İ Sınıfı Fırkateyn

Başlatan 7Skies, Eki 11, 2015, 01:26 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Dediğim gibi, bir vaat değil, hissi kablel vuku. Mesajı Paylaş

yasharP

Sn HardtoKill,
Sizin ve Sn HDS üstadın yazdıklarından çıkardığım kadarıyla bu gemide olması gerekenlerden ötürü bilinçli bir gecikme yaşanmış olduğu görülüyor.
Ama şu an her şey yolunda gidiyor gibi.
Bilgi ve kısmi aydınlatma için teşekkürler! Mesajı Paylaş

HDS

Yine; Ben sadece speküle ediyorum. Mesajı Paylaş

ÇölKaplanı

Son zamanlarda Aselsan'ın Hazar radarının 3. ve 4.gemide kullanılma ihtimalleri konuşuluyor, @HDS ondan bahsediyor olabilir... Mesajı Paylaş
"Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."

Terra

TCG İstanbul 2020 sonunda denize indirilecek

MİLGEM konseptinin devamı olarak yürütülen İ sınıfı fırkateyn projesinin ilk gemisi 2020 yılı sonunda denize indirilecek.

Türkiye'nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi STM ThinkTech'in online ve canlı olarak gerçekleştirdiği panelde savunma sanayiinin geleceğine yönelik değerlendirmelerini paylaşan STM Genel Müdürü Murat İkinci, Milli Gemi (MİLGEM) projesinin devamı niteliğinde olan İ sınıfı fırkateyn ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

İkinci, "MİLGEM gemilerimizin devamı olan 4 İSTİF Sınıfı fırkateyn inşa edilecek. İlk gemi inşası STM ana yükleniciliğinde devam ediyor." dedi.

İkinci açıklamasında, "Projelerimizde bir aksaklık yok. MİLGEM projesinin yaklaşık 15 metre uzun olan versiyonu ve üzerinde ciddi silah sistemlerini bulunduran bir platform. MİLGEM projesinin ilk 4 gemisi başarıyla Deniz Kuvvetleri'ne teslim edildi ve şuanda Doğu Akdeniz başta olmak üzere birçok bölgede başarıyla görevlerini yerine getiriyorlar. Bu bizim savunma sanayiimiz açısından çok sevindirici bir unsur, çünkü MİLGEM projesi STM ile birlikte ASELSAN'ın, ROKETSAN'ın, HAVELSAN'ın ve birçok şirketimizin katkıları ile ortaya çıkmış bir proje ve Türk savunma sanayinin aslında gelmiş olduğu noktayı ifade etme açısından önemli bir örnek.

İ sınıfının ilk versiyonu olan gemimizin inşası STM ana yüklenici sorumluğunda İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda devam ediyor. Doğu Akdeniz'deki durumu dikkate alarak İ Sınıfı Fırkateynin normal planlanan takviminden önce silahlı kuvvetlerimize teslim edilebilmesi için büyük bir gayret içerisindeyiz.

Özellikle İ sınıfını farklılaştıran nokta üzerindeki silah sistemleri de dahil olmak üzere komuta kontrol ve sensör sisteminin büyük oranda yerli olması. İlk İ Sınıfı Fırkateynimizi  2020'nin sonunda denize indirmeyi planlıyoruz. Donatım faaliyetlerinden sonra da silahlı kuvvetlerimize başarıyla teslimatı gerçekleştirilecek." dedi.

MİLGEM konseptinin devamı olarak faaliyetleri sürdürülen "İ" (İSTİF) sınıfı fırkateyn projesinde, ADA Sınıfı Korvetlerin boyu uzatıldı, ilave silah sistemleri yerleştirildi ve geliştirilmiş versiyonu olan ilk geminin tasarım ve inşasının İstanbul Tersanesi Komutanlığında yapılmasına karar verildi. Tasarım faaliyetleri Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından devam etmekte olan "İ" sınıfı fırkateynlerin inşa başlangıç töreni 03 Temmuz 2017 tarihinde yapıldı.
İstanbul Tersanesi K.lığında inşası devam eden "İSTİF" Sınıfı TCG İstanbul'un (F-515) 2022, TCG İzmir'in (F-516) 2023, TCG İzmit'in (F-517) 2024, TCG İçel'in (F-518) ise 2025 yılında envantere alınması planlanıyor.

Teknik Özellikler

Tam Boy: 113.20m
Genişlik: 14.4m
Su Çekimi: 4.05m
Deplasman: 3000 ton (Tam yük)
Sürat: 29kts+
Menzil: 5700 deniz mili (14knots)
Personel Sayısı: 123

http://defenceandtechnology.com/tcg-istanbul-2020-sonunda-denize-indirilecek/ Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

MİLGEM Projesi başlangıçtaki mantık ile sürüyor. En başında program toplam 12 gemiden oluşuyordu. İlk 8 gemi korvet (Ada Sınıfı), son 4 gemi ise mevcut MEKO'ların yerini alacak firkateynlerden oluşacaktı.

Ancak program, değişen ihtiyaçlar doğrultusunda ilk 4 ADA'nın ardından revize edilerek sıradaki 4 gemiye hava savunma yeteneği kazandırıldı. (İ Sınıfı) İ Sınıfı da 4 adetlik üretim adetinin ardından sona erecek ve böylece toplam 8 gemi ile programın ilk bölümü sona erecek...

Başlangıçtaki gibi MİLGEM programı, ilk 8 geminin ardından, daha gelişmiş bir tasarım ile 9-10-11-12 numaralı gemiler ile toplam 12 geminin inşası ile sona erecek. 4 ADA + 4 İ sınıfı + 4 ? sınıfı... Mesajı Paylaş

sadalone

Korelilerin FFX programı gibi olsa fena olmaz.

FFX Batch 1 İncheon sınıfı VLS yok bizim Ada sınıfı gibi.

FFX Batch 2 Daegu sınıfı daha uzun 500 ton daha ağır, 16VLS ve Phalanx ekleniyor.

FFX Batch 3 dahada uzatıldı ve 500 ton daha ağırlaşıyor.Asıl önemli farkı ise sabit AESA radarları.

Mesajı Paylaş

HDS

@ÇölKaplanı, Aslında Hazar ya da Smart-S, ilk başta ne takılır bilmiyorum ama sanıyorum ana mast dahil, döner ya da dört yüzlü/üç yüzlü bir AESA radara ve daha kapasiteli bir ECM/ESM sistemine uygun modifiye ediliyor diye düşünüyorum. Hatta belki ilave olarak Barbaros modundaki gibi ikinci bir MAR-D radarı için bir yer görebiliriz. Yahut Arslan AKR için başka bir yerleşim görebiliriz. IDEF-19'da gördüğümüz modelden biraz daha farklı bir şeyler çıkabilir. Onun modifikasyonu için (de) geciktiğimize inanıyorum. Dediğim gibi, hissiyat.

Ne olursa olsun, mevcut mimari gemiden aydınlatma ile yarı aktif radar güdüm ve yörünge güncellemesi ile çalışan ESSM Block -I ve aslında Phalanx için yapıldı. Fakat, şu anda Block-II'yi konuşabiliyoruz, ya da konuşabiliyor muyuz acaba;? Eğer Block-II'yi konuşamıyor isek, Block-I ESSM de alabilir miyiz? Alamazsak, AKR'leri ne yapacağız? Eldeki mevcut envanterden mi paylaşacağız? Paylaşamazsak, yeni temin edemezsek, bizim yarı aktif güdüm bir füzemiz yok. Yaptığımız tüm RF arayıcılar aktif başlıklar. Yahut IIR başlıklılar ile karışık kullanabiliriz.

Yani, şunu demeye çalışıyorum, eğer ESSM ve Phalanx/RAM temini orta vadede riskli ya da olamayacak ise, İ sınıfı devcileyin bir Milgem olur sadece. Sanıyorum amacımız bu değil. ESSM Bl-I/II gibi şeyler, Gökdeniz, ve yerli füzeler karması bir şeyler, bir fazlar geçişi öngörüyorsak, İ sınıfı tepede sadece Smart-S ve AKR ile kalıp kalamaz diye düşünüyorum. Evet, bugün planlamaları Smart-S ve AKR koyacakmış gibi yaparız, ama sanıyorum yarın da bunları belki söküp, yahut üzerine ilave başka sensörler koyabileceğimiz provizyonları bırakırız diye düşünüyorum.

İlaveten, bu benim fantezim; Deniz platform EH kabiliyeti genelde platformun kendini güdümlü füzelere karşı koruması olarak düşünülür. AREAS-2 sistemi de muhtemelen şu anda öyle. Ancak ben ileride bunun üzerine alan dinleme ve karıştırması da yapacak, yani üzerindeki ARES-2 ESM sisteminin kapasitesine denk bir aktif unsura da büyüyeceğini sanıyorum. Hatta Comm-Jamming'e kadar.

Bunların belki bazıları bugün yok. Ama sanıyorum ki geminin içi, başta ön ve arka mastlar olmak üzere, bu donanımı ileride taşıyabilecek şekilde güçlendiriliyor, kablajı, içindeki elektrik dağıtım tertibatı, panoları, bunların kablo kesitleri, soğutma suyu tesisatı buna göre yeniden tasarlanıyor diye düşünüyorum.

..ve yine ekliyorum, ciddiyim; Bu bir tevatür, his-i kabl'el vuk'u. Beklentiye girmeyin, hülyalara dalmayın, "HDS dediyse bir bildiği vardır uyanık" falan diye düşünmeyin. Türetiyorum. Şartlar bunu gerektiriyor diyor ve yazıyorum. Mesajı Paylaş

anafor2016

https://www.milliyet.com.tr/gundem/milli-firkateyn-icin-yerli-guc-birligi-6225242

Şirket geçen yılın nisan ayında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile MİLGEM 5'inci Gemi (İstanbul/F-515) Tedarik Sözleşmesi imzaladı. Sözleşmeyle STM, geminin tasarımı, silah-elektronik sistemleri ve ana tahrik sistemi sorumluluklarını da kapsayacak şekilde ana yüklenici olarak görevlendirildi. ASELSAN ve HAVELSAN'ın ana iş ortakları olarak yer aldığı projede, 150'den fazla sistem için 80 civarında alt yüklenici görev yapıyor. Toplamda sözleşmeli ve sipariş emriyle çalışılan firma sayısı ise 220'yi buluyor.

YENİ KATKILARA AÇIK KAPI

İ Sınıfı Fırkateyn Sözleşmesi'nde, sistem ve sistem sağlayıcı firmalar önceki MİLGEM gemilerindeki firmalarla aynı olacak şekilde kurgulandı ve mevcut yerli firmalarla projeye başlandı.

Bu süreçte yapılan araştırma ve çalışmalarla, belirlenmiş teknik isterler ve performans olarak yabancı menşeli ürün/sistem isterlerini karşılayan yerli firmalar da takvim ve bütçe etkisi olmamak kaydı ve müşteri kabulüyle projeye dahil edilebiliyor.

Sistem tedariki yapılan 80 civarındaki alt yüklenicinin üçte ikisi yerli, üçte biri yabancı firmalardan oluşuyor.

Yerli tedarikçiler, geminin silah elektronik sistemleri ile gemi elektrik sistemi, yardımcı makine sistemleri (dizel jeneratör setleri, entegre platform kontrol ve izleme sistemi, KBRN üniteleri ile tespit ve teşhis sistemi, tulumbalar, valflar, elektrik güç sistemleri, kablolar, tablo ve panolar, hava kompresörleri, yangın söndürme sistemleri ve benzeri), gemide yaşam için gerekli ekipmanları (ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemi, tatlı su üretim sistemi, yaşam mahalleri mobilya donatımları, servis mahalleri, sıcak su sistemi ve benzeri), gemicilik donanımları (dümen takımı, vasıta mataforası, ırgatlar, kaportalar, hangar kapısı, torpido kovan mahalleri, sancak iskelesi ve benzeri) gibi platform sistemlerinin tedariklerini sağlıyor.

Elektrik sisteminde, yerli üretim 185 kilometre elektrik kablosu ve 2 bin 675 aydınlatma armatürü kullanılacak. Üretilen tüm ekipman ve malzemelerin gemiye montajı için tasarım dokümanları STM tarafından hazırlandı.

Projede STM'nin ana iş ortaklarının dışındaki yerli tedarikçilerinin büyük çoğunluğu orta ölçekli veya KOBİ düzeyindeki firmalardan oluşuyor. Endüstriyel üretim yapan ve teknoloji odaklı yerli tedarikçilerin sözleşme genelindeki anlaşma hacimleri üçte iki seviyesinde bulunuyor.

STM'nin projede görev alan tedarikçilerinin büyük çoğunluğu İstanbul ve Kocaeli bölgesinde faaliyet gösteriyor. Ankara, İzmir, Eskişehir'de de alt yükleniciler yer alıyor.

Yürütülen deniz projelerinde alt yüklenicilerle bütünleşik bir çalışma ve eş güdüm sağlanarak firmalara sonraki projeler için sistemlerini daha da geliştirme imkanı sunuluyor.

YERLİLEŞME HEDEFİ BÜYÜDÜ

Ada sınıfı MİLGEM korvetleri platform sistemlerinde (ana tahrik sistemi hariç) yaklaşık yüzde 72 yerlilik oranına ulaşılırken, İ sınıfı fırkateynlerde yerlilik oranının en az yüzde 75 olması hedefleniyor.

İ sınıfı fırkateyni diğer Ada sınıfı korvetlerden ayıran temel özellik, silah sistemlerinde yapılan donanım değişikliği veya ilavelerden kaynaklanıyor. Bu değişim gereği geminin boyu 10 metre uzadı ve buna bağlı olarak bazı yapısal değişikliklere gidildi.

İ sınıfı fırkateyn üstün sınıf özellikleri ve ilgili ülke kullanım gereksinimleri doğrultusunda Ada sınıfı korvetler gibi yurt dışında tercih edilebilecek.

- 2023'TE DENİZ KUVVETLERİNDE

İ sınıfı fırkateynlerin ilki olan İstanbul'un halihazırda blok inşaları ve birleştirmeleri devam ediyor. Geminin Ocak 2021'de denize indirilmesi öngörülüyor. Havuzda gerçekleştirilecek donatım faaliyetlerinin ardından Mayıs 2022'de liman kabul testlerine, Ocak 2023'te seyir kabul testlerine başlanması ve İstanbul Fırkateyni'nin Eylül 2023'te Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

Geminin inşa ve donatımına ilişkin her türlü dizayn, mühendislik ve sistem-malzeme tedarik faaliyetlerine STM tarafından devam ediliyor. Mesajı Paylaş

Hard-Kill

MİLGEM İ Sınıfı Fırkateyn Projesi başarıyla devam ediyor

Türkiye'nin yerli ve milli savaş gemilerini üretmek amacıyla başlattığı Milli Gemi (MİLGEM) Projesi, başarıyla devam ediyor.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın savaş gemisi ihtiyacının yerli ve milli imkanlarla karşılanması amacıyla başlatılan MİLGEM Projesi, başarıyla devam ediyor. İlk fazda dört adet ADA Sınıfı Korvetin, ikinci fazda dört adet İ (İSTİF) Sınıfı Fırkateynin ve üçüncü fazında ise yedi adet TF-2000 Sınıfı Hava Savunma Harbi Muhribinin (HSHM) üretimini kapsayan MİLGEM Projesi; T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinesinde, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. ana yükleniciliğinde yürütülüyor.

MİLGEM projesi kapsamında ilk gemi TCG HEYBELİADA Korveti (F-511) 2011, ikinci gemi TCG BÜYÜKADA Korveti (F-512) 2013, üçüncü gemi TCG BURGAZADA Korveti (F-513), 2018 ve dördüncü gemi TCG KINALIADA (F-514) Korveti ise 2019 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi ve böylelikle dört adet ADA Sınıfı Korvetin inşasını kapsayan ilk faz, başarıyla tamamlandı.

İ Sınıfı Fırkateyn ile yerlilik oranı daha da artıyor

MİLGEM Projesinin 5'inci, 6'ıncı, 7'inci ve 8'inci gemilerini kapsayan İ Sınıfı Fırkateyn Projesi ise yine STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. ana yükleniciliğinde yürütülüyor. Savunma Sanayii Başkanlığı ile STM arasında tedarik sözleşmesi Nisan 2019'da imzalanan MİLGEM 5'inci Gemi Tedarik Projesi kapsamında; ilk İ Sınıfı Fırkateyn olan TCG İSTANBUL (F-515)'un, bu yılın sonunda veya 2021 yılının başında denize indirilmesi, Mayıs 2022'de deniz kabul testlerine başlaması ve Eylül 2023'te Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınması planlanıyor.

MİLGEM ADA Sınıfı Korvetlerde %70 civarında olan yerlilik oranının, İ Sınıfı Fırkateynlerde %80'e yaklaşması öngörülüyor.

Yerli alt yüklenicilere büyük pay

Her türlü dizayn, mühendislik ve malzeme tedarik faaliyetleri ana yüklenici STM firması tarafından icra edilen MİLGEM 5'inci Gemi Tedarik Projesi kapsamında, yerli alt yüklenicilere de büyük iş payı düşüyor.

Proje kapsamında yerli tedarikçiler; geminin silah elektronik sistemleri ile gemi elektrik sistemi, yardımcı makine sistemleri (dizel jeneratör setleri, entegre platform kontrol ve izleme sistemi, KBRN üniteleri ile tespit ve teşhis sistemi, tulumbalar, valflar, elektrik güç sistemleri, kablolar, tablo ve panolar, hava kompresörleri, yangın söndürme sistemleri ve benzeri), gemide yaşam için gerekli ekipmanları (ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemi, tatlı su üretim sistemi, yaşam mahalleri mobilya donatımları, servis mahalleri, sıcak su sistemi ve benzeri), gemicilik donanımları (dümen takımı, vasıta mataforası, ırgatlar, kaportalar, hangar kapısı, torpido kovan mahalleri, sancak iskelesi ve benzeri) gibi platform sistemlerinin tedariklerini sağlıyor.

https://www.savunmasanayist.com/stm-milgem-i-sinifi-firkateyn-projesi/ Mesajı Paylaş

ÇölKaplanı

"Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter