İngiltere ile Rusya arasındaki ilişkiler 2014'te yapılan Kırım referandumundan sonra gerilmişti.

İki ülkenin ilişkilerindeki gerilim, İngiliz istihbaratı için çalışan Rus çifte ajan Sergey Skripal ile kızının geçen yıl İngiltere'nin Salisbury kentinde kimyasal bir maddeyle zehirlenmesinin ardından iyice tırmanmıştı.

Olaya tepki olarak İngiltere öncülüğünde bazı batılı ülkeleri toplamda 100'den fazla Rus diplomatı sınır dışı etmişti.

İngiliz uçaklarıyla Rus uçakları geçen aylarda Karadeniz üzerinde çeşitli defalar karşılaşırken, İngiliz donanması da Manş Denizinden geçen Rus gemilerini, bölgeye sevk ettiği gemilerle yakından izliyor.

https://www.denizhaber.com.tr/mobi/news_detail.php?id=86903 Mesajı Paylaş

Trilogy

Rus senatör: Rusya, 'Arktika savaşı'na ciddi ciddi hazırlanmalı

Rus senatör Aleksey Puşkov,  NATO'nun Baltık Denizi ve Karadeniz'deki aktifliği ve Washington ile Londra'nın Arktika'da Rusya'ya karşı mücadele söylemleri doğrultusunda, 'Arktika savaşı'na ciddi ciddi hazırlanmaları gerektiğini söyledi.

Twitter'da açıklama yapan Puşkov "Rusya'nın ciddi ciddi 'Arktika savaşı'na hazırlanması gerek. NATO'nun Baltık Denizi ve Karadeniz'deki aktifliği, Washington ve Londra'nın Arktika'da bize (Rusya'ya) karşı mücadeleye yönelik sözlerini göz önünde bulundurursak, bölgenin (Arktika'nın) ortaklaşa geliştirilmesi düşüncesinin ütopya olarak kalması riski büyük" ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün St. Petersburg'da toplanan Uluslararası Arktika Forumu'nda bölgede bir askeri gerginlik olmadığını belirtmiş, ancak NATO'nun bölgede yakın zamanda büyük çapta bir tatbikat gerçekleştirdiğine dikkat çekmişti.

NATO Soğuk Savaş'tan sonraki en büyüğü olan Trident Juncture tatbikatını, 25 Ekim-7 Kasım tarihleri arasında Norveç'te gerçekleştirmişti.

Tatbikatta 50 bin asker ile İttifak'ın 29 üyesinin yanı sıra Finlandiya ve İsveç yer almıştı.

ABD, ARKTİKA'YA ASKERİ GEMİLER GÖNDERECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Pentagon ocakta ABD gemilerinin kuzey bölgelerindeki askeri becerilerini denetlemek amacıyla Arktika'ya askeri gemiler göndermeyi planladığını açıklamıştı. Diğer yandan aynı dönemde basında da Washington'ın, Rusya ve Çin'e karşı bölgedeki varlığını güçlendirmek istediğini planladığı yönünde iddialar yer almıştı. Şubat ayında da ABD'li Koramiral James Foggo, Moskova ve Pekin'in Arktika'da hakimiyet kurmalarına ve Kuzey deniz yolunu kontrol etmelerine izin vermeyeceklerini belirtmişti.

İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson ise Londra'nın bölgedeki varlığını arttırarak, NATO'nun batı kanadını 'Rusya tehdidinden' koruyacağını ileri sürmüştü. Williamson ayrıca 10 yıllık yeni program çerçevesinde Norveçli askerlerle birlikte bini aşkın askerin her yıl eğitimlere katılacağını ve 2020 yılında bölgede R-8 Poseidon uçaklarının devriye gezeceğini ifade etmişti.

https://tr.sputniknews.com/haberler/201904101038712910-rus-senator-rusya-arktika-savasina-ciddi-ciddi-hazirlanmali/ Mesajı Paylaş

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Atılgan

Rusya, Kuzey Kutbu'ndan ilk LNG tankerini Japonya'ya ulaştırdı

Rus enerji devi Novatek, sıvılaştırılmış doğalgazın (LNG) Kuzey Kutbu'ndaki Yamal projesinden Japonya'ya ilk teslimatını gerçekleştirdiğini açıkladı. Sevkiyatın Tobata LNG Tesisi'ne aktarıldığı bildirildi.
Rus enerji şirketi Novatek, Kuzey Kutbu'ndaki Yamal LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) projesinden Japonya'ya ilk teslimatı gerçekleştirdiğini duyurdu.

Sevkiyat, teslimat planınında yer aldığı gibi Japonya'nın Tobata LNG tesisine aktarıldı.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Novatek Yönetim Kurulu Başkanı Leonid Mikhelson, "Japonya önemli bir LNG pazarı ve LNG pazarlama stratejimizdeki öncelikli yerlerden biri" dedi.

Mikhelson, Kuzey Denizi güzergahı ve Kamçatka'daki bir aktarma terminalininde kullanılmasıyla lojistik zincirlerinin daha da gelişeceğini, LNG tedarikinin Rusya - Japonya ticari ve ekonomik ilişkilerini güçlendireceğini ifade etti.

Novatek, LNG'yi Brezilya, Çin, Hindistan ve diğer ülkelere gönderiyor. Şirket, tedarik müşteri zincirini genişletmek ve enerji arzı konusunda dünyanın en büyük pazarı olan Asya pazarlarındaki varlığını arttırmayı hedefliyor.

https://www.denizhaber.net/rusya-kuzey-kutbundan-ilk-lng-tankerini-japonyaya-ulastirdi-haber-89214.htm Mesajı Paylaş

Karabasan

Amerikan Donanmasının Avrupa ve Afrika komutanı Adm. James Foggo III ABD'nin Kuzey Kutbunda karşılaştığı zorlukları özetliyor.
https://www.defenseone.com/ideas/2019/07/russia-china-offer-challenges-arctic/158303/
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

ABD Kuzey Kutbunda gözetleme kapasitesini artırmak için İzlanda'da soğuk savaş zamanından kalma bir üssü geliştirmeye karar verdi. Üsse yatırımlar sonrası C5 Galaxy nakşiye uçağı ve P-8 Poseidon denizaltı savunma harbi uçağı iniş gerçekleştirebilecek.
https://defence-blog.com/news/u-s-to-expand-and-upgrade-runways-of-old-cold-war-base-in-iceland.html Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter